"To haniebne zniesławienie Polski". Cimoszewicz o słowach premiera

Kiedy polscy deputowani brali udział w debatach w Parlamencie Europejskim poświęconych łamaniu praworządności w Polsce, byli określani przez PiS mianem zdrajców, donoszących na własny kraj. I oto szef rządu PiS-owskiego jedzie do Stanów Zjednoczonych, żeby powiedzieć, że w Polsce wymiar sprawiedliwości jest w rękach takich samych ludzi jak kolaboranci Vichy - powiedział w "Kropce nad i" Włodzimierz Cimoszewicz. - To jest po prostu haniebne zniesławienie Polski, nie tylko sędziów - dodał.

Ochojska: Chorobę traktuję jak zadanie. W czwartek zaczynam chemię

Nie mogłam przed wyborcami ukryć tego, że jestem chora, to by było nieuczciwe. Gdybym nie kandydowała do Parlamentu Europejskiego, to na pewno bym nie ogłaszała tego publicznie - powiedziała w "Faktach po Faktach" Janina Ochojska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej do europarlamentu i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. W ubiegłym tygodniu poinformowała, że zdiagnozowano u niej nowotwór piersi.

Międzyszkolny Komitet Strajkowy: będziemy klasyfikować uczniów

Po raz kolejny rząd polski nie zdał egzaminu. Zdaliśmy go my, nauczyciele, podejmując decyzję o tym, że klasyfikujemy uczniów - poinformowali we wtorek przedstawiciele Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego, reprezentującego strajkujących nauczycieli, którzy nie należą do związków zawodowych. Podkreślili, że nie zawieszają strajku. - Będziemy tę decyzję analizować - tak do apelu OMKS odniósł się szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Mazurek odcina się od wpisów Pawłowicz. Ta przeprasza, "jeśli PiS odniosło szkody"

"Moje wpisy na Twitterze wyrażają wyłącznie moje prywatne zdanie i w żaden sposób nie mogą być łączone ze stanowiskiem rządu ani PiS" - oświadczyła we wtorek Krystyna Pawłowicz. Dodała, że jeśli PiS odniosło szkody z powodu jej wpisów, "to jest jej przykro i przeprasza". Była to odpowiedź na tweeta Beaty Mazurek, w którym ta podkreśliła, że "wpisy Pawłowicz są wyłącznie jej opiniami". To nie pierwszy przypadek, gdy rzeczniczka PiS reaguje na wpisy posłanki.

"Sąd nad Judaszem" w Pruchniku bada policja

Czynności wyjaśniające dotyczące piątkowej inscenizacji w Pruchniku wszczęła i prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu. Wbrew pojawiającym się w mediach informacjom policyjnego postępowania nie zlecała prokuratura, była to inicjatywa samej policji - przekazała we wtorek w komunikacie zastępczyni prokuratora okręgowego w Przemyślu Beata Starzecka. Chodzi o tak zwany sąd nad Judaszem, który odbył się w Wielki Piątek.

Rostowski: kandyduję do Parlamentu Europejskiego z Londynu

Były polski wicepremier Jan Vincent Rostowski ogłosił we wtorek na Twitterze, że będzie kandydatem proeuropejskiego brytyjskiego ugrupowania Change UK w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak poinformował, znajdzie się na drugim miejscu listy wyborczej w Londynie.

Potrącił motocyklistę i uciekł. Przypadkiem byli tam: policjant, strażnik więzienny i ratownik

37-latek włączył prawy kierunkowskaz, minął wszystkie samochody stojące przed skrzyżowaniem i przejechał swoim audi na czerwonym świetle, prosto. Na skrzyżowaniu zderzył się czołowo z 34-letnim motocyklistą. Zatrzymał się, wysiadł z dwoma pasażerami i wszyscy uciekli. Widział to policjant po służbie. Podbiegł do motocyklisty, ale wyręczył go ratownik medyczny, obecny tam również przypadkiem. Policjant ruszył za kierowcą audi, ale miał problem z kolanem. Na szczęście spotkał strażnika więziennego. Ostatecznie zatrzymać uciekinierów pomogła kobieta.

Platforma chce dymisji szefa CBA. "Zamieniło się w policję polityczną"

Posłowie klubu Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska żądają dymisji szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdy. Politycy zarzucają mu, że zlecał poszukiwanie informacji obciążających byłych szefów służb, a pod jego kierownictwem specsłużby są wykorzystywane do walki z oponentami politycznymi PiS. Jak oceniał poseł PO Cezary Tomczyk, CBA "ze służby antykorupcyjnej zamieniło się w policję polityczną".

Podobizna minister i hasła poparcia dla nauczycieli. Manifestacje w wielu miastach

W wielu miastach zorganizowano demonstracje poparcia dla strajkujących nauczycieli. Ogólnopolska manifestacja nauczycieli rozpoczęła się o godzinie 11 przed siedzibą MEN w Warszawie, demonstrowano też między innymi w Szczecinie, Krakowie i Poznaniu. Po manifestacjach władze Związku Nauczycielstwa Polskiego mają zdecydować, co dalej z trwającym trzeci tydzień strajkiem.

"Dwa warianty". Broniarz o scenariuszach rozwoju strajku

Mamy tylko i wyłącznie do czynienia albo z zawieszeniem akcji strajkowej, albo z kontynuacją, ponieważ propozycja strajku rotacyjnego ma relatywnie mało zwolenników - ocenił w TVN24 prezes ZNP Sławomir Broniarz, mówiąc o możliwych wariantach rozwoju strajku nauczycieli. Poinformował, że został ustalony skład czterosobowej delegacji reprezentującej licea z całego kraju, która ma wziąć udział w posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego we wtorek.

"W wielu szkołach matury się odbędą. W iluś, szacuję na około 30 procent, nie"

Będzie trudniej przeprowadzić te egzaminy niż w przypadku egzaminów gimnazjalnych czy ósmoklasisty - wyjaśniał w TVN24 były dyrektor liceum oraz nauczyciel roku 2007 Wiesław Włodarski, pytany o zbliżające się matury i trwający trzeci tydzień strajk nauczycieli. - W wielu szkołach matury się odbędą. W iluś tam, szacuję na około 30 procent, nie. Wtedy będziemy mieli problem - ocenił.

Sędziowie piszą do premiera. "Porównanie do faszystowskich kolaborantów jest haniebne"

"Na jakiej podstawie premier polskiego rządu stawia znak równości pomiędzy polskimi sędziami a ludźmi odpowiedzialnymi za wywiezienie z Francji do obozów zagłady kilkudziesięciu tysięcy Żydów?" - pytają członkowie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" w liście do premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu porównał w ubiegłym tygodniu funkcjonowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości do francuskiego reżimu kolaborującego z nazistowskimi Niemcami. Sędziowie uznali to porównanie za "haniebne".

Broniarz: zniecierpliwienie narasta z jednej i z drugiej strony

Wydaje się, że o sprawach edukacji nie możemy mówić na stadionie, chyba że chcemy z tego zrobić jakąś polityczną hucpę - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl prezes ZNP Sławomir Broniarz, odnosząc się do zaplanowanych na piątek rozmów okrągłego stołu na temat oświaty. Przyznał, że jest do tego "sceptycznie" nastawiony. We wtorek przed ministerstwem edukacji mają protestować nauczyciele z całego kraju.