Naczelna Rada Adwokacka pisze do marszałek Witek. Prosi, by podjęła się mediacji

Naczelna Rada Adwokacka zwróciła się z propozycją do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, aby podjęła się mediacji w "zaistniałym konflikcie pomiędzy władzą wykonawczą a sądowniczą". Chodzi o sytuację związaną z orzeczeniem Sądu Najwyższego i wcześniejszym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Mediacja miałaby zmierzać do "wypracowania rozwiązań ustawowych wygaszających konflikt" - napisano w uchwale Rady.

Jackowski: ludzie są wściekli, nie rozumieją tego całego sporu

Przy okazji tego projektu jest bardzo dużo publicystyki, bardzo dużo polityki - stwierdził senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski, który komentował w "Kropce nad i" projekt nowelizacji przepisów dotyczących sądownictwa złożony przez klub PiS. Wicemarszałek Sejmu i posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Dolniak odpowiadała na to, że PiS "ukuł dla potrzeb tego, co robi hasło: sędziowie uprawiają politykę".

"Stoimy na krawędzi tego, czy jesteśmy państwem praworządnym"

- To najniebezpieczniejszy projekt dla naszego kraju, z jakim mieliśmy do czynienia w latach rządu PiS-u. Może doprowadzić szybko do tego, że znajdziemy się poza Unią - mówiła w "Kropce nad i" pierwsza prezes Sądu Najwyższego, profesor Małgorzata Gersdorf. Odniosła się do projektu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącego zmian w sądownictwie.

"Dla mnie znaczenie ma to, abym odszedł z prokuratury z podniesioną głową"

Nie będę respektował polecenia Prokuratora Krajowego Bogdana Świeczkowskiego. Nie chcę się nigdy wstydzić tego, że pracowałem w prokuraturze i wykonywałem polecenia niezgodne z prawem - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prokurator Krzysztof Parchimowicz. - Jedna dyscyplinarka czy dwie więcej - nie ma to dla mnie znaczenia. Dla mnie znaczenie ma to, abym odszedł z prokuratury z podniesioną głową, bez względu na to, czy zostanę zmuszony do tego przez orzeczenie dyscyplinarne, czy dokonam sam takiego wyboru - podkreślił.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego w "Kropce nad i"

Nie żyjemy i nie chcemy żyć w państwie autorytarnym - napisała w oświadczeniu pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. To reakcja na złożony przez posłów PiS projekt nowelizacji ustaw dotyczących sądownictwa. Pierwsza prezes SN była we wtorek gościem specjalnego wydania "Kropki nad i" w TVN24.

"Większość polityków PiS-u unosi się w oparach walki z postkomunizmem"

Nie popadajmy w sytuacje skrajne, które będą anarchizowały wymiar sprawiedliwości - mówił senator Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Skurkiewicz, odnosząc się do opinii, jaką w sprawie projektu dotyczącego zmian w sądownictwie wydał Sąd Najwyższy i jego pierwsza prezes Małgorzata Gersdorf. - Większość polityków PiS-u unosi się w oparach walki z postkomunizmem. Ale rzeczywistość wygląda tak, że średnia wieku sędziów to jest około czterdziestu lat - zwracała uwagę Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej.

Karczewski: Nie mam żadnych wyrzutów sumienia. Idea to nie znaczy, że pracujemy za darmo

Praca dla idei i praca związana z misją i służbą są ze sobą powiązane ściśle. Idea to nie znaczy, że pracujemy za darmo - powiedział wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski. Odniósł się w ten sposób do informacji tvn24.pl, że jako senator i wicemarszałek Senatu podczas bezpłatnego urlopu w szpitalu pełnił płatne dyżury, a w październiku 2017 roku w czasie protestu lekarzy rezydentów pouczał młodych medyków, że powinni pracować "dla idei". - Ja mówiłem wtedy do lekarzy młodych, rezydentów, żeby pracowali również dla idei, ale nie dla idei w sensie za darmo, bez pieniędzy - tłumaczył.

Kopnął i złamał obojczyk uczestnikowi Marszu Równości. Jest akt oskarżenia

Po kilkumiesięcznym postępowaniu Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 34-letniemu mężczyźnie, który podczas Marszu Równości w Białymstoku kopnął nastolatka i złamał mu obojczyk. Napaść nagrał świadek zdarzenia. Także we wtorek przed białostockim sądem zapadł pierwszy wyrok po incydentach w czasie marszu.

Premier: żadne poważne państwo nie może pozwolić na chaos w sądownictwie

Jakie poważne państwo, na przykład Zachodniej Europy mogłoby sobie pozwolić na to, że jedni sędziowie kwestionują możliwość powoływania oraz wydawania wyroków i podejmowania decyzji przez innych sędziów? Do jakiego stanu taka sytuacja by prowadziła? - pytał we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem projekt PiS ma zapobiec chaosowi w sądownictwie.

Gersdorf apeluje o "zaniechanie nienawiści do sędziów i sądów"

Nie żyjemy i nie chcemy żyć w państwie autorytarnym. Apeluję, aby zaprzestać kampanii lżenia i wyszydzania tych, którzy swoje życie i siły oddali w służbie Rzeczypospolitej – sędziów sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych i Sądu Najwyższego - napisała w oświadczeniu pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

"To już nie są pohukiwania na sędziów, to konkretne działania represyjne"

To jest czas niezwykle trudny dla sędziów. Musimy wyjść z sądów i tłumaczyć, dlaczego ustawa, która jest obecnie przygotowywana, niszczy niezależny wymiar sprawiedliwości i wypycha nas poza unijny porządek prawny - mówił Waldemar Żurek, sędzia krakowskiego sądu okręgowego i były rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa. - Dostrzegamy już ataki prawne na sędziów - dodał.

Były strażnik dostanie odszkodowanie za niesłuszny areszt. "Nasze państwo popełniło błąd i powaliło pana na kolana"

Był podejrzany o handel narkotykami w Zakładzie Karnym we Wronkach. Prokurator opierała zarzuty na zeznaniach świadków incognito. Po odsunięciu jej od sprawy, jej następca uznał je za niezasadne. Norbert Wróbel spędził w areszcie 229 dni, stracił pracę. Dziś sąd wydał wyrok w sprawie odszkodowania dla byłego strażnika więziennego. Ma dostać 84,3 tys. złotych odszkodowania i 400 tys. złotych zadośćuczynienia.

"Nie jest rolą prokuratorów donoszenie na sędziów"

Jest rzeczą oczywistą, że to próba zastraszenia środowiska sędziowskiego - tak senator Jan Filip Libicki (PSL) ocenił wydanie przez Prokuraturę Krajową polecenia, aby prokuratorzy "reagowali na wszelkie przypadki kwestionowania statusu sędziów" przez innych sędziów. - Jeżeli parlament przyjmuje konkretne ustawy, to sędziowie mają obowiązek te ustawy stosować - mówił senator PiS Marek Pęk.

Abp Jędraszewski nie przyszedł na Wigilię na Rynku. "Dostaliśmy informację, że nikogo z kurii nie będzie"

- Zaproszenie na Wigilię dla potrzebujących do nas nie dotarło – tak krakowska kuria tłumaczy nieobecność abp. Marka Jędraszewskiego na charytatywnym spotkaniu w miniony weekend. Wigilię dla bezdomnych i potrzebujących od lat organizuje restaurator Jan Kościuszko, jednak w tym roku po raz pierwszy nie zjawił się na niej przedstawiciel kurii. Organizatorzy przyznają, że zaproszenia nie wysyłali, bo już dwa miesiące wcześniej dostali informację, że nikogo z kurii nie będzie.

"Kiedy myślimy, że SOP nie może nic więcej schrzanić, okazuje się, że może"

Angeli Merkel pewnie do głowy nie przyszło, że poważni funkcjonariusze w poważnym kraju wpadają w panikę z powodu komputera pokładowego - powiedział Michał Kamiński (PSL - Koalicja Polska). Komentował doniesienia tvn24.pl, że kanclerz Niemiec musiała przesiąść się z pancernej limuzyny do innego auta Służby Ochrony Państwa, bo kierowca spanikował, błędnie przekonany o awarii. - Kiedy myślimy, że SOP nie może nic więcej schrzanić, okazuje się, że może - dodał Cezary Tomczyk (KO).

"Na końcu się okaże, że przegrywają obywatele"

Wizerunkowo to jest katastrofa dla Polski w takiej sytuacji - ocenił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, mówiąc o ewentualnych konsekwencjach złożonego przez klub PiS projektu tak zwanej ustawy represyjnej wobec sędziów. Jak dodał, może to kończyć się postępowaniami przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka za to, że w Polsce "nie zagwarantowano właściwego prawa do sądu". - Na końcu się okaże, że przegrywają obywatele - podkreślił Trela.

Jedna czwarta najlepszych polskich czołgów stoi w fabryce. Modernizacja się opóźnia

Opóźnia się modernizacja czołgów Leopard 2, najlepszych wozów w arsenale Wojska Polskiego. Właśnie okazało się, że prototyp został skierowany do kolejnych testów, choć zgodnie z umową jego odbiór miał nastąpić do końca 2018 roku. - W sytuacji zagrożenia ze wschodu wojsko zostaje bez jednej czwartej najlepszych czołgów - mówi były dowódca Wojsk Lądowych generał broni Waldemar Skrzypczak.

Ponad 40 stron uwag i ostrzeżenie przed wyjściem z Unii. Sąd Najwyższy o projekcie PiS

"Sprzeczność pomiędzy prawem polskim a unijnym, jaką Projektodawca zamierza wywołać, z dużym prawdopodobieństwem prowadzić będzie do wszczęcia przez instytucje Unii Europejskiej procedury o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom wynikającym z traktatów, a w dłuższej perspektywie - do konieczności opuszczenia Unii Europejskiej" - ocenił Sąd Najwyższy w opinii do projektu nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Projekt został złożony przez klub PiS.

Nocny wstrząs w kopalni Budryk. Wycofano załogę

Po nocnym wstrząsie w kopalni Budryk w Ornontowicach wycofano załogę z rejonu jednej ze ścian wydobywczych. Nikomu nic się nie stało. Wstrząs, który miał magnitudę przekraczającą 3 stopnie w skali Richtera nie spowodował też zniszczeń w wyrobiskach, ale odczuli go okoliczni mieszkańcy.