Polska

Abp Hoser o swoich słowach o gwałcie: potwierdzone ogromnym materiałem klinicznym

Polska

RMF FMZdaniem arcybiskupa wiele kobiet, które uczestniczyły w Czarnym Proteście, jest "zmanipulowanych przez media"

- Wina kobiet jest sprawą tak delikatną i tak trudną do udowodnienia, że nie powinny być karane w sposób procesowy - mówił w rozmowie w RMF FM arcybiskup Henryk Hoser. Odniósł się również do swojej wypowiedzi o ciążach z gwałtu.

Arcybiskup Hoser potwierdził, że biskupi nie są za karaniem kobiet. - Ale to nie znaczy, że (Kościół - red) zmienia jakąś postawę fundamentalną, zasadniczą wobec samego problemu. Wina kobiet jest sprawą tak delikatną i tak trudną do udowodnienia, że nie powinny być karane w sposób procesowy, jak to było przewidziane - dodał duchowny.

"Doskonale się na tym znam, bo praktykowałem medycynę"

Odniósł się również do swojej wypowiedzi o ciążach z gwałtu. Mówił, że zdarzają się one rzadko, bo do zapłodnienia dochodzi rzadziej kiedy kobieta jest zestresowana. - Tak, to jest potwierdzone ogromnym materiałem klinicznym i w literaturze, a ja tego dowodziłem, dlatego że w statystykach polskich przerwań ciąży, tych oficjalnych, legalnych, było bardzo mało i jest bardzo mało w stosunku do przerwań ciąży eugenicznych, ze względu na wadę płodu - stwierdził. Nie wymienił jednak żadnych konkretnych badań ani publikacji na ten temat.

- Doskonale się na tym znam, bo przez 21 lat praktykowałem medycynę w Afryce, wcześniej w Polsce, skończyłem Akademię Medyczną - dodał.

Zdaniem arcybiskupa wiele kobiet, które uczestniczyły w Czarnym Proteście, jest "zmanipulowanych przez media", bo "nie mają dojścia do prawdziwych informacji". - Protestującym wydawało się, że to będzie jakaś kampania prześladowania kobiet. Kampania, która będzie zagrażała ich wolności - dodał.

Abp Hoser: przypuszczam, że istnieje lobby homoseksualne w polskim Kościele

Przyznał, że w Kościele również istnieje problem homoseksualizmu, chociaż jego zdaniem nie przyjmuje się osób homoseksualnych do seminariów w Polsce. Dodał, że przypuszcza, iż w polskim Kościele istnieje "lobby homoseksualne".

- To jest tendencja tych środowisk do tworzenia lobby. To są powiedzmy jakieś takie kluby zamknięte, które działają w dużej dyskrecji i nie odsłaniają się oczywiście - powiedział.

Autor: mart\mtom / Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości