Marszałek Sejmu: Banaś nie podał się do dymisji, nie dostałam żadnego pisma

Marian Banaś nie podał się do dymisji, nie spotkałam się z nim, nie otrzymałam żadnego pisma - zapewniła w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Odniosła się w ten sposób do publikacji medialnej, według której prezes Najwyższej Izby Kontroli miał złożyć dymisję, ale marszałek miała nie zaakceptować dokumentu i odesłać go do nadawcy. - Nie złożono na moje ręce rezygnacji - powtórzyła. - Politycy PiS potwierdzają wersję wydarzeń, którą opisaliśmy - zapewnia dziennikarz "DGP" Bartłomiej Godusławski.

Szumowski: odstawienie metforminy groźniejsze niż kontynuacja leczenia tym lekiem

Należy mówić nie o zanieczyszczeniu leku na cukrzycę, ale o rozpoznaniu w nim substancji, która prawdopodobnie jest ubocznym produktem syntezy - tłumaczył w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Przyznał, że jest to "sygnał alarmowy", ale podkreślił, że mimo wszystko "efekty terapeutyczne dla pacjentów" przyjmujących metforminę są "korzystne". Odradził odstawianie leku.

Prezes Iustitii z 55 zarzutami dyscyplinarnymi. Odpowiada: nie zastraszą nas

Zarzuty popełnienia 55 przewinień dyscyplinarnych przedstawiono prezesowi Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystianowi Markiewiczowi. Wśród nich jest między innymi podżeganie do nierespektowania "porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej" - poinformował rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab. - Jeżeli jako sędzia miałbym przestać bronić praworządności, to wolę przestać być sędzią - odpowiada Markiewicz.

"Za ochronę pamięci o historii polskich Żydów". Natalia Bartczak z Nagrodą POLIN

Natalia Bartczak, która od 16 lat jest społeczną opiekunką cmentarza żydowskiego w dolnośląskim Wińsku, została laureatką piątej edycji Nagrody POLIN, przyznawanej za pielęgnowanie pamięci o polskich Żydach. Wręczenie nagród odbyło się we wtorek w Warszawie. - Cieszę się, kiedy dziedzictwo żydowskie jest przez moją pracę dostrzegane jako coś ważnego - podkreśliła Bartczak, odbierając wyróżnienie.

Zatrzymany do posprzątania

Kierowca samochodu dostawczego wyprzedził inne auto, nie wiedząc, że to policja, i wyrzucił śmieci przez okno. Musiał się zatrzymać, poszukać śmieci, wyrzucić je do kosza i do tego zapłacić 200 złotych mandatu. - Nie nauczyli mama, tata, policja nauczy - komentują funkcjonariusze.

Kamil Durczok nie trafi do aresztu. Sąd odrzucił wniosek prokuratury

Podejrzany o oszustwo i podrobienie weksla Kamil Durczok nie trafi do aresztu. Według informacji przekazanych przez śledczych Sąd Rejonowy Katowice-Wschód nie uwzględnił wniosku prokuratury o tymczasowe aresztowanie dziennikarza na trzy miesiące. Śledczy zamierzają złożyć zażalenie na decyzję sądu.

Aresztowany oficer miał wynieść tajny plan ochrony wojskowego kontrwywiadu

Zatrzymany i aresztowany oficer Służby Kontrwywiadu Wojskowego miał wynieść kopię ściśle tajnego dokumentu dotyczącego ochrony całej formacji - dowiedział się portal tvn24.pl. Poseł Platformy Obywatelskiej i były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak chce, by resort wyjaśnił, czy aby na pewno oficer ten powinien był mieć dostęp do tajemnic państwowych.

"Cena za Banasia będzie największą ceną w Trzeciej Rzeczypospolitej"

Prawo i Sprawiedliwość musi sobie poradzić i odwołać Mariana Banasia zgodnie z prawem, w imię czegoś, co jest najbardziej elementarne w polityce: odpowiedzialności za swoje działania - przekonywał w "Rozmowie Piaseckiego" poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska). Podkreślił, że w tej sprawie opozycja może pomóc w jednym - w powołaniu komisji śledczej.

Boli ząb? Lepiej zaczekać do rana

Otrzymanie pomocy stomatologicznej nocą lub w święta stanowi w Małopolsce duży kłopot, bo na całe województwo czynny jest tylko jeden świadczący takie usługi punkt, we wsi Trzebunia koło Pcimia. Inne placówki zrezygnowały, a kolejne nie przystąpiły do konkursu NFZ. Podobnie jest w kilku innych województwach. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Mówicie, że nie ma potrzeby zmian. Tak samo mówiliście, wysyłając mnie na emeryturę"

Ministerstwo Sprawiedliwości mówi, że nie ma potrzeby zmiany przepisów, bo wszystko jest dobrze. Państwo mówili również, że wszystko jest dobrze, jak wysłaliście mnie na emeryturę, a później się okazało, że nie jest dobrze - powiedziała I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf podczas wtorkowego posiedzenia senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej. - Gdyby było tak dobrze, to z czego się bierze ten protest społeczny? - pytał Rafał Dębowski z Naczelnej Rady Adwokackiej.

Szłapka: nie można zmieniać konstytucji dlatego, że wybraliście gościa, za którego się wstydzicie

Bardzo ciężko byłoby opozycji obronić twarz w sytuacji, w której dworuje cały czas i nawołuje do pewnych decyzji, a gdy okazuje się, że honorowej dymisji Mariana Banasia nie ma, to nie chce jej wywołać zmianą przepisów - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Waldemar Buda (PiS). - To jest szczyt bezczelności - odpowiedział Adam Szłapka (Nowoczesna). - Nie można dlatego, że wybraliście gościa - za którego się dzisiaj wstydzicie - na prezesa NIK, zmieniać konstytucji - dodał.

"Rodzi się pytanie: kto stoi za Banasiem?"

Chodzi o to, czy człowiek, który nie potrafi zbadać, z kim prowadzi interesy, jest w stanie nadzorować służbę skarbową, potem finanse państwa, a teraz zajmować się nadzorowaniem całego państwa - mówił szef klubu Koalicji Obywatelskiej poseł Borys Budka, który w "Kropce nad i" komentował sprawę prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. - Opinia publiczna i parlamentarzyści powinni zapoznać się z różnymi materiałami, ponieważ jest tyle spekulacji, że tutaj lepiej się odnieść do faktów - przekonywał senator PiS Jan Maria Jackowski.

Spór na posiedzeniu senackiej komisji. "Pan słucha, a ja mówię"

Do wymiany zdań między szefem senackiej komisji spraw zagranicznych i Unii Europejskiej a wiceministrem sprawiedliwości doszło we wtorek na posiedzeniu tej komisji. Reprezentujący rząd Sebastian Kaleta domagał się więcej czasu na wypowiedź. - Od wyborów zapanowały tu inne zwyczaje: nie przerywamy sobie nawzajem - upomniał go Bogdan Klich. - Pan słucha, a ja mówię - dodał. - Minuta. Demokracja i wolność - ironizował wiceminister.

Rząd "wyraża zaniepokojenie". Stanowisko w sprawie sędziów przyjęte

Rada Ministrów wyraża zaniepokojenie postępowaniem sędziów, którzy poprzez swoje publiczne wypowiedzi i działania kwestionują status innych sędziów, manipulując wyrokiem TSUE - takie stanowisko w sprawie sytuacji w wymiarze sprawiedliwości przyjął rząd. Odniósł się także do ostatnich wieców solidarności z sędziami. Stanowisko to Katarzyna Lubnauer (KO) oceniła jako "jawne represje" wobec sędziów. Szef klubu KO Borys Budka stwierdził, że "rząd idzie na zwarcie z organami Unii Europejskiej".

Troje dzieci utonęło w Darłówku. Prokuratura umarza śledztwo

Rodzice, ratownicy i władze Darłowa nie są winni śmierci trójki rodzeństwa, które utonęło w sierpniu 2018 roku w Darłówku - uznała Prokuratura Rejonowa w Koszalinie. W ocenie śledczych do utonięcia dzieci doszło w dużej mierze na skutek zmiany warunków pogodowych. - Nagle okazało się, że na morzu są już 4 stopnie w skali Beauforta, morze było wzburzone i najprawdopodobniej dzieci same z tej wody nie mogły już wyjść - mówi Ryszard Gąsiorowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie.

Rządowy plan a zielona rewolucja. Czy Polska może zrezygnować z węgla?

Wyjątkowe zdjęcia z jednej z zamykanych kopalni, a także pytania o to, czy Polska może zrezygnować z węgla, pojawią się we wtorkowym "Czarno na białym". Zdaniem ekologów przeprowadzenie zielonej rewolucji w Polsce jest możliwe, ale rządowy plan ograniczania zużycia węgla przewiduje coś innego. Reportaż "Czarno na białym" o godzinie 20.30 w TVN24.

Erdogan postawił warunek. Duda: mam nadzieję, że znajdziemy dobre rozwiązanie

NATO jest związkiem prawie 30 krajów, które mają swoje interesy - powiedział prezydent Andrzej Duda w Londynie, pytany o stawiane przez Turcję warunki poparcia dla planu obrony państw bałtyckich. Wyraził nadzieję na znalezienie dobrego rozwiązania. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zastrzegł jednak, że nie może obiecać, iż spór z Turcją uda się rozwiązać podczas odbywającego się w brytyjskiej stolicy spotkania przywódców państw Sojuszu.