Kardynał Stanisław Dziwisz wstępnie zgodził się na ekshumację zwłok gen. Władysława Sikorskiego - donosi tvp.info. Chcą tego naukowcy z Towarzystwa Miłośników Historii. Badacze podejrzewają, że generał nie zginął w wyniku katastrofy lotniczej nad Gibraltarem ale mógł zostać zastrzelony.

Czy książka o Lechu Wałęsie, wydana przez IPN, powinna być finansowana z publicznych pieniędzy? - Jak najbardziej - przekonywał w programie "Tak czy nie" w TVN24 Dominik Zdort. Przeciwnego zdania jest Tomasz Wołek: - Książka jest nierzetelna i jednostronna, są tam dowody na insynuacje - stwierdził Wołek.

Ryszard Kalisz, Tadeusz Iwiński i Janusz Zemke - to niektórzy działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej, którzy znaleźli się w zarządzie partii. W sobotę nowe władze wybrała Rada Krajowa SLD.

Apele o ekskomunikę w kontekście sprawy 14-letniej Agaty są nierozsądne. Nie ośmieszajmy działań prowadzonych w obronie życia - powiedział metropolita lubelski arcybiskup Józef Życiński. Grupa katolików nawołuje do wykluczenia z Kościoła minister zdrowia Ewy Kopacz. Jej resort znalazł szpital, w którym dokonano aborcji.

Na Podlasiu doszczętnie spłonęła sortownia śmieci. Najprawdopodobniej zawiodła instalacja elektryczna. - Pożar był tak duży, że musieliśmy działać z dalszej odległości - relacjonują strażacy. Nikomu z ludzi nic się nie stało, ale straty szacuje się na 2 miliony złotych.

Zwłoki małżeństwa znaleziono w ich domu w Trzebini (woj. małopolskie). Prawdopodobnie mąż zabił żonę, a potem popełnił samobójstwo.

- Znam Lecha Wałęsę od 40 lat i mogę powiedzieć, że swoją duszę, rodzinę i czas zaangażował w służbę Rzeczpospolitej. Jeśli robi się z kogoś 'Bolka', choć nim nie jest - to jest to grzech - ocenił abp Tadeusz Gocłowski w RMF FM. Zdaniem hierarchy przykre jest to, że obecnie szuka się "Bolków", a nie tych, którzy zniewalali ludzi.

Cztery śmigłowce i siedem okrętów brało udział w akcji ratowniczej na wodach Bałtyku. Ekipa ratunkowa ewakuowała rozbitków z okrętu podwodnego, który znalazł się na dnie. Na szczęście, to były tylko ćwiczenia.

Trzech mężczyzn zginęło w nocy z soboty na niedzielę na drodze w Lubuskiem. Samochód osobowy z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwny pas i zderzył się z ciężarówką. Kierowca najprawdopodobniej zasnął - informuje policja.

Jeszcze nie tak dawno Nelly Rokita straszyła dzieci Donaldem Tuskiem, ale teraz najwyraźniej zmieniła zdanie. - Tusk jest wielki - oświadczyła posłanka PiS zdumionej reporterce TOK FM.

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Kowal z PiS uważa, że największe kraje Unii Europejskiej chciałyby "na siłę zmieniać Irlandię". Wskazuje też, że to Polska powinna zapewnić perspektywę członkostwa w Unii krajom Europy Wschodniej.

Zakłady ubezpieczeniowe coraz częściej domagają się od pijanych kierowców, żeby zwrócili pieniądze, które musiały wypłacić ofiarom spowodowanych przez nich wypadków. To nawet dziesiątki tysięcy złotych - pisze "Rzeczpospolita".

Przewodniczący sejmowej komisji „Przyjazne państwo” Janusz Palikot zrzekł się poselskiego immunitetu – ustaliła „Rzeczpospolita”. Jest gotów odpowiedzieć przed sądem za zniesławienie lubelskiego radnego.

Polsce grozi finansowa zapaść - alarmuje dziennik "Polska". Stanie się tak, jeśli spadkobiercy zarekwirowanych w PRL nieruchomości dopną swego i dostaną 100 proc. rekompensaty z budżetu za utracone mienie.

Książka o Lechu Wałęsie wydana przez Instytut Pamięci Narodowej nie pozostawia nikogo obojętnym. O publikacji, Wałęsie i polskiej historii dyskutować będą w TVN24 historycy i dziennikarze. Debata "Pytania o Wałęsę" dziś o godz. 18.

- To niegodziwość uczynienie z takiego człowieka jak Wałęsa symbolu i wizytówki Polski - uważa niegdysiejszy przyjaciel Lecha Wałęsy z opozycji Andrzej Gwiazda. Według niego, przywódca "Solidarności" tak naprawdę cały czas działał na jej szkodę.

Czy podczas wyborów prezydenckich w 1995 roku służby zostały wykorzystane do prowokacji politycznej? Politycy lewicy uważają, że sprawa "Olina" mogła być skutkiem działań dezinformacyjnych Rosjan. Byli wysocy urzędnicy odpowiedzialni wówczas za bezpieczeństwo odrzucają takie twierdzenia i przekonują, że służby specjalne działały jak należy. W samym centrum tych wydarzeń był Marian Zacharski. Jakie jeszcze tajemnice wiążą się z jego osobą? Na te pytania, postawione w serialu "Szpieg" próbowali odpowiedzieć goście "Magazynu 24 Godziny".

Tragedia w Nowym Dworze Mazowieckim. W tamtejszym szpitalu umarła pacjentka w dziewiątym miesiącu ciąży. Mąż przywiózł ja do szpitala, bo poczuła się źle i wymiotowała. Lekarz dał jej zastrzyk. Kobieta po trzech godzinach umarła. Nienarodzone dziecko również.

- Jestem z Wałęsą. Oszczerstwa spłyną z niego jak brudna piana - Stefan Niesiołowski stanowczo bronił lidera "Solidarności" w programie "Piaskiem po oczach". Według niego, książka historyków IPN powstała na polityczne zamówienie PiS, a teza, że Lech Wałęsa był i jest sterowany przez agentów kwalifikuje się do wizyty u psychiatry.

Jeden z oskarżonych w "aferze gruntowej" w resorcie rolnictwa, Piotr Ryba, po 12 miesiącach opuścił areszt na warszawskiej Białołęce. Sąd utrzymał jednak wobec niego dozór policyjny, Ryba ma także zakaz opuszczania kraju. - Jestem niewinny i udowodnię to - powiedział na antenie TVN24 tuż po wyjściu na wolność.

Związkowcy protestują w stolicy, a Andrzej Czuma (PO) protestuje przeciw utrzymywaniu związkowców z państwowej kasy. Zdaniem Jerzego Wenderlicha (SLD), problem leży gdzie indziej. - Rząd Tuska nie rozwiązuje problemów społecznych. Może byście wzięli się do pracy, zamiast rozdawać hollywoodzkie uśmiechy - radzi.

- Bardzo poważnie traktuję zapowiedzi Lecha Kaczyńskiego, że wynik referendum irlandzkiego nie wpłynie na decyzję o podpisaniu Traktatu Lizbońskiego - powiedział w Brukseli Donald Tusk. Premier przyznał jednak, że niepokoi go rozbieżność zdań prezydenta z PiS w tej sprawie. Jarosław Kaczyński twardo zaznacza: - Traktat jest martwy.

- Książka o Wałęsie to już nie historia, ale polityka - uważa profesor Andrzej Rychard. -A dyskusja nad nią zostanie mocno spłycona, bo ludzie czytają ją mediami - dodaje. Zdaniem prof. Krasnodębskiego, publikacja IPN-u dotyczy przede wszystkim sporu o III RP.

Brytyjski wymiar sprawiedliwości odmówił poznańskiemu sądowi udzielenia informacji na temat Jakuba T. - skazanego przez sąd w Exeter na dożywocie za gwałt i brutalne pobicie 48-letniej Brytyjki. Dlatego sąd chce, aby w sprawę oficjalnie zaangażowało się polskie ministerstwo sprawiedliwości.

Lesław Maleszka na własną prośbę zakończył pracę w "Gazecie Wyborczej". W 2001 roku przyznał, że był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimach "Ketman" i "Return". Za kilka dni TVN wyemituje film dokumentalny o śmierci Stanisława Pyjasa, którego jednym z bohaterów jest właśnie Maleszka.

Policjantka i b. zastępca kierownika ochrony jednego z hipermarketów w Słupsku (Pomorskie) usłyszeli zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy osobistej rewizji klientki sklepu, podejrzewanej o kradzież błyszczyku do ust.

- Pójdę na imieniny Wałęsy żeby go wesprzeć - poinformował Donald Tusk i dodał - powiem mu, że w trudnej sytuacji nie jest sam. I premier daleko od prawdy na pewno nie jest, bo na imprezę były prezydent zaprosił 600 osób.