Obiecywali pomoc rodzinie zmarłego pilota. "Minęło półtora roku, a tu nadal jest cicho"

Kapitan Krzysztof Sobański zginął, bo w czasie awarii samolotu nie zadziałał źle zmodernizowany fotel katapultowy. Reporterzy "Czarno na białym" wrócili do katastrofy pod Pasłękiem i do śmierci pilota samolotu MIG-29 - dotąd nikt za tę tragedię nie poniósł odpowiedzialności, a rodzina twierdzi, że do tej pory nie dostała od wojska odpowiedniego odszkodowania. W rozmowie z Piotrem Świerczkiem pierwszy raz o tragedii opowiada wdowa po pilocie.

"Po co te zmiany? Po to tylko, żeby wykosić niezależnych sędziów"

- To, co proponowane jest w ustawie "kagańcowej", czyli rejestrowanie, w jakich stowarzyszeniach działają sędziowie, to jest odtworzenie rozporządzenia z 86' roku, wprowadzonego przez ministra sprawiedliwości PRL - powiedział w "Kropce nad i" senator Krzysztof Brejza (KO). Senator Jan Maria Jackowski (PiS) ocenił z kolei, że "w większości krajów Unii Europejskiej, jeżeli nie we wszystkich, istnieje coś takiego jak różne instrumenty (…) czy procedury mające charakter dyscyplinujący" sędziów.

Łętowska: jeżeli sądom złamie się kark, nie będzie efektywnej drogi sądowej

Walka o wolne sądy jest po to, żeby wymiar sprawiedliwości rzeczywiście działał tak, żeby zapewnił efektywne postępowanie - podkreśliła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była Rzecznik Praw Obywatelskich. Oceniła, że celem "ustawy kagańcowej" jest to, "żeby nie mieć kłopotu, żeby nie mieć protestów, żeby mieć realizację takich zadań przez wymiar sprawiedliwości, który jest mile widziany przez władzę wykonawczą".

Senackie komisje chcą odrzucenia ustawy represyjnej. Ziobro: nowela jest sprzeciwem wobec chaosu

Przyjęcie nowelizacji ustaw sądowych bez poprawek - to wniosek mniejszości senatorów Prawa i Sprawiedliwości, który na środowym posiedzeniu przedstawił Marek Pęk. - Większość sejmowa uchwaliła ustawę, która rażąco narusza porządek prawny Unii - tłumaczyła Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy. Według ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ustawa jest "sprzeciwem wobec 'sądokracji', anarchii, chaosu i bezprawia, które jest związane z upolitycznieniem części środowiska sędziowskiego".

"Fałszywe twierdzenia, które próbują zniekształcać historię". W europarlamencie o słowach Putina

Odrzucamy wszelkie fałszywe twierdzenia, które próbują zniekształcać historię drugiej wojny światowej lub przedstawiać ofiary, takie jak Polska, jako sprawców - powiedziała w środę wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova podczas debaty w europarlamencie dotyczącej manipulacji historycznych dokonywanych ze strony Rosji. Zdecydowana większość europosłów wskazywała na rosyjską współodpowiedzialność za wywołanie konfliktu poprzez zawarcie paktu Ribbentrop-Mołotow.

Katastrofa MiG-a, śmierć kapitana i walka o odszkodowanie

W środę w "Czarno na białym" wracamy do katastrofy pod Pasłękiem i do śmierci pilota samolotu MIG-29, kapitana Krzysztofa Sobańskiego. Do tej pory nikt za tę tragedię nie poniósł odpowiedzialności, a kapitan Sobański zginął nie dlatego, że popełnił błąd, ale dlatego, że nie zadziałał źle naprawiony fotel katapultowy.

Marszałek Grodzki spotkał się z prezydentem

W środę około godziny 16.45 zakończyło się spotkanie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z prezydentem Andrzejem Dudą, które odbyło się w Pałacu Prezydenckim. Spotkanie w cztery oczy marszałka i prezydenta miało być poświęcone noweli ustaw o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym, którą zajmuje się Senat.

Trzy Izby SN zajmą się sprawą sędziów wyłonionych przez nową KRS po pytaniu prezes Gersdorf

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf przedstawiła wniosek o rozstrzygnięcie przez trzy izby Sądu Najwyższego - Izbę Karną, Izbę Cywilną oraz Izbę Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - pytania związanego z udziałem w składach sędziowskich "osób wyłonionych przez nową KRS" - poinformował w czwartek rzecznik SN Michał Laskowski. Dodał, że posiedzenie trzech izb w tej sprawie odbędzie się 23 stycznia.

Płot niezgody w Białymstoku, bo mieszkańcy nie mogą się dogadać

W Białymstoku na osiedlu Dziesięciny stoją obok siebie dwa bloki. Jeden budynek z terenem wokół należy do spółdzielni, a drugi do wspólnoty. Mieszkańców podzielił płot, który miesiąc temu postawiła administracja spółdzielni, zarzucając wspólnocie wydeptywanie trawy czy wyrzucanie śmieci na terenie należącym do jej lokatorów. 

Ryzyko "nieodwracalnej szkody" w funkcjonowaniu Izby Dyscyplinarnej

Funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego tworzy ryzyko "nieodwracalnej szkody" dla polskich sędziów. To powód, dla którego Komisja Europejska wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o środki tymczasowe - oświadczył w środę w Brukseli rzecznik Komisji Christian Wigand.

To oni zasiadają w Izbie Dyscyplinarnej

Pięcioro prokuratorów, dwóch sędziów apelacyjnych, dwóch radców i jeden profesor – to sędziowie powołanej jesienią 2018 roku Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która zajmuje się dyscyplinarnymi przewinieniami prawników. We wtorek 14 stycznia Komisja Europejska zdecydowała o złożeniu wniosku do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zablokowanie prac tej izby.

Aleksandra Dulkiewicz dostała obrażające ją zdjęcia. Sprawa umorzona, bo "wiadomość przyszła wieczorem"

Aleksandra Dulkiewicz dostała wiadomość e-mail z jej przerobionym zdjęciem. Widać na nim prezydent Gdańska w hełmie niemieckim SS na tle flagi III Rzeszy Niemieckiej. Prokuratura umorzyła dochodzenie w tej sprawie. Jak czytamy w uzasadnieniu, celem osoby, która wysłała wiadomość nie było propagowanie ustroju faszystowskiego, a "wyrażenie sprzeciwu wobec polityki prezydent". Nie doszło też do znieważenia funkcjonariusza publicznego, bo, chociaż wiadomość przyszła na oficjalną pocztę prezydent, to została wysłana "w porze wieczornej".