Zdążyć przed zimą

Na wkradającą się coraz śmielej zimę z niepokojem patrzą powodzianie. Nie wszystkim udało się bowiem wyremontować domy. Niektórzy spędzą zbliżające się święta w wynajętych mieszkaniach.

Sobota wolna od zakupów

Koniec listopada to moment, kiedy zaczynamy poważnie zastanawiać się nad prezentami świątecznymi dla najbliższych. Pojawia się jednak pytanie: czy zrobić zakupy przedświąteczne wcześniej, czy poddać się nowemu trendowi i świętować ostatnią sobotę listopada jako dzień bez zakupów.

"Kościół nie może zgodzić się na in vitro"

W sobotę w Kościele katolickim na całym świecie odbyło się "modlitewne czuwanie dla życia nienarodzonego". - Ludzkie życie, od poczęcia do naturalnej śmierci, jest tym, co istotne, co najważniejsze, co nie może być przedmiotem przetargu i kompromisu - mówił podczas sobotniej mszy świętej w Bazylice Mariackiej w Krakowie kardynał Stanisław Dziwisz.

PO nie musi, ale do koalicji PSL zaprasza

W sejmiku województwa pomorskiego Platforma Obywatelska zawsze koalicję z Polskim Stronnictwem Ludowym, mimo iż w wyborach zdobyła większość mandatów. Jak podkreślił przewodniczący pomorskiej PO Sławomir Nowak, partia taką decyzję podjęła m.in. ze względu na podobne postrzeganie spraw regionu przez ludowców.

Sprawa Szwedki skończy się dymisją wicemarszałka?

Leszek Czarnobaj, związany z PO wicemarszałek pomorski odpowiedzialny m.in. za służbę zdrowia zadeklarował rezygnację z dalszego pełnienia swojej funkcji. Ma to związek ze sprawą Pomorskiego Centrum Traumatologii (PCT) w Gdańsku, gdzie w sierpniu po operacji plastycznej obywatelka Szwecji zapadła w śpiączkę.

Zarzuty za hip-hopową piosenkę

Czterech autorów hip-hopowego teledysku, umieszczonego na popularnym portalu internetowym, otrzymało zarzuty znieważenia policjantów z Nowego Miasta Lubawskiego (woj. warmińsko-mazurskie). Piosenka rozpoczyna się tekstem "kilka słów prawdy o nowomiejskiej policji" i jest ilustrowana zdjęciami funkcjonariuszy z tej komendy.

"Polska jest dla Rosji krajem niezbędnym"

Polska jako kraj graniczny Unii Europejskiej, dla Rosji jest nie tylko pożądanym, ale i niezbędnym państwem, stosunek do którego daje znać całej reszcie świata, jaki jest stosunek Rosji do Zachodu - mówił w TVN24 prof. Jerzy Pomianowski, wybitny znawca stosunków polsko-rosyjskich. Właśnie dlatego - jego zdaniem - wczorajsza uchwała Dumy potępiająca zbrodnię katyńską, ma ogromne znaczenie nie tylko dla Polski.

Marynarka wpuszcza szczury lądowe na swoje okręty

ORP "Orkan" i "Czajka" w Gdyni i ORP "Lublin" w Świnoujściu - te okręty, specjalnie z okazji 92. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej RP, zacumowały w portach i można je zwiedzać. Z tego samego powodu w internecie można zapoznać się z fragmentami pamiętników pierwszego dowódcy Marynarki Wojennej.

Lustrowany ambasador podał się do dymisji

Jarosław Spyra, nowo mianowany ambasador Polski w Peru, podał się do dymisji. - Szef MSZ Radosław Sikorski dymisję przyjął - poinformował rzecznik resortu Marcin Bosacki. Sobotnia "Rzeczpospolita" napisała, że IPN złożył do sądu wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec Spyry.

Zabranie dotacji partiom "nie jest nierealne"

- Partie polityczne żyją dostatnio, nic nie stoi na przeszkodzie, by zawiesić finansowanie z budżetu - mówił rzecznik rządu Paweł Graś w RMF FM. Zapewnił też, że premier "nigdy nie panikuje", nawet patrząc na rosnący deficyt. - Projekt jest absolutnie zagrywką PO i jest nieuczciwy - ocenił pomysł zawieszenia subwencji Grzegorz Napieralski, szef SLD.

Zaburzenia psychiczne, a nawet samookalecznia

Zażywanie niektórych dopalaczy prowadziło do silnych zaburzeń psychicznych, a ich efektem było wiele samookaleczeń - wynika z badań przeprowadzonych przez toksykologów. Od soboty obowiązują przepisy, które zakazują produkcji i handlu dopalaczami.

Spada poparcie dla PO, 6 proc. dla PJN

Pięć partii w Sejmie, PO z poparciem mniej niż 40 procent i 6 procent dla stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza - tak zagłosowali by Polacy, gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę. Sondaż przeprowadził Instytut Badania Opinii Homo Homini dla Polskiego Radia.

Napieralski: liczyłem na  II turę Olejniczaka

Grzegorz Napieralski jest niezadowolony z wyniku SLD i Wojciecha Olejniczaka w Warszawie i zapowiada zmiany. - Byłem święcie przekonany, że uda się wywalczyć II turę. Myślę, że musi dojść do zmian w kierownictwie Warszawy i zbudowania nowej grupy liderów - zapowiada.

Tony rozgrzanego asfaltu na drodze

Nad ranem w miejscowości Obórznia (woj. kujawsko-pomorskie) na moście przewróciła się cysterna. Trasa jest zablokowana. Z cysterny na drogę wyciekły tony rozgrzanego asfaltu, który dostał się również do koryta rzeki.

Tajemnicza notatka służb o katastrofie

Notatka Agencji Wywiadu dotycząca rzekomego dobijania pasażerów prezydenckiego samolotu tuż po smoleńskiej katastrofie mogła być sfałszowana. Szef Agencji poinformował prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - donosi "Rzeczpospolita".

Plaster na zdrowie

Pani Iwonie nawet najprostsze czynności sprawiają wiele trudu. Chodzenie, zapięcie guzika czy podniesienie ręki bywa niemożliwe. Ma stwardnienie rozsiane. Ale dzięki nowej terapii badanej w Łodzi ona i inni chorzy zaczynają normalnie żyć.

Miasto Boga płonie

Do walki z gangami w Rio de Janeiro rzucono 18 tysięcy policjantów dysponujących ciężkim sprzętem wojskowym. Bossów, którzy od lat z więziennych cel przez telefon dyrygowali ludźmi w mieście przewieziono do zakładów karnych o zaostrzonym rygorze w innych częściach Brazylii. Wygląda na to, że to nie incydenty ale prawdziwa wojna na wyniszczenie. Z powodu mundialu fawele mają zostać spacyfikowane, bez względu na koszty.

Prawo zwalczy dopalacze

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która zakazuje produkcji dopalaczy i handlu tymi specyfikami, weszła właśnie w życie. Za złamanie zakazu grozi kara od 20 tys. do miliona złotych.

Kamil - mistrz szachownicy

Swojego mistrza przerósł w kilka dni, w wieku 5 lat. Teraz w szachach nie ma sobie równych. Kamil Dragun był już mistrzem Europy i wicemistrzem Świata. Teraz wywalczył złoto w kategorii do lat 16.

24 godziny blokady. Podnosili cysternę

Ponad dobę trwało usuwanie skutków wypadku cysterny z gazem na drodze krajowej nr 15 pod Lubawą. Podczas akcji na kilka godzin ewakuowano kilkaset osób - poinformowała w sobotę nad ranem warmińsko-mazurska policja.

Potrącił pieszego i odjechał

Rankiem 22 listopada kierowca ciężarówki w miejscowości Głogoczów (województwo małopolskie) znalazł leżące na poboczu zwłoki 20-letniego mieszkańca powiatu wadowickiego. Policja ustaliła, że mężczyzna został potrącony. Sprawca wypadku nie został dotychczas odnaleziony. Policja apeluje o pomoc.

NFZ już nie każe ryzykować życiem

NFZ zmienia zdanie - wizyta w szpitalu jednak nie jest niezbędna. Taki telefon dostała dziś matka nieuleczalnie chorego dziecka. Jednego z 21 nieuleczalnie chorych pacjentów z Podlasia wezwanych na badania, mimo że jakikolwiek transport ze względu na możliwość infekcji zagrażałby ich życiu. Na to żądanie Funduszu zareagował już Rzecznik Praw Pacjenta.

Strzelanina na warszawskiej Woli

Po strzelaninie, CBŚ zatrzymało na warszawskiej Woli trzech członków gangu zajmującego się handlem narkotykami. Policjanci użyli broni, kiedy jeden z przestępców próbował uciekać i potrącił autem funkcjonariusza.

Rolnik - "ginekolog" uniknie kary

45-letni rolnik ze Szczecina, który ubrany w lekarski kitel ze stetoskopem na szyi oferował pacjentkom w jednym z poznańskich szpitali pigułki wczesnoporonne, nie odpowie za to. Prokuratura umorzyła postępowanie.

Prokurator zbada ankietę Szwedki

Ewentualna bariera językowa i przeprowadzenie niewłaściwego wywiadu lekarskiego mogły przyczynić się do tego, że Szwedka zapadła w śpiączkę po zabiegu plastycznym w Pomorskim Centrum Traumatologii (PCT) - przyznaje prokuratur Witold Niesiołowski z prokuratury rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz. W czwartek TVN24 dotarła do ankiety wypełnionej przed zabiegiem. Jak się okazuje były w niej błędy i adnotacja pielęgniarki: "wywiad niemożliwy do zebrania ze względu na barierę językową".

"Inspektor Gadżet" wpadł na egzaminie

58-latek najprawdopodobniej tak obawiał się egzaminu teoretycznego na prawo jazdy, że zainwestował w sprzęt jak z filmu szpiegowskiego. Mężczyzna "ściągał" przy pomocy ukrytej pod ubraniem krótkofalówki, mikrofonu i minikamery. Tak zaawansowany technicznie sposób ściągania wprawił w osłupienie pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie, gdzie doszło do oszustwa.

Za jeden głos płacili 20-35 zł

Sąd w Głubczycach (woj. opolskie) na trzy miesiące aresztował dwóch mężczyzn, w tym radnego PO Tadeusza S., podejrzanych o korupcję - poinformował portal tvn24.pl zastępca prokuratora rejonowego w Głubczycach Artur Piela. W wyborczą niedzielę politycy mieli dawać wyborcom łapówki w zamian za oddanie na nich głosu. Grozi im od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.