Konstytucjonalistka: ta ustawa ma mnóstwo wad, ale jest obowiązującym prawem

Dopóki nie mamy stwierdzenia, że ustawa jest niekonstytucyjna, dopóty ona wiąże - powiedziała konstytucjonalistka prof. Genowefa Grabowska w TVN24. - Nieważne, czy nam się podoba, czy nie - dodała. Komentowała w ten sposób podpisaną w poniedziałek nowelizację ustawy o TK. Nie zgodziła się z opinią prezesa TK prof. Andrzeja Rzeplińskiego, który przekonywał w "Kropce nad i", że sędziowie konstytucyjni podlegają tylko przepisom konstytucji, a nie ustawom.

Sejm ma się zająć ustawą medialną. PO: projekt dotyczy tylko zmiany stanowisk

Na wtorkowym posiedzeniu Sejm prawdopodobnie zajmie się projektem tzw. ustawy medialnej - poinformowali rano członkowie Konwentu Seniorów. - W mojej opinii przez ostatnie tygodnie mieliśmy do czynienia ze skrajnie nierzetelną pracą mediów publicznych - tak tempo prac nad ustawą tłumaczył Ryszard Terlecki z PiS. - Chodzi o to, żeby ludzie związani z PiS mogli zajmować kierownicze stanowiska - oceniła Małgorzata Kidawa-Błońska z PO.

Jawny rejestr pedofilów. Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, zakładający utworzenie rejestru osób skazanych za seksualne czyny wobec nieletnich. Jedna z jego baz - z danymi m.in. recydywistów - ma być powszechnie dostępna.

Szef speckomisji: musimy naprawić błąd za PO

Platforma Obywatelska zostawiła nam niecały miesiąc, żeby wprowadzić wyrok Trybunału Konstytucyjnego w życie. Musimy to zrobić, żeby państwo polskie mogło funkcjonować - powiedział we wtorek we Sejmie szef speckomisji Marek Opioła (PiS). Odniósł się w ten sposób do projektu nowelizacji ustawy o policji i zarzutów opozycji.

Kempa: interpretacja prezesa TK to jego "widzimisię"

- Trybunał powinien działać na podstawie i w granicach prawa - powiedziała we wtorek Beata Kempa. To reakcja na słowa prof. Rzeplińskiego, który mówił wczoraj w "Kropce nad i" o wątpliwościach związanych z nowelizacją ustawy o TK, która w poniedziałek weszła w życie.

Terlecki: jeśli prezes TK zignoruje przepisy, to oznacza rezygnację

- To stan emocjonalny, który, mam nadzieję, minie - powiedział Ryszard Terlecki (PiS) o wypowiedziach prof. Andrzeja Rzeplińskiego w "Kropce nad i". Szef klubu PiS dodał również, że "najwyższy czas, by Trybunał przestał sprawiać wrażenie, że jest trzecią czy najwyższą izbą parlamentu".

Neumann: prezydent Duda pokazał, że nie jest samodzielnym politykiem

- Nie znam żadnej opinii żadnego poważnego konstytucjonalisty, która mówiłaby, że ta ustawa o Trybunale Konstytucyjnym jest zgodna z konstytucją - mówił w "Jeden na jeden" Sławomir Neumann. Szef klubu PO ocenił, że podpisując nowelę autorstwa PiS prezydent Andrzej Duda pokazał, że nie jest samodzielnym politykiem.

Hałas, obcy ludzie. "Żywe szopki" stresują zwierzęta

"Żywe szopki" to używanie zwierząt tylko dla chwilowej rozrywki i niepotrzebny dla nich stres - przekonują organizacje prozwierzące. - Jeśli chcemy pokazać dzieciom szopkę, wybierzmy taką bez żywych zwierząt - zachęcają.

Andrzej Duda w kampanii: nie będę notariuszem rządu

- To jest rola prezydenta? Prezydent - notariusz rządu? Ja takiej prezydenturze mówię "nie" - zapewniał podczas lutowej konwencji wyborczej Andrzej Duda, wówczas jeszcze kandydat PiS na urząd. Podkreślał, że "ma w sobie za dużo energii", aby tylko siedzieć pod żyrandolem.

Prezydent Duda o Trybunale jak Jarosław Kaczyński cztery lata temu

- Trudno mi było zrozumieć tę sytuację, gdzie de facto trzech sędziów Trybunału mogło decydować o losie prawnym ustawy przyjętej przez parlament wybrany przez społeczeństwo. (…) Przyznacie państwo, że taka większość nie była wystarczająca - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, uzasadniając swoją decyzję o podpisaniu nowelizacji do ustawy o działaniu Trybunału Konstytucyjnego. Tym samym powtórzył pogląd Jarosława Kaczyńskiego z 2011 roku.

Prokuratura wraca pod rządy Ziobry

Obawiam się, że taka unifikacja urzędu otworzy możliwość oddziaływania na prokuraturę wpływów politycznych - mówi Andrzej Seremet, odnosząc się do powtórnego połączenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Zakłada to projekt ustawy o prokuraturze, którego uchwalenia chce PiS. Materiał magazynu "Czarno na białym".

"Nieciekawa sytuacja" vs. "jasność od strony prawnej". W "Faktach po Faktach" spór o TK

- Andrzej Rzepliński to polityk, bo do sędziego nie jest on niestety podobny - zaatakował prezesa Trybunału Konstytucyjnego eurodeputowany PiS Janusz Wojciechowski w "Faktach po Faktach". Poseł PO Cezary Tomczyk przekonywał natomiast, że po podpisaniu i opublikowaniu nowelizacji ustawy o TK "mamy do czynienia z sytuacją nieciekawą i wejście ustawy w życie stanowi pewną zagadkę".

Życie na podsłuchu? Jakie uprawnienia PiS chce dać służbom specjalnym

Policja i służby będą mogły podsłuchiwać rozmowy prowadzone przez telefon, komputer, a nawet konsolę do gier - wynika z projektu ustawy o policji i służbach specjalnych, której uchwalenia chce PiS. Projekt nie wprowadza jednak żadnych nadzwyczajnych uprawnień, których dotąd mundurowi nie mieli.

MSZ: nie wprowadziliśmy w błąd Komisji Weneckiej. Pismo nie miało załączników

"MSZ zaprzecza bezpodstawnym informacjom podawanym przez niektóre media na temat wprowadzenia w błąd Komisji Weneckiej" - podkreślił rzecznik prasowy resortu spraw zagranicznych Artur Dmochowski, który opublikował komunikat w sprawie wątpliwości związanych z treścią pisma wysłanego przez MSZ do Komisji Weneckiej. Komisja - która jest organem doradczym Rady Europy w sprawach konstytucyjnych - zaopiniuje wniosek w marcu.

Wiceszef MSWiA zapowiada podwyżki dla mundurowych

Podwyżki wynagrodzeń dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, stworzenie mapy zagrożeń, program modernizacji - zapowiedział w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, nadzorujący m.in. policję i straż pożarną. Podkreślił również, że służby mundurowe mają obywatelom kojarzyć się przede wszystkim z niesieniem pomocy.