Wielki dzień na pierwszych stronach gazet. Tak informowano o wejściu Polski do NATO

Źródło:
tvn24.pl
"Fakty" TVN z 12 marca 1999 roku
"Fakty" TVN z 12 marca 1999 rokuFakty TVN, 1999
wideo 2/4
"Fakty" TVN z 12 marca 1999 rokuFakty TVN, 1999

Dokładnie 25 lat temu, 12 marca 1999 roku, Polska stała się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wydarzeniu temu towarzyszyły ogromne emocje, które wciąż widać przy wracaniu do wiadomości z tamtego dnia. Wieczorne wydanie "Faktów" TVN poświęciło wejściu Polski do NATO łącznie aż 23 minuty, temat ten był również na czołówkach niemal wszystkich polskich gazet.

"Dokładnie w tej chwili Polska staje się członkiem NATO" - tymi słowami przywitał widzów "Faktów" TVN 12 marca 1999 roku prowadzący je Tomasz Lis. "Zaczynamy oczywiście od tego wielkiego wydarzenia, które będzie w podręcznikach historii, a o którym nasi ojcowie i dziadowie mogli tylko marzyć" - mówił.

Tematowi wejścia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego przeszło półgodzinne wydanie "Faktów" poświęciło wówczas łącznie aż 23 minuty. Nie zabrakło m.in. relacji z oficjalnego składania dokumentów ratyfikacyjnych w miejscowości Independence w stanie Missouri, uroczystości z udziałem polskiego rządu przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, czy relacji o stanie polskiej armii w chwili wchodzenia do Sojuszu. Dużo miejsca poświęcono także ówczesnemu konfliktowi pomiędzy byłym prezydentem Lechem Wałęsą oraz urzędującym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, którzy zgodzili się podać sobie ręce w tym wyjątkowym dniu - co, jak się później okazało, ostatecznie nie doszło jednak do skutku.

Lech Wałęsa o wejściu do NATO. "Fakty" TVN z 12 marca 1999 roku
Lech Wałęsa o wejściu do NATO. "Fakty" TVN z 12 marca 1999 rokuFakty TVN, 1999

ZOBACZ TEŻ: Czym jest i jak działa NATO? Członkostwo to przywilej, ale też zobowiązanie

Gazety o wejściu do NATO

Także niemal wszystkie polskie gazety na pierwszych stronach relacjonowały uroczystości towarzyszące wejściu Polski do NATO, a także pisały o reakcjach światowych przywódców.

"Jeśli dziś piątek, to jesteśmy w NATO" - brzmiał nagłówek "Gazety Wyborczej" z 12 marca 1999 roku. "Dziś wieczorem, około 19.15 naszego czasu, w niewielkiej miejscowości Independence (Niepodległość), tam gdzie Harry Truman ogłosił powstanie NATO, Polska wejdzie do Paktu. Będziemy mieli 18 sojuszników, którzy, jeśli trzeba, staną w naszej obronie" - pisała wtedy gazeta.

"Gazeta Wyborcza" z 12-marca 1999

"GW" na pierwszej stronie 12 marca opublikowała także krótki artykuł napisany przez Billa Clintona, ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych. "Teraz jesteśmy nie tylko przyjaciółmi, ale również sojusznikami" - stwierdzał Clinton. Prezydent USA podkreślał, że bezpieczeństwo Ameryki powiązane jest z bezpieczeństwem Polski. Ma ono bowiem "zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo Europy, a bezpieczeństwo Europy jest kluczowe dla bezpieczeństwa USA".

Z kolei w "Rzeczpospolitej" z 12 marca, pod nagłówkiem "Polska przystępuje do NATO" podkreślano, że "według sekretarza generalnego NATO Javiera Solany przyjęcie Czech, Węgier i Polski do sojuszu oznacza przezwyciężenie podziału Europy".

"Rzeczpospolita" z 12 marca 1999

Krytycznych emocji nie krył z kolei "Nasz Dziennik" w artykule zatytułowanym "Co Polska NATO?" z 12 marca. Stwierdzano w nim, że "to, co się dziś stało", można opisać słowami: "rządzący Polską nie mają pomysłu na Polskę". Stwierdzano też, że po 1989 roku "żadne polityczne gremium nie podjęło się wypracowania wizji niezależnej polityki polskiej".

"Nasz Dziennik" z 12 marca 1999 rokutvn24.pl

"Super Express" 13 marca na pierwszej stronie umieścił natomiast tytuł "NATO na zgodę" ze zdjęciami Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego. Gazeta skupiała się na fakcie, że "w dniu przystąpienia Polski do NATO Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski postanowili się pogodzić", nazywając jednocześnie naszą akcesję do Sojuszu "wielkim dniem polskiej polityki".

"Super Express" z 13 marca 1999 rokutvn24.pl

Przystąpienie do NATO była najważniejszym tematem również w kolejnych dniach, gdy prasa szczegółowo wyjaśniała czym jest Sojusz i na czym polega członkostwo w nim. Szczególnie podkreślano znaczenie 5. artykułu traktatu waszyngtońskiego, zgodnie z którym napaść na którekolwiek państwo członkowskie stanowi napaść na wszystkie.

W wydaniu weekendowym z 13-14 marca, zatytułowanym "Dzień dobry w NATO", "GW" opisuje: "siedem lat starań o wejście do Sojuszu zamknęło się w jednym geście - sekretarz stanu USA Madeleine Albright podniosła do góry trzymane w obu rękach teczki z protokołami o przystąpieniu Polski, Czech i Węgier do NATO. Dokładnie w tym momencie Polska została objęta gwarancjami bezpieczeństwa NATO i sama udzieliła ich wszystkim 18 sojusznikom".

"Gazeta Wyborcza" z 13-14 marca 1999

Z kolei "Rz" wydanie weekendowe zatytułowała "W sojuszu czyli w domu". "W komentarzach prasy zagranicznej pisano, że wyznaczona w Jałcie linia podziału kontynentu przesuwa się o tysiąc kilometrów na wschód" - podkreślała wówczas gazeta.

"Rzeczpospolita" z 13-14 marca 1999

Polska w NATO - tak pisała prasa

Bardziej komentarzowy charakter miały także artykuły w polskich tygodnikach. "Polityka" z 13 marca 1999 roku na okładce umieściła zdjęcie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego na poligonie Pomorskiego Okręgu Wojskowego, opatrzone nagłówkiem "Polska w NATO. Gdzie jest wróg?". Gazeta pisała, że "minęła już zimna wojna i mało prawdopodobne jest, by sojusznikom zagrażała rozmyślna agresja. Otwiera się jednak era nowych niebezpieczeństw, także niosących zniszczenie i osłabiających kraj".

Autor pisał m.in. o ryzyku związanym z niestabilną sytuacją w Rosji, bronią jądrową, konfliktami lokalnymi, klęskami naturalnymi, czy terroryzmie. Tygodnik zwracał także uwagę, że zanim Polskę przyjęto do Paktu, dokładnie analizowane było to, jakie wnosimy do NATO atuty, a jakie własne zagrożenia.

"Polityka" z 13 marca 1999

Z kolei na okładce tygodnika "Wprost" z 14 marca znalazł się fotomontaż przedstawiający Billa Clintona ściskającego dłoń Józefa Piłsudskiego, pod nagłówkiem brzmiącym: "Czas NATO". "Polska flaga powoli wznosi się na maszt, by już na stałe zawisnąć obok flag państw członkowskich NATO. To scena, która jeszcze dziesięć lat temu mogła się pojawić tylko w powieści z gatunku political fiction" - pisała gazeta. "Oto zamyka się historyczna parabola, realizuje się zapoczątkowane w czasie walki o niepodległość pragnienie Polaków, by wstąpić do rodziny państw bezpiecznych i gwarantujących bezpieczeństwo", podkreślał "Wprost".

Tygodnik zauważał także, że piątkowe uroczystości były tylko początkiem "procesu, który ma wyznaczyć Polsce rolę w sojuszu, a jednocześnie zapewnić naszemu krajowi miejsce w europejskim systemie bezpieczeństwa". "Jako nowy członek NATO mamy ambicję zajęcia istotnego miejsca na wschodniej flance sojuszu (...). Najtrudniejszym zadaniem jest bez wątpienia dostosowanie polskiej armii do standardów natowskich" - pisano.

"Wprost" z 14 marca 1999

ZOBACZ TEŻ: Które państwa NATO nie wydają dwóch procent PKB na obronność? Długa lista

Polska flaga w siedzibie NATO

Prasa szeroko odnotowała także symboliczne wydarzenie, do którego doszło niedługo po wejściu Polski do NATO. 16 marca przed główną siedzibą Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli odbyło się oficjalne wciągnięcie na maszty flag Polski, Czech oraz Węgier. "Polska flaga, jako jedna z 19 flag państw członkowskich NATO, została we wtorek rano wciągnięta na maszt przed głównym wejściem do siedziby Sojuszu w Brukseli. Biało-czerwona chorągiew zawisła między norweską i portugalską" - pisała gazeta "Nasz Dziennik" 17 marca.

"Chwilę później premier Jerzy Buzek zajął odtąd już stałe miejsce przedstawiciela naszego kraju w najwyższym organie decyzyjnym NATO, Radzie Północnoatlantyckiej. W ten sposób zakończył się rozpoczęty w lipcu 1997 roku w Madrycie proces włączenia Polski do sojuszu" - pisała z kolei "Rz" z 17 marca.

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości

Produkcja przemysłowa w październiku 2024 roku wzrosła o 4,7 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 10 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). "Produkcję przemysłową w październiku wyrwało z butów" - napisali ekonomiści Pekao.

"Produkcję wyrwało z butów"

"Produkcję wyrwało z butów"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wreszcie! Według prognoz analityków produkcja miała wzrosnąć o 1,8 procent, a tymczasem mamy 4,7! I to mimo pogarszającej się sytuacji u naszych zachodnich sąsiadów - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Donald Tusk komentuje. "Wreszcie!"

Donald Tusk komentuje. "Wreszcie!"

Źródło:
tvn24.pl

32-latek zastrzelił podczas rodzinnego spotkania w Namysłowie rodziców i brata, a następnie zabarykadował się z trzema innymi osobami - kobietą i dwójką dzieci. Do akcji wysłano oddziały antyterrorystów. Mężczyzna ignorował negocjatorów i według wstępnych ustaleń popełnił samobójstwo przed szturmem policjantów.

Rodzinna tragedia. Zastrzelił trzy osoby, zabarykadował się z dziećmi

Rodzinna tragedia. Zastrzelił trzy osoby, zabarykadował się z dziećmi

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl, TVN24

Austriacka policja poinformowała o zatrzymaniu matki noworodka, który został znaleziony martwy w pojemniku na śmieci w pobliżu szpitala w Wiedniu. Władze podały również wstępne wyniki sekcji zwłok dziecka. 

Nie żyje noworodek, który zniknął ze szpitala. Zatrzymanie matki dziecka - nowe ustalenia

Nie żyje noworodek, który zniknął ze szpitala. Zatrzymanie matki dziecka - nowe ustalenia

Źródło:
ENEX, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2024 roku wyniosło 8316,57 złotego, co oznacza wzrost o 10,2 procent rok do roku - przekazał Główny Urząd Statystyczny.

Tyle zarabiają Polacy. Nowe dane GUS

Tyle zarabiają Polacy. Nowe dane GUS

Źródło:
tvn24.pl

W Rumunii odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Nieoczekiwanie zwyciężył ją radykalnie prawicowy i prorosyjski Calin Georgescu. To kandydat bezpartyjny, który po inwazji Rosji na Ukrainę chwalił Władimira Putina, mówiąc między innymi, że "bardzo kocha swój kraj". Krytykował NATO i tarczę antyrakietową w rumuńskim Deveselu. Kolejnym wyborczym zaskoczeniem jest trzecie miejsce faworyta, premiera Marcela Ciolacu, który  - jeśli wyniki ostatecznie się potwierdzą - odpadnie z wyścigu. 

Niespodzianka w pierwszej turze. Prorosyjski kandydat na prowadzeniu, faworyt może odpaść 

Niespodzianka w pierwszej turze. Prorosyjski kandydat na prowadzeniu, faworyt może odpaść 

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Radio Swoboda

Samolot transportowy lecący z Niemiec rozbił się w poniedziałek nad ranem w pobliżu lotniska w stolicy Litwy, Wilnie. Maszyna uderzyła w budynek mieszkalny. Centrum Zarządzania Kryzysowego wyjaśnia przyczyny katastrofy. "W tej chwili nie ma żadnych danych mówiących o tym, że na pokładzie doszło do eksplozji" - czytamy w komunikacie.

Katastrofa w Wilnie. Samolot uderzył w budynek mieszkalny

Katastrofa w Wilnie. Samolot uderzył w budynek mieszkalny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Delfi
Po 24 latach odnaleźli ojca, teraz znów muszą go szukać. "Modliliśmy się nad pustym grobem"

Po 24 latach odnaleźli ojca, teraz znów muszą go szukać. "Modliliśmy się nad pustym grobem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Gdańscy policjanci zatrzymali na terenie Gdańska, Gdyni i Bydgoszczy pięć osób, które miały brać udział w procederze legalizowania pobytu cudzoziemców na terytorium Polski. Wśród nich była urzędniczka Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wszyscy usłyszeli już prokuratorskie zarzuty.

Cudzoziemcy mogli uzyskać nielegalnie karty pobytu. Wśród zatrzymanych urzędniczka

Cudzoziemcy mogli uzyskać nielegalnie karty pobytu. Wśród zatrzymanych urzędniczka

Źródło:
tvn24.pl, Policja Pomorska, gov.pl

Już prawie wszystkie największe partie polityczne zaprezentowały swoich kandydatów w wyborach prezydenckich. W wyścigu tym zmierzą się na pewno: Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki, Szymon Hołownia, Sławomir Mentzen i Marek Jakubiak. Wciąż nie wiadomo, na kogo postawi Lewica.

Oni powalczą o prezydenturę

Oni powalczą o prezydenturę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Potentat branży finansowej Klarna otwiera w Warszawie centrum innowacji. Założona przez Sebastiana Siemiątkowskiego firma jest jedną z wielu, które chcą inwestować w Polsce w nowe technologie - czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

Szwedzki gigant otwiera centrum w Polsce

Szwedzki gigant otwiera centrum w Polsce

Źródło:
PAP

Premier zamierza powołać specjalny superurząd do walki z szarą strefą - przekazał w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". W zespole zasiądą między innymi przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowej Inspekcji Pracy, a także Krajowej Administracji Skarbowej.

W Polsce ma powstać "superurząd"

W Polsce ma powstać "superurząd"

Źródło:
PAP

18,2 stopnia Celsjusza - nawet tyle w poniedziałkowy poranek pokazywały termometry na przedgórzu sudeckim. Jak tłumaczył na antenie TVN24 prezenter tvnmetro.pl Tomasz Wasilewski, tak wysokie wartości związane są z występowaniem efektu fenowego. Aby jednak doszło do takiego wzrostu, musi zostać spełnione kilka warunków.

"Sensacja pogodowa w poniedziałek rano". Ponad 18 stopni przed wschodem Słońca

"Sensacja pogodowa w poniedziałek rano". Ponad 18 stopni przed wschodem Słońca

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl, TVN24

W poniedziałek nad ranem w Pułtusku 18-letni kierowca auta osobowego najechał na tył ciężarówki. W wypadku zginęła 16-letnia pasażerka samochodu.

18-latek za kierownicą, zginęła 16-letnia pasażerka

18-latek za kierownicą, zginęła 16-letnia pasażerka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W meksykańskim mieście Villahermosa "uzbrojeni mężczyźni weszli do baru w poszukiwaniu konkretnej osoby". Zastrzelili co najmniej sześć osób, a dziesięć zostało rannych.

"Uzbrojeni mężczyźni weszli do baru w poszukiwaniu konkretnej osoby". Otworzyli ogień

"Uzbrojeni mężczyźni weszli do baru w poszukiwaniu konkretnej osoby". Otworzyli ogień

Źródło:
PAP

Powodzie i lawiny błotne nawiedziły w weekend stolicę Boliwii. Na skutek ulewnych opadów deszczu wielu mieszkańców zostało uwięzionych w domach. Wzburzony nurt rzeki Pasajahuira porwał jedno dziecko.

Lawiny błota spadły w nocy na stolicę. "Był krzyk i straszna rozpacz"

Lawiny błota spadły w nocy na stolicę. "Był krzyk i straszna rozpacz"

Źródło:
Reuters, Globovision

Trzy osoby zatrzymano w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w związku z morderstwem obywatela Izraela, 28-letniego rabina. Biuro izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu potępiło atak jako "antysemicki akt terrorystyczny" i zapewniło, że Izrael zrobi wszystko, co w jego mocy, aby postawić winnych przed sądem.

Znaleźli ciało rabina. Trzy osoby zatrzymane

Znaleźli ciało rabina. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
Reuters

W Haiti to gangi w dużej mierze przejęły kontrolę nad państwem. Z najnowszego raportu UNICEF wynika, że od 30 do 50 procent członków gangów stanowią nieletni. UNICEF podkreśla, że "rodziny stają się coraz bardziej zdesperowane z powodu skrajnego ubóstwa" i nieletni są zmuszani przez gangi do udziału w atakach z bronią.

Co drugi gangster może być nieletni. "Nawet jeśli są uzbrojone, dzieci są tutaj ofiarami"

Co drugi gangster może być nieletni. "Nawet jeśli są uzbrojone, dzieci są tutaj ofiarami"

Źródło:
PAP

Odór niewiadomego pochodzenia wydostawał się z rosyjskiego modułu transportowego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jak przekazała NASA, kosmonauci natychmiast odcięli maszynę od reszty stacji i przeprowadzili procedury oczyszczania.

Rosyjski statek dotarł na ISS, kosmonauci poczuli "toksyczny" odór

Rosyjski statek dotarł na ISS, kosmonauci poczuli "toksyczny" odór

Źródło:
NASA, Ars Technica

Kandydat centrolewicowego Szerokiego Frontu Yamandu Orsi pokonał Alvaro Delgado z centroprawicowej Partii Narodowej i zostanie prezydentem Urugwaju - podały w niedzielę miejscowe media, przytaczając oficjalne wyniki drugiej tury wyborów po zliczeniu prawie wszystkich głosów.

Poparł go "najbiedniejszy prezydent świata". Kandydat "nowoczesnej lewicy" triumfuje  

Poparł go "najbiedniejszy prezydent świata". Kandydat "nowoczesnej lewicy" triumfuje  

Źródło:
PAP

Co najmniej 19 osób zostało rannych w wyniku poniedziałkowego ataku sił rosyjskich na Charków w północno-wschodniej części Ukrainy. Lokalne władze podały, że według wstępnych ustaleń rejon w centrum miasta został ostrzelany z systemu rakietowego S-400.

Rakiety spadły na Charków. Rośnie liczba rannych

Rakiety spadły na Charków. Rośnie liczba rannych

Źródło:
NV, tvn24.pl

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy pokazała dziennikarzom fragmenty szczątków nowego eksperymentalnego pocisku balistycznego średniego zasięgu Oriesznik, którego Rosjanie użyli do ataku na miasto Dniepr.

Nowa broń Putina. Tak wyglądają szczątki Oriesznika

Nowa broń Putina. Tak wyglądają szczątki Oriesznika

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Nie wyobrażam sobie, by ktoś w ramach zakończenia wojny polsko-polskiej nawoływał, żeby pan Zbigniew Ziobro i pan Adam Bodnar usiedli do stołu i określili, jak ma wyglądać prokuratura - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. - Trzeba twardo bronić swoich racji, ale jednocześnie odróżniać spór polityczny od codziennego życia - wyjaśniał.

"Nie ma za wiele miejsca na wyciąganie ręki do politycznych przeciwników"

"Nie ma za wiele miejsca na wyciąganie ręki do politycznych przeciwników"

Źródło:
TVN24

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

We wpisie Instytutu Pamięci Narodowej - zdaniem europosła Krzysztofa Brejzy - zamieszczono wpis o charakterze "czysto partyjnej i politycznej agitacji na rzecz jednego z kandydatów na prezydenta". Post pojawił się niespełna dwie godziny po ogłoszeniu Karola Nawrockiego na prezydenta PiS. W związku z tym Brejza zwrócił się do IPN z "pilną interwencją".

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Źródło:
tvn24.pl

Publicznie wszyscy mówią, że to jest świetna decyzja, ale już nieoficjalnie jest na razie wyczekiwanie - mówiła dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska o reakcji polityków PiS na kandydaturę Karola Nawrockiego na prezydenta. - "Bez szału, ale do ukształtowania" - to jedna wiadomość od znanego polityka. "Mogło być lepiej, ale i mogło być gorzej" - to drugi SMS - cytowała Zalewska w programie "W kuluarach".

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

Źródło:
TVN24

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium