- Nie trzeba obawiać się obecności Kościoła w życiu społeczności ludzkiej, w życiu naszego narodu - powiedział abp Kazimierz Nycz na zakończenie warszawskiej procesji Bożego Ciała. Kościelne uroczystości odbyły się w całej Polsce.
- Procesja Bożego Ciała jest nie tylko publiczną i wspólną adoracją Jezusa Eucharystycznego, ale też znakiem obecności Kościoła w życiu społecznym - powiedział metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz na zakończenie centralnej procesji Bożego Ciała w Warszawie.
- Troską całego społeczeństwa powinna być wszechstronna, systematyczna i systemowa pomoc rodzinie - powiedział w przemówieniu hierarcha. - Za 10, 20, 50 lat staniemy się społeczeństwem starzejącym, nie posiadającym prostej zastępowalności pokoleń - mówił metropolita warszawski.
Życiński: Nie poddawajcie się czarnym myślom
Arcybiskup Józef Życiński podczas uroczystości Bożego Ciała w Lublinie apelował, aby nie przenosić podziałów politycznych do Kościoła. - "Niektórzy specjalizują się w tym, żeby wykazywać, że nie ma autorytetów, że wszyscy są źli, skorumpowani i zepsuci. Na przykładach podaje się to, co prymitywne, nie widzi się tego, co piękne, co wrażliwe – powiedział metropolita lubelski.
Podał przykład postawy niedawno zmarłej Ireny Sendlerowej, która ratowała dzieci żydowskie podczas okupacji hitlerowskiej oraz Janusza Świtaja, który będąc całkowicie sparaliżowany prosił o eutanazję, ale dzięki opiece fundacji Anny Dymnej odnalazł sens życia. - Wystarczyła zmiana perspektywy, doświadczenie ludzkiej dobroci i cały jego świat, przedtem naznaczony rozczarowaniem, bólem, uległ głębokiej przemianie – powiedział hierarcha.
Nowak: Polska popełnia samobójstwo
Metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak mówił na Jasnej Górze o wartości rodziny i małżeństwa, a także o zagrożeniach, jakie niesie dla nich emigracja. Arcybiskup przypomniał alarmujące wiadomości w mediach, sygnalizujące poważny spadek narodzin w naszym kraju. - Polska popełnia samobójstwo - powiedział abp Nowak i polecił modlitwom tych, którzy "żyją w rodzinach, w małżeństwach, którzy potrafią się poświęcać dla dzieci".
Metropolita krakowski Stanisław Dziwisz także podjął problem emigracji zarobkowej Polaków. Hierarcha uznał, że „zjawisko masowych wyjazdów powinno stanowić poważne wyzwanie dla polskich władz, by w naszym kraju młodzi ludzie mogli znajdować pracę i godziwe za nią wynagrodzenie."
Przewodniczący Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik w homilii wygłoszonej podczas procesji Bożego Ciała w Przemyślu dopominał się o uszanowanie przez państwo prawa obywateli wierzących do manifestowania swej wiary. - Inaczej będziemy budować państwo przemocy, ideologii narzuconej - dodał.
Zauważył, że Europie, Polsce, Kościołowi i naszym rodzinom potrzeba wielkiej idei, większej motywacji, która uczyni wiarę głębszą i żywszą. Powołując się na media, metropolita przemyski przypomniał, że w krajach UE co 27 sekund dokonuje się aborcji, co oznacza 3 tys. 200 aborcji dziennie. Dodał, że średnio w Europie rozpada się co trzecia rodzina.
Abp Michalik zwrócił uwagę, na marginalizowanie i uciskanie małych krajów przez wielkie mocarstwa. - Nie ropa naftowa ma budować przyszłość świata, to sumienie człowieka ją zbuduje - podkreślił abp Michalik.
Cuda Bożego Ciała
Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej (w tradycji ludowej nazywana świętem Bożego Ciała) w kościele katolickim to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.
Święto zostało ustanowione w XIII wieku po objawieniach błogosławionej Julianny z Cornillon. W jej widzeniach Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii - i wyznaczył nawet dzień na te uroczystości: czwartek po niedzieli Świętej Trójcy.
W 1263 roku odnotowano cud: hostia w rękach wątpiącego w eucharystyczną przemianę księdza zaczęła krwawić. Korporał, na który wówczas spadły krople krwi, przechowywany jest w katedrze w Orvieto we Włoszech.
W Polsce po raz pierwszy obchody tego święta wprowadził biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej.
Z Bożym Ciałem związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest obchodzona w piątek osiem dni później.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24