Pomnik cichych bohaterów „S”

Na stronach „Encyklopedii Solidarności” miał powstać pomnik cichych bohaterów demokratycznej opozycji. Właśnie ukazał się jej pierwszy tom. Od tego jak czytelnicy przyjmą książkę zależy, czy będą jej kolejne odcinki.

6 miesięcy za znieważenie flagi

Zerwała flagę wiszącą na budynku i chciała ją spalić. To jednak jej się nie udało więc napisała na materiale obraźliwe słowa. Po wszystkim zgłosiła się na policję. Dziś Monika P. doczekała się wyroku za swoje działanie. Sąd skazał ją na pół roku więzienia w zawieszeniu na trzy.

Premier ma mniej przeciwników niż rząd

Premier Donald Tusk ma tyle samo zwolenników co przeciwników - po 46 proc. Gorzej oceniany jest rząd, któremu przeciwna jest ponad połowa Polaków. 45 proc. badanych sądzi, że Bronisław Komorowski będzie dobrym prezydentem, a 35 proc., że nie - takie wyniki przynosi sierpniowy sondaż TNS OBOP.

Pijany rajd pod prąd. Wyrok w zawiasach

Dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć - taką karę otrzymał 54-letni pirat drogowy, który w grudniu ubiegłego roku szalał po białostockich ulicach. Zdaniem prokuratury wyrok jest zbyt łagodny, a obrońcy uznają, że zbyt surowy. Obie strony zapowiadają apelacje.

Jak bombowce leciały na Wieluń

Już wiadomo, jak brzmi pierwszy polski dokument II wojny światowej. To niepublikowany dotąd meldunek sytuacyjny z 1 września 1939 r. z godz. 4.49, informujący o niemieckich bombowcach lecących w kierunku Wielunia.

Zleciła porwanie swojej córki

Policjanci z Pabianic zatrzymali czworo porywaczy dwuletniej dziewczynki. Wśród nich była matka dziecka, jak się okazało, inicjatorka uprowadzenia. Kobieta nie mogła pogodzić się z decyzją sądu o oddaniu córki pod opiekę ojca. Porywaczom grozi do 3 lat więzienia. Dwulatka cała i zdrowa wróciła do ojca.

Decyzyjny paraliż w stolicy

Miało być centrum kongresowe i hala sportowo-widowiskowa. Zamiast placu budowy, mamy urzędników przerzucających się odpowiedzialnością za decyzyjny paraliż pod Stadionem Narodowym.

Dziennikarz "Wyborczej" rzecznikiem MSZ?

Marcin Bosacki, korespondent "Gazety Wyborczej" w USA, od przyszłego tygodnia będzie rzecznikiem MSZ - informuje PAP, powołując się na źródła zbliżone do resortu.

"Związek, który się utożsamia z jedną partią, traci"

- Odczuwałem niedosyt, jeśli chodzi o mądrość przywódców związkowych, którzy nie powinni się dać wprowadzić w jeden kanał polityczny - komentował w TVN24 wczorajsze wydarzenia podczas obchodów 30. rocznicy powstania "Solidarności" abp Tadeusz Gocłowski. Z kolei zdaniem marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, poniedziałkowe widowisko było kilkoma godzinami "orwellowskiej nienawiści".

Polacy już nie chronią Litwy, Łotwy i Estonii

Po czterech miesiącach polski kontyngent "Orlik 3" kończy ochronę przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Obowiązki polskich MIG-29 w ramach misji Air Policing przejmą w środę amerykańskie F-15 z 48. Skrzydła Lotnictwa Myśliwskiego.

Nie wszędzie szkoły przyjmą uczniów

Podczas tegorocznych powodzi w całej Polsce woda zniszczyła 808 szkół. Straty były zróżnicowane - od niewielkich, związanych z zalaniem piwnic, do dużych, wymagających wielkich remontów. Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznaje, że nie wszędzie całość prac zdołano wykonać przed 1 września.

KE: umowa gazowa z Rosją "niezgodna z prawem"

Komisja Europejska kwestionuje porozumienie gazowe Polski z Rosją, które już w lutym zatwierdził rząd. Zdaniem KE, Moskwa narzucając Warszawie umowę sprzeczną z prawem unijnym, podważa reformy rynku gazowego całej wspólnoty europejskiej.

"31 sierpnia zużyłem przed bramą Stoczni 30 rolek filmu"

Do redakcji Kontaktu 24 trafiło kilkadziesiąt kolorowych, nigdzie niepublikowanych zdjęć, pokazujących historyczne wydarzenia sprzed 30 lat. Nadesłał je pan Alojzy Bończa-Tomaszewski. "Przeżyłem wzruszający moment ogłoszenia przez Lecha Wałęsę zwycięstwa strajkujących i zakończenie strajku" – napisał internauta. Jego zdjęcia są bardzo dobrym uzupełnieniem tych wszystkich materiałów, które otrzymaliśmy od Państwa w ramach akcji "Wasz Sierpień '80".

Polska żąda ekstradycji finansisty

RPA rozpatruje wnioski polskich śledczych o wydanie Janusza Lazarowicza, byłego szefa XIV Narodowego Funduszu Inwestycyjnego, ściganego listem gończym za podżeganie do zabójstwa maklera giełdowego Piotra Głowali - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Czy w Rybniku policja mogła działać sprawniej?

Czy akcja zatrzymania strzelającego na oślep mężczyzny z Rybnika mogła zostać przeprowadzona sprawniej? Czy zachowano wszystkie środki ostrożności? Na pytania te odpowie analiza policyjnej operacji. Jednak już teraz specjaliści zwracają uwagę na pewne niedociągnięcia.

Cukrzykom trudniej o prawo jazdy

Chorym na cukrzycę i epilepsję będzie trudniej zdobyć prawo jazdy. Ci pierwsi będą musieli m.in. przedstawić opinię diabetologa. Z kolei osoby, u których atak padaczki stwierdzono w ciągu ostatnich dwóch lat, prawa jazdy nie otrzymają wcale. To założenia nowych przepisów przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Odwykowy biznes wart miliardy

Leczenie narkomanii to biznes. Odwykowy rynek w Polsce wart jest od pięciu do ośmiu miliardów złotych - szacuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Internet "polubił" Krzywonos

Henryka Krzywonos - jedna z bohaterek sierpniowego strajku, stała się również bohaterką internetu. Po swoim poniedziałkowym wystąpieniu na obchodach 30 rocznicy "Solidarności" na portalu społecznościowym Facebook w ciągu zaledwie kilku godzin "polubiło ją" cztery tysiące internautów.

Obiecał rząd, gminy dopłacą

Do siedmioprocentowych podwyżek dla nauczycieli obiecanych przez rząd będą musiały dopłacić samorządy. W ubiegłym roku gminy w całej Polsce kosztowało to do 250 milionów złotych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Wyrok ws. "agenturalnej przeszłości" Wałęsy

Dziś ma być ogłoszony wyrok ws. Lech Wałęsa kontra Krzysztof Wyszkowski. Były prezydent pozwał byłego działacza Wolnych Związków Zawodowych za nazwanie go "agentem Służby Bezpieczeństwa".

"Solidarność. Twój anioł Wolność ma na imię"

Wtorek to kolejny dzień obchodów 30. rocznicy Solidarności. W południe w Gdańsku odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Wieczorem w Stoczni Gdańskiej odbędzie się natomiast widowisko muzyczne "Solidarność. Twój anioł Wolność ma na imię". Udział w drugiej części obchodów zapowiedzieli m.in. Bronisław Komorowski, Donald Tusk. Lech Wałęsa swoją obecność odwołał.

Krzywonos: Poseł PiS nazwał mnie głupią krową

- Parsknąłem śmiechem, to było żenujące i nieładne - ocenił w TVN24 Zbigniew Janas krytyczną reakcję przeciwników Henryki Krzywonos na jej wystąpienie. Ona sama wyjawiła, że gdy wychodziła z sali, poseł PiS Andrzej Jaworski nazwał ją "głupią krową". Wiceszef gdańskiej "Solidarności" Karol Guzikiewicz bronił swoich kolegów i zarzucił Krzywonos, że zapomniała, czym są sprawy socjalne.

Polacy dobrze o Solidarności

Większość Polaków uważa, że strajki z 1980 roku i powstanie pierwszej Solidarności były korzystne dla naszego kraju - wynika z sondażu TNS OBOP. Według danych, większość z nas jest zdania, że bez "S" Polska nie byłaby takim krajem, jakim jest obecnie.

Nowy szef gabinetu prezydenta?

Funkcję szefa gabinetu prezydenta Bronisława Komorowskiego ma od września pełnić Paweł Lisiewicz - obecny dyrektor Biura Komunikacji Społecznej w resorcie skarbu. Informacja pochodzi ze źródeł zbliżonych do Kancelarii Prezydenta. O tym, że Lisiewicz jest kandydatem na szefa gabinetu prezydenta napisała też poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Dwaj Polacy ranni w Afganistanie

Dwóch polskich żołnierzy zostało rannych w Afganistanie. Ostrzelany został polski konwój logistyczny, który przemieszczał się z bazy Four Corners do Ghazni. Zdaniem lekarzy stan rannych jest stabilny.

"Biała księga" PiS-u prawie gotowa

"Biała księga" w sprawie katastrofy smoleńskiej - przygotowywana przez Prawo i Sprawiedliwość - wykazać ma "związek przyczynowo-skutkowy między wydarzeniami sprzed 10 kwietnia a postawą rządu już po katastrofie". Trafić ma do polskiej i europejskiej opinii publicznej - zapowiedział prezes partii, Jarosław Kaczyński. Dokument ma być gotowy w ciągu kilkunastu dni.

"Nie damy sobie zamknąć ust!"

Przewodniczący "Solidarności" Janusz Śniadek oskarża rząd o to, że nie potrafi zapewnić obywatelom bezpieczeństwa - także tego gospodarczego. - Złudna idea taniego państwa zbiera swoje żniwo. Państwo nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa swoim obywatelom i elitom z prezydentem na czele - powiedział podczas obchodów 30-lecia Solidarności. Dodał, że "S" nie da sobie zamknąć ust mimo oskarżeń o upolitycznienie związku.

Tomka czeka operacyjne odtworzenie dróg żółciowych

Najwcześniej w środę zatruty muchomorem 6-letni Tomek może przejść kolejną operację - podają lekarze Centrum Zdrowia Dziecka. - Stan chłopca jest stabilny. Od niedzieli jest dializowany i oddycha z pomocą respiratora - powiedział rzecznik CZD Paweł Trzciński.