"Jeżeli o coś mogę prosić mojego ojca, to żeby się odchudził"

Jarosław Wałęsa, europoseł i kandydat opozycji na prezydenta Gdańska, syn byłego prezydenta i lidera "Solidarności" Lecha Wałęsy, opowiadał w "Faktach po Faktach" także o sprawach rodzinnych. - Kocham mojego ojca, ale czasami trochę dramatyzuje. Nie jest tak źle. Ma dobrą żonę, ma fajne dzieci, udało mu się wiele osiągnąć - podkreślił. Jednocześnie zaapelował do ojca, żeby się "troszeczkę odchudził" i nie pracował tak dużo. Wyraził nadzieję, że w kampanii poprze go zarówno ojciec, jak i mama, Danuta Wałęsowa.

"Nie ma nic złego w tym, że polityk używa władzy w interesie publicznym"

Cały czas toczymy dialog z Komisją Europejską, tłumaczymy nasze racje - zapewniła wicepremier Beata Szydło podczas spotkania z mieszkańcami Starachowic. - Jesteśmy krytykowani, jesteśmy też otwarci na krytykę, ale my na pewno debatujemy o dobru publicznym - mówił z kolei wicepremier Piotr Gliński w Małopolsce. Politycy PiS kontynuują weekendowe wizyty w ramach kampanii "Polska jest jedna".

"Na każdym spotkaniu Polska powinna przedstawiać swoje zdanie"

W niedzielę w Brukseli odbędzie się nieformalny szczyt Unii Europejskiej w sprawie migracji. Państwa Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polska nie planują w nim uczestniczyć. Na temat uchodźców i decyzji polskiego rządu dyskutowali goście Piotra Marciniaka w programie "Babilon" w TVN24BiS.

Jeden Wałęsa startuje w wyborach, drugi pilnuje, by były uczciwe

Platforma Obywatelska i Nowoczesna przedstawiły swojego kandydata na prezydenta Gdańska w jesiennych wyborach samorządowych. To Jarosław Wałęsa, syn byłego prezydenta. Tymczasem ojciec kandydata reaktywował Komitet Obywatelski, który zachęcać ma do udziału w wyborach i pilnować, by były one uczciwe.

Terlecki potwierdza datę nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu

Dodatkowe posiedzenie Sejmu zwołano na środę, 27 czerwca - poinformował w sobotę na Twitterze wicemarszałek Ryszard Terlecki. Jak mówiła dziennikarzom wicemarszałek Małgorzata Kidawa- Błońska (PO), posłowie zajmą się zmianami w przepisach dotyczących gospodarki odpadami.

Nowa inicjatywa. Komitet Obywatelski przy Wałęsie

Musimy wykrzesać wszystkie siły, jakie w nas zostały, aby odzyskać to, co przez nieuwagę, nieroztropność straciliśmy - podkreślił były prezydent Lech Wałęsa w sobotę w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku podczas inauguracji Komitetu Obywatelskiego skupiającego przedstawicieli nauki i kultury, profesorów prawa i przedstawicieli zawodów prawniczych, uczestników opozycji demokratycznej z lat PRL oraz autorytety środowisk obywatelskich. - Nie pozwolę na rozbicie i naszą klęskę - zapowiedział Wałęsa.

Asfalt, który tłumi hałas. Ruszył eksperyment

Wysokie płoty, wielkie nadzieje i mały hałas. Na nowej ekspresówce koło Olsztyna drogowcy wylali specjalną nawierzchnię, która ma wyciszać szum jadących samochodów. Po roku okaże się, czy cichy asfalt wystarczy, żeby chronić mieszkańców przed decybelami. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Niemal rok po tragedii na obozie. Były obietnice ministra, jest instrukcja

Suszek niedaleko Rytla. To tam w zeszłym roku pod walącymi się drzewami zginęły dwie harcerki. Wtedy politycy zapowiadali konieczność wyposażenia obozów w łączność radiową. W rok po tragedii zamiast obowiązkowych radiostacji mamy kodeks dobrych praktyk i pobożnych życzeń, że kiedy znów będzie potrzebna pomoc, ktoś kogoś w jakiś sposób powiadomi. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"To człowiek ze stali, bardzo charakterny"

Z jednej strony - silny, wytrzymały i pewnie pnący się po kolejnych szczeblach piłkarskiej kariery. Z drugiej - rodzinny i sentymentalny. O tym, jaki jest Kamil Glik - jeden z głównych filarów polskiej reprezentacji - reporterzy TVN24 zapytali jego najbliższych. Materiał magazynu "Czarno na białym".

"Urodził się wojownikiem"

Ma za sobą 100 występów w reprezentacji Polski. Jednak najważniejsze pojedynki stoczył poza boiskiem. - Urodził się wojownikiem - mówi jego brat. Jakub Błaszczykowski bez względu na okoliczności może liczyć na wsparcie i podziw wiernych kibiców. Materiał magazynu "Czarno na białym".

"Nie należy zbyt szybko opuszczać gardy"

Problem polega na tym, czy ta zmiana powinna dotykać tych sędziów, którzy już są sędziami Sądu Najwyższego - wskazywała w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, komentując zapis w nowelizacji ustawy, która 3 lipca przeniesie część sędziów w stan spoczynku. Pytana, jak należy zachować się w tej sytuacji, odparła, że "nie należy zbyt szybko opuszczać gardy". - Należy dać szansę politykom - ostatnią może - żeby wybrali rozwiązanie zgodne z konstytucją - dodała była sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

Fotograf, jazzman, artysta. Nie żyje Marek Karewicz

Nie żyje Marek Karewicz, wybitny artysta fotografik. Zasłynął między innymi zdjęciami dokumentującymi pierwszy koncert The Rolling Stones w Polsce w 1967 roku. Miał 80 lat. Od lat zmagał się z problemami ze zdrowiem.

"Ugrupowanie rządzące próbuje stworzyć monopol"

Niecały rok przed wyborami do europarlamentu PiS chce zmienić sposób wyboru polskich europosłów. - Tą ordynacją ugrupowanie rządzące próbuje stworzyć monopol, także ten monopol na reprezentację polityczną w europarlamencie - oceniał poseł PO Andrzej Halicki w "Tak jest" w TVN24. - Tamta ordynacja była zła, ale dziś nie widzę chęci jej poprawienia, tylko chęć zabawy - dodał Jerzy Wenderlich z SLD.

"Jak długo jeszcze będzie szkodził policji?". Żądają dymisji Zielińskiego po tragedii w Świnoujściu

W Świnoujściu podczas imprezy po odprawie zginął 47-letni antyterrorysta. Sprawa jest wyjaśniana, w policji posypały się dymisje, pojawiły się też pytania o wiceministra Jarosława Zielińskiego, nadzorującego policję. - Zastanawiam się, jak długo jeszcze ten minister będzie szkodził polskiej policji - mówił Marcin Kierwiński z PO. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zaznaczył, że premier ma pełne zaufanie do kierownictwa MSWiA.

Nowy komendant wojewódzki. Poprzedni odwołany po śmierci antyterrorysty

Kolejne zmiany w policji po tragicznym wypadku w Świnoujściu. W czwartek ze stanowiska został odwołany między innymi szef lubuskiej policji. W piątek poinformowano o powierzeniu jego obowiązków inspektorowi Krzysztofowi Sidorowiczowi, dotychczas pierwszemu zastępcy komendanta. Ze stanowiska został także odwołany jeden z zastępców zdymisjonowanego komendanta.

"Uproszczenie" czy "euro dla swoich"? PiS chce zmian w wyborach do europarlamentu

"Wprowadzenia zasady, że w każdym okręgu wyborczym wybiera się co najmniej trzech posłów" do Parlamentu Europejskiego - tego chcą posłowie PiS, którzy złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy. Obecnie nie ma sztywnego przyporządkowania liczby posłów do okręgów. Zależy to od wyników uzyskanych przez poszczególne komitety wyborcze w całej Polsce.

"Możemy stać się samotną wyspą prawną"

Delegacja Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa pytała nas, czy nasz kraj jest nadal praworządny i respektuje wartości europejskie Zapewniliśmy, że jest to naszym nadrzędnym celem - oświadczył w piątek rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera. Sytuację i znaczenie czwartkowej wizyty delegacji w Polsce inaczej ocenia jednak sędzia Waldemar Żurek, były rzecznik KRS. - Możemy stać się samotną wyspą prawną - komentuje.

Terlecki zapowiada nadzwyczajne posiedzenie Sejmu

Marszałek Sejmu zwołał na sobotę Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów, które mają podjąć decyzję o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu - przekazał w piątek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Według Centrum Informacyjnego Sejmu, wstępny termin nadzwyczajnego posiedzenia ustalono na środę, 27 czerwca. Nie podano jednak powodu zwołania tych obrad.