Europejska sieć gotowa zacząć "proces wykluczenia politycznie zależnej polskiej KRS". Mitera odpowiada

Powód do niepokoju byłby, gdybyśmy faktycznie sprzeniewierzali się wzorcom i modelom europejskim - powiedział rzecznik nowej Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera. Tak odniósł się do wypowiedzi przewodniczącego Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów, który oświadczył, że "nadszedł czas, aby rozpocząć proces wykluczenia politycznie zależnej polskiej Krajowej Rady Sądownictwa z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ)".

Statut szkoły zakazywał uczniom ubrań "promujących mniejszości seksualne". Został zmieniony

Po interwencji uczniów, organizacji pozarządowych i posłanki Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy zmienił treść szkolnego statutu. Uczniowie nadal nie mogą nosić ubrań propagujących "treści zabronione prawem, faszystowskie, nazistowskie, komunistyczne, promujących nałogi i obrażających godność człowieka". Zakaz strojów "promujących mniejszości seksualne" został wykreślony.

Hasło Kidawy-Błońskiej zaprezentowane. Szef jej sztabu obiecuje "wyciągniętą dłoń, a nie wyciągnięty palec"

"Prawdziwa prezydent. Pewna przyszłość" - to zaprezentowane w piątek hasło wyborcze kandydatki Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. - Polska potrzebuje prawdziwego prezydenta, którego szefem są Polki i Polacy, a nie prezydenta, którego szefem jest Jarosław Kaczyński - mówił szef jej sztabu wyborczego, europoseł Bartosz Arłukowicz.

"Nadmiar intensywnej pracy". Kropiwnicki o swoim zasłabnięciu

Sejm jest bardzo rzadko, trzeba bardzo kumulować pracę i to niestety odbija się czasami na zdrowiu - mówił TVN24 w piątek rano polityk Platformy Obywatelskiej Robert Kropiwnicki. Poseł zasłabł podczas czwartkowej debaty w Sejmie dotyczącej wniosku o odwołanie koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

Owsiak o Lichockiej. "Gest zwycięstwa śmierci nad życiem"

"To był gest zwycięstwa pani poseł i jej ugrupowania nad opozycją. To także był gest zwycięstwa śmierci nad życiem. Dwa miliardy złotych, które dzisiaj powinny być przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia Polaków" - napisał prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. Odniósł się w ten sposób do czwartkowego gestu posłanki Prawa i Sprawiedliwości Joanny Lichockiej.

Pytania o posłankę Lichocką bez odpowiedzi. "Za pana mi jest wstyd"

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński był pytany w Sejmie przez reportera TVN24 Radomira Wita o to, czy nie jest mu wstyd za gest posłanki Prawa i Sprawiedliwości Joanny Lichockiej, która miała pokazać środkowy palec w stronę posłów opozycji . - Za pana mi jest wstyd - odparł.

Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odchodzi. Na odchodne chciał zostawić po sobie dzwon

Marek Fałdowski, rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie napisał wniosek z prośbą o zwolnienie ze służby. To efekt konfliktu z podwładnymi i kontrowersji wokół jego kariery naukowej. Kilka miesięcy temu "Superwizjer" TVN ujawnił, że pracownicy szkoły oskarżają Fałdowskiego o mobbing oraz o to, że jego praca habilitacyjna jest plagiatem. Jedną z ostatnich decyzji Fałdowskiego było zamówienie 50-kilogramowego dzwonu z brązu.

Lichocka: przepraszam wszystkich tych, którzy poczuli się dotknięci tym niezamierzonym gestem

- Nie zrobiłam żadnego wulgarnego gestu, ale mój ruch został wykorzystany do tego, żeby tak to przedstawić - w taki sposób posłanka Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka tłumaczyła w piątek swój gest, który - zdaniem przedstawicieli opozycji - był pokazaniem środkowego palca. - Chciałabym przeprosić wszystkich tych, którzy poczuli się dotknięci tym niezamierzonym gestem - dodała.

Środkowy palec Joanny Lichockiej. Posłowie komentują

"Jeżeli ktoś chce być twarzą poselskiej uchwały potępiającej nienawiść i agresję w życiu publicznym, to nawet jak jest brutalnie atakowanym to powinien mieć w sobie siłę i przeprosić, gdy poniosą go złe emocje na sali sejmowej" - napisał na Twitterze europoseł PiS Joachim Brudziński, komentując gest Joanny Lichockiej.

Premier o nieistniejących służbach z mównicy sejmowej

Podczas czwartkowej debaty nad wotum nieufności wobec ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego premier Mateusz Morawiecki wymienił między innymi służby, które nie istnieją. Zwrócili na to uwagę zgromadzeni na sali posłowie opozycji.

Możliwe scenariusze przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Polska odpowiedź na wniosek Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych w sprawie Izby Dyscyplinarnej trafi na biurko wiceprezes TSUE. To ona osobiście podejmie decyzję, co dalej. Bruksela chce, by jak najszybciej zawiesić działalność izby. Możliwe scenariusze analizuje Michał Tracz, dziennikarz TVN24.

Ustawa represyjna wchodzi w życie

W piątek wchodzi w życie większość zapisów ustawy represyjnej - tych, które najbardziej rozszerzają odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów. Ustawa wprowadza między innymi zaostrzenie kar dla sędziów, więcej władzy w rękach rzeczników dyscyplinarnych i prezesów sądów oraz zmiany w wyborze pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Ogranicza też rolę samorządu sędziowskiego.

PiS wybronił Mariusza Kamińskiego

Sejm odrzucił w nocy z czwartku na piątek wniosek Koalicji Obywatelskiej o wotum nieufności wobec ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Za odwołaniem ministra głosowała cała opozycja, przeciwko byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości.