Monika Olejnik odpowiadała na pytania internautów
Monika Olejnik, dziennikarka TVN24, prowadząca program "Kropka nad i" odpowiadała w czwartek na pytania zadawane przez internautów w ramach cyklu "Ty pytasz, TVN24 odpowiada" na Facebooku. Spotkanie relacjonowaliśmy w tvn24.pl.
Cykl "Ty pytasz, TVN24 odpowiada" to program, który powstał z okazji 20-lecia stacji. Na facebookowej stronie TVN24 można co tydzień zadać pytanie dziennikarzom telewizji. W czwartek na pytania i komentarze odpowiadała Monika Olejnik.
Relacja odświeża się automatycznie
- 21:46
Spotkanie z Moniką Olejnik zakończyło się. Dziękujemy za uwagę.
- 21:45
Czy ma pani zwierzaka w domu?
Miałam dwa psy. Jeden zginął w wypadku samochodowym, druga była z nami kilkanaście lat. Kocham zwierzęta. Mieliśmy papugi, kiedyś uratowałam chomika ze śmietnika, żółwia. Zawsze jakieś zwierzęta ze mną były. Bez zwierzaka jest mi pusto w domu.
- 21:43
Jaki był najdłuższy i najkrótszy wywiad?
Najdłuższa "Kropka" była wtedy, kiedy do redakcji "Wprost" weszły służby i chciały odebrać dziennikarzom laptopy. Najkrótszy? Pamiętam, to jeszcze w radiu, kiedy wywiad trwał minutę. Przyszedł do mnie Leszek Miller. Zadałam pytanie, a gość odburknął. Powiedziałam, że szkoda czasu słuchaczy i podziękowałam.
- 21:41
Jakie potrawy lubi pani jeść?
Moją ulubioną potrawą jest spaghetti al dente. Lubię jeść warzywa, uwielbiam szpinak, pomidory. Nie jem mięsa.
- 21:40
Czy zdarzyło się pani zaspać rano do pracy?
Nie, ale śniło mi się, że zaspałam. Śnią mi się też politycy.
- 21:37
Czy zaprosiłaby pani Rydzyka do studia?
Oczywiście, zadałabym mu wiele pytań. Niestety myślę, że dyrektor nie przekroczyłby progu stacji TVN24.
- 21:35
Czy ma pani listę rezerwową, gdyby gość nie dotarł?
Miałam takie przypadki. Kiedyś zaprosiłam Janusza Palikota do studia. On do mnie zadzwonił po godzinie 19, że nie przyjdzie, bo dosłał karę w swoim klubie, bo obraził posłankę. Ja powiedziałam, że nie ma takiej możliwości. Nagle siedzę i wchodzi marszałek Bronisław Komorowski i mówi, że Palikot nie mógł to on przyszedł. Panowie się przyjaźnią.
- 21:34
Jak wygląda proces umawiania gościa do programu?
W zależności od sytuacji zapraszamy gości. To wszystko jest płynne, labilne.
- 21:33
Czym by się pani zajmowała, gdyby nie dziennikarstwo?
Nie wiem, kocham ten zawód, który wykonuje. Na początku studiowałam na SGGW zootechnikę, dopiero później podyplomowe dziennikarstwo.
- 21:31
Jakich pytań pani unika?
Osobistych.
- 21:30
Czy dziennikarze mogą protestować na ulicach?
Czarny marsz, czarne parasolki to był taki moment, kiedy poszłam, stałam z dziewczynami i protestowałam. Nie chodzę na protesty, bo moje miejsce jest tutaj, w studiu. Ale demonstracje są potrzebne. Najbardziej podziwiam ostatnie demonstracje na Białorusi, kiedy protestowały dziewczyny, które nie bały się tego ohydnego reżimu, który z pałką stał nad protestującymi.
- 21:27
Jaki jest pani wymarzony rozmówca?
Chciałabym porozmawiać z papieżem Franciszkiem. Ostatnio rozmawiałam z dwiema noblistkami. To coś niezwykłego dla dziennikarza.
- 21:27
O co zapytałaby pani Jarosława Kaczyńskiego?
Zapytałabym, dlaczego kobiety mają przez niego piekło i czy jest z tego dumny. Zapytałabym, dlaczego toleruje Tadeusza Rydzyka, który obraził jego bratową, który bagatelizował sprawę pedofilii. Mam dużo pytań. Chciałabym, żeby przyszedł do studia. Znam go bardzo długo, od 1990 roku. Pamiętam, że zapraszałam go do Trójki, kiedy nikt go jeszcze nie zapraszał, bo Porozumienie Centrum to była mała partyjka.
- 21:25
Jakieś porady dla młodych dziennikarzy?
Trzeba być twardym, ambitnym i dużo czytać. Trzeba mieć zawsze trzy niezależne źródła informacji. Przede wszystkim warto słuchać mądrych ludzi.
- 21:24
Czy ma pani czasem ochotę wyrzucić kogoś ze studia?
Zdarza się. Raz wyprosiłam ze studia Joachima Brudzińskiego, robił uwagi ad personam, niezwiązane z tematem. To była kompletnie niepoważna rozmowa, do niczego nie prowadziła. Czasami są takie sytuacje, gdy widać, że zaproszona osoba chce mnie obrazić.
- 21:22
Czy dziennikarze polityczni mają wpływ na politykę?
Tak, to my doprowadzamy czasem do tego, że ministrowie są dymisjonowani. Pamiętam, kiedy premierem był Bielecki i minister zdrowia zachował się brutalnie wobec gejów, miał bardzo niegrzeczne wystąpienie. Premier zwolnił go. A teraz można robić wszystko, obrażać, nienawidzić, być nietolerancyjnym, ksenofobicznym.
- 21:19
Czy pije pani dużo kawy?
Piję espresso. Staram się pić trzy dziennie. Przed programem wieczornym piję. Jestem meteopatką, mam bóle głowy i espresso mi pomaga.
- 21:18
Ile kilometrów dziennie pani biega?
Codziennie biegam godzinę w Łazienkach, to około 8 kilometrów. Spotykam tam często polityków. Dzisiaj spotkałam Borysa Budkę, kiedyś Donalda Tuska.
- 21:17
Z czego pani jest najbardziej dumna?
Z mojego syna Jurka. To prywatnie. A publicznie z tego, że jestem w takiej stacji jak TVN24, mam tak wspaniałych kolegów.
- 21:16
Kogo by pani nigdy nie zaprosiła do programu?
Antyszczepionkowców. Musimy się szczepić. Dziwie się, że hejtuje się lekarzy, jestem przerażona, że im się grozi.
- 21:15
Jak minęły wakacje?
Były bardzo burzliwe przez to, co działo się w sprawie lex TVN. Przerwałam wczasy, poprowadziłam dwa specjalne wydania "Kropki nad i". W wakacje stanęłam też na deskach opery w Sopocie razem z Piotrem Kraśką. To było nasze 20-lecie, niezwykłe przeżycie.
- 21:14
Tęskni pani za pracą w radiu przy porannych audycjach?
Bardzo długo tęskniłam, budziłam się o 5.40. Radio to jest teatr. Teraz w radiu też widzimy, ale kiedyś tylko słyszeliśmy. To było cudowne, kiedy ktoś mnie zaczepiał i mówił, że poznał mnie po głosie.
- 21:12
Ile ma pani butów?
Nie tak dużo, jak się wydaje. Kiedyś dla żartu powiedziałam, że 500 par. Tak dużo nie jest, ale rzeczywiście lubię buty. Najbardziej lubię trampki, adidasy.
- 21:12
Jakie są pani autorytety dziennikarskie?
Moją ukochaną postacią dziennikarską był Ryszard Kapuściński. Nadal jest w moim sercu. Pamiętam go ze studiów, kiedy przyszedł do nas na zajęcia. To było dla mnie niezwykłe przeżycie.
- 21:11
Jaką książkę aktualnie pani czyta?
Czytam "Małe ogniska". Polecam książkę "Dom Holendrów", bardzo wzruszająca. Zawsze zabieram bardzo dużo książek na wakacje. Ostatnio po raz setny przeczytałam "Zbrodnię i karę".
- 21:09
Z jakim rozmówcą było najtrudniej? Jaki był najciekawszy?
Zawsze ciekawy był Bronisław Geremek, można było przelewać te rozmowy na papier i już był gotowy wywiad. Najtrudniejsze rozmowy miałam 10 kwietnia, w dniu katastrofy smoleńskiej. To był straszny czas.
Ciekawych rozmów miałam bardzo dużo. Jako jedyna miałam rozmowę z dwoma braćmi Kaczyńskimi, którzy byli u mnie w studiu. To była bardzo dobra, interesująca rozmowa. Zobaczyłam wtedy zupełnie różne charaktery braci.
- 21:07
Skąd czerpie pani inspiracje modowe?
Otwieram swoją szafę, wyciągam coś, zakładam, idę do "Kropki". Bawię się modą, zaczęłam się nią bawić późno. Pierwsza zabawa była taka, że wzięłam marynarkę swojego dziadka i zaczęłam w niej chodzić. Teraz za duże marynarki są modne. Lubię oglądać modowe czasopisma, też stamtąd czerpię inspirację.
- 21:06
Jak radzi pani sobie z hejtem?
Hejtu jest dużo, ale jest też wiele ciepłych słów. Nie wszyscy muszą się zgadzać, ale warto używać kulturlanego języka, unikać argumentów ad personam. Hejt stał się codziennością, jest anonimowy, można komuś nawymyślać, dawać upust frustracji.
- 21:05
Jak wygląda pani dzień pracy, ile trwają przygotowania do "Kropki nad i"?
Cały czas musimy pracować, cały czas coś się zmienia. Czytam prasę, również prawicowe tygodniki i dzienniki.
- 21:03
Czy coś się zmieniło w sprawie koncesji dla TVN24?
Dzisiaj Senat odrzucił lex TVN, teraz ustawa wraca do Sejmu i Sejm będzie miał kłopot, co zrobić z tym gorącym kartoflem. Problem będzie miał pan Suski, który nie odważył się przyjść do Senatu. Prezydent zapowiedział, że zawetuje tę ustawę w obecnym kształcie.
- 21:02
Jak pani wytrzymuje, kiedy goście nie odpowiadają na pytania, tylko wygłaszają przekazy dnia?
To rzeczywiście trudne sytuacje. Przekazy dnia są trudne, trzeba wytrzymać. Pytam, pytam, pytam, nie uzyskuję odpowiedzi, a potem ktoś mówi, że byłam niegrzeczna. Ale jak ktoś pyta, to oczekuje, że dostanie odpowiedź.
- 21:00
Wybiła 21. Rozpoczyna się program.
- 20:52
Na pytania internautów odpowiadali wcześniej między innymi Justyna Suchecka, Patrycja Redo-Łabędziewska, Wojciech Bojanowski i Katarzyna Kolenda-Zaleska.
- 20:45
Spotkanie z Moniką Olejnik rozpocznie się o godzinie 21. Zapraszamy na relację.
Monika Olejnik to zdobywczyni najważniejszych nagród dziennikarskich, m.in. Wiktora i Super Wiktora, Niptela, Telekamery, Złotego Mikrofonu i Tęczowego Lauru za tolerancję. Dziennikarz Roku 1998 w konkursie Grand Press. Otrzymała I nagrodę im. Bolesława Prusa za konsekwencję w dążeniu do poznania prawdy w każdych okolicznościach. Kobieta Roku "Twojego Stylu". Laureatka plebiscytu MediaTory w kategorii AuTORytet. Od początku istnienia w TVN, a następnie w TVN24 prowadzi program "Kropka nad i". Zagrała też w filmach (role, o których mówi "wielce daleko-planowe") u reżyserów: Piotra Łazarkiewicza, Juliusza Machulskiego, Aleksandra Pietrzaka oraz w spektaklu teatralnym "Inni ludzie" w reżyserii Grzegorza Jarzyny.
Autorka/Autor:ads/adso
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Psychiatra, profesor Tadeusz Pietras powiedział w TVN24, że co piąty senior w Polsce "cierpi na zaburzenia nastroju o charakterze depresji". To - jak wskazał - dużo większy odsetek niż w państwach zachodnich. - Na depresję składa się pewien komplet objawów. Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób. Czasami depresja może mieć charakter maskowany - wyjaśnił.
Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"
Pomimo zaangażowania wielu osób i prowadzonej ponad półtorej godziny resuscytacji, nie udało się uratować życia turysty w Beskidach. Mężczyzna został znaleziony przez postronne osoby około 100 metrów od szczytu Klimczoka (Śląskie).
100 metrów od szczytu znaleźli nieprzytomnego turystę. Nie udało się go uratować
Olaf Scholz walczy o utrzymanie się na stanowisku kanclerza. Przed trzema laty polityk z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) zastąpił w tej roli Angelę Merkel, przerywając tym samym 16-letnie rządy chadecji. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, gdy jego partia nie zdobyła nawet 15 procent, na kanclerza spadła fala krytyki. Prasa pisała wówczas, że "Niemcy mają dość Olafa Scholza" i że "teraz prawie nie ma znaczenia, czego żąda lub co obiecuje". Upadek jego rządu potwierdził złą passę polityka. Z jakimi obietnicami idzie do tych wyborów?
Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza
Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.
Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego
- Źródło:
- PAP
Warunki proponowanej nowej umowy o amerykańskim udziale w przychodach z minerałów i złóż naturalnych Ukrainy wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa, niż pierwotna, odrzucona przez Ukraińców wersja - pisze "New York Times". Projekt zakłada przekazanie USA 500 miliardów dolarów dochodów z eksploatacji surowców. Amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent stwierdził, że ta umowa będzie "jasnym sygnałem dla Rosji".
W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji
W mieście Trujillo na północy Peru zawalił się dach w części restauracyjnej tamtejszego centrum handlowego. Lokalne media przekazały, że co najmniej sześć osób zginęło, a 82 zostały ranne. W całym regionie La Libertad ogłoszono dwa dni żałoby.
Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby
Sąd utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie wypadku drogowego z udziałem byłego zastępcy dyrektora Służby Więziennej Artura Dziadosza. Podstawą były opinie biegłych, którzy ocenili, że do śmiertelnego potrącenia pieszej na pasach nie doszło z winy kierowcy.
Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa
- Źródło:
- PAP
W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.
Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach
W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.
"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami
- Źródło:
- Reuters, X, PAP, tvn24.pl
- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.
Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"
- Źródło:
- tvn24.pl
Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".
"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się
Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".
Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".
Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji
Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy.
Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.
Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"
Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.
Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo
Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".
Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.
Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka
W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.
"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce
- Źródło:
- tvn24.pl