Doktryna Muszyńskiego. Rzecznik Praw Obywatelskich ma być "funkcjonariuszem państwa"

Mariusz Muszyński zgłosił zdanie odrębne do orzeczenia, z którym się zgadza. Chce przez to osiągnąć "cele wychowawcze i edukacyjne". Atakuje Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, zarzucając mu brak szacunku dla konstytucji RP, niską jakość pracy i niedostatek kwalifikacji prawniczych. Dezaprobatę wobec postępowania Muszyńskiego wyraziło 49 organizacji - 48 pozarządowych i Rada Społeczna przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

PiS za nowelą ordynacji wyborczej do europarlamentu. "Chcecie ukraść mandaty"

Klub Prawa i Sprawiedliwości opowiedział się we wtorek w Sejmie za nowelą Kodeksu wyborczego dotyczącą wyborów do Parlamentu Europejskiego, podkreślając, że ustalenie limitu co najmniej trzech posłów wybieranych w okręgu, jest zmianą właściwą. Za odrzuceniem projektu są kluby opozycyjne, które oceniły, że zmiany faworyzują PiS.

Czaputowicz nie przekonał wicepremiera Belgii

Mamy procedurę z artykułu 7 i wspieramy Komisję Europejską, bo rolą Komisji jest bycie strażnikiem traktatów unijnych - mówił we wtorek minister spraw zagranicznych Belgii, wicepremier Didier Reynders po spotkaniu z szefem polskiego MSZ Jackiem Czaputowiczem.

"Trzeba ich nauczyć nurkować i wyciągnąć pod wodą"

To są sportowcy, zahartowani przez życie w Tajlandii i przez tę całą akcję - powiedział w TVN24 taternik i płetwonurek Krzysztof Starnawski. Dzielił się swymi przewidywaniami co do sposobów wyprowadzenia z tajlandzkiej jaskini chłopców i ich opiekuna.

Józef Pinior z aktem oskarżenia o korupcję

Prokuratura przesłała do sądu akt oskarżenia w sprawie Józefa Piniora, oskarżonego o popełnienie przestępstw o charakterze korupcyjnym – podała we wtorek Prokuratura Krajowa. Wraz z byłym senatorem oskarżeni zostali jego asystent oraz trzy inne osoby.

W Sejmie o zmianach w ordynacji do europarlamentu

Sejm we wtorek zajął się zgłoszonym przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projektem zmian w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Po zmianach każdy okręg wyborczy miałby przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech - posłów wybieranych do europarlamentu.

Koniec śledztwa w sprawie wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim. Zarzuty dla inżyniera

Dwie ofiary śmiertelne, kilkanaście osób rannych i zniszczone budynki do rozbiórki - taki był bilans wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim. Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim skierowała do sądu akt oskarżenia. Zdaniem śledczych za wybuch sprzed 5 lat odpowiada 36-letni inżynier. Miał niewłaściwie nadzorować budowę. Mężczyzna nie przyznaje się do winy.

10-latek za kółkiem, ojciec z zarzutami

Narażenie dziecka na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia - taki zarzut usłyszał 33-latek z Opola. Mężczyzna siedział na fotelu pasażera, gdy jego 10-letni syn potrącił autem siedmiolatka.

CBA w krakowskim urzędzie miasta. "Zatrzymano urzędniczki i pośredniczkę"

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery kobiety, które mają być związane z wyłudzaniem mieszkań w atrakcyjnych krakowskich adresach - dowiedziała się we wtorek Polska Agencja Prasowa. Trzy zatrzymane, to urzędniczki krakowskiego magistratu, które według CBA udzielały informacji o lokalach i przetargach, a czwarta pośredniczyła w tym procederze.

"To smutny dzień. Kończy się pewna epoka sądownictwa"

Brutalnie zostaje przerwana moja kadencja jako pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, kadencja zapisana w konstytucji - mówiła we wtorek profesor Małgorzata Gersdorf do studentów prawa z Uniwersytetu Warszawskiego. Podkreśliła, że "wygrywający wybory nie jest suwerenem absolutnym i jest związany konstytucją".

Prezydencka minister: jeśli sędzia nie złożył oświadczenia, przechodzi w stan spoczynku z mocy prawa

Wobec sędziów Sądu Najwyższego, którzy skończyli 65 lat i nie złożyli oświadczenia o woli dalszego orzekania, prezydent nie wydaje żadnego postanowienia. Przechodzą oni w stan spoczynku z mocy prawa - powiedziała w poniedziałek prezydencka minister Anna Surówka-Pasek. Po przejściu w stan spoczynku pierwszego prezesa ma zostać wyznaczona osoba pełniąca obowiązki do czasu wyboru nowego.

Gangsterzy lat 90. wyjdą na wolność. "To będzie czarny okres dla policji"

Grozi nam powrót gangów i mafii? Kończą się wyroki w głośnych sprawach z lat 90. Na wolność wychodzą przestępcy, którzy zasłynęli bezwzględnością i brutalnością. Świat popędził do przodu, jest więcej przestępstw w kołnierzykach. Jak w tej rzeczywistości odnajdą się gangsterzy z lat 90.? Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.