- To jeszcze nie wyrok. Zostanę oczyszczony, jestem o tym głęboko przekonany - tak o zarzutach stawianych przez olsztyńską prokuraturę mówi marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański. Od wtorku samorządowiec PO jest oficjalnie podejrzany między innymi o załatwianie pracy w urzędzie osobom, które podsuwali mu jego wspópracownicy. Ale nie to oskarżenie boli marszałka najbardziej.

49-latek miał zamordować swojego wuja, a potem - za pomocą karty do bankomatu - pobierać jego emeryturę. Do sądu w Opolu wpłynął właśnie akt oskarżenia przeciwko mieszkańcowi Kędzierzyna Koźla, który jest podejrzany o poćwiartowanie swojego wujka. Zwłoki ofiary znaleziono w rodzinnym grobie.

Pełen wulgaryzmów komiks o Fryderyku Chopinie, który Ministerstwo Spraw Zagranicznych obiecało zniszczyć, można było kupić na internetowej aukcji. Cena wywoławcza na Allegro - 150 zł.

- To rzeczywiście był błąd - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski, oceniając wydanie przez polską ambasadę w Berlinie komiksu o Fryderyku Chopinie, w którym pojawiły się wulgarne zwroty. Zapewnił, że publikacja nie będzie dystrybuowana i zostanie zniszczona.

PO powoli odrabia straty. W porównaniu z wynikami sprzed dwóch tygodni PO zyskała 3 punkty procentowe i teraz może liczyć na 44 proc. głosów. Rośnie też poparcie dla PiS i teraz wynosi już 27 proc. - wynika z sondażu TNS OBOP dla "Gazety Wyborczej".

201 zamarzniętych osób - to dotychczasowy tragiczny bilans tej zimy. Ostatniej doby w różnych miejscach Polski na śmierć zamarzły trzy osoby. Najwięcej ofiar zimy było jednak w grudniu, aż 135 - wynika z danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Donald Tusk i Grzegorz Schetyna odbyli rozmowę po wtorkowej premierze filmu "Czarny czwartek". O czym rozmawiali i czy naprawdę są w konflikcie? Odpowiedzi poszukiwała reporterka programu "Polska i Świat".

Wieczorem przerwane zostało posiedzenie zarządu podlaskiej Platformy Obywatelskiej w Białymstoku, które poświęcone było głównie zarzutom karny wobec trzech działaczy PO, w tym marszałka województwa Jarosławowa Dworzańskiego i dwóm współpracownikom. W środę wieczorem członkowie zarządu mają spotkać się ponownie.

Dwaj libijscy piloci są już na Malcie - uciekli od reżimu. "Polska i Świat" przedstawia historie Polaków, którzy tak jak teraz Libijczycy od władzy Kadafiego, uciekali z i od PRL-u.

- Pan marszałek z panem premierem już ustalili: we wtorki gra ekipa Schetyny, w czwartki Tuska. W pozostałe pięć dni można się kłócić - tak w "Rozmowie Bardzo Politycznej" w TVN24 Zbigniew Girzyński z PiS ocenił tarcia na linii premier-marszałek Sejmu. - Konflikt tli się tam od dawna - zauważył Bartosz Arłukowicz z SLD, który wolał jednak mówić, jak bardzo cieszy go drugie miejsce Napieralskiego w sondażu zaufania.

Nie tylko ze względu na czas trwania tegoroczne wybory mogą przejść do historii. Po raz pierwszy w wyborach parlamentarnych głosować będzie można korespondencyjnie, o ile mieszka się za granicą. Wyborca w Polsce wciąż będzie musiał stawić się przy urnie osobiście, ewentualnie jeśli jest niepełnosprawny, może wyznaczyć pełnomocnika. Na terenie Polski korespondencyjnie głosować nie można.

Dachówki spadają z nieba, a dokładnie z dachu budynku poczty w Kościerzynie (woj. pomorskie). Kierownictwo poczty - zamiast ogrodzić niebezpieczny teren - o zdrowie i życie kilkuset klientów, którzy dziennie odwiedzają placówkę, postanowiło zadbać w inny sposób. Na ścianie już zabytkowego budynku nakleili kartkę z napisem: "Uwaga! Spadające dachówki".

Kolejny wpis Marty Kaczyńskiej na blogu. Tym razem córka prezydenta zajęła się gadżetem polskiej prezydencji i komiksem o Chopinie. Oba skrytykowała. - Jak bączek się ma do budowania autorytetu naszego kraju jako poważnego, liczącego się gracza na arenie międzynarodowej? Raczej średnio - napisała.

Podczas czwartkowego posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy prezydenckiego tupolewa mają być zaprezentowane dotychczas nieznane materiały filmowe z miejsca tragedii - poinformowali przedstawiciele zespołu. Z kolei prokurator generalny Andrzej Seremet odnosząc się do sprawy katastrofy, powiedział we wtorek, że wydelegowanie dwóch prokuratorów cywilnych do przeglądania akt dotyczących katastrofy - przed ewentualnym wyłączeniem niektórych wątków sprawy - ma przyspieszyć śledztwo.

- To była urzędnicza eutanazja - tak o śmierci chorej na raka kobiety mówią zgodnie lekarze i rodzina. Janina Orczyk zamiast się leczyć, musiała walczyć w sądzie z ministerstwem zdrowia i NFZ o możliwość leczenia. Walkę przegrała. Zgodnie z przepisami odmówiono jej leczenia dostępnym i sprawdzonymi lekami. Kobieta zmarła.

Pięć zarzutów postawili prokuratorzy Jarosławowi Dworzańskiemu, obecnemu marszałkowi województwa podlaskiego z Platformy Obywatelskiej. Tym samym potwierdziły się wczorajsze informacje tvn24.pl. D. miał między innymi, w zamian za obietnice przyznania jakichś korzyści, wprowadzać na stanowiska urzędnicze "swoich" ludzi. Prokuratura informuje, że marszałek nie został zawieszony w czynnościach służbowych. Zastosowano wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 15 tys. zł. Samorządowcy wyrazili zgodę na podawanie ich danych i prezentowanie wizerunków.

We wtorek, tuż po godz. 11, progi Centrum Nauki Kopernik w Warszawie przekroczył 200-tysięczny zwiedzający. W prezencie otrzymał darmowy roczny bilet wstępu do Centrum.

Grzegorz Napieralski zajął drugie miejsce w sondażu CBOS badającym zaufanie do polityków. W lutym wyprzedził premiera Donalda Tuska oraz szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Największym zaufaniem respondentów, tak jak przed miesiącem, cieszył się prezydent Bronisław Komorowski.

Na karę 25 lat więzienia za zabójstwo mieszkańca Andrychowa skazał Sąd Okręgowy w Krakowie 41-letniego Dariusza R. Żona ofiary, 30-letnia Katarzyna W., skazana za współudział w zabójstwie, usłyszała wyrok 12 i pół roku więzienia. Wyrok nie jest prawomocny.