"Jesteśmy przyzwyczajeni do poświęceń, ale to jest męczące"

- My stąd nie wychodzimy - zapowiadają opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy od środy protestują w Sejmie. Walczą o spełnienie obietnic, które Prawo i Sprawiedliwość składało podczas kampanii wyborczej i - jak podkreślają - nie ruszą się, dopóki nie porozmawia z nimi osoba decyzyjna: premier albo prezes PiS. Tak wyglądała ich pierwsza spędzona w Sejmie noc. ("Polska i świat").

Wielka Synagoga wróciła na plac Bankowy

Symboliczna odbudowa Wielkiej Synagogi w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie. Budowla została zburzona przez Niemców. Jej wysadzenie w powietrze miało być symbolem zniszczenia dzielnicy żydowskiej w Warszawie. Dzięki wirtualnemu pokazowi synagoga choć na chwilę znalazła się na swoim dawnym miejscu.

Czarnecki wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki został wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej do spraw międzynarodowych. W wyniku głosowania dołączył razem z Piotrem Stolarskim do Zarządu PZPS, a także wszedł do Prezydium związku.

"Koncert wyrazem hołdu dla bojowników getta"

IV część IX symfonii Ludwiga van Beethovena, a także między innymi tren dla warszawskiego getta, wybrzmiały w trakcie czwartkowego koncertu "Łączy nas pamięć" w Warszawie. Koncert upamiętnił 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

"Jedyna nadzieja opozycji to Donald Tusk"

Dzisiejsza opozycja w swoim gronie liderów nie ma osoby, w której upatrują kandydata w wyborach prezydenckich - mówił w programie "Tak jest" w TVN24 Krzysztof Łapiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. - Muszą posiłkować się Donaldem Tuskiem - dodał.

Kulisy kolizji SOP. Nieoficjalnie: dachowanie po złamaniu przepisów

To nadmierna prędkość była przyczyną kolizji auta Służby Ochrony Państwa, w której ucierpiało czterech funkcjonariuszy - wynika z pierwszych ustaleń policji. Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl, była to przynajmniej trzecia kolizja od momentu rozwiązania Biura Ochrony Rządu i powstania Służby Ochrony Państwa.

"Kaczyński w 2014 roku był u  nas i całował nasze ręce"

Mimo serii spotkań z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości, rodzice niepełnosprawnych dzieci nie przerywają protestu. Żądają spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim albo prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. - My z Sejmu nie wychodzimy - powiedziała Iwona Hartwich, jedna z protestujących matek.

Po wymianie prezesów i wiceprezesów "w sądach nie zmieniło się nic"

To jak ministerstwo tłumaczyło zmiany na stanowiskach kierowniczych, prowadzi do wniosku, że cała zmiana służyła tylko wymianie kadrowej - mówiła w czwartek w TVN24 Małgorzata Szuleka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Organizacja opublikowała raport dotyczący odwołań prezesów i wiceprezesów sądów przez ministra sprawiedliwości.

"Widziałem ludzi skaczących z okien"

Świadek powstania w getcie warszawskim Stanisław Zalewski wspominał wydarzenia sprzed 75 lat. Powiedział, że Niemcy, chcąc stłumić powstanie, "zastosowali taktykę spalonych domów", podkładając ogień w każdym budynku w getcie. - Ludzie, którzy nie mogli wyjść, skakali. Ja sam widziałem ludzi skaczących z okien na podwórze - opowiadał poruszony. Prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych uczestniczył w uroczystościach upamiętniających powstanie w getcie.

Kuchciński na spotkaniu z wyborcami o "odszczurzaniu" i Polsce

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński 15 kwietnia na spotkaniu z wyborcami stwierdził, że Prawo i Sprawiedliwość "odbudowuje dom". Wyjaśnił jednak, że PiS Polski "nie może odgrzybić, odszczurzyć" jak domu, bo musi "dbać o zdrowie obywateli". W czwartek wieczorem na Twitterze napisał, że "posłużył się przenośnią, która nie miała na celu nikogo obrazić".

Rodzina Igora Stachowiaka chce, by byli policjanci odpowiadali za zabójstwo

Rodzina Igora Stachowiaka, który zmarł we wrocławskim komisariacie policji, chce by funkcjonariusze odpowiadali za zabójstwo 25-latka. Tymczasem byli już policjanci zostali oskarżeni o przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad mężczyzną, który był pozbawiony wolności. Wniosek pełnomocników rodziny Stachowiaka trafił do wrocławskiego sądu.

Mają po czternaście lat, umówiły się w sieci z mężczyznami. Jeden z nich ma zarzut gwałtu

Dwie czternastolatki spotkały się z dorosłymi mężczyznami. Doszło do tego w tym samym mieście i miesiącu, ale dziewczyny nie są koleżankami i mężczyźni też są sobie obcy. Poznały ich przez internet, wiedziały ile oni mają lat i wzajemnie. Policja ostrzega rodziców, bo te "randki" nie skończyły się dobrze. Mężczyźni usłyszeli zarzuty, jeden z nich gwałtu na nieletniej.

"Zaatakowali nas Żydzi i polscy bandyci". Prezydent cytuje kata getta

To było powstanie ludzi, którzy zachowali godność i zdecydowali, że zachowają ją do samego końca, że zginą z bronią w ręku - mówił w 75. rocznicę powstania w warszawskim getcie prezydent Andrzej Duda. - Oni nie chcieli przeżyć. Dumnie stanęli po to, żeby pokazać Niemcom, że Żydzi nie dadzą się tak całkowicie pokonać i podeptać, że to będzie kosztowało także niemieckie życie - dodał.