Sejm zdecydował w sprawie projektu całkowicie zakazującego aborcji

Autor:
ads/kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Sejm odrzucił obywatelski projekt całkowicie zakazujący aborcji
Sejm odrzucił obywatelski projekt całkowicie zakazujący aborcjiTVN24
wideo 2/11
TVN24Sejm odrzucił obywatelski projekt całkowicie zakazujący aborcji

Sejm odrzucił obywatelski projekt całkowicie zakazujący aborcji. Za odrzuceniem było 361 posłów, przeciw 48. Zgodnie z propozycją przerwanie ciąży miało być traktowane jako zabójstwo. W związku z tym za jej dokonanie mogłoby grozić od 5 do 25 lat więzienia lub dożywocie.

Posłowie głosowali w czwartek nad obywatelskim projektem całkowicie zakazującym aborcji. Propozycja przepisów zakładała, że przerwanie ciąży będzie traktowane jako zabójstwo i zagrożone karą od 5 do 25 lat więzienia lub dożywocie.

Sejm odrzucił projekt

361 posłów zagłosowało za odrzuceniem projektu. 48 było przeciwko odrzuceniu. 12 wstrzymało się od głosu.

Za odrzuceniem projektu opowiedziało się 155 posłów PiS, a przeciwko odrzuceniu projektu zagłosowało 41 posłów tej partii oraz sześciu posłów Konfederacji i jeden poseł niezrzeszony. Wstrzymało się 12 posłów PiS.

Pozostałe kluby w całości zagłosowały za odrzuceniem. Ponadto za odrzuceniem propozycji obywatelskiej opowiedziało się trzech posłów koła Konfederacji: Konrad Berkowicz, Artur Dziambor oraz Janusz Korwin-Mikke.

Za dalszymi pracami nad projektem zagłosowało 41 posłów PiS, w tym Anna Maria Siarkowska i Bartłomiej Wróblewski, a także sześciu posłów Konfederacji oraz jeden z posłów niezrzeszonych - wiceminister sportu Łukasz Mejza.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Projekt obywatelski

Projekt został przygotowany przez Fundację "Pro - prawo do Życia" i złożony w Sejmie przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Aborcji". Pod propozycją zebrano 130 tysięcy podpisów.

Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Mariusz Dzierżawski przedstawił w środę uzasadnienie projektu. Przekonywał, że "zarodek, embrion, płód jest człowiekiem".

- Co robi państwo polskie w obliczu zbrodni na masową skalę, do których zbrodniarze przyznają się publicznie? Niestety odpowiedź brzmi: nic. Czy godność człowieka jest do pogodzenia z bezkarnością masowych mordów na małych i bezbronnych? Oczywiście, że nie - mówił.

Projekt ustawy zakazujący aborcji w Sejmie. Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej przedstawił uzasadnienie
Projekt ustawy zakazujący aborcji w Sejmie. Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej przedstawił uzasadnienieTVN24

Wnioski o odrzucenie projektu złożyło kilka klubów, w tym klub Prawa i Sprawiedliwości. - Tym projektem robią państwo prezent ruchom proaborcyjnym, bo propozycja karania kobiet za ratowanie własnego życia może doprowadzić, co jest oczywiste, do niepokojów społecznych, ponieważ to jest nieakceptowalne. Nigdy w naszym kręgu kulturowym, w naszej cywilizacji, nie było to akceptowalne, by karać kobiety czy kogokolwiek za ratowanie własnego życia - mówiła posłanka i rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Czerwińska: PiS wnioskuje o odrzucenie projektu ustawy całkowicie zakazującego aborcji
Czerwińska: PiS wnioskuje o odrzucenie projektu ustawy całkowicie zakazującego aborcjiTVN24

Autor:ads/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości