Pod stałym nadzorem

Policja dostała już instrukcje. Najsłynniejszy polski skazany, Mariusz Trynkiewicz, ma być pilnowany od momentu opuszczenia zakładu karnego 11 lutego, o ile wcześniej nie zdąży być objęty specjalną procedurą zamkniętego leczenia zwyrodniałych przestępców. Pilnowany przed swoimi skłonnościami i tymi, którzy chcieliby wziąć sprawy w swoje ręce. Czy oznacza to de facto policyjną ochronę dla zbrodniarza? Policjanci mówią, że może być z tym problem.

Cena zamiłowania do luksusu

Przez zegarki pomorska PO zostaje bez szefa, a Sławomir Nowak bez partii. Prokuratura nie daje wiary zapewnieniom byłego ministra transportu o jego uczciwości i stawia mu zarzuty składania niezgodnych z prawdą oświadczeń majątkowych. Sławomir Nowak prosi natomiast o zawieszenie w prawach członka partii na trzy miesiące. Zarząd wniosek przyjmuje. Czym jeszcze może przypłacić Sławomir Nowak swoją miłość do luksusu?

Zawracanie reform

Chwytliwych haseł w wyborczym programie Prawa i Sprawiedliwości jest więcej: likwidacja gimnazjów, obniżenie wieku emerytalnego i nowe podatki. Szczegóły są na razie tajne, ale wiadomo, że osobiście dopina je jeszcze sam prezes Jarosław Kaczyński. Politycy PiS mówią, że będą to "rewolucyjne zmiany dla Polski".

Pomysł na zdrowie

Program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości budzi emocje i kontrowersje. Jedno z kluczowych haseł - likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia - brzmi nośnie, bo NFZ nie cieszy się sympatią Polaków, ale za tym nośnym hasłem nie idą konkrety. A z tego, co mówi choćby potencjalny przyszły minister zdrowia, PiS chce powrotu do systemu sprzed blisko 20 lat.

Gabinet cieni

Hasło do boju padło, pytanie o strategię i taktykę pokonania Platformy. Program wyborczy osobiście dopina sam prezes Jarosław Kaczyński. Trzymając się jego założenia, że PiS wygrywa i rządzi samodzielnie - jest pytanie - kto do tego rządu wejdzie? Prezes przezornie milczy, by nie budzić emocji i nie zrazić centrowych wyborców. Ostatnią przymiarką PiS do przejęcia władzy był "techniczny rząd" profesora Glińskiego. Misja zakończyła się porażką i najpewniej prezes postawi na "swoich" sprawdzonych już ludzi.

PiS chce do pięciu lat więzienia za "polskie obozy śmierci"

PiS złożył w Sejmie projekt ustawy, który przewiduje karę do pięciu lat więzienia za oskarżanie o masowe zbrodnie polskiego podziemia w latach 1939-1945 oraz za używanie zwrotu "polskie obozy śmierci" w odniesieniu do niemieckich obozów na terenie okupowanej Polski. Pomysł krytykuje resort sprawiedliwości. Twój Ruch chce jego odrzucenia.

Wymiana w ministerstwie zdrowia. Bez "dwuznaczności czy drugiego dna"

Dotychczasowy dyrektor departamentu organizacji ochrony zdrowia w ministerstwie zdrowia Piotr Warczyński został nowym wiceministrem w tym resorcie - poinformował rzecznik prasowy MZ Krzysztof Bąk. Warczyński zastąpi na tym stanowisku Krzysztofa Chlebusa, który w ostatnich dniach złożył rezygnację.

Hofman wrócił na stanowisko rzecznika PiS. "Tusk to partyjny premier"

Adam Hofman ponownie objął funkcję rzecznika PiS. Rano w czwartek w "Jeden na jeden" przekonywał, że to Jarosław Kaczyński, a nie Donald Tusk, broni w Europie polskiej racji stanu. - Premier Tusk chwali się silną pozycją w Europie, a jak się oddzieli propagandę od suchych faktów, to jest beznadzieja - ocenił Hofman.

O Trynkiewiczu: Rysował głównie nagie dzieci, najczęściej chłopców

- Dowiedziałem się, że on nie odczuwa skruchy, nie czuje brzemienia winy za czyny, jakie popełnił - wspominał w "Faktach po Faktach" swoje spotkanie sprzed lat ze skazanym pedofilem i mordercą Mariuszem Trynkiewiczem Piotr Pytlakowski, dziennikarz "Polityki". Jak powiedział, spotkanie ze zbrodniarzem wywołało w nim wtedy niepokój.

Tusk i Kaczyński na linii z Cameronem. "Żałosne skomlenie. Kompromitacja"

- Wczoraj wstydziłem się za polskie państwo - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Janusz Palikot (TR), odnosząc się do rozmów telefoniczych, jakie w środę przeprowadzili Donald Tusk i Jarosław Kaczyński z brytyjskim premierem. Jego zdaniem, polscy politycy skompromitowali się tymi rozmowami, bo nie doprowadzili do wycofania się Dawida Camerona ze swoich postulatów dotyczących polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii.

Sławomir Nowak zawieszony w PO na trzy miesiące

Zarząd PO zdecydował w czwartek o zawieszeniu posła, byłego ministra transportu Sławomira Nowaka w prawach członka partii na trzy miesiące - poinformował członek zarządu Robert Tyszkiewicz. Decyzja zapadła na prośbę samego Nowaka.

GIODO zajmie się "podsumowaniem kolędy"

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zajmie się publikacją proboszcza parafii św. Rocha w Osieku. W gazetce ujawnił on informację o tym, kto i jakimi kwotami wsparł podczas kolędy kościół.

Marczuk i Oleksy na listach SLD do Europarlamentu

Ruszyła giełda nazwisk. Na listach Sojuszu Lewicy Demokratycznej we wyborach do Parlamentu Europejskiego najprawdopodobniej znajdą się m.in. Weronika Marczuk i Józef Oleksy - zapowiedział w "Faktach po Faktach" Leszek Miller. - Nigdy nie prowadziliśmy żadnych rozmów z Danielem Olbrychskim - zdementował doniesienia szef SLD.

Pięciu policjantów zatrzymanych za korupcję

Funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych KGP zatrzymali pięciu obecnych i jednego byłego policjanta z Wieliszewa k/Warszawy za przestępstwa natury korupcyjnej - poinformowała w czwartek Komenda Główna Policji.

Tramwaj popłynie Gwdą. "To będzie zupełnie nowa rzecz"

Ścieżki rowerowe, place zabaw, a przede wszystkim tramwaj wodny mają zwiększyć atrakcyjność Piły. – Gdy płynie się Gwdą, miasto wygląda zupełnie inaczej. Chcemy, by zobaczyli to nie tylko mieszkańcy, ale i turyści – tłumaczy tamtejszy ratusz.

Miller pisze do Blaira i Milibanda. "Cameron cynicznie zbija kapitał polityczny"

"Sprawa polskich emigrantów staje się tematem kampanii premiera Camerona. Taka polityka jest sprzeczna z podstawowym założeniem integracji europejskiej" - pisze Leszek Miller w listach do byłego szefa brytyjskiego rządu Tony'ego Blaira i szefa Partii Pracy Eda Milibanda. Szef SLD zaprasza obu polityków do Polski i namawia ich do "przeciwstawienia się konserwatywnemu szaleństwu". To reakcja na wypowiedź brytyjskiego premiera dotyczącą otwarcia rynku pracy m.in. dla Polaków.

Polska nie była na celowniku NSA. "Tak zapewniły nas służby"

Polska nie była inwigilowana przez amerykańskie służby specjalne - wynika z informacji przedstawionych sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Choć takich działań nie podejmowano ze strony USA, nasze służby nie wykluczają, że Polska mogła być inwigilowana przez inne państwa.

Podpalili katedrę? Jest akt oskarżenia

Do 8 lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, których prokurator oskarżył o podpalenie prawosławnej katedry w centrum Wrocławia. Jeden z podejrzanych przyznał się do popełnienia wspomnianego czynu. Drugi zaprzecza.

Aukcje na WOŚP na Śląsku: zostań rektorem, kup rondo

Chcesz zostać rektorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach? A może chcesz mieć rondo swojego imienia? Marzysz o meteorycie z kosmosu albo koszulce Łukasza Piszczka? Wszystkie te marzenia można spełnić w najbliższą niedzielę.

Skatowali pracownika, jest akt oskarżenia

Do częstochowskiego sądu trafił akt oskarżenia w sprawie brutalnego pobicia 43-letniego pracownika firmy transportowej z Katowic. Mężczyzna został skatowany na polecenie właścicielki firmy, która miała zastrzeżenia do jego pracy.