Metropolita gnieźnieński nawiązał w niedzielnej homilii do słów papieża Franciszka, który "zachęcając nas, byśmy rozpalili wierzące serca tak, by biły one na nowo zgodnie z rytmem serca Jezusa, całość swej zachęty zawarł wówczas w trzech krótkich słowach: zatrzymaj się, spójrz i powróć".
"Zatrzymaj się, Pan zmartwychwstał!"
- Weźmy więc i my teraz te właśnie papieskie słowa i spróbujmy pójść za nimi, aby nasze serca rozjaśniła tajemnica zmartwychwstania. A zatem: zatrzymaj się, Pan zmartwychwstał! W biegu życia, w szamotaninie tylu ludzkich spraw, w naszych sukcesach i porażkach, w naszych nadziejach i lękach, w naszych oczekiwaniach i w snutych planach na przyszłość: zatrzymaj się, Pan zmartwychwstał! - mówił arcybiskup Polak.
Prymas zachęcał, by nie dać się "ogarnąć i pochłonąć rozdrażnieniu czy bezsensownej bieganinie wypełniającej goryczą i lękiem serca, że nigdy nic nie osiągniemy, że przecież wszystko tak szybko ucieka, że nie zdążymy z tego życia wystarczająco dużo wycisnąć dla siebie".
- Z Piotrem i Janem zatrzymaj się przy grobie Jezusa. Podnieś swój wzrok znad trudnych spraw, znad tego wszystkiego, co cię tak niepokoi, czego się tak boisz, co nie pozwala ci żyć w wolności, którą daje wiara w zmartwychwstanie. Nie skupiaj już uwagi na takim czy innym ciężkim kamieniu w Twoim życiu, (…) który może i ciebie jeszcze przed chwilą martwił i zajmował, i nie pozwolił się cieszyć, że jest zmartwychwstanie. Patrz na Zmartwychwstałego! - mówił.
Zmartwychwstanie to wyzwanie dla wszystkich chrześcijan
Metropolita gnieźnieński podkreślił, że zmartwychwstanie "nie jest happy endem", ale jest to wyzwanie dla wszystkich chrześcijan.
- Nie kończy się stwierdzeniem, że teraz odtąd wszyscy żyli długo i szczęśliwie. Wiemy, żeś zmartwychwstał! Tak, to jest - jak przypomniał nam papież Benedykt XVI - główny element naszego wyznania wiary, to jest okrzyk zwycięstwa, który nas wszystkich dziś jednoczy. Ale jest to również wyzwanie, zadanie, prawda, którą trzeba nam konkretnie, dzień po dniu, żyć: żyć jako ludzie zmartwychwstania - powiedział hierarcha.
Moc zmartwychwstania "czyni nas zdolnymi do obrony życia"
Arcybiskup Polak powiedział, że moc zmartwychwstania "czyni nas zdolnymi również do głoszenia życia, do obrony życia i do służby życiu".
- Dlatego za papieżem Franciszkiem pragnę dziś powtórzyć, że każde rodzące się dziecko jest obietnicą życia, po raz kolejny okazującego się silniejszym od śmierci. I moc zmartwychwstania sprawia także, że nasze wspólnoty rodzinne, kościelne, a także społeczne mogą być miejscami budzącymi nadzieję - powiedział.
- Jeśli nie zamkniemy się w ufortyfikowanych twierdzach, jeśli z ufnością otworzymy nasze umysły i serca wobec drugich, zwłaszcza ludzi potrzebujących pomocy i wsparcia, zdolni będziemy ofiarować Słowo życia i świadectwo miłości Boga, miłości wiernej aż do końca - dodał arcybiskup Wojciech Polak.
Autor: kb/ / Źródło: PAP