Czarnecki: dyskusja korzystna dla Polski. Halicki: PiS próbuje zaczarować rzeczywistość

- Każda taka debata sugeruje, że u nas dzieje się coś niedobrego, ale ta była dla nas korzystna - mówił w "Kropce nad i" Ryszard Czarnecki (PiS) na temat wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim na temat sytuacji w Polsce. - Pani premier nie ustosunkowała się do kwestii złamania trójpodziału władzy czy tego, jak zażegnać kryzys konstytucyjny. Nie tego oczekiwałem jako obywatel - stwierdził Andrzej Halicki (PO).

Verhofstadt pyta o TK, odpowiedź Szydło mu nie wystarcza. "Tak czy nie? To po polsku zrozumiem"

Prawie trzygodzinna debata w Parlamencie Europejskim dotycząca sytuacji w Polsce zakończyła się wymianą zdań pomiędzy premier Beatą Szydło a byłem belgijskim premierem i liderem liberałów w PE, Guy Verhofstadtem. Belg pytał, czy jej rząd zastosuje się do przyszłej opinii Komisji Weneckiej ws. działania Trybunału Konstytucyjnego. Szydło nie chciała jednoznacznie odpowiedzieć.

Timmermans prosił o "jak najszybsze spotkanie". Ziobro znów odpisuje

Zarówno polski rząd, jak i obecna większość parlamentarna kieruje się w pierwszym rzędzie zasadami demokratycznego państwa prawa - napisał we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w liście do wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. Nie odpowiedział wprost na prośbę wiceszefa KE o jak najszybsze spotkanie w Brukseli lub Warszawie.

Premier odpowiada na zarzuty: Polska nie zasługuje, by być oceniana przez Unię

Polska chce, żeby UE była stabilna, żeby nie była wstrząsana wszelkiego rodzaju kryzysami, Polska nie wywołuje kryzysów w Unii - powiedziała premier Beata Szydło w europarlamencie, zabierając ponownie głos podczas wtorkowej debaty. Podkreśliła, że w Polsce nie są łamane prawa człowieka ani zasady demokratycznego państwa prawa, dlatego nie powinna być ona oceniana przez Unię.

Pijany wjechał w pieszych, zabił sześć osób. Prokurator chce wyższej kary

15 lat więzienia i dożywotniego zakazu prowadzenia jakichkolwiek pojazdów zażądał prokurator dla Mateusza S., który 1 stycznia 2014 r. zabił sześć osób w Kamieniu Pomorskim (Zachodniopomorskie), wjeżdżając autem w grupę pieszych. Wcześniej mężczyzna został skazany na 12,5 roku więzienia, ale w kwietniu sąd apelacyjny uchylił wyrok sądu I instancji.

CBA zatrzymało szefa łódzkiej Atlas Areny

Funkcjonariusze CBA zatrzymali we wtorek Krzysztofa M., szefa miejskiej spółki, która zarządza łódzką Atlas Areną. Działania nadzoruje prokuratura okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim.

"Polacy odsiadują dzisiaj w Brukseli wyrok zbiorowy za rządy PiS-u"

- Dziś to jest najgorszy dzień dla Polski od roku 2004 - powiedział Janusz Lewandowski na konferencji prasowej europosłów Platformy Obywatelskiej przed wtorkową debatą europarlamentu o Polsce. Zapewnił, że europarlamentarzyści PO nie tworzą i nie podpisali żadnej rezolucji przeciwko Polsce. Jedyną taką podpisali w 2014 r. przedstawiciele PiS - przypomniał.

Sąd Najwyższy: wybory parlamentarne z 25 października są ważne

Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w pełnym składzie uznała we wtorek, że wybory do Sejmu i Senatu z 25 października 2015 r. są ważne. SN uznał, że brak rejestracji umowy koalicyjnej PiS z Polską Razem i Solidarną Polską nie miał wypływu na wynik.

Marszem z kościoła, po drodze zakupy

Grupa około 50 żołnierzy idących równym krokiem z identycznymi reklamówkami zwróciła w niedzielę uwagę mieszkańców Świnoujścia. Jak się okazało, żołnierze służby przygotowawczej wyszli do kościoła, po drodze odwiedzili sklep.

PiS tłumaczy, na czym polega "dobra zmiana". Rozsyła broszurę wszystkim europosłom

Przed debatą o sytuacji w Polsce w Parlamencie Europejskim wiceprzewodniczący frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Ryszard Legutko, w imieniu premier Beaty Szydło, rozesłał do wszystkich eurodeputowanych broszurę informacyjną "Dobre zmiany dla Polaków". Zawarty w niej został opis polskiej rzeczywistości z perspektywy polskiego rządu. Materiały wywołały oburzenie wśród polityków opozycyjnych.

Pojednawcze sygnały, złagodzenie dyskusji. Zachodnie gazety o nowym tonie Polski

Po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Brukseli zachodnie gazety piszą, że polski rząd stara się załagodzić napięcia w relacjach z Unią. "Der Spiegel" nazywa to "ofensywą wdzięku". - Byłoby dobrze dla nas wszystkich, jeśli udałoby się skorzystać z tej okazji do załagodzenia napięć - stwierdza komentator "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Zachodni dziennikarze są jednak zgodni co do tego, że tak naprawdę ani PiS ani Bruksela nie mają na razie zamiaru ustępować.

Jan Olbrycht: ktoś chce, żeby ta debata była bardzo ostra

Jan Olbrycht (PO) to jeden z eurodeputowanych, który zabierze głos w trakcie dzisiejszej debaty o Polsce. Stwierdził, że w swoim wystąpieniu odniesie się przede wszystkim do słów z wystąpienia premier Beaty Szydło. Podkreślił też, że oskarżenia o wywołanie debaty przez polityków PO są bezpodstawne.

Szydło z polskimi europosłami: to nasza wspólna sprawa. Poręba: atakowanie premier nie na miejscu

Premier Beata Szydło spotkała się w Strasburgu z polskimi deputowanymi do Parlamentu Europejskiego na pięć godzin przed debatą w europarlamencie. Premier stwierdziła, że w swoim wystąpieniu przedstawi fakty i wyjaśni wątpliwości, które pojawiają się u europarlamentarzystów. Po spotkaniu poseł PiS Tomasz Poręba stwierdził, że jest "zaskoczony kontrowersyjnym tonem wypowiedzi niektórych europarlamentarzystów". Więcej w "Faktach z zagranicy" o 20 w TVN24 Biznes i Świat.

"Imperia padają w szczycie swej chwały i to jest ten moment w PiS"

- Nie jest możliwe, aby dyktatura szefa Prawa i Sprawiedliwości była utrzymana przez 3,5 roku - powiedział we wtorek rano Ryszard Petru. Lider Nowoczesnej dodał, że w związku z tym chce pracować nad przyspieszonymi wyborami. - Im szybciej, tym lepiej. Była taka sytuacja w historii - przekonywał.

Szydło rozmawiała z Schulzem. Szef europarlamentu zdanie o Polsce podtrzymuje

Premier Beata Szydło we wtorek rano w Strasburgu, w gmachu Parlamentu Europejskiego, rozmawiała z przewodniczącym PE Martinem Schulzem przed debatą o sytuacji w Polsce. Jak powiedział Schulz, rozmowa przebiegła w dobrej atmosferze. - Swoje zdanie zawsze podtrzymuję - podkreślił przewodniczący PE. Więcej w "Faktach z zagranicy" o 20 w TVN24 Biznes i Świat.

"Ani miś, ani chłód". Prezydencki minister o spotkaniu Duda-Tusk

To była poważna rozmowa dwóch poważnych, europejskich polityków - ocenił w "Jeden na jeden" Krzysztof Szczerski. Prezydencki minister komentował w ten sposób poniedziałkowe spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Tuskiem. Szczerski dodał, że podczas wizyty w Brukseli prezydent osiągnął założone przez siebie cele.

JOW-y i nowe okręgi wyborcze? PiS chce zmienić ordynację wyborczą

Prawo i Sprawiedliwość przymierza się do zmiany ordynacji wyborczej. Jak dowiedział się reporter "Faktów" TVN, mają one uwzględniać częściowe wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW) w wyborach do Sejmu oraz wyznaczenie nowych okręgów wyborczych. Opozycja obawia się, że ordynacja zostanie skrojona wprost pod kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Materiał "Faktów" TVN.