15 wytycznych dla prokuratorów prowadzących i nadzorujących śledztwa wydał minister sprawiedliwości Andrzej Czuma. Ich głównym zadaniem jest ochrona pokrzywdzonych. Zdaniem ministra najważniejsza jest wytyczna nr 12: "Nie wolno lekceważyć informacji o zagrożeniu pokrzywdzonego i jego najbliższych ze strony sprawcy".
- Bronimy praw podsądnych do obrony, ale nie mogą one dominować nad prawami pokrzywdzonego - mówił w poniedziałek Czuma, gdy oficjalnie zaprezentował wytyczne na konferencji naukowej w ministerstwie, poświęconej pomocy ofiarom przestępstw. Wytyczne wydał w piątek. Mają być egzekwowane w prowadzonych kontrolach od 15 marca.
Pokrzywdzonych informować
Wśród wytycznych powtarzają się wydawane już wcześniej, np. by pokrzywdzony był przesłuchiwany tylko raz (jeśli nie ma żadnych nowych okoliczności), by zawsze pokrzywdzonych informować o ich uprawnieniach, a także o istnieniu organizacji pozarządowych, od których może uzyskać wszechstronne wsparcie, zwłaszcza szybką pomoc finansową (wytyczna nr 6).
Walka z przemocą w rodzinie
Na pierwszy plan wysunął Czuma wytyczną nr 12: "Nie wolno lekceważyć informacji o zagrożeniu pokrzywdzonego i jego najbliższych ze strony sprawcy". Minister sprawiedliwości zobligował również śledczych, by w sprawach o przemoc w rodzinie do akt sprawy zawsze były dołączane "Niebieskie Karty" (procedura interwencji wobec przemocy w rodzinie - red.). "Prokurator powinien zawsze informować sąd rodzinny o dostrzeżonych przejawach nieprawidłowego funkcjonowania rodziny - w szczególności o przejawach demoralizacji dziecka" - czytamy w wytycznych.
Więcej dokumentów
Kolejna wytyczna głosi: "Należy ustalać wysokość szkody poniesionej przez pokrzywdzonego (kradzieżą - red.) oraz zamieszczać w akcie oskarżenia dane na ten temat. Pominięcie takich danych może być podstawą zwrotu przez sąd aktu oskarżenia do uzupełnienia". Ponadto, "do akt podręcznych (śledztwa - red.) powinny być dołączone notatki służbowe osoby prowadzącej postępowanie, dotyczące działań podjętych na rzecz pokrzywdzonego".
Reagować i mediować
Minister uczulił również prokuratorów by reagowali, gdy pokrzywdzony jest przed sądem pytany o sprawy nie związane z istotą procesu, a naruszające jego godność - np. o życie intymne. Czuma w wytycznych zachęca także prokuratorów do korzystania z możliwości kierowania niektórych spraw do mediacji, co pozwala na ugodowe zakończenie sprawy, połączone z naprawieniem przez sprawcę wyrządzonej szkody.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: film: TVN24; fot. PAP