"Tylu manipulacji, półprawd, jakie wyrzucił z siebie premier Morawiecki, nie słyszałam już dawno"

Środowa debata w Sejmie nad wnioskiem o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry była dosyć smutna, bo tylu manipulacji, półprawd, nieprawd, jakie wyrzucił z siebie premier Mateusz Morawiecki, dawno nie słyszałam - stwierdziła w "Kropce nad i" w TVN24 liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka. Historyk, kandydat PiS w wyborach do Sejmu Zbigniew Girzyński, odniósł się do afery hejterskiej. - Odpowiedzialność polityczną w trybie natychmiastowym poniosła osoba, która w tym zakresie popełniła rzeczy, których popełnić nie powinna - ocenił.

Wniosek o odwołanie Ziobry odrzucony

Sejm w środę wieczorem odrzucił wniosek o wyrażenie wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Wcześniej odbyła się debata. - Mieliście być książętami sprawiedliwości, jesteście rycerzami hejtu i nienawiści - mówił prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. - Wasz wniosek jest bezprzedmiotowy, odnosicie się do rzeczywistości, która została szybko naprawiona - odparł premier Mateusz Morawiecki, zwracając się do opozycji.

"To wydarzenie, które w normalnym państwie obaliłoby rząd"

Mieliśmy do czynienia z ewidentnym zamachem na trzecią władzę i to na jej wysokich przedstawicieli. W naszym kraju to wydarzenie prawdopodobnie nie obali nikogo poza byłym już wiceministrem sprawiedliwości Łukaszem Piebiakiem - mówił w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Cimoszewicz, eurodeputowany Sojuszu Lewicy Demokratycznej i były premier. Odniósł się do doniesień o zorganizowanym hejcie wobec sędziów.

Losowanie zamiast wyborów?

Czy lepiej od polityków mogliby rządzić zwykli ludzie wybierani w drodze losowania? O tym kontrowersyjnym pomyśle, w programie Andrzeja Morozowskiego "Tak jest", rozmawiali dr hab. Sławomir Sowiński z UKSW i Jacek Żakowski z tygodnika "Polityka".

"Nie chce nic od życia brać, dba o innych". Do okradzionej 99-latki płynie pomoc z całego kraju

Pani Ewa, lat 99, przepracowała 30 lat i ma najniższą emeryturę. Jest samotna i - jak mówi - nauczyła się żyć za małe pieniądze. Niczego już nie kupuje, poza jedzeniem. Ale jeszcze chciała postawić na działce altankę, bo stara się zawaliła. Pieniądze, które przynosił listonosz, chowała w mieszkaniu. W piątek została okradziona. Złodziei nie ujęto, ale altanka będzie. Bo do pani Ewy płynie pomoc z Polski i z zagranicy.

Jarosław Kaczyński "ma w głowie jakiś szalony plan po wyborach"

Mówiłem w trakcie wyboru nowego marszałka Sejmu, że wybór pani marszałek Witek może oznaczać, że tak naprawdę Jarosław Kaczyński zdejmie zużytą maskę Marka Kuchcińskiego i założy nową maskę pani marszałek Witek. I to on będzie podejmował decyzje. I tak jest w tym przypadku - powiedział poseł PO-KO Sławomir Nitras. Skomentował w ten sposób fakt, że Sejm przerwie dziś obrady i wróci do nich w starym składzie po październikowych wyborach.

Stary Sejm zbierze się po wyborach. Terlecki: nasz wniosek zawierał jedno zdanie

To nie jest nowe posiedzenie Sejmu. To jest to samo posiedzenie, które było zaplanowane. Wpłynęła prośba na piśmie największego klubu parlamentarnego - przekonywała na środowej konferencji prasowej marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Tak tłumaczyła, dlaczego Sejm przerwie dziś obrady i wróci do nich w starym składzie po październikowych wyborach. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) przyznał, że wniosek w tej sprawie zawierał jedno zdanie i nie miał pisemnego uzasadnienia.

Kraków za in vitro. Miasto chce dofinansować zabiegi

Krakowscy radni przyjęli w środę "Gminny program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego", który pozwala na dofinansowanie zabiegów in vitro z miejskiej kasy. Z programu na początek będzie mogło skorzystać 100 par.

Psychofani stanęli przed sądem

W środę ruszył proces 48 osób, którym prokuratura zarzuca udział w gangu skupionym wokół pseudokibiców Ruchu Chorzów, określających się jako Psychofans. Przed południem prokurator Marcin Michalski rozpoczął odczytywanie aktu oskarżenia.

Centralna Komisja Egzaminacyjna podsumowała matury

Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) podała w środę informację o wynikach egzaminów w sesji majowej, dodatkowej czerwcowej i sierpniowej poprawkowej. Maturę zdało 87,5 procent tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

Narkotyki z pieniędzy Wisły Kraków i położna, która "pod szpital podjeżdżała nowym porsche"

Za pieniądze pochodzące z Wisły kupowano narkotyki. Można powiedzieć, że klub służył za punkt przerzutowo-dystrybucyjny narkotyków - powiedział we "Wstajesz i wiesz" TVN24 dziennikarz tvn24.pl Szymon Jadczak. Dodał, że wraz z byłą prezes Wisły Kraków Marzeną S. CBŚP zatrzymało we wtorek trzy inne osoby. Była wśród nich Anna M.-Z., żona gangstera o pseudonimie Zielak, który do ubiegłego roku faktycznie kontrolował krakowski klub. - Co miesiąc wypłacano jej 100 tysięcy, 120 tysięcy - mówił Jadczak.

Aktywiści Greenpeace wspięli się na dźwigi i blokują rozładunek węgla. Policja: to przestępstwo

To kolejny dzień protestu aktywistów Greenpeace'u w Gdańsku. W środę rano ekolodzy wspięli się na dźwigi portowe, blokując tym samym rozładunek węgla. Zawiesili też transparenty: "Polska bez węgla". Po spotkaniu z przedstawicielami portu zapadła decyzja o wszczęciu postępowania w tej sprawie. W poniedziałek aktywiści rzucili kotwicę przy terminalu węglowym i uniemożliwili tym samym rozładunek transportu węgla z Mozambiku. 18 osób zostało wtedy siłą zatrzymanych, a we wtorek do prokuratury wpłynęły akta sprawy dwojga z nich.

"Takiego aktu politycznej furii w tej kadencji nie było". PO porównuje Pawłowicz do "małej Emi"

Podczas wtorkowych obrad sejmowej komisji sprawiedliwości rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar złożył raport z działalności w 2018 roku. Posłowie skierowali do niego pytania, ale przewodniczący Stanisław Piotrowicz (PiS) - wbrew protestom opozycji - zamknął posiedzenie. Tłumaczył, że porządek obrad został wyczerpany, a RPO "wypowiadał się, ile chciał". W trakcie obrad posłanka PiS Krystyna Pawłowicz ostro zaatakowała rzecznika. W środę politycy Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli zawiadomienie prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Szef delegatury CBA z korupcyjnymi zarzutami, funkcjonariusz w areszcie

Prokuratorskie zarzuty popełnienia przestępstw korupcyjnych usłyszał szef delegatury CBA w Lublinie - ustalił tvn24.pl. Podległy mu funkcjonariusz, jako pierwszy w historii tej służby, trafił do aresztu. Zarzuty ma postawione jeszcze jeden funkcjonariusz. Dzięki obecnemu kierownictwu służby, wszyscy trzej pobierają wysokie emerytury.

"Rzadziej słyszę, że z powodu lidera będzie trudno zdecydować się na głosowanie na tę listę"

Gdybyśmy wcześniej zaproponowali Małgorzatę Kidawę-Błońską na premiera, to Prawo i Sprawiedliwość zrobiłoby wszystko, żeby zrobić z niej polityka opluwanego przez media publiczne - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. - Zależało nam bardzo, żeby ta decyzja nie wyszła wcześniej na jaw - dodała. Jak oceniła, "to była mądra decyzja" Grzegorza Schetyny, która "wymagała od niego dużej odpowiedzialności, ale również cofnięcia się".

Jest prokuratorskie śledztwo w sprawie hejtu. "Krok w sprawie Trybunału Stanu dla Ziobry”

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała, że wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień między innymi przez "funkcjonariuszy publicznych wykonujących funkcje w Ministerstwie Sprawiedliwości". Informację i zdjęcie pisma informującego o tym zamieściła na Twitterze rzeczniczka SLD Anna-Maria Żukowska, która złożyła doniesienie do prokuratury w sprawie afery hejterskiej.

"Sytuacja bez precedensu". Przerwa w posiedzeniu Sejmu, wznowienie po wyborach

Prezydium Sejmu na wniosek Prawa i Sprawiedliwości zdecydowało o przerwaniu w środę posiedzenia Sejmu i wznowieniu go 15 października - poinformował we wtorek wieczorem wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). W takim wypadku posiedzenie Sejmu zostanie dokończone już po wyborach parlamentarnych. - To sytuacja bez precedensu, złamanie obyczaju - skomentował wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

Jarosław Kaczyński "przedstawił pewien model nie tylko rodziny, ale narodu"

Komentarz nie był skierowany przeciwko rozwodom, przeciwko samotnym rodzicom tylko przeciwko koncepcji małżeństw jednopłciowych i przyznawaniu im uprawnień do adopcji dzieci - mówił w "Kropce nad i" Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. Odniósł się do słów prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, że "rodzinę widzimy tak: jedna kobieta, jeden mężczyzna w stałym związku i ich dzieci". Prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar ocenił, że Kaczyński przedstawił "pewną rygorystyczną wizję jednostki, rodziny, społeczeństwa", którą "chce społeczeństwu narzucić jako zasadę dyrektywną".