Zakończyła się wymiana 130 brzozowych krzyży w kwaterze Batalionu "Zośka" na Powązkach. Ze względu na nietrwały materiał, krzyże muszą być wymieniane co trzy-cztery lata.
"Zarząd Społecznego Komitetu informuje, że zakończona została wymiana krzyży brzozowych na kwaterze Batalionu "Zośka" na Powązkach Wojskowych. Dalsze prace remontowe na kwaterze są zaplanowane na jesień bieżącego roku" - przekazał w ubiegłym tygodniu na Facebooku Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu "Zośka".
Internetowa zrzutka i wsparcie fundacji
Jak przypomniał w komunikacie komitet, "piękno i prostota brzozowych krzyży jest urzekająca", ale wiąże się to z koniecznością ich wymiany co trzy-cztery lata. W połowie marca zorganizowano internetową zbiórkę na portalu zrzutka.pl, ponieważ na wymianę brakowało pieniędzy. Tradycyjne zbieranie funduszy w formie kwesty na cmentarzu 1 sierpnia i 1 listopada było utrudnione, a czasami nawet uniemożliwione przez pandemię. Przez zakazy zgromadzeń, zamknięcie cmentarzy, konieczność zachowania dystansu społecznego kwestujących i darczyńców było niewielu.
Darowiznę na rzecz inicjatywy przekazała Fundacja PGE. Jak poinformował komitet, przy wsparciu wojewody mazowieckiego fundacja w sfinansowała wymianę krzyży. "Środki z przeprowadzonej zbiórki internetowej zostaną przeznaczone na wkład własny generalnego remontu Kwatery planowanego na jesieni br. oraz pozwolą nam na sfinansowanie kosztów bieżącego utrzymania Kwatery brzozowych krzyży" - poinformował komitet.
Tu spoczywają "Zośka" i "Rudy"
W oznaczonej numerem A-20 kwaterze Batalionu Armii Krajowej "Zośka" na warszawskich Powązkach pod 130 krzyżami pochowanych jest 212 żołnierzy, w większości harcerzy – członków Szarych Szeregów i Batalionu "Zośka", którzy zginęli podczas II wojny światowej. Jedną z pierwszych osób pochowanych w miejscu dzisiejszej kwatery był Jan Bytnar "Rudy", odbity z rąk Gestapo 26 marca 1943 roku w akcji pod Arsenałem. W tej części cmentarza znajduje się także grób Tadeusza Zawadzkiego "Zośki".
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl