Znaleźli osadę sprzed dwóch tysięcy lat

Robili badania przed budową obwodnicy, znaleźli pozostałości osady sprzed blisko dwóch tysięcy lat. Odkryli wiele hektarów osady, wyraźnie podzielonej na strefy: mieszkalną i gospodarczą. Znaleźli między innymi: pozostałości dwóch pieców, kilka tysięcy fragmentów bogato ornamentowanych naczyń, dwa żarna, kilka sierpów, a nawet dwie monety z wizerunkami cesarza i jego żony. - Nie spodziewaliśmy się, że na tym terenie mieszkało kiedyś tyle ludzi - mówią archeolodzy.

Przetrwał Auschwitz, ale gdy wrócił do Warszawy, "serce mu pękło"

- Wróciłem z obozu do Łodzi. Po kilku dniach pojechałem do Warszawy - wspomina Jehuda Widawski, najstarszy żyjący więzień obozu w Auschwitz, który przed wojną mieszkał w stolicy. Jak mówi, na widok tego, co zostało z miasta, "serce mu pękło". - Do getta nie dało się wjechać taksówką. Dorożką tylko trochę. Wszędzie gruzy - opowiada.

"Znalazłem wsparcie w najważniejszych ustach naszego obozu"

- Pomoc samorządu, pomoc państwa czy pomoc innych instytucji powinna mieć jedno kryterium: sytuację finansową adresata - powiedział w dogrywce "Jeden na jeden" w tvn24.pl Tadeusz Cymański, odnosząc się do ewentualnych zmian w programie 500 plus. Pytany, czy istnieje możliwość podwyższenia progu dochodowego na pierwsze dziecko lub wydłużenia okresu otrzymywania świadczenia, odpowiedział, że "istnieje pole manewru, modyfikacji, zmian". - Co więcej, znalazłem wsparcie w najważniejszych ustach naszego obozu - dodał.

Cymański o nagrodach: ta rana przestaje krwawić

Jest błąd, myśmy się do niego przyznali - komentował w "Jeden na jeden" reakcję obozu rządzącego na sprawę premii dla ministrów Tadeusz Cymański (Zjednoczona Prawica). - Ten błąd, ta rana przestaje krwawić - dodał.

Syreny zawyją w czasie egzaminu. OKE: możliwa podstawa do składania zastrzeżeń

W czwartek w samo południe w stolicy i Poznaniu uruchomione zostaną syreny alarmowe, by uczcić 75. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie. W tym czasie uczniowie III klas gimnazjów będą pisali egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. Rzeczniczka prasowa poznańskiego urzędu miasta Hanna Surma zapewniła jednak, że w szkołach, gdzie będzie się odbywał egzamin, syreny zostaną wyłączone.

"To nie była walka o zwycięstwo. To była walka na rzecz zemsty, honoru"

Żydowskie getto w Warszawie było największym w dziejach. Gdy po prawie trzech latach naziści zaczęli jego ostateczną likwidację, wybuchło powstanie. Bez broni i bez szans na powodzenie, żydowscy bojownicy stanęli naprzeciw hitlerowskiej machinie zagłady. Od tych wydarzeń mija 75 lat. Materiał magazynu "Czarno na Białym".

"Jestem wyczulony na to, że mną zarządzają amatorzy"

Dla mnie to są działania amatorskie, czyli działania pozbawione jakiegokolwiek ruchu do przodu - tak aktor Jerzy Stuhr ocenił decyzje podejmowane przez rząd PiS-u. Gość "Kropki nad i" jako działania "antypolskie" określił rozmontowanie przez partię rządzącą systemu prawnego oraz utratę wizerunku Polski na arenie międzynarodowej.

"Chodzi mu o władzę i zdobycie panowania". Timothy Garton Ash o Kaczyńskim

- Ja się martwię o to, co się teraz dzieje. Uważam, że to jest niebezpieczne - tak sytuację w Polsce oceniał profesor Timothy Garton Ash, historyk z Uniwersytetu w Oksfordzie. Gość "Faktów po Faktach" podkreślił, że według niego rządy Prawa i Sprawiedliwości w Polsce oraz partii Viktora Orbana na Węgrzech są zagrożeniem dla wartości europejskich.

Kłęby czarnego dymu nad Katowicami

W środę około 17.30 nad Katowicami pojawiły się kłęby czarnego dymu. Zapaliło się składowisko śmieci w pobliskich Siemianowicach Śląskich. Kilkudziesięciu strażaków walczy z pożarem. Nikt nie został poszkodowany, nie było też potrzeby przeprowadzania ewakuacji.

Wyciek z egzaminu gimnazjalnego. "Zgłosiliśmy to na policję"

Przed egzaminem gimnazjalnym z języka polskiego na Twitterze pojawiła się informacja o zarysie tematu tekstu własnego - potwierdził dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Dodał, że gdy uda się ustalić, w której szkole doszło do "wycieku", jej uczniowie powtórzą egzamin.

"Zostajemy w Sejmie do skutku". Protest rodziców dzieci niepełnosprawnych

Odwieszamy protest z 2014 roku - ogłosili rodzice dzieci niepełnosprawnych, którzy w Sejmie przedstawili swoje postulaty. Domagają się wprowadzenia między innymi dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia. Napisali w tej sprawie list do prezesa PiS i, jak zapowiedzieli, zostaną w Sejmie "do skutku".

Przywileje szlacheckie, dochody państwa. Egzamin gimnazjalny z wiedzy humanistycznej

Granice państwa w czasach panowania Piastów, przywileje szlacheckie za Jagiellonów, demokracja bezpośrednia i dochody budżetu państwa - takich między innymi tematów dotyczyły zadania w teście z historii i wiedzy o społeczeństwie podczas środowego egzaminu gimnazjalnego. Po przerwie gimnazjaliści przystąpili do rozwiązywania testu z języka polskiego. W czwartek uczniowie będą pisać egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a w piątek - test z języka obcego.

Skok na cukiernię. "Do kryjówki prowadził jajeczny ślad"

Do pewnego momentu szło nieźle. 25-latek włamał się na teren cukierni w Zduńskiej Woli (woj. łódzkie) i cierpliwie wynosił łup - czyli 1100 jajek. - Problem w tym, że był pijany. Jajka mu upadały i tworzyły ścieżkę do jego kryjówki - mówią przedstawiciele okradzionej firmy.

Policjant próbował zabrać mu kluczyki, on nacisnął gaz

- Byłem zdenerwowany, dlatego piłem. Potem wsiadłem do samochodu - tak w prokuraturze tłumaczył się 26-latek, który podczas ucieczki przed policją potrącił funkcjonariusza. Śledczy postawili mu cztery zarzuty, za które grozi mu do 10 lat więzienia. Zawnioskowali też o to, aby trafił za kratki.

PO składa zawiadomienia w sprawie Fundacji Czartoryskich. "Gigantyczna afera"

Platforma Obywatelska składa dwa zawiadomienia, do prokuratury i CBA, w sprawie sprzedaży kolekcji obrazów należącej do rodziny Czartoryskich - poinformowali w środę posłowie Platformy. - Mamy do czynienia z gigantyczną aferą, z grabieżą majątku narodowego na kwotę pół miliarda złotych - mówił Paweł Olszewski (PO). Wicepremier i szef resortu kultury Piotr Gliński ocenił te zawiadomienia jako "bulwersujące".

CBA zatrzymało byłego ministra sprawiedliwości

Zarzuty usiłowania dokonania oszustw, płatnej protekcji i przywłaszczenia sobie funkcji publicznej zamierza przedstawić katowicka prokuratura czterem zatrzymanym w środę przez CBA osobom, między innymi byłemu ministrowi sprawiedliwości Andrzejowi K. - podała w środę Prokuratura Krajowa.

Duda: Solidarność nie będzie się tłumaczyć z wynajęcia sali dla ONR

Proszę zapytać prezydenta Gdańska, bo to on wydał zgodę na marsz ONR w sobotę. Gdyby nie było marszu, nie zwrócono by się także o wynajęcie sali na cele komercyjne - powiedział w środę przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Odniósł się w ten sposób do kontrowersji, jakie wywołało wynajęcie przez związek swojej sali BHP na zjazd ONR.