We wtorek w całym kraju odbywać się będą pogrzeby kolejnych ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Pochowani zostaną m. in. szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak, Rzecznika Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, a także wicemarszałkowie Sejmu: Jerzy Szmajdziński (SLD) i Krzysztof Putra (PiS). Swoją obecność na pogrzebie tego ostatniego zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Anna Borowska i jej wnuk Bartosz Borowski zostaną pochowani w Gorzowie Wielkopolskim. Obrzędom żałobnym będzie przewodniczył biskup diecezjalny Stefan Regmunt. Od godz. 7.30 trumny z ciałami zmarłych wystawione zostaną w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. Msza pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 10. Złożenie ciał do grobu nastąpi w południe na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej.
Anna Maria Borowska miała 82 lata. Należała do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzowie. Była m.in. wiceprzewodniczącą Rodziny Katyńskiej w tym mieście. Na uroczystościach w Katyniu miała reprezentować środowisko tej organizacji. W podróży towarzyszył jej wnuk Bartosz Borowski - miał 32 lata.
Leszek Deptuła, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, zostanie pochowany na cmentarzu komunalnym w Mielcu (Podkarpackie). O godz. 15 w miejscowym kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy rozpocznie się msza św., następnie kondukt przejedzie ulicami miasta na cmentarz.
Leszek Deptuła miał 57 lat. Z zawodu był lekarzem-weterynarzem. Był żonaty. Miał dwóch synów: Tomasza i Michała.
Katarzyna Doraczyńska zostanie pochowana na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. O godz. 12 rozpocznie się msza św. w parafii Świętego Alberta w Warszawie, po mszy przeprowadzenie trumny na Cmentarz Bródnowski.
Doraczyńska miała 32 lata. Była absolwentką pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim. W Kancelarii Prezydenta pracowała od 2007 r. W czasie rządów PiS była rzecznikiem prasowym ministra sportu Tomasza Lipca. Wcześniej pracowała w Kancelarii Premiera, gdzie m.in. pełniła funkcję doradcy premiera Kazimierza Marcinkiewicza ds. mediów. W 2004 roku powołała fundacje Fabryka Przyszłości, promującą ideę wolontariatu europejskiego. Została następnie jej prezesem.
Aleksander Fedorowicz, prezydencki tłumacz języka rosyjskiego, zostanie pochowany po południu w Bydgoszczy na cmentarzu parafii św. Józefa Rzemieślnika. Pogrzeb poprzedzi msza święta, która rozpocznie się o godz. 12. w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników, której przewodzić będzie ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Jan Tyrawa.
Fedorowicz miał 39 lat. Pochodził z Bydgoszczy, studia ukończył w Moskwie. Początkowo pracował w dyplomacji; był m.in. wicekonsulem w Uzbekistanie. Późnej z kolegą w Warszawie prowadził kancelarię tłumaczy przysięgłych. Ostatnio współpracował z Kancelarią Prezydenta RP.
Kpt. Paweł Janeczek zostanie pochowany o godz. 15 w Warszawie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Kpt. Janeczek był był szefem prezydenckiej ochrony; był jednym z dziewięciu funkcjonariuszy BOR, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu. Był świetnym taktykiem, strzelcem, wspaniałym kolegą - mówili po tragedii jego koledzy. "Janosik" - bo tak go nazywali - pochodził ze Zwolenia. Służbę zaczynał 17 lat temu w policji. Brał udział w zabezpieczeniu najważniejszych uroczystości - m.in. wizyt papieskich, wizyt głów państw, jeździł do Iraku i Afganistanu. Chronił też b. premiera Leszka Millera. Był odznaczony Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Prywatnie pasjonował się motocyklami i sportami obronnymi. Był mężem znanej dziennikarki telewizyjnej Joanny Racewicz. Osierocił dwuletniego syna.
O. Józef Joniec, ks. Zdzisław Król, ks. Andrzej Kwaśnik zostaną pochowani w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie. Mszy św. o godz. 16 będzie przewodniczył metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Duchowni zostaną pochowani w krypcie zasłużonych Polaków. Od godz. 15 trumny z ich ciałami będą wystawione. Dla osób chcących uczestniczyć w uroczystościach zostanie udostępniony plac przed świątynią, na którym będą ustawione telebimy.
Ks. Król był kapelanem Warszawskiej Rodziny Katyńskiej i postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki. Przez wiele lat sprawował urząd proboszcza warszawskiej parafii Wszystkich Świętych. Ks. Kwaśnik był kapelanem Federacji Rodzin Katyńskich. O. Joniec pełnił funkcję prezesa stowarzyszenia Parafiada.
Mariusz Kazana, szef protokołu dyplomatycznego MSZ, zostanie pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Powązkowskiego. Wcześniej, o godz. 9 zostanie odprawiona msza pogrzebowa w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
Kazana urodził się w 1960 roku. Skończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2008 roku był dyrektorem protokołu dyplomatycznego; wcześniej był wieloletnim pracownikiem MSZ. Był autorem kilku książek o Francji i relacjach polsko-francuskich.
Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich, zostanie pochowany w Częstochowie. Mszę pogrzebową odprawi w południe w jasnogórskiej Kaplicy Matki Bożej metropolita częstochowski, abp Stanisław Nowak. Potem kondukt żałobny wyruszy na cmentarz Kule, gdzie Janusz Kochanowski - zgodnie z wolą najbliższych - spocznie w rodzinnym grobowcu.
Tragicznie zmarły Rzecznik Praw Obywatelskich urodził się i wychował w Częstochowie; często podkreślał swój sentyment do tego miasta. Janusz Kochanowski był Rzecznikiem Praw Obywatelskich piątej kadencji - pełnił tę funkcję od 2006 r. Na krótko przed tragicznie zakończonym lotem do Katynia Rzecznik wystosował apel do swojego rosyjskiego odpowiednika, by wspólnie uznać Katyń za miejsce pojednania i spotkań Polaków i Rosjan.
Wojciech Lubiński wojskowy i prezydencki lekarz spocznie na Powązkach, trumna z jego ciałem zostanie pożegnana z honorami wojskowymi o godz. 18.30. Wcześniej o godz. 16:30 w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego nabożeństwo żałobne w jego intencji.
Lubiński w ostatnich tygodniach udzielał informacji na temat stanu zdrowia matki prezydenta Jadwigi Kaczyńskiej, która na początku marca trafiła do szpitala z powodu pogorszenia stanu zdrowia. Zwykle towarzyszył też prezydentowi w podróżach zagranicznych.
Barbara Mamińska, Dyrektor Biura Kadr i Odznaczeń Kancelarii Prezydenta zostanie w Warszawie. O godz. 17 odbędzie się nabożeństwo żałobne na Powązkach, po czym nastąpi przeprowadzenie trumny i złożenie w grobie.
Urodzona w 1957 r. Mamińska była wieloletnią współpracowniczką Lecha Kaczyńskiego. Od 2005 roku w Kancelarii Prezydenta pełniła funkcję dyrektora Biura Kadr i Odznaczeń. Wcześniej - w latach 2002-2005 - pracowała z Lechem Kaczyńskim w warszawskim ratuszu.
Bożena Mamontowicz-Łojek, przewodnicząca zarządu Polskiej Fundacji Katyńskiej, współorganizatorki Rodzin Katyńskich i Niezależnego Komitetu Badania Zbrodni Katyńskiej zostanie pochowana w Warszawie. Msza żałobna odprawione zostanie w kościele pw. św. Karola Boromeusza o godz. 14. Potem nastąpi złożenie ciała zmarłej w grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim.
Tomasz Merta, podsekretarz stanu w resorcie kultury, generalny konserwator zabytków, historyk zostanie pochowany w Warszawie. O godz. 11 - msza żałobna w kościele pw. Świętego Krzyża. Po mszy pogrzeb na cmentarzu parafialnym Parafii p.w. św. Zofii Barat (przy ul. Tanecznej 65) w Warszawie.
Justyna Moniuszko, stewardesa, zostanie pochowana w Białymstoku. Msza św. pogrzebowa rozpocznie się o godz. 10 w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Białymstoku. Po mszy zmarła zostanie pochowana na cmentarzu miejskim.
Ppor. Agnieszka Pogródka-Węcławek, funkcjonariuszka BOR, zostanie pochowana o godz. 11 w Górze Kalwarii.
Ppor. Pogródka-Węcławek miała 35 lat, pracowała w BOR od 1998 r., początkowo jako pracownik cywilny, potem jako funkcjonariuszka. Jako stewardesa latała z najważniejszymi osobami w państwie.
Krzysztof Putra, wicemarszałek Sejmu, zostanie pochowany w Białymstoku.
O godz. 14 w archikatedrze białostockiej rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Putry. Ma w nich uczestniczyć m.in. pełniący obowiązki prezydenta RP, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i grupa polityków Prawa i Sprawiedliwości, której to partii zmarły był jednym z liderów. Po nabożeństwie kondukt żałobny przejdzie ulicami miasta na Cmentarz św. Rocha, gdzie odbędzie się pochówek. W trakcie uroczystości pogrzebowych spodziewane jest przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Władysław Stasiak zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. O godz. 10 w kościele św. Anny rozpocznie się nabożeństwo żałobne, po którym nastąpi wyprowadzenie trumny na cmentarz.
Tragicznie zmarły szef Kancelarii Prezydenta był z wykształcenia historykiem. Urodził się 15 marca 1966 roku we Wrocławiu. Prezydencką kancelarią kierował od lipca 2009 r. Wcześniej był zastępcą szefa kancelarii, a w latach 2006-07 i 2007-09 dwukrotnie szefem BBN. W okresie rządu PiS był ministrem i wiceministrem MSWiA. Należał do najbardziej zaufanych i najbardziej cenionych współpracowników Lecha Kaczyńskiego. Współpracował z nim już w Najwyższej Izbie Kontroli, a w latach 2002-2005, gdy Lech Kaczyński był prezydentem Warszawy, Stasiak pełnił funkcję wiceprezydenta stolicy.
Jerzy Szmajdziński, wicemarszałek Sejmu, zostanie pochowany w Warszawie. O godz. 11 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbędzie się msza św., po której o godz. 14 odbędzie się pogrzeb na Cmentarzu Wilanowskim.
Urodzony w 1952 roku Szmajdziński zasiadał w ławach poselskich nieprzerwanie od 1989 roku. W Sejmie II kadencji, po wyborze Aleksandra Kwaśniewskiego na prezydenta w 1995 roku, objął po nim przewodnictwo klubu parlamentarnego SLD. Po przekształceniu SLD w partię, na pierwszym kongresie w grudniu 1999 r., został wybrany na wiceprzewodniczącego Sojuszu. Od początku kariery poselskiej Szmajdziński uchodził w Sojuszu za specjalistę od spraw wojskowości. Był ministrem obrony narodowej w rządzie Leszka Millera w 2001 roku, a następnie w gabinecie Marka Belki (do 2005 roku). Miał być kandydatem SLD na prezydenta w nadchodzących wyborach.
Zbigniew Wassermann, poseł PiS, zostanie pochowany w Krakowie. Mszy świętej, która o godz. 12 rozpocznie się w Bazylice Mariackiej, przewodniczył będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Po mszy kondukt żałobny przejedzie ulicami miasta na cmentarz parafialny na Bielanach, gdzie o godz. 15 nastąpi złożenie ciała do grobu. W uroczystości wezmą udział parlamentarzyści i senatorowie, władze miasta i województwa. Zmarłego posła Wassermanna pożegna jego przyjaciel senator Zbigniew Cichoń. Zbigniew Wassermann miał 61 lat. W latach 2005-2007 był ministrem w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, był posłem na Sejm IV, V i VI kadencji.
Źródło: PAP, tvn24.pl