"Straciliśmy poczucie wspólnoty narodowej"

Odczuwam bardzo gorzki żal, zastanawiając się, co się z nami stało jako narodem - podkreślił w czwartek w "Faktach po Faktach" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. - Mam wrażenie, że żaden wróg zewnętrzny nie byłby w stanie osiągnąć takiego efektu. Wobec wroga zewnętrznego byśmy się zjednoczyli, tymczasem pojawiła się wśród nas choroba, która jest naprawdę ogromnym zagrożeniem dla nas wszystkich - dodał.

Zatrzymania za groźby, zarzuty, wnioski o areszt

Gdańska prokuratura wystąpiła z wnioskiem do sądu o trzymiesięczny areszt dla 48-letniego gdańszczanina, który w rozmowie telefonicznej groził zamordowaniem Donalda Tuska. Zarzut usłyszał też mężczyzna, który miał kierować groźby karalne wobec urzędnika szczecińskiego magistratu. Po niedzielnym ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zanotowano kilka przypadków kierowania gróźb karalnych wobec osób publicznych. W czwartek doszło do kolejnych zatrzymań.

"Jedna lekcja po tragedii nie rozwiązuje problemów"

W szkołach w wielu miastach w kraju zaplanowano lekcje na temat mowy nienawiści. - Takie zajęcia są potrzebne, ale jedna godzina nie pozwoli na zdobycie podstawowej wiedzy: jak być bezpiecznym w internecie, jakie można ponieść konsekwencje i co robić, gdy jesteśmy ofiarą - mówiła czwartek w TVN24 Joanna Grabarczyk ze stowarzyszenia "HejtStop".

Polska przekazała Komisji Europejskiej odpowiedź w sprawie Sądu Najwyższego

Polska przekazała w czwartek Komisji Europejskiej odpowiedź w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym - poinformowało źródło unijne. Do przesłania odpowiedzi Polskę zobowiązał Trybunał Sprawiedliwości UE w decyzji z 17 grudnia 2018 roku, dając na to miesiąc. - Wszystkie uwagi, które miała Komisja, (...) zostały uwzględnione w tej ustawie - podkreślił w rozmowie z TVN24 wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

"Starajmy się równać do wzorca, który nam pozostawił. Wtedy jego śmierć nie pójdzie na marne"

Uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska upamiętniająca tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza odbyła się w czwartek w Dworze Artusa w Gdańsku. Prezydenta wspominali były przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek oraz współtwórca Ruchu Młodej Polski Aleksander Hall. - Starajmy się równać do tego wzorca, który pozostawił nam Paweł Adamowicz. Wtedy jego śmierć na pewno nie pójdzie na marne - mówił Hall, opozycjonista z czasów PRL i przyjaciel zamordowanego prezydenta Gdańska.

"To, co przekazała policji matka, powinno być absolutnie wykorzystane przez Służbę Więzienną"

Powinno się wprowadzić przepisy w ustawie o ochronie życia psychicznego, które pozwalałyby objąć osoby, które mogą być potencjalnie niebezpieczne, nawet leczeniem przymusowym - ocenił w TVN24 doktor Jerzy Pobocha, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej. Jego zdaniem informacje, jakie policji przekazała matka Stefana W., powinny były zostać "absolutnie wykorzystane" przez Służbę Więzienną.

"Bardzo niedobrze, że policja nie poinformowała, iż te informacje posiada od matki Stefana W."

Matka Stefana W. obawiała się wyjścia syna z więzienia i zgłosiła się w tej sprawie na policję. Ta poprosiła zakład karny o podjęcie "możliwych dostępnych działań". - Bardzo niedobrze się stało, że policja nie poinformowała nas o tym, iż te informacje posiada od matki - mówi ppłk Elżbieta Krakowska, rzecznik dyrektora generalnego Służby Więziennej. Stefan W. po wyjściu na wolność zaatakował i śmiertelnie ranił prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Nocna prohibicja w Krakowie? Jest wyrok sądu i niejasności

Krakowscy radni chcieli zakazać nocnej sprzedaży alkoholu w centrum. Uchwała została jednak zaskarżona, a sąd administracyjny uznał ją za nieważną. Nie wydał jednak orzeczenia o wstrzymaniu wykonania uchwały. Nie wiadomo więc, czy sklepy w centrum Krakowa mogą sprzedawać alkohol, czy też nie.

Nietypowe zadanie sądu, musiał znaleźć domy dla 65 psów

Sąd w Kaliszu odebrał właścicielce pseudohodowli ponad 100 psów. Część przyjęły fundacje. Większość została jednak pod opieką sądu. Dlatego pojawiło się ogłoszenie, że do wydania jest "65 uroczych maltańczyków/hawańczyków". Efekt? Lawina chętnych. Zgłoszeń było więcej niż psów. Teraz są weryfikowane.

"Ukraińscy nacjonaliści" i "Małopolska Wschodnia" w ustawie o IPN niezgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przepisy nowelizacji ustawy o IPN zawierające pojęcia "ukraińscy nacjonaliści" i "Małopolska Wschodnia". Za orzeczenie Trybunału podziękował prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Trybunał Konstytucyjny umorzył także skargę w sprawie karania za sformułowania typu "polskie obozy śmierci", ponieważ przepisy o tym mówiące zostały uchylone nowelizacją z czerwca 2018 roku.

Kolejnych sześciu oskarżonych za "urodziny" Hitlera

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko organizatorom i uczestnikom obchodów "urodzin" Adolfa Hitlera. Prokuratura zarzuciła sześciu osobom propagowanie nazistowskiego ustroju państwa. Mateuszowi S. "przedstawiono również zarzuty związane z jego wcześniejszymi zachowaniami polegającymi na propagowaniu nazistowskiego ustroju państwa" - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Jak podkreśliła, w ocenie prokuratury zachowanie pokazane w reportażu "Superwizjera" "nie było wyłącznie zdarzeniem jednorazowym dla oskarżonych".

"Wzięłam płaszcz, buty i wróciłam do domu po 24 godzinach"

Kiedy asystent prezydenta krzyczał w słuchawkę: "Magda, Magda, coś się stało, ktoś zaatakował prezydenta nożem", nie sądziłam, że to jest tak ogromny dramat - mówiła w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" rzeczniczka prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, Magdalena Skorupka-Kaczmarek. Poinformowała, że rodzina napastnika była jedną z pierwszych, które zgłosiły się po uruchomioną przez miasto pomoc psychologiczną.

"Miał absolutnego świra na punkcie Gdańska"

Poświęcił Gdańskowi prawie całe życie - tak o Pawle Adamowiczu mówią jego współpracownicy, bliscy, którzy widzieli, jak wiele serca wkładał w swoje codzienne zawodowe obowiązki. Żył miastem, jego historią i życiem mieszkańców. Był samorządowcem, politykiem z krwi i kości, o czym świadczyła jego rozpoczęta szósta kadencja. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Trumna z ciałem Pawła Adamowicza zostanie wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę w Bazylice Mariackiej. Od czwartku od godziny 17 w Europejskim Centrum Solidarności przez 24 godziny będzie wystawiona trumna z jego ciałem, gdzie mieszkańcy mogą się pożegnać ze swoim prezydentem. Rodzina Pawła Adamowicza prosi, by nie przynosić kwiatów i zniczy. Lepiej wesprzeć dwie organizacje wrzucając datki do puszek wolontariuszy, którzy będą stali w miejscach uroczystości. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Są wydarzenia, na które się spóźniać nie wolno"

Zdarzało się już, że pan marszałek Kuchciński opóźniał rozpoczęcie (posiedzenia Sejmu - red.), bo na przykład prezes Kaczyński gdzieś był - mówił w "Kropce nad i" senator Marek Borowski, odnosząc się do nieobecności prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i wicemarszałków Sejmu Beaty Mazurek i Ryszarda Terleckiego podczas minuty ciszy ku pamięci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Ocenił, że "po prostu to lekceważono".

"Ciebie, Tatusiu, kocham bardzo". Córka i żona Adamowicza zabrały głos. Apel do Owsiaka

Magdalena i Antonina Adamowicz, żona i córka zmarłego prezydenta Gdańska, pojawiły się podczas środowego zgromadzenia na Placu Solidarności w Gdańsku. - Niewyobrażalne jest to dla ludzi, że nienawiść może być tak wielka. Wiem, że Paweł jest tu z nami, że będzie dobrym opiekunem tego miasta, a jego śmierć nie pójdzie na marne - mówiła Magdalena Adamowicz. Apelowała też do Jerzego Owsiaka, żeby "dalej kierował Orkiestrą".

"Robił rzeczy, które szły pod prąd". Biedroń wspomina Adamowicza

Paweł inspirował, był odważny, robił rzeczy, które szły pod prąd - tak w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Słupska Robert Biedroń wspominał prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Ten Paweł, którego przyjdzie nam żegnać w sobotę to był prawdziwy Europejczyk, mało jest takich polityków, dlatego ta strata jest tym bardziej bolesna dla nas wszystkich - dodał.