Trybunał Konstytucyjny zajmie się poselskim wnioskiem w sprawie aborcji eugenicznej

Autor:
akw/kab
Źródło:
tvn24.pl
Aborcja eugeniczna problemem moralnym. "Podniósłbym rękę za zniesieniem tej możliwości" (dyskusja w "Kawie na ławę" z października 2016 roku)
Aborcja eugeniczna problemem moralnym. "Podniósłbym rękę za zniesieniem tej możliwości" (dyskusja w "Kawie na ławę" z października 2016 roku)tvn24
wideo 2/22
tvn24Aborcja "eugeniczna" problemem moralnym. "Podniósłbym rękę za zniesieniem tej możliwości"

Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek trzech klubów poselskich o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów dotyczących aborcji ze względu na ciężkie wady płodu. Analogiczny wniosek grupy posłów z 2017 roku stracił ważność wraz z końcem poprzedniej kadencji parlamentu.

Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek o zbadanie, czy przepisy dotyczące aborcji ze względu na ciężkie wady płodu (tak zwanej aborcji eugenicznej) są zgodne z konstytucją. Pod wnioskiem podpisało się 119 posłów z Prawa i Sprawiedliwości, PSL-Kukiz'15 i Konfederacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Według wnioskodawców aborcja ze względu na ciężkie wady płodu jest niezgodna z konstytucją i obecnie dochodzi do niezgodnego z prawem pozbawiania życia niepełnosprawnych dzieci. Podkreślano, że wniosek do Trybunału dotyczy zbadania tylko jednej kwestii, a nie innych sytuacji przerywania ciąży, na przykład przy zagrożeniu życia matki czy ze względu na gwałt.

Trybunał Konstytucyjny  w pełnym składzie zajmie się wnioskiem 22 października. Przewodniczącym składu orzekającego będzie prezes Trybunału Julia Przyłębska.

Pierwsza strona wniosku złożonego do Trybunału Konstytucyjnego

Kiedy w Polsce można przerwać ciąże?

Obowiązująca ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 roku zezwala na dokonanie aborcji w trzech sytuacjach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki, a w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Autor:akw/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adrian Grycuk CC BY-SA Wikipedia

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości