21 pogrzebów ofiar katastrofy

Aktualizacja:

We wtorek w całym kraju odbywać się będą pogrzeby kolejnych ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Pochowani zostaną m. in. szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak, Rzecznika Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, a także wicemarszałkowie Sejmu: Jerzy Szmajdziński (SLD) i Krzysztof Putra (PiS). Swoją obecność na pogrzebie tego ostatniego zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Anna Borowska i jej wnuk Bartosz Borowski zostaną pochowani w Gorzowie Wielkopolskim. Obrzędom żałobnym będzie przewodniczył biskup diecezjalny Stefan Regmunt. Od godz. 7.30 trumny z ciałami zmarłych wystawione zostaną w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. Msza pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 10. Złożenie ciał do grobu nastąpi w południe na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej.

Anna Maria Borowska miała 82 lata. Należała do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzowie. Była m.in. wiceprzewodniczącą Rodziny Katyńskiej w tym mieście. Na uroczystościach w Katyniu miała reprezentować środowisko tej organizacji. W podróży towarzyszył jej wnuk Bartosz Borowski - miał 32 lata.

Leszek Deptuła, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, zostanie pochowany na cmentarzu komunalnym w Mielcu (Podkarpackie). O godz. 15 w miejscowym kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy rozpocznie się msza św., następnie kondukt przejedzie ulicami miasta na cmentarz.

Leszek Deptuła miał 57 lat. Z zawodu był lekarzem-weterynarzem. Był żonaty. Miał dwóch synów: Tomasza i Michała.

Katarzyna Doraczyńska zostanie pochowana na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. O godz. 12 rozpocznie się msza św. w parafii Świętego Alberta w Warszawie, po mszy przeprowadzenie trumny na Cmentarz Bródnowski.

Doraczyńska miała 32 lata. Była absolwentką pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim. W Kancelarii Prezydenta pracowała od 2007 r. W czasie rządów PiS była rzecznikiem prasowym ministra sportu Tomasza Lipca. Wcześniej pracowała w Kancelarii Premiera, gdzie m.in. pełniła funkcję doradcy premiera Kazimierza Marcinkiewicza ds. mediów. W 2004 roku powołała fundacje Fabryka Przyszłości, promującą ideę wolontariatu europejskiego. Została następnie jej prezesem.

Aleksander Fedorowicz, prezydencki tłumacz języka rosyjskiego, zostanie pochowany po południu w Bydgoszczy na cmentarzu parafii św. Józefa Rzemieślnika. Pogrzeb poprzedzi msza święta, która rozpocznie się o godz. 12. w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników, której przewodzić będzie ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Jan Tyrawa.

Fedorowicz miał 39 lat. Pochodził z Bydgoszczy, studia ukończył w Moskwie. Początkowo pracował w dyplomacji; był m.in. wicekonsulem w Uzbekistanie. Późnej z kolegą w Warszawie prowadził kancelarię tłumaczy przysięgłych. Ostatnio współpracował z Kancelarią Prezydenta RP.

Kpt. Paweł Janeczek zostanie pochowany o godz. 15 w Warszawie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Kpt. Janeczek był był szefem prezydenckiej ochrony; był jednym z dziewięciu funkcjonariuszy BOR, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu. Był świetnym taktykiem, strzelcem, wspaniałym kolegą - mówili po tragedii jego koledzy. "Janosik" - bo tak go nazywali - pochodził ze Zwolenia. Służbę zaczynał 17 lat temu w policji. Brał udział w zabezpieczeniu najważniejszych uroczystości - m.in. wizyt papieskich, wizyt głów państw, jeździł do Iraku i Afganistanu. Chronił też b. premiera Leszka Millera. Był odznaczony Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Prywatnie pasjonował się motocyklami i sportami obronnymi. Był mężem znanej dziennikarki telewizyjnej Joanny Racewicz. Osierocił dwuletniego syna.

O. Józef Joniec, ks. Zdzisław Król, ks. Andrzej Kwaśnik zostaną pochowani w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie. Mszy św. o godz. 16 będzie przewodniczył metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Duchowni zostaną pochowani w krypcie zasłużonych Polaków. Od godz. 15 trumny z ich ciałami będą wystawione. Dla osób chcących uczestniczyć w uroczystościach zostanie udostępniony plac przed świątynią, na którym będą ustawione telebimy.

Ks. Król był kapelanem Warszawskiej Rodziny Katyńskiej i postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki. Przez wiele lat sprawował urząd proboszcza warszawskiej parafii Wszystkich Świętych. Ks. Kwaśnik był kapelanem Federacji Rodzin Katyńskich. O. Joniec pełnił funkcję prezesa stowarzyszenia Parafiada.

Mariusz Kazana, szef protokołu dyplomatycznego MSZ, zostanie pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Powązkowskiego. Wcześniej, o godz. 9 zostanie odprawiona msza pogrzebowa w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Kazana urodził się w 1960 roku. Skończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2008 roku był dyrektorem protokołu dyplomatycznego; wcześniej był wieloletnim pracownikiem MSZ. Był autorem kilku książek o Francji i relacjach polsko-francuskich.

Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich, zostanie pochowany w Częstochowie. Mszę pogrzebową odprawi w południe w jasnogórskiej Kaplicy Matki Bożej metropolita częstochowski, abp Stanisław Nowak. Potem kondukt żałobny wyruszy na cmentarz Kule, gdzie Janusz Kochanowski - zgodnie z wolą najbliższych - spocznie w rodzinnym grobowcu.

Tragicznie zmarły Rzecznik Praw Obywatelskich urodził się i wychował w Częstochowie; często podkreślał swój sentyment do tego miasta. Janusz Kochanowski był Rzecznikiem Praw Obywatelskich piątej kadencji - pełnił tę funkcję od 2006 r. Na krótko przed tragicznie zakończonym lotem do Katynia Rzecznik wystosował apel do swojego rosyjskiego odpowiednika, by wspólnie uznać Katyń za miejsce pojednania i spotkań Polaków i Rosjan.

Wojciech Lubiński wojskowy i prezydencki lekarz spocznie na Powązkach, trumna z jego ciałem zostanie pożegnana z honorami wojskowymi o godz. 18.30. Wcześniej o godz. 16:30 w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego nabożeństwo żałobne w jego intencji.

Lubiński w ostatnich tygodniach udzielał informacji na temat stanu zdrowia matki prezydenta Jadwigi Kaczyńskiej, która na początku marca trafiła do szpitala z powodu pogorszenia stanu zdrowia. Zwykle towarzyszył też prezydentowi w podróżach zagranicznych.

Barbara Mamińska, Dyrektor Biura Kadr i Odznaczeń Kancelarii Prezydenta zostanie w Warszawie. O godz. 17 odbędzie się nabożeństwo żałobne na Powązkach, po czym nastąpi przeprowadzenie trumny i złożenie w grobie.

Urodzona w 1957 r. Mamińska była wieloletnią współpracowniczką Lecha Kaczyńskiego. Od 2005 roku w Kancelarii Prezydenta pełniła funkcję dyrektora Biura Kadr i Odznaczeń. Wcześniej - w latach 2002-2005 - pracowała z Lechem Kaczyńskim w warszawskim ratuszu.

Bożena Mamontowicz-Łojek, przewodnicząca zarządu Polskiej Fundacji Katyńskiej, współorganizatorki Rodzin Katyńskich i Niezależnego Komitetu Badania Zbrodni Katyńskiej zostanie pochowana w Warszawie. Msza żałobna odprawione zostanie w kościele pw. św. Karola Boromeusza o godz. 14. Potem nastąpi złożenie ciała zmarłej w grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim.

Tomasz Merta, podsekretarz stanu w resorcie kultury, generalny konserwator zabytków, historyk zostanie pochowany w Warszawie. O godz. 11 - msza żałobna w kościele pw. Świętego Krzyża. Po mszy pogrzeb na cmentarzu parafialnym Parafii p.w. św. Zofii Barat (przy ul. Tanecznej 65) w Warszawie.

Justyna Moniuszko, stewardesa, zostanie pochowana w Białymstoku. Msza św. pogrzebowa rozpocznie się o godz. 10 w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Białymstoku. Po mszy zmarła zostanie pochowana na cmentarzu miejskim.

Ppor. Agnieszka Pogródka-Węcławek, funkcjonariuszka BOR, zostanie pochowana o godz. 11 w Górze Kalwarii.

Ppor. Pogródka-Węcławek miała 35 lat, pracowała w BOR od 1998 r., początkowo jako pracownik cywilny, potem jako funkcjonariuszka. Jako stewardesa latała z najważniejszymi osobami w państwie.

Krzysztof Putra, wicemarszałek Sejmu, zostanie pochowany w Białymstoku.

O godz. 14 w archikatedrze białostockiej rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Putry. Ma w nich uczestniczyć m.in. pełniący obowiązki prezydenta RP, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i grupa polityków Prawa i Sprawiedliwości, której to partii zmarły był jednym z liderów. Po nabożeństwie kondukt żałobny przejdzie ulicami miasta na Cmentarz św. Rocha, gdzie odbędzie się pochówek. W trakcie uroczystości pogrzebowych spodziewane jest przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Jacek Sasin, minister w Kancelarii Prezydenta: - Chciałoby się uczestniczyć we wszystkich pogrzebach.
Jacek Sasin, minister w Kancelarii Prezydenta: - Chciałoby się uczestniczyć we wszystkich pogrzebach.TVN24

Władysław Stasiak zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. O godz. 10 w kościele św. Anny rozpocznie się nabożeństwo żałobne, po którym nastąpi wyprowadzenie trumny na cmentarz.

Tragicznie zmarły szef Kancelarii Prezydenta był z wykształcenia historykiem. Urodził się 15 marca 1966 roku we Wrocławiu. Prezydencką kancelarią kierował od lipca 2009 r. Wcześniej był zastępcą szefa kancelarii, a w latach 2006-07 i 2007-09 dwukrotnie szefem BBN. W okresie rządu PiS był ministrem i wiceministrem MSWiA. Należał do najbardziej zaufanych i najbardziej cenionych współpracowników Lecha Kaczyńskiego. Współpracował z nim już w Najwyższej Izbie Kontroli, a w latach 2002-2005, gdy Lech Kaczyński był prezydentem Warszawy, Stasiak pełnił funkcję wiceprezydenta stolicy.

Jerzy Szmajdziński, wicemarszałek Sejmu, zostanie pochowany w Warszawie. O godz. 11 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbędzie się msza św., po której o godz. 14 odbędzie się pogrzeb na Cmentarzu Wilanowskim.

Urodzony w 1952 roku Szmajdziński zasiadał w ławach poselskich nieprzerwanie od 1989 roku. W Sejmie II kadencji, po wyborze Aleksandra Kwaśniewskiego na prezydenta w 1995 roku, objął po nim przewodnictwo klubu parlamentarnego SLD. Po przekształceniu SLD w partię, na pierwszym kongresie w grudniu 1999 r., został wybrany na wiceprzewodniczącego Sojuszu. Od początku kariery poselskiej Szmajdziński uchodził w Sojuszu za specjalistę od spraw wojskowości. Był ministrem obrony narodowej w rządzie Leszka Millera w 2001 roku, a następnie w gabinecie Marka Belki (do 2005 roku). Miał być kandydatem SLD na prezydenta w nadchodzących wyborach.

Zbigniew Wassermann, poseł PiS, zostanie pochowany w Krakowie. Mszy świętej, która o godz. 12 rozpocznie się w Bazylice Mariackiej, przewodniczył będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Po mszy kondukt żałobny przejedzie ulicami miasta na cmentarz parafialny na Bielanach, gdzie o godz. 15 nastąpi złożenie ciała do grobu. W uroczystości wezmą udział parlamentarzyści i senatorowie, władze miasta i województwa. Zmarłego posła Wassermanna pożegna jego przyjaciel senator Zbigniew Cichoń. Zbigniew Wassermann miał 61 lat. W latach 2005-2007 był ministrem w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, był posłem na Sejm IV, V i VI kadencji.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Prezes PERN Mirosław Skowron 2 maja złożył rezygnację - podała spółka w komunikacie. Nie wskazała jednak powodów rezygnacji. PERN to operator sieci rurociągów i magazynów ropy naftowej i paliw.

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Państwowa białoruska agencja prasowa BiełTA podała w poniedziałek, że sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt ubiega się o azyl na Białorusi. - Szokująca informacja - skomentował szef MSZ Radosław Sikorski. Sędzia Małgorzata Jarecka z WSA w Warszawie przekazała, że Szmydt przebywa na urlopie, a prezes sądu nie otrzymał do tej pory informacji o zrzeczeniu się przez niego urzędu. Szmydt to jeden z bohaterów tzw. afery hejterskiej za rządów PiS.

Polski sędzia prosi o azyl na Białorusi. Sikorski "w szoku", jest komunikat sądu

Polski sędzia prosi o azyl na Białorusi. Sikorski "w szoku", jest komunikat sądu

Źródło:
TVN24

Były poseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz J. został skazany w sprawie korupcji oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Ma trafić do więzienia.

Były poseł PiS skazany na więzienie

Były poseł PiS skazany na więzienie

Źródło:
PAP

To jest bardzo dobra wiadomość dla Polski - powiedział TVN24 wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek. Odniósł się do oświadczenia Komisji Europejskiej, że są przesłanki do zamknięcia procedury artykułu 7 wobec Polski. Profesor Robert Grzeszczak, przewodniczący Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk mówił, że zakończenie procedury "miałoby bardzo duży wizerunkowy, prestiżowy charakter".

"To będzie świetny moment, żeby powiedzieć: Polska wróciła na tory praworządności"

"To będzie świetny moment, żeby powiedzieć: Polska wróciła na tory praworządności"

Źródło:
TVN24

IMGW wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed burzami, podczas których powieje silny wiatr i spadnie ulewny deszcz. Sprawdź, gdzie pogoda może być niebezpieczna.

Burze w Polsce. IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia

Burze w Polsce. IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

We wtorek tegoroczni maturzyści zmierzą się z egzaminem z języka polskiego. Wielu z nich obawia się popełnienia błędu kardynalnego w wypracowaniu. Może to bowiem skutkować niezdobyciem za nie żadnego punktu. Czym jest błąd kardynalny?

Tego najbardziej boją się maturzyści na egzaminie z polskiego. Czym jest błąd kardynalny?

Tego najbardziej boją się maturzyści na egzaminie z polskiego. Czym jest błąd kardynalny?

Źródło:
tvn24.pl

Przed sejmową komisją śledczą do spraw inwigilacji Pegasusem zeznawał w poniedziałek Jarosław Wyżgowski, dyrektor Biura Finansów w Ministerstwie Sprawiedliwości. Powiedział między innymi, że kierowane przez niego biuro "nie otrzymało niejawnej umowy", na podstawie której dokonano wypłaty 25 milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości do CBA na zakup Pegasusa. Wpłyneło jedynie "pismo dysponenta środków, a więc wiceministra Michała Wosia, polecające wykonanie przelewu". - Decydentem był Zbigniew Ziobro, realizatorem Michał Woś, a urzędnicy zostali wykorzystani - ocenił wiceprzewodniczący komisji Tomasz Trela.

Pegasus i przelew na 25 milionów. Dyrektor finansowy: nie otrzymaliśmy umowy, a jedynie dyspozycję wypłaty

Pegasus i przelew na 25 milionów. Dyrektor finansowy: nie otrzymaliśmy umowy, a jedynie dyspozycję wypłaty

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przed nami kilka chłodniejszych nocy, co dla miłośników roślin ozdobnych może stanowić powód do niepokoju. Jak wynika z prognoz, miejscami temperatura powietrza może spaść poniżej zera. O to, w jaki sposób chronić rośliny przed mrozem, zapytaliśmy doktor habilitowaną Julitę Rabizę-Świder ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Czekają nas zimne noce. Czy zabrać rośliny z balkonu?

Czekają nas zimne noce. Czy zabrać rośliny z balkonu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Komisja Europejska oceniła, że ryzyko naruszenia praworządności przez rząd w Warszawie nie jest już poważne, co stanowi przesłankę do zamknięcia procedury z artykułu 7 wobec Polski. Procedura ta została uruchomiona w grudniu 2017 roku. "Dzisiaj zaczął się nowy rozdział dla Polski" - napisała szefowa Komisji Ursula von der Leyen.

Komisja Europejska: są przesłanki do zamknięcia procedury artykułu 7 wobec Polski

Komisja Europejska: są przesłanki do zamknięcia procedury artykułu 7 wobec Polski

Źródło:
TVN24

- Zaproponuję, by wezwać Daniela Obajtka przed komisję śledczą do spraw afery wizowej - zapowiedział przewodniczący tej komisji Michał Szczerba. Jak wyjaśnił, chodzi o "drastyczne nieprawidłowości w polityce wizowej" dotyczące sprowadzania do polski zagranicznych pracowników przez między innymi Orlen. - Dzisiejszy poranek przywitał nas cudowną wiadomością - Daniel Obajtek przekroczył granicę państwową i z tego, co pokazuje, jest w Polsce. To bardzo dobra informacja - dodał Szczerba.

"Bardzo dobra informacja" o Obajtku

"Bardzo dobra informacja" o Obajtku

Źródło:
TVN24

Gdzie jest burza? W poniedziałek 06.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Pada deszcz i wieje porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Może spaść grad

Gdzie jest burza? Może spaść grad

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Metalowy przedmiot, przypominający fragment niewybuchu, zauważyła na rozjeździe kolejowym w miejscowości Zabrzeg (Śląskie) pracownica Polskich Kolei Państwowych. Na miejscu pracują wszystkie służby, w tym patrol minerski. Ruch kolejowy na nitce w kierunku Zebrzydowic jest wstrzymany.

Metalowy przedmiot przy torach. Ruch pociągów wstrzymany, na miejscu patrol minerski

Metalowy przedmiot przy torach. Ruch pociągów wstrzymany, na miejscu patrol minerski

Źródło:
tvn24.pl

Gazprom poinformował, że w 2023 roku odnotował pierwszą roczną stratę od ponad 20 lat - na poziomie 6,9 miliarda dolarów. Gazowy gigant odczuł gwałtowny spadek sprzedaży do Europy, która mocno ograniczyła import surowca w następstwie napaści Rosji na Ukrainę. 

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Źródło:
CNN

Moment, w którym tornado zniszczyło budynek przemysłowy w Nebrasce, został zarejestrowany przez kamerę samochodową. W momencie uderzenia żywiołu wewnątrz znajdowało się 70 osób, spośród których część została uwięziona pod gruzami.

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Źródło:
Reuters, 1011 Now, tvnmeteo.pl

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 roku - podała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Tegoroczny maturzysta musi przystąpić do trzech pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym, ale też wybrać, co zdawać pisemnie na poziomie rozszerzonym. Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że najczęściej absolwenci szkół średnich decydują się na język angielski. Do tego egzaminu zamierza przystąpić blisko 70 procent zdających. Ale są też takie przedmioty, do których w skali kraju podejdzie tylko kilka osób.

Matura 2024. Ten egzamin zdają tylko trzy osoby

Matura 2024. Ten egzamin zdają tylko trzy osoby

Źródło:
PAP

We wtorek rozpoczną się tegoroczne egzaminy maturalne. W pierwszej kolejności maturzyści napiszą obowiązkowy egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ostatnich godzinach przed maturami warto przypomnieć najważniejsze zasady, o których absolwenci szkół wyższych muszą pamiętać.

Co, jeśli zachoruję, spóźnię się, nie zdam? Osiem rzeczy, które warto wiedzieć przed maturą

Co, jeśli zachoruję, spóźnię się, nie zdam? Osiem rzeczy, które warto wiedzieć przed maturą

Źródło:
tvn24.pl
Chocholi taniec z sądami, bezwład i bezduszna decyzja

Chocholi taniec z sądami, bezwład i bezduszna decyzja

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wyprzedzał i zajeżdżał drogę innemu kierującemu, który wcześniej nie wpuścił go do ruchu. - To go ewidentnie rozjuszyło i postanowił utrudniać jazdę temu kierowcy - mówi świadek zdarzenia, którego kamera samochodowa nagrała niebezpieczne drogowe zdarzenie.

Jechał szybko, wyprzedzał i zajeżdżał drogę. "To było bardzo niebezpieczne"

Jechał szybko, wyprzedzał i zajeżdżał drogę. "To było bardzo niebezpieczne"

Źródło:
Kontakt24

Dzięki pomocy policjantów chłopiec z silnym bólem brzucha w kilkanaście minut pokonał trasę z Brześcia Kujawskiego do szpitala we Włocławku. Tam trafił na oddział chirurgiczny.

Uniknęła mandatu za prędkość, dalej jechała w policyjnej asyście

Uniknęła mandatu za prędkość, dalej jechała w policyjnej asyście

Źródło:
tvn24.pl

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Minister Marcin Kierwiński powiedział, że po swoim sobotnim wystąpieniu, poza badaniem alkomatem na policji, pojechał też do szpitala, by oddać krew i zbadać ją pod kątem obecności alkoholu. - Żeby nie było już żadnych wątpliwości - wynik był 0.0 - poinformował. Zapowiedział też pozwy wobec osób, "które w swoich wpisach posługiwały się ewidentnym kłamstwem, nieprawdą i insynuacjami".

Kierwiński: będą pozwy. Wylicza wobec kogo

Kierwiński: będą pozwy. Wylicza wobec kogo

Źródło:
Radio Zet, TVN24

Wiceszef MSZ Andrzej Szejna stwierdził, że tak zwana ustawa kompetencyjna, która daje prezydentowi wpływ na wysuwanie polskich kandydatur do obsady najważniejszych unijnych stanowisk, jest niekonstytucyjna. - To rząd realizuje politykę zagraniczną, a prezydent współpracuje, nie narzuca, więc tę ustawę po prostu ominiemy - powiedział.

"Od zgłaszania kandydata jest rząd, a nie Nowogrodzka". Wiceminister: ominiemy ustawę

"Od zgłaszania kandydata jest rząd, a nie Nowogrodzka". Wiceminister: ominiemy ustawę

Źródło:
PAP

W 2025 roku czeka nas najprawdopodobniej jedna podwyżka płacy minimalnej - wynika ze wstępnych wyliczeń Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich. Najniższa krajowa wzrośnie o co najmniej 200 złotych brutto. Jest jednak możliwość, że podwyżka będzie większa.

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W środę wieczorem w centrum Świdnicy (woj. dolnośląskie) z broni palnej został postrzelony mężczyzna. Ranny trafił do szpitala. Policja, pod nadzorem prokuratury, ustala okoliczności tego zdarzenia i szuka strzelca.

Mężczyzna z raną postrzałową przeszedł operację. Mają broń, szukają strzelca

Mężczyzna z raną postrzałową przeszedł operację. Mają broń, szukają strzelca

Źródło:
tvn24.pl

Poleciłem służbom weterynaryjnym i innym, które odpowiedzialne są za nadzór nad dobrostanem zwierząt, aby ta sytuacja została zbadana - przekazał minister rolnictwa Czesław Siekierski, odnosząc się do incydentu jaki miał miejsce na trasie do Morskiego Oka. Przewrócił się tam jeden z koni ciągnących wóz z turystami.

Minister rolnictwa o sytuacji na drodze do Morskiego Oka: na pewno dokładnie przeanalizujemy problem

Minister rolnictwa o sytuacji na drodze do Morskiego Oka: na pewno dokładnie przeanalizujemy problem

Źródło:
tvn24.pl, Program Pierwszy Polskiego Radia

"Edukacja z wojskiem" to pilotażowy program dla uczniów, który rusza w poniedziałek 6 maja w polskich szkołach. To wspólne przedsięwzięcie resortów edukacji i obrony, w ramach którego odbędą się zajęcia z żołnierzami. Celem programu jest między innymi podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa. Co jeszcze?

Żołnierze na zajęciach w polskich szkołach. "Połączą teorię i praktykę"

Żołnierze na zajęciach w polskich szkołach. "Połączą teorię i praktykę"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych w całej Europie spadła w minionym roku o 4 procent w porównaniu z danymi z 2022 roku - wynika z raportu EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2024". Jednocześnie Polska była jednym z krajów, które skorzystały na zmianie sytuacji gospodarczej, a liczba projektów produkcyjnych wzrosła w naszym kraju o 17 procent.

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

Źródło:
EY, tvn24.pl

Dzieci idące do pierwszej komunii świętej w Polsce to najczęściej uczniowie klas trzecich szkół podstawowych. Jednak w określonych sytuacjach sakrament mogą przyjąć młodsze dzieci. Kiedy jest to możliwe, o "nieodpowiednich prezentach" komunijnych oraz o tym, kto powinien być pierwszym katechetą dzieci mówi ks. prof. Piotr Tomasik z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

"Nieodpowiednie prezenty", jednolite stroje. Ksiądz o "dobrej praktyce" komunijnej 

"Nieodpowiednie prezenty", jednolite stroje. Ksiądz o "dobrej praktyce" komunijnej 

Źródło:
PAP

Listę "poszukiwanych" przez Rosję "przestępców" z Ukrainy otwiera prezydent Wołodymyr Zełenski. Jest ona jednak długa i zawiera wiele nazwisk. Kto na nią trafił i dlaczego?

Nie tylko Zełenski. Długa lista "poszukiwanych" przez Rosję

Nie tylko Zełenski. Długa lista "poszukiwanych" przez Rosję

Źródło:
UNIAN, Radio Swoboda, RTVI, tvn24.pl

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Kuba Wojewódzki zdradził, kto wystąpi w kolejnym odcinku jego show. We wtorek na jego kanapie zasiądą aktor Michał Czernecki i influencerka Julia Żugaj. Start punktualnie o godzinie 22.40 w TVN i w Playerze. 

Julia Żugaj i Michał Czernecki gośćmi Kuby Wojewódzkiego

Julia Żugaj i Michał Czernecki gośćmi Kuby Wojewódzkiego

Źródło:
TVN24.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 25 punktów karnych - tak policjanci podsumowali brawurową jazdę 21-letniego kierowcy bmw. Musi też ponownie zdać egzamin i czeka go naprawa auta po niebezpiecznej i nieudanej "jeździe bokiem".

"Jazda bokiem" i szybkie rozliczenie młodego kierowcy

"Jazda bokiem" i szybkie rozliczenie młodego kierowcy

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad możliwością wdrożenia Ogólnopolskiego Biletu Zintegrowanego, czyli systemu łączącego różne rodzaje transportu publicznego. Nowe rozwiązanie ma ułatwić podróże pociągiem, tramwajami, a także autobusami miejskimi.

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Źródło:
PAP

Meksykańska prokuratura potwierdziła, że odnalezione trzy ciała na obszarze Półwyspu Kalifornijskiego to trzej zagraniczni turyści - dwóch Australijczyków i Amerykanin. Rodziny zidentyfikowały ich ciała. Mężczyźni zostali zastrzeleni. Motywem zabójców mogła być kradzież samochodu turystów.

Na dnie studni, z postrzałami w głowę. Ciała zaginionych turystów zidentyfikowane

Na dnie studni, z postrzałami w głowę. Ciała zaginionych turystów zidentyfikowane

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24