Jest wart blisko 100 milionów dolarów. Jego odkrycie wywołało gorączkę złota

Skarbu ze Środy Śląskiej nikt nie szukał. Znaleziono go przypadkiem. Dwukrotnie. Odnalezienie precjozów sprzed wieków rozbudziło gorączkę złota. Każdy chciał mieć dla siebie kawałek skarbu, który okazał się jednym z najcenniejszych europejskich odkryć XX wieku. Z okazji 30. rocznicy jego odnalezienia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu przygotowano specjalną wystawę.

Kosiniak-Kamysz: dzisiaj nie ma powrotu do wyższego wieku emerytalnego

Trzeba zmieniać system emerytalny tak, by gwarantował wyższe emerytury, stąd nasza propozycja: emerytura bez podatku - powiedział w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, "na ten moment nie ma powrotu" do wyższego wieku emerytalnego. - Decyzja społeczna wyrażona w wyborach poszła zupełnie w innym kierunku - wyjaśnił.

Kosiniak-Kamysz: Liczymy kłamstwa premiera. Jest ich już ponad sto

Nigdy nie mieliśmy premiera, który tak kłamał - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego odnosząc się do Mateusza Morawieckiego. Przypomniał też, że Młodzi Ludowcy prowadzą akcję, w ramach której liczą kłamstwa "kłamczuszka Mateuszka". Według Kosiniaka-Kamysza ma ich już być "ponad sto".

Miał być przełomem w walce z pedofilią. W jawnym rejestrze brakuje duchownych

- To zawsze jest decyzja sądu. Zasady dla wszystkich są równe - mówił o rejestrze pedofilów w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Dziewięć miesięcy po jego upublicznieniu obywatele nie znajdą w nim jednak żadnego duchownego. - To świadczy o bezsensowności tego rejestru - uważa Michał Lisiecki, prezes fundacji, która zajmuje się pomocą ofiarom księży pedofilów. Materiał "Czarno na Białym".

Sasin: to opozycja wprowadziła zamęt w umysłach kilku sędziów w Europie

Niektórzy sędziowie, którzy czują się bardziej politykami - jak chociażby sędzia Igor Tuleya - odchodzą od sądzenia groźnych przestępców, kierując zapytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Jacek Sasin. - Wprowadziliście zamęt w umysłach kilku sędziów w Europie - dodał. - Nie ma praworządności w Polsce, zachwiana jest niezawisłość sędziowska, nominacje mają charakter polityczny. To powoduje, że jest znak zapytania nad polskim wymiarem sprawiedliwości - ocenił poseł PO Andrzej Halicki.

Gajos: "Kler" daje możliwość otwarcia pudełka z prawdą

"Kler" powinien być i jest poważną rozmową z widownią. To, że już prawie milion ludzi przyszło na ten film, dodaje otuchy. To znaczy, ze ludzie bardzo chcą to zobaczyć - ocenił w "Kropce nad i" aktor Janusz Gajos, odtwórca roli biskupa Mordowicza w najnowszym obrazie Wojciecha Smarzowskiego. - To jest bardzo poważna rozmowa z ludźmi, którzy mają z tym kłopot, którzy chcieliby chodzić do kościoła, ale coś ich powstrzymuje. To daje możliwość otwarcia pudełka z prawdą - dodał.

Kapelan przyznał się do molestowania nastolatki

66-letni były kapelan pilskiego szpitala przyznał się do molestowania nastolatki i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Prokuratura popiera stanowisko księdza i wnosi o karę w zawieszeniu. W najbliższych dniach o sprawie zdecyduje sąd.

"Bratobójczy pojedynek" kandydatów na prezydenta. "Jest mi po ludzku przykro"

W Łomży i Suwałkach startuje po dwóch kandydatów na prezydenta wywodzących się z szeregów Prawa i Sprawiedliwości. Podziały doprowadziły do wyrzucenia z partii obecnego prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego i ważnego członka PiS w Suwałkach Grzegorza Gorlo. Obaj bez zgody władz partyjnych rozpoczęli ubieganie się o stanowiska.

Owsiak odbiera nagrodę. I namawia do głosowania

- Rozmawiajmy ze sobą na różne tematy, nie napinajmy się. Nauczmy się rozmawiać ze sobą. Nie dzielmy się - mówił Jerzy Owsiak we Wrocławiu podczas inauguracji roku akademickiego. Szef Fundacji WOŚP został uhonorowany Nagrodą Księżnej Jadwigi Śląskiej.

Po reportażu "Superwizjera". Posłowie chcą wyjaśnień, radny pokazuje dokumenty

Kolejne fakty pokazują, że ten układ ma się świetnie, dobrze działa i przynosi olbrzymie zyski politykom PiS z Radomia i przedsiębiorcom kosztem ludzi, którzy są wyrzucani z domów - mówił w poniedziałek Sławomir Neumann (PO). To reakcja na reportaż "Superwizjera", który ujawnił działalność polityków PiS w ramach tak zwanego układu radomskiego. Nie tylko posłowie domagają się wyjaśnień. Radny gminy Kowala Mieczysław Gębski przyznał, że wielkim zdziwieniem dla niego i reszty radnych była informacja o tym, że droga S12 miałaby przebiegać inną trasą.

"Buta i arogancja władzy". Wniosek do CBA w sprawie "układu radomskiego"

Poseł Nowoczesnej Mirosław Suchoń złożył wniosek do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o kontrolę w sejmowym zespole do spraw budowy trasy S12, Urzędzie Miejskim w Radomiu oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. CBA miałoby sprawdzić, czy na zmianę przebiegu trasy wpłynął "układ biznesowo-polityczny". To reakcja na reportaż "Superwizjera", w którym ujawniono działalność polityków PiS w tak zwanym układzie radomskim. - Buta i arogancja władzy PiS nie ma granic - komentował poseł.

"Nie ma możliwości prowadzenia sprawy, jeśli nie toczy się na poziomie krajowym"

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej czeka na informację, na podstawie której zostanie zakończona sprawa dotycząca pytań prejudycjalnych nadesłanych z polskiego Sądu Najwyższego - podał rzecznik TSUE, Balazs Lehoczki. Jak dodał, Trybunał nie ma możliwości prowadzenia sprawy, jeśli nie toczy się ona na poziomie krajowym. To konsekwencja wycofania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zażalenia, na podstawie którego Sąd Najwyższy wystąpił do TSUE.

PO żąda wyjaśnień, PiS zapewnia, że "weryfikuje". Reakcje po reportażu "Superwizjera"

Żądamy od marszałka Sejmu, żeby na tym posiedzeniu minister infrastruktury przedstawił opinii publicznej informacje o tym, jak zmieniała się trasa S12, kto wpływał na zmianę tej trasy i jej przebieg - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie Sławomir Neumann, szef klubu PO. To reakcja na reportaż "Superwizjera", który ujawnił działalność polityków PiS w ramach tak zwanego "układu radomskiego". - Informacje są szczegółowo weryfikowane - odpowiedział szef sztabu wyborczego PiS europoseł Tomasz Poręba.

Sztuczny śledź namierzy okręty podwodne. Pracują nad nim polscy naukowcy

Chemicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pracują nad napędem dla sztucznej ryby - "śledzia", która ma wykrywać aktywność obcych obiektów marynarki wojennej. Zlecenie otrzymali z Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni. Dzięki wykorzystaniu inteligentnego materiału działający w wodzie robot ma być niemożliwy do wykrycia.