"Opinia publiczna ma prawo wiedzieć, czy pan Dudzicz się przyznał"

Chciałbym zaapelować do ministra sprawiedliwości, żeby na podstawie Prawa o prokuraturze ujawnił, co pan Dudzicz zeznał w postępowaniu przygotowawczym. Opinia publiczna ma prawo wiedzieć, czy pan Dudzicz się przyznał do tego, że umieścił w internecie te wpisy - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 rzecznik Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia" sędzia Bartłomiej Przymusiński. Odniósł się do sprawy członka nowej Krajowej Rady Sądownictwa sędziego Jarosława Dudzicza, któremu przypisywane jest umieszczanie w internecie antysemickich treści.

Akcja "Silni Razem", hashtag #SilniRazem i przerobiony billboard kandydatki na premiera

Koalicja Obywatelska zainaugurowała akcję "Silni razem". Specjalny bus i infolinia mają zachęcać do wspierania kampanii wyborczej KO. Przedstawiciele PiS stwierdzili, że hashtagiem #SilniRazem opatrzone są "oburzające i wulgarne" treści w internecie. Zilustrowali swą krytykę przerobionym billboardem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, wzywając kandydatkę KO na premiera, by odcięła się od akcji. Ta wytknęła przeciwnikom politycznym oszustwo. - To gra nie fair - dodała.

"Byłem przeciwny, żeby w ogóle zwoływać to posiedzenie Sejmu"

Kandydaci walczą na trzecim, czwartym, piątym miejscu na liście wyborczej i dla nich każdy dzień się liczy - tak Tadeusz Cymański, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, argumentował w "Rozmowie Piaseckiego" na rzecz decyzji o przerwaniu ostatniego posiedzenia Sejmu obecnej kadencji, które ma być dokończone już po wyborach parlamentarnych. Dodał, że sam był "przeciwny, żeby w ogóle zwoływać to posiedzenie".

Premier: nasi konkurenci chcą zaserwować jakieś fanaberie ideologiczne

Trzeba uważać na fałszywe nuty, na ten syreni śpiew naszych konkurentów politycznych, opozycji, która miała tyle lat, żeby się wykazać - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu stwierdził, że konkurenci Prawa i Sprawiedliwości chcą "zaserwować rewolucję obyczajową i jakieś fanaberie ideologiczne".

"Odważni powinni być nie tylko dziennikarze, ale również filmowcy"

Pokaz "Obywatela Jonesa" Agnieszki Holland - opowieści o dziennikarzu, który w latach 30. ubiegłego wieku odkrył tajemnicę Wielkiego Głodu na Ukrainie - zainaugurował w poniedziałek wieczorem 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. "Obywatel Jones" to jedna z 19 produkcji, które znalazły się w tegorocznym Konkursie Głównym. Impreza potrwa do soboty.

Kukiz: chcę zmienić ustrój z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem

Skoro przez te cztery lata Prawo i Sprawiedliwość, które posiada wszelkie instrumenty do aresztowania mafii i gangsterów, nikogo z Polskiego Stronnictwa Ludowego, ani z Platformy Obywatelskiej, ani od siebie nie zaaresztowało, to z tego wniosek, że są czyści jak łza - przekonywał w "Kropce nad i" w TVN24 przewodniczący Kukiz'15 i kandydat na posła z Koalicji Polskiej Paweł Kukiz.

"Główny problem to jest ZUS. Nikt właściwie nie powiedział, że nie będzie żadnej podwyżki"

Ludzie są kompletnie wystraszeni, dlatego że szczególnie dla małych przedsiębiorców sprawa ZUS-u jest kluczowa - powiedział w "Faktach po Faktach" kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu Paweł Kowal. - Ta kolejna kadencja musi być kadencją dla przedsiębiorców, bo to oni rzeczywiście dzisiaj tworzą bogactwo Rzeczypospolitej - przekonywał kandydat PiS na posła Zbigniew Gryglas (Porozumienie). Politycy komentowali zapowiadane przez PiS podwyższenie płacy minimalnej i zmiany w składkach na ZUS.

"Ta wypowiedź ma charakter neofaszystowski"

O tym czy sędzia podejrzewany o antysemickie wpisy powinien nadal być członkiem Krajowej Rady Sądownictwa w programie "Tak Jest" dyskutowali rzecznik KRS - Maciej Mitera i prawnik Jacek Dubois.

Szpital, który ma prawie pół miliarda długu. Rekord w skali kraju

Zadłużenie Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu osiągnęło 465 milionów złotych. Prezydent Maciej Glamowski przyznaje, że "utrzymanie szpitala przerasta możliwości finansowe" miasta. Przedstawiciel dyrekcji placówki Krzysztof Bułkowski skarży się, że z Narodowego Funduszu Zdrowia "nie są kierowane środki adekwatne do poniesionych kosztów". - Szpital po prostu dokłada - twierdzi.

Timmermans: ci, którzy myślą, że von der Leyen nie będzie zajmować się praworządnością, zdziwią się

Na poniedziałkowym posiedzeniu Rady ds. Ogólnych w Brukseli wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans przestrzegł, że ci, którzy myśleli, iż nowa Komisja pod kierownictwem Ursuli von der Leyen będzie miała inne podejście do praworządności, "zdziwią się lub rozczarują". - Pani przewodnicząca elekt powiedziała w Parlamencie Europejskim, że będzie nadal pracować w tym kierunku - przypomniał.

Sędzia Dudzicz "zawiesza aktywność", KRS wszczyna wewnętrzne postępowanie

Prezydium nowej Krajowej Rady Sądownictwa zleciło w poniedziałek wewnętrzne postępowanie dotyczące umieszczanych w internecie antysemickich treści przypisywanych sędziemu Jarosławowi Dudziczowi. Sam Dudzicz zdecydował, że "do czasu wyjaśnienia sprawy" zawiesza aktywność w charakterze zastępcy rzecznika prasowego KRS. Odrębne postępowanie zapowiedział rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab.

Noworodki na sprzedaż. "To może mieć skalę wręcz przemysłową"

Podziemny rynek, na którym sprzedaje się noworodki. Jego istnienie potwierdza wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Sprawa może dotyczyć tysięcy kobiet, które zachodzą w ciążę na zamówienie par niemogących mieć dzieci. Więcej już dziś w "Czarno na białym" TVN24 o godzinie 20.30.

Kolejni sędziowie odmawiają stawienia się przed rzecznikami dyscypliny. "Nie ulegniemy naciskom"

Sędziowie Bartłomiej Starosta i Monika Frąckowiak ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" otrzymali od rzeczników dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych wezwanie w związku z "organizowaniem i zamieszczaniem w komunikatorach i portalach społecznościowych wpisów, które naruszają zasady etyki sędziów". Zapowiedzieli, że - podobnie jak wcześniej prezes stowarzyszenia Krystian Markiewicz - nie stawią się na wezwanie. "Nie ulegniemy naciskom i będziemy bronić naszej niezależności" - oświadczył Starosta. Frąckowiak podkreśliła, że rzecznicy dyscyplinarni "po raz kolejny przekraczają swoje uprawnienia".

Potężny sztorm na Bałtyku. Jedna osoba zmarła po wypadku jachtu, druga zaginęła

Na Bałtyku szaleje sztorm - taka niebezpieczna pogoda ma utrzymać się do czwartku. W nocy doszło do wypadków z udziałem dwóch polskich jachtów. W pobliżu litewskiego wybrzeża wywrócił się jacht z siedmioma Polakami na pokładzie – jedna osoba zmarła po wydobyciu z wody, druga uznana jest za zaginioną. W innej akcji ratunkowej po kilkunastu godzinach uratowano żeglarza, który złamał rękę.

Uniosą rury ze ściekami, ale nie nowe czołgi. Wojsko nie ma pieniędzy na mosty pontonowe

Most pontonowy, który wojsko przerzuciło przez Wisłę w Warszawie, żeby doprowadzić ścieki do oczyszczalni, został zbudowany z przestarzałych elementów parku pontonowego PP-64 Wstęga. Żeby przy ich pomocy przeprawić na drugi brzeg współczesny czołg, trzeba by zbudować most o podwójnej szerokości, pojedyncza nie wystarczy. O tym, że nie ma pieniędzy na nowe mosty wojsko dowiedziało się w dniu awarii kolektora oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie.

"Rząd PiS-u jest silny wobec słabych, a słaby wobec silnych"

Domagamy się informacji od ministra Ziobry, ile postępowań prokuratorskich jest prowadzonych w tej sprawie, ale również informacji od szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, bo uważamy, że ABW powinno się tą sprawą zajmować - apelowali posłowie Jan Grabiec i Robert Kropiwnicki z klubu PO-KO. Odnieśli się do ujawnionych w reportażu "Superwizjera" metod funkcjonowania mafii lekowej w Polsce. - Rząd PiS-u jest silny wobec słabych, a słaby wobec silnych - komentował Kropiwnicki.

"Jak zobaczyli, jak ogromne pieniądze się za tym kryją, przechodzili na ciemną stronę mocy"

W niektórych wojewódzkich inspektoratach farmaceutycznych jest po jednej, dwie osoby na całe województwo, a aptek kilka tysięcy. W Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym jest obecnie 10-11 osób uprawnionych do kontroli hurtowni leków - zwrócił uwagę we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Michał Janczura, publicysta TOK FM. Odniósł się między innymi do ujawnionych w reportażu "Superwizjera" metod funkcjonowania mafii lekowej w Polsce i do sposobów przeciwdziałania temu procederowi.