Polska

Abp Gądecki o uchodźcach: każda parafia powinna przygotować miejsce

Polska

Abp Gądecki o uchodźcach: każda parafia powinna przygotować miejsce
tvn24Od kilku tygodni uchodźcy masowo przybywają do Europy

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski opowiada się "za" pomocą dla uchodźców masowo przybywających do Europy. - Trzeba, żeby każda parafia przygotowała miejsce dla tych ludzi, którzy są prześladowani, którzy przyjadą tutaj, oczekując pomocnej ręki i tego braterstwa, którego gdzie indziej nie znajdują - powiedział abp Stanisław Gądecki.

Abp Gądecki w homilii podczas mszy świętej w Chełmie wskazał również, iż chodzi nie tylko o okazywanie pomocy ludziom cierpiącym. - Każdemu wolno a nawet powinien zabiegać o usunięcie nie tylko cudzych, ale i własnych cierpień, skoro sam Jezus błagał o to Ojca w Ogrójcu - dodał.

- Trzeba się przygotować jak pomóc w tym cierpieniu - powiedział Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Mszą Świętą w Chełmie pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, zakończyła się peregrynacja znaków przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Archidiecezji Lubelskiej.

Fala uchodźców

Mimo że wojna domowa w Syrii toczy się już od czterech lat, to Europa dopiero teraz zdaje się dostrzegać skalę cierpienia, jakie niesie ze sobą ten konflikt.

Wśród uchodźców, którzy codziennie napływają do UE, większość stanowią bowiem Syryjczycy.

Zgodnie z danymi wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców, w 2015 r. przez Morze Śródziemne przedostało się co najmniej 322 500 uchodźców, w tym 204 954 do Grecji i około 115 000 do Włoch.

Rośnie również liczba uchodźców i imigrantów przybywających na greckie wyspy na Morzu Egejskim, a stamtąd przedostających się dalej przez Bałkany Zachodnie i Węgry do zachodnich i północnych krajów Europy.

Morze uchodźców zalewa Austrię i Niemcy. Materiał z "Faktów" TVN:

Autor: mb//plw / Źródło: przewodniczacy.info, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP / EPA

Pozostałe wiadomości