Kadłub Boeinga kpt. Wrony sprzedany. Trafi na Wyspy

Dziś zarząd PLL LOT zaakceptował ostateczne warunki sprzedaży kadłuba samolotu Boeing 767, którym kpt. Tadeusz Wrona lądował awaryjnie na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina - dowiedział się portal tvn24.pl. Samolot ma trafić do jednej z brytyjskich firm. Już wcześniej, również na Wyspy, ale do innego kontrahenta sprzedane zostały silniki Boeinga.

"Deregulacja czy plichtyzacja?" Finansiści przeciw otwarciu ich zawodów

- awodów finansowych nie mogą uprawiać osoby bez niezbędnej wiedzy i umiejętności - przekonują przedstawiciele tych profesji we wspólnym stanowisku ws. projektu ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania zawodów budowlanych, finansowych i transportowych. "Przekonanie, że (proces kwalifikacyjny) można zastąpić niewidzialną ręką rynku (...) jest naiwnością" - dowodzą finansiści.

Co państwo poprawiło po sprawie Olewnika? Niewiele

Resort Jarosława Gowina sprzeciwia się wnioskom posłów z komisji śledczej ds. Krzysztofa Olewnika. Ministerstwo nie zgadza się, by w prokuraturze powstały osobne komórki zwalczające mafię i korupcję. Posłowie zapytają dzisiaj przedstawicieli rządu o reformy w policji i prokuraturze zalecone rok temu przez komisję śledczą.

"Prezydent ostatnią osobą, która powinna w tej sprawie, w takiej formie zabierać głos"

- To sytuacja przedziwna, pan prezydent Komorowski jest chyba ostatnią osobą, która powinna w tej sprawie, w takiej formie zabierać głos - skomentował rzecznik PiS Adam Hofman pomysł, by katastrofą smoleńską zajęła się Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Z taką inicjatywą wystąpił Zbigniew Ziobro (SP), a prezydent się do niej przychylił. - Ziobro stał się maskotką i przystawką obozu władzy - skwitował Hofman.

RBN o katastrofie smoleńskiej. Prezydent zaprasza, Seremet przyjdzie

Prezydent Bronisław Komorowski zaprasza prokuratora generalnego na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. katastrofy smoleńskiej. - Podzielam poglądy przewodniczącego Ziobry, że warto zbadać aspekt ewentualnego zewnętrznego czynnika działającego destrukcyjnie na społeczeństwo polskie w kontekście katastrofy smoleńskiej - powiedział prezydent po posiedzeniu RBN. Andrzej Seremet w rozmowie z TVN24 zapowiedział, że zaproszenie przyjmie.

Śledztwo smoleńskie do innej prokuratury - wnioskuje prezes PiS

Mec. Piotr Pszczółkowski, pełnomocnik prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, wystąpił do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o przekazanie do innej prokuratury sprawy śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej. Obecnie prowadzi je Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Licytacja samochodów po Amber Gold pod koniec listopada

Pod koniec listopada w sądzie rejonowym Gdańsk-Południe odbędzie się aukcja samochodów należących do Amber Gold. Wśród 146 pojazdów jest ekskluzywne BMW 740 xDrive, które należało do prezesa Amber Gold Marcina P. Reporter TVN24 poznał szczegóły aukcji.

Posłowie koalicji: Kochamy ministra Gowina, ale...

- Razem z koalicjantem kochamy ministra. Ale niezależnie od temperatury uczuć musimy myśleć o efektywności sądów, także tych rejonowych - powiedział w TVN24 poseł PO Andrzej Halicki, który razem z posłem koalicyjnego PSL Janem Burym zapewniali w Sejmie, że po dzisiejszej debacie nt. reorganizacji sądów minister Gowin "wyjdzie z Sejmu wzmocniony".

Zgubiły dzieci w lesie. Są zarzuty dla opiekunek

Dwie opiekunki, które zgubiły dzieci podczas wycieczki w lesie w okolicach Kalisza, usłyszały zarzuty nieumyślnego narażenia ich na utratę zdrowia lub życia. Czterolatki odnalazł kierowca ciężarówki. Szły jedno za drugim poboczem ruchliwej drogi w Brzezinach koło Kalisza. - Nie uciekały, posłuchały mnie - wspomina mężczyzna. Po jego telefonie maluchy zabrała policja.

Pawlak zadowolony, ale nie triumfuje ws. porażki Gowina. "Można było tego uniknąć"

- Ta sprawa nigdy nie stanęła na Radzie Ministrów. Gowin postawił na swoim, a nawet w klubie PO nie miał dogadanego tego rozstrzygnięcia - mówił w "Jeden na Jeden" w TVN24 minister gospodarki i wicepremier Waldemar Pawlak, pytany o spór ws. pomysłu ministra Jarosława Gowina dot. reorganizacji sądów. Obywatelskim projektem blokującym propozycje Gowina zajmie się dziś po południu Sejm. Posłowie PO mają opowiedzieć się za jego procedowaniem.

Kazali im walczyć tylko z "płotkami". Bo liczy się statystka

Zamiast walczyć z przemytem na wielką skalę i ścigać poważnych przestępców, funkcjonariusze warszawskiej specsłużby celnej skupiają się na "łapaniu" drobnych handlarzy nielegalnego towaru, najczęściej na bazarach. Takie wytyczne mieli dostać od przełożonego. Reporter "Czarno na Białym" dotarł do celników, którzy mówią wprost, że dla ich naczelnika najważniejsze są dobre statystyki. Problem w tym, że nie oznaczają one prawdziwej walki z przemytnikami.

Rząd zmienia zdanie ws. zarządzania internetem

Polski rząd nie zgadza się na zapisy umożliwiające ograniczanie swobód, praw podstawowych i wolności w internecie. I dlatego będzie się sprzeciwiał rozszerzeniu mandatu Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego w tej sprawie. W związku z tym Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ponownie zmieniło zapis dotyczący zarządzania internetem w stanowisku rządu ws. regulacji telekomunikacyjnych.

E-dowód i zniesienie meldunku później. "Stracony czas"

Przesunięcie z 1 lipca 2013 r. na 1 stycznia 2015 r. terminu wprowadzania nowych elektronicznych dowodów osobistych zakłada m.in. rządowy projekt nowelizacji ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. W środę sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych rozpoczęła nad nim prace.

"Polacy nie popełnią takiego szaleństwa"

"Obłędem" nazywa Radosław Sikorski to, co stało się po publikacji tekstu "Rzeczpospolitej" o rzekomych śladach trotylu na wraku tupolewa, a zwłaszcza oskarżenia Jarosława Kaczyńskiego. - Nie wierzę, żeby ludzie w Polsce powierzyli kiedykolwiek ster władzy tym, którzy na podstawie nierzetelnego artykułu oskarżają kogoś o morderstwo - mówił szef MSZ. - Ufam Polakom, że oni takiego szaleństwa nigdy nie popełnią - dodawał.

"Nie da się wygrać mobilizując jedno plemię"

- Nie da się już w Stanach Zjednoczonych wygrać wyborów mobilizując jedno plemię na zasadzie jedności ideowo-etnicznej - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski komentując przegraną Mitta Romneya z Barackiem Obamą.

Cztery "trudne problemy" Obamy

Problem na Półwyspie Koreańskim, rosnąca potęga Chin, zagrożenie ze strony Iranu oraz konflikt izraelsko-palestyński - takie cztery główne "trudne problemy", z którymi zmierzy się nowo wybrany prezydent USA wskazał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Daniel Rotfeld. Z kolei Andrzej Olechowski chciałby, aby - oprócz ułożenia stosunków USA z Chinami - Obama zajął się sprawą denuklearyzacji.

Był u Ziobry, teraz w PiS

Klub PiS ma od środy jednego posła więcej. Po trzech miesiącach od wystąpienia z klubu Solidarnej Polski Mariusz Orion Jędrysek stwierdził, że "w imię jedności prawicy" postanowił zasilić szeregi Prawa i Sprawiedliwości. Informację tę potwierdził szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Polali benzyną i podpalili bezdomnych. Kary w mocy

15 lat więzienia dla kobiety i 9 - dla mężczyzny, oskarżonych o spalenie żywcem dwojga bezdomnych - taki wyrok bielskiego Sądu Okręgowego podtrzymał Sąd Apelacyjny w Katowicach. Decyzja jest prawomocna - poinformował rzecznik bielskiego sądu Jarosław Sablik.

80 lat od złamania kodu Enigmy. "To skróciło losy wojny o 2-3 lata"

Mija 80 lat od złamania kodu Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującej tajne informacje. Podwaliny pod złamanie tego kodu na początku lat 30. położyło trzech pracowników polskiego Biura Szyfrów Sztabu Generalnego: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Zdaniem ekspertów, to jeden z największych sukcesów polskich służb wywiadowczych.