Uroczystości w 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej. "Zginęli ludzie oddani sprawie polskiej. Do dzisiaj pozostaje wielki żal"

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Prezydent o ofiarach katastrofy smoleńskiej: do dzisiaj pozostaje wielki żal, że nie mogli dalej kontynuować swojego dzieła
Prezydent o ofiarach katastrofy smoleńskiej: do dzisiaj pozostaje wielki żal, że nie mogli dalej kontynuować swojego dziełaTVN24
wideo 2/7
Prezydent o ofiarach katastrofy smoleńskiej: do dzisiaj pozostaje wielki żal, że nie mogli dalej kontynuować swojego dziełaTVN24

W poniedziałek 10 kwietnia przypada 13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Prezydent Andrzej Duda na Wawelu wspomniał tragicznie zmarłych. - To byli ludzie zasłużeni dla Polski, którzy wiele dla niej zrobili. Do dzisiaj pozostaje wielki żal, że nie mogli dalej kontynuować swojego dzieła - powiedział. Prezydent wziął udział także w uroczystościach w Warszawie. Na Jasnej Górze odbyła się msza, z udziałem między innymi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Na miejscu katastrofy pojawiła się dziś delegacja polskiej ambasady w Moskwie, w tym ambasador Krzysztof Krajewski.

13 lat temu, 10 kwietnia 2010 roku, w pobliżu lotniska w Smoleńsku rozbił się polski rządowy tupolew. Zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym para prezydencka, Lech i Maria Kaczyńscy, politycy, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Prezydent Andrzej Duda przybył w poniedziałek rano na Wawel, by oddać hołd spoczywającej w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu parze prezydenckiej. W krypcie znajduje się tablica ku czci wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem z łacińską sentencją "Corpora dormiunt, vigilant animae" (Ciała śpią, dusze czuwają).

13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Andrzej Duda złożył wieniec na Wawelu

Prezydentowi podczas uroczystości o charakterze prywatnym towarzyszyli zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik i sekretarz stanu w KPRP Wojciech Kolarski. W katedrze odprawiona została msza, po której prezydent złożył wieniec przed sarkofagiem pary prezydenckiej.

Prezydent w krótkiej wypowiedzi dla mediów wspomniał, że pod Smoleńskiem zginęli ludzie "oddani Rzeczpospolitej, oddani sprawie polskiej, którzy pojechali, aby oddać hołd naszym oficerom pomordowanym przez Sowietów w Katyniu".

- To byli ludzie zasłużeni dla Polski, którzy wiele dla niej zrobili. Do dzisiaj pozostaje wielki żal, że nie mogli dalej kontynuować swojego dzieła, nie mogli dla Polski dalej pracować, ale robimy co w swojej mocy, żeby prowadzić dalej te sprawy, mam nadzieję, tak, jak sobie oni wyobrażali - mówił. 

Andrzej Duda na WaweluTVN24

Prezydent złożył także wieńce na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na krakowskim Cmentarzu Rakowickim oraz cmentarzu parafialnym na warszawskich Bielanach.

Po południu prezydent złożył kwiaty w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, przy grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz przy grobach księdza Józefa Jońca, księdza Zdzisława Króla i księdza Andrzeja Kwaśnika oraz przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej.

Prezydent w Świątyni Opatrzności Bożej złożył wieńce przy grobach ofiary katastrofy smoleńskiejPrzemysław Keler/KPRP

Następnie Andrzej Duda udał się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie złożył wieńce przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej.

Prezydent złożył wieńce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
Prezydent złożył wieńce na Cmentarzu Wojskowym na PowązkachTVN24

Prezydent następnie złożył wieniec przed tablicą poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, która znajduje się przed Pałacem Prezydenckim, a następnie kwiaty przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej i pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które znajdują się na placu Piłsudskiego.

Andrzej Duda złożył wieniec przed Pałacem Prezydenckim
Andrzej Duda złożył wieniec przed Pałacem PrezydenckimTVN24

>> "W milczeniu". 10 kwietnia oczami rodzin 96 ofiar katastrofy smoleńskiej

Ofiary wspomniano na Powązkach

Uroczystości rocznicowe zorganizowały także władze stolicy. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpoczęły się one od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie odczytano nazwiska wszystkich 96 ofiar i odmówiono modlitwę ekumeniczną. Na zakończenie bliscy ofiar, a także przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych złożyli wieńce i znicze pod pomnikiem.

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odczytano nazwiska osób, które zginęły pod Smoleńskiem
Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odczytano nazwiska osób, które zginęły pod SmoleńskiemTVN24

Wśród delegacji oprócz rodzin ofiar byli między innymi szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z posłanką Barbarą Nowacką, córką Izabeli Jarugi-Nowackiej, oraz wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra. Wieńce złożyli także posłowie KO, były minister obrony Tomasz Siemoniak i były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek.

Ceremonię składania wieńców przerwano o godzinie 8.41, by w godzinę katastrofy uczcić pamięć ofiar minutą ciszy.

Ofiary katastrofy smoleńskiej uczcili też prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Lider Prawa i Sprawiedliwości oraz szef rządu złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Towarzyszyli im szef MON Mariusz Błaszczak i poseł PiS Antoni Macierewicz.

Msza na Jasnej Górze z udziałem między innymi Jarosława Kaczyńskiego

Kaczyński i Błaszczak uczestniczyli także w mszy na Jasnej Górze, przewodniczył jej metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo.

Po mszy, z uroczystym wojskowym ceremoniałem złożono wieńce przy Epitafium Smoleńskim na Jasnej Górze, na wprost wyjścia z Kaplicy Matki Bożej. To blisko czterometrowa płaskorzeźba, upamiętniająca ofiary katastrofy. Jej częścią jest oryginalna tablica, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii w przeddzień pierwszej rocznicy tego wydarzenia. Modlitwę przy epitafium odmówił metropolita częstochowski.

Witając uczestników poniedziałkowej mszy, przeor Jasnej Góry ojciec Samuel Pacholski podkreślił, że 10 kwietnia to ważna dla Polaków data jednego z najbardziej bolesnych wydarzeń w historii Polski.

- 13 lat temu samolot prezydencki wraz z 96 osobami na pokładzie nie wylądował. Wszyscy, którzy zginęli, udawali się na 70. rocznicę mordu katyńskiego. Dzisiaj wspominamy ich, a także tych, którzy zginęli w Katyniu. Modlimy się za nich, bo wiemy, że złożyli największą ofiarę na ołtarzu ojczyzny - mówił ojciec przeor.

W homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo ocenił, że "dziś jesteśmy świadkami kolejnej próby wiary, związanej z dramatem wojny za wschodnią granicą, wciąż trwającej pandemii i przebiegłego ataku na Kościół i osobę świętego Jana Pawła II".

Szczerski: wzywam Rosję do oddania wraku prezydenckiego samolotu

Stały przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski wezwał Rosję na forum Rady Bezpieczeństwa, by oddała wrak prezydenckiego samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem oraz zaapelował, by w pełni współpracowała z polskim śledztwem.

Szczerski mówił też, że Polska jest zdeterminowana, by bronić suwerenności państw regionu, podobnie jak robił to prezydent Lech Kaczyński.

- Misja prezydenta Kaczyńskiego, by bronić suwerenności krajów naszego regionu trwała do ostatniego dnia jego prezydentury. Została brutalnie przerwana przez katastrofę samolotu dokładnie 13 lat temu - powiedział Szczerski. Wezwał przy tym Rosję do zwrócenia kluczowych dowodów w sprawie i do pełnej współpracy z polskim śledztwem, by "wyjaśnić wszystkie okoliczności katastrofy tak charakterystycznej dla tragicznej historii naszego regionu".

Dyplomata przypomniał też, że prezydent Kaczyński zginął w drodze do Smoleńska, gdzie miał upamiętnić ofiary zbrodni katyńskiej. Dodał, że właśnie chęć uniknięcia powtórki zdarzeń takich jak w Katyniu stanowiła motywację dla słynnego wystąpienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi oraz dla polskiej polityki zagranicznej.

- Każdego roku na początku kwietnia wspominamy jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń w najnowszej historii Polski - masakrę w Katyniu. W 1940 roku, na tajny rozkaz Józefa Stalina, NKWD (...) dokonała serii masowych egzekucji prawie 22 tysięcy polskich oficerów i wziętych do niewoli członków inteligencji. Stało się to miesiące po tym, jak Armia Czerwona Stalina dołączyła do Wehrmachtu Hitlera w wojskowej inwazji Polski, która rozpoczęła II wojnę światową - mówił Szczerski. - Polscy jeńcy, ze związanymi rękami, zostali zastrzeleni w tył głowy i wrzuceni do nieoznaczonych masowych grobów. Jeden po drugim, dwadzieścia dwa tysiące razy. Niech nikt się nie zdziwi wobec tego, że obrazy z wydarzeń z Buczy i Irpienia w ubiegłym roku przyniosły nam te okropne wspomnienia z naszej przeszłości - dodał.

Część obchodów rocznicy przesunięta

Główne uroczystości wraz z wystąpieniem prezesa PiS zostały przesunięte na niedzielę 16 kwietnia. - W tym roku 10 kwietnia przypada na drugi dzień Świąt Wielkanocnych, z tego względu zdecydowaliśmy się na przeniesienie tegorocznych obchodów na niedzielę 16 kwietnia - wyjaśnił sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Mateusz Morawiecki wcześniej w mediach społecznościowych pisał, że "w tym roku Poniedziałek Wielkanocny ma dla Polaków szczególny wymiar", bo w tym dniu "przypada 83. rocznica Mordu Katyńskiego i 13. rocznica Katastrofy Smoleńskiej". "Dziś, oddajemy hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz wszystkim, którzy zginęli w Katastrofie Smoleńskiej" - przekazał szef rządu. Ich działania na rzecz wolności i suwerenności Polski, jak zaznaczył, "są i pozostaną dla nas na zawsze nieocenionym dziedzictwem".

Rocznicę katastrofy odnotował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. "Łączymy się w smutku z Narodem Polskim i oddajemy hołd pamięci Prezydentowi RP śp. Lechowi Kaczyńskiemu, Jego Małżonce i wszystkim, którzy zginęli w imię służby Ojczyźnie" - napisał.

Delegacja z polskiej ambasady w Moskwie, na czele z ambasadorem Krzysztofem Krajewskim, złożyła dziś kwiaty w miejscu katastrofy smoleńskiej.

Katastrofa pod Smoleńskiem

Polska delegacja, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych, a także środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej zrzeszonych w Federacji Rodzin Katyńskich, zmierzali 10 kwietnia 2010 roku na uroczystości w Lesie Katyńskim. W samolocie było 96 osób - 89 członków delegacji do Katynia i 7 osób załogi.

Kaczyński Lech, Prezydent RP Kaczyńska Maria, Małżonka Prezydenta RP Kaczorowski Ryszard, b. Prezydent RP na uchodźstwie Agacka-Indecka Joanna, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Bąkowska Ewa, wnuczka Gen. bryg. Mieczysława Smorawińskiego Błasik Andrzej ,Dowódca Sił Powietrznych RP Bochenek Krystyna, wicemarszałek Senatu RP Borowska Anna Maria, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Borowski Bartosz, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Buk Tadeusz, Dowódca Wojsk Lądowych RP Chodakowski Miron, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego Cywiński Czesław, Przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy AK Deptuła Leszek, przedstawiciel Parlamentu RP Dębski Zbigniew, osoba towarzysząca Dolniak Grzegorz, przedstawiciel Parlamentu RP Doraczyńska Katarzyna, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP Duchnowski Edward, Sekretarz Generalny Związku Sybiraków Fedorowicz Aleksander, tłumacz języka rosyjskiego Fetlińska Janina, senator RP Florczak Jarosław, funkcjonariusz BOR Francuz Artur, funkcjonariusz BOR Gągor Franciszek, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Gęsicka Grażyna, przedstawiciel Parlamentu RP Gilarski Kazimierz, Dowódca Garnizonu Warszawa Gosiewski Przemysław, przedstawiciel Parlamentu RP Gostomski Bronisław, ks. prałat Handzlik Mariusz ,Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Indrzejczyk Roman ,Kapelan Prezydenta RP Janeczek Paweł, funkcjonariusz BOR Jankowski Dariusz, Biuro Obsługi Kancelarii Prezydenta RP Jaruga-Nowacka Izabela, przedstawiciel Parlamentu RP Joniec Józef, Prezes Stowarzyszenia Parafiada Karpiniuk Sebastian, przedstawiciel Parlamentu RP Karweta Andrzej, Dowódca Marynarki Wojennej RP Kazana Mariusz, Dyrektor Protokołu Dyplomatycznego MSZ Kochanowski Janusz, Rzecznik Praw Obywatelskich Komornicki Stanisław, Przedstawiciel Kapituły Orderu Virtutti Militari Komorowski Stanisław, Jerzy Podsekretarz Stanu w MON Krajewski Paweł, funkcjonariusz BOR Kremer Andrzej, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Król Zdzisław, Kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej 1987-2007 Krupski Janusz, Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Kurtyka Janusz, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Kwaśnik Andrzej, Kapelan Federacji Rodzin Katyńskich Kwiatkowski Bronisław, Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych RP Lubiński Wojciech, lekarz prezydenta RP Lutoborski Tadeusz, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Mamińska Barbara, Dyrektor w Kancelarii Prezydenta RP Mamontowicz-Łojek Zenona, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Melak Stefan, Prezes Komitetu Katyńskiego Merta Tomasz, Podsekretarz Stanu w MKiDN Mikke Stanisław, Wiceprzewodniczący ROPWiM Natalli-Świat Aleksandra, przedstawiciel Parlamentu RP Natusiewicz-Mirer Janina, osoba towarzysząca Nosek Piotr, funkcjonariusz BOR Nurowski Piotr, szef PKOL Orawiec-Löffler Bronisława, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Osiński Jan, Ordynariat Polowy Wojska Polskiego Pilch Adam, Ewangelickie Duszpasterstwo Polowe Piskorska Katarzyna ,przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Płażyński Maciej, Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Płoski Tadeusz, Ordynariusz Polowy Wojska Polskiego Potasiński Włodzimierz, Dowódca Wojsk Specjalnych RP Przewoźnik Andrzej, Sekretarz ROPWiM Putra Krzysztof, wicemarszałek Sejmu RP Rumianek Ryszard, Rektor UKSW Rybicki Arkadiusz, przedstawiciel Parlamentu RP Sariusz-Skąpski Andrzej, Prezes Federacji Rodzin Katyńskich Seweryn Wojciech, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Skrzypek Sławomir, Prezes Narodowego Banku Polskiego Solski Leszek, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Stasiak Władysław, szef Kancelarii Prezydenta RP Surówka Jacek, funkcjonariusz BOR Szczygło Aleksander, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Szmajdziński Jerzy, wicemarszałek Sejmu RP Szymanek-Deresz Jolanta, przedstawiciel Parlamentu RP Tomaszewska Izabela, Dyrektor w Kancelarii Prezydenta RP Uleryk Marek, funkcjonariusz BOR Walentynowicz Anna, założycielka Wolnych Zwiazków Zawodowych Walewska-Przyjałkowska Teresa, Fundacja „Golgota Wschodu” Wasserman Zbigniew, przedstawiciel Parlamentu RP Woda Wiesław, przedstawiciel Parlamentu RP Wojtas Edward, przedstawiciel Parlamentu RP Wypych Paweł, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Zając Stanisław, senator RP Zakrzeński Janusz, wybitny polski aktor Zych Gabriela, przedstawiciel Rodzin Katyńskich i innych organizacji Michałowski Dariusz, funkcjonariusz BOR Pogródka-Węcławek Agnieszka, funkcjonariusz BOR Protasiuk Arkadiusz, Kapitan Grzywna Robert, członek załogi Michalak Andrzej, członek załogi Ziętek Artur, członek załogi Maciejczyk Barbara, stewardessa Januszko Natalia, stewardessa Moniuszko Justyna, stewardessa

Pełna lista ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Pełna lista ofiar katastrofy pod SmoleńskiemTVN24

Badanie katastrofy w Polsce przeprowadziła Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, którą kierował ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller. Jej raport został opublikowany w lipcu 2011 roku. Nie wskazano jednej konkretnej przyczyny ani nazwisk winnych.

We wnioskach końcowych raportu eksperci wskazali, że przyczyną wypadku było "zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, przy nadmiernej prędkości opadania, w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią i spóźnione rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg. Doprowadziło to do zderzenia z przeszkodą terenową, oderwania fragmentu lewego skrzydła wraz z lotką, a w konsekwencji do utraty sterowności samolotu i zderzenia z ziemią".

Autorka/Autor:akw//now, adso

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Przemysław Keler/KPRP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie poinformowała o zwolnieniu z aresztu Kamila "Buddy" L. oraz jego partnerki Aleksandry "Grażynki" K. Decyzja nastąpiła z inicjatywy prokuratury, za zmianą aresztu tymczasowego na poręczenie majątkowe.

"Budda" i "Grażynka" na wolności, tuż przed świętami

"Budda" i "Grażynka" na wolności, tuż przed świętami

Źródło:
tvn24.pl

Bilans ofiar śmiertelnych cyklonu Chido, który uderzył w Mozambik, wzrósł do 120 osób - podały w poniedziałek lokalne władze. Żywioł wyrządził też ogromne zniszczenia na Majotcie, francuskim terytorium zamorskim. W związku z tą katastrofą poniedziałek został ogłoszony dniem żałoby narodowej we Francji.

Rośnie bilans ofiar cyklonu, we Francji żałoba narodowa

Rośnie bilans ofiar cyklonu, we Francji żałoba narodowa

Źródło:
PAP, Reuters

Na trasie S7 w rejonie węzła Opacz doszło do zderzenia czterech samochodów osobowych i autobusu miejskiego. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kierowców czekały utrudnienia przy wyjeździe ze stolicy. Korek otworzył się także na autostradzie A2 między Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim. Powodem jest kolizja trzech aut.

Karambol na wyjeździe z Warszawy, kolizja na autostradzie A2

Karambol na wyjeździe z Warszawy, kolizja na autostradzie A2

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Premier Grenlandii Mute Egede oświadczył, że należąca do Danii wyspa nie jest na sprzedaż i nigdy nie będzie. Dzień wcześniej prezydent elekt USA Donald Trump napisał w mediach społecznościowych, że "posiadanie" Grenlandii to dla Waszyngtonu "absolutna konieczność".

"Grenlandia jest nasza. Nie jesteśmy na sprzedaż". Premier odpowiada na słowa Trumpa

"Grenlandia jest nasza. Nie jesteśmy na sprzedaż". Premier odpowiada na słowa Trumpa

Źródło:
PAP

Prokurator zablokował 328 rachunków bankowych prowadzonych przez różne banki na rzecz spółki Cinkciarz.pl – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator Anna Marszałek.

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Źródło:
PAP

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci mężczyzny konwojowanego przez policję na przesłuchanie. Trwa wyjaśnianie, w jaki sposób 42-latek doznał obrażeń, które doprowadziły do jego śmierci. Na tym etapie postępowania śledczy wykluczyli udział osób trzecich.

Mężczyzna zmarł podczas policyjnego konwoju. Pierwsze ustalenia

Mężczyzna zmarł podczas policyjnego konwoju. Pierwsze ustalenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W polskich mediach społecznościowych rozchodzi się przekaz, z którego wynika, że Rosjanie przebywający w Czechach nie mogą już otrzymać czeskiego obywatelstwa. Nie jest to prawdą, choć Czesi rzeczywiście pracują nad zaostrzeniem przepisów. Wyjaśniamy.

Obywatelstwo czeskie już nie dla Rosjan? Niezupełnie

Obywatelstwo czeskie już nie dla Rosjan? Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Kolejne nieruchomości trafiły do fundacji rodzinnej Daniela Obajtka. To willa oraz domki letniskowe nad morzem - pisze "Newsweek". Tygodnik zaznacza, że może być to sposób na ucieczkę byłego prezesa Orlenu przed ewentualnymi roszczeniami. Pytany o to, dlaczego przepisuje nieruchomości na rodzinę i na fundację, Obajtek odparł w poniedziałek: "Bo mi wolno".

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Źródło:
"Newsweek", tvn24.pl

Ryszard Petru (Polska 2050) poinformował w poniedziałek, że w Wigilię przez kilka godzin będzie pracował w jednym z dyskontów Biedronki w Warszawie. Jego zdaniem to pewien gest, który ma otworzyć dyskusję o tym, że każda praca jest ważna. - Tu nie chodzi o politykę - przekonywał.

Petru w Biedronce. Podał stawkę

Petru w Biedronce. Podał stawkę

Źródło:
PAP

- Chcemy, żeby projekt CPK był w pełni polską inicjatywą i był zarządzany przez Polskie Porty Lotnicze - przekazał minister infrastruktury Dariusz Klimczak. PPL i CPK podpisały w poniedziałek list intencyjny w tej sprawie.

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Źródło:
PAP

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski powiedział, że na granicę polsko-białoruską "ściągane było bydło" w celu "zdestabilizowania sytuacji". Te słowa skomentował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Ludzi z zasady nie powinno nazywać się bydłem. Jeżeli się ludzi odczłowiecza, to przesuwa się ich do innej kategorii - powiedział. Ocenił, że Zgorzelski "się zagalopował".

Zgorzelski o "bydle" na granicy. Hołownia: zagalopował się, o jeden most za daleko

Zgorzelski o "bydle" na granicy. Hołownia: zagalopował się, o jeden most za daleko

Źródło:
TVN24

Olsztyn, Leszno, Turek, Golina - władze tych samorządów, nie czekając na ustawę o wolnej Wigilii, dały urzędnikom wolne już w te święta. Z jakich rozwiązań skorzystały, by tak się stało?

"To dzień na wzmacnianie więzi". Tu zdecydowano się na wolną Wigilię już w tym roku

"To dzień na wzmacnianie więzi". Tu zdecydowano się na wolną Wigilię już w tym roku

Źródło:
PAP, TVN24

Ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR przeprowadzili w niedzielę akcję ratunkową. Znieśli na noszach 32-letniego turystę z urazem pachwiny uniemożliwiającym mu chodzenie. Mężczyzna utknął na górnym odcinku zamkniętego żółtego szlaku na Babią Górę.

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Źródło:
PAP, GOPR

Do zakopiańskiej policji zgłaszają się właściciele obiektów noclegowych, którzy zauważyli, że oszuści wykorzystują i publikują na popularnych portalach fotografie i opisy ich kwater, pensjonatów czy domków na wynajem. Podejrzane ogłoszenia dotyczą głównie okresu sylwestrowego.

Kwatery istnieją, ale właściciele nie wiedzą o wynajmie

Kwatery istnieją, ale właściciele nie wiedzą o wynajmie

Źródło:
PAP

Warszawski sąd nie uwzględnił zażalenia obrońcy Michała Wosia na postanowienie prokuratora o zastosowaniu środków zapobiegawczych - przekazał rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. W sierpniu prokurator postawił posłowi PiS zarzuty oraz zastosował dozór policji i zakaz kontaktowania się z kilkudziesięcioma osobami. W ocenie rzecznika Prokuratury Krajowej sąd "potwierdził skuteczność przedstawienia zarzutów" oraz "prawdopodobieństwo, iż Woś popełnił zarzucane mu przestępstwo".

Zażalenie w sprawie Wosia odrzucone. "Sąd potwierdził skuteczność przedstawienia zarzutów"

Zażalenie w sprawie Wosia odrzucone. "Sąd potwierdził skuteczność przedstawienia zarzutów"

Źródło:
TVN24

Asma al-Asad, żona obalonego syryjskiego dyktatora, który znalazł schronienie w Rosji, nie jest zadowolona z życia w Moskwie - poinformował portal telewizji Al Dżazira. Arabskie i tureckie media przekazały, że złożyła też w Rosji pozew rozwodowy. O małżeństwie Asadów postanowił w tej sytuacji wypowiedzieć się sam rzecznik Kremla, który wszystkiemu zaprzeczył.

Media: Żona Asada chce rozwodu. Rzecznik Kremla: żona Asada nie chce rozwodu

Media: Żona Asada chce rozwodu. Rzecznik Kremla: żona Asada nie chce rozwodu

Źródło:
PAP, Meduza, Interfax

91 proc. Polaków podzieli się w Wigilię opłatkiem - wynika z sondażu pracowni Opinia24. Jakie jeszcze świąteczne zwyczaje pielęgnujemy w naszych domach?

Jakie są zwyczaje świąteczne Polaków? Sondaż

Jakie są zwyczaje świąteczne Polaków? Sondaż

Źródło:
Opinia24

- Oczekiwałbym, że w ciągu sześciu godzin Marcin Romanowski zgłosi się po prostu do prokuratury - mówił szef MSWiA Tomasz Siemoniak, komentując warunki wysunięte przez ściganego posła PiS, który dostał węgierski azyl po tym, jak uciekł z kraju. Romanowski przekonuje, że po ich realizacji przez rządzących właśnie "w ciągu sześciu godzin wróci do kraju". Według Siemoniaka "to jest żałosne po prostu, że ktoś podejrzany o poważne przestępstwa śmie jakiekolwiek warunki Rzeczpospolitej Polskiej stawiać". - Jego miejsce jest na ławie w sądzie - dodał.

Romanowski stawia warunki powrotu do kraju. Siemoniak: to jest żałosne

Romanowski stawia warunki powrotu do kraju. Siemoniak: to jest żałosne

Źródło:
PAP, TVN24

Policjanci uderzyli w narkotykowy biznes przy Inżynierskiej na Pradze Północ. Zatrzymali kilka osób, z czego dwie usłyszały zarzuty za handel nielegalnymi środkami. Na wniosek prokuratury zostali tymczasowo aresztowani.

Akcja policji w zagłębiu narkotykowym. Zatrzymano kilka osób

Akcja policji w zagłębiu narkotykowym. Zatrzymano kilka osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lekarze pogotowia ratunkowego w Wielkiej Brytanii wydali w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące plastikowych kulek, znanych też jako kulki hydrożelowe czy koraliki wodne. Specjaliści zalecają, by nie wręczać ich na święta dzieciom poniżej piątego roku życia. Dlaczego kolorowe kulki mogą być niebezpieczne?

Taki prezent jest niebezpieczny. Lekarze medycyny ratunkowej ostrzegają

Taki prezent jest niebezpieczny. Lekarze medycyny ratunkowej ostrzegają

Źródło:
BBC, The Guardian

Nowe doniesienia prasy w sprawie lekarza Taleba Abdula Dżawada, który w piątek wjechał samochodem w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu, podają w wątpliwość jego kompetencje zawodowe. Dżawad miał być nazywany przez współpracowników "Dr Google". W niektórych przypadkach jego praktyki terapeutyczne budziły zmieszanie wśród personelu.

"Dr Google" i pytanie o kompetencje lekarskie. Nowe doniesienia w sprawie zamachowca z Magdeburga

"Dr Google" i pytanie o kompetencje lekarskie. Nowe doniesienia w sprawie zamachowca z Magdeburga

Źródło:
PAP

Nad ranem deweloper, ignorując zakaz prowadzenia robót, zburzył kamienicę przy Łuckiej - poinformował w poniedziałek stołeczny konserwator zabytków. Budynek został jesienią wykreślony z rejestru zabytków, ale trwa postępowanie o objęcie ochroną konserwatorską jego murów obwodowych.

"Mimo zakazu deweloper zburzył praktycznie wszystko"

"Mimo zakazu deweloper zburzył praktycznie wszystko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z szóstego Komisariatu Komendy Miejskiej Policji w Łodzi szukają mężczyzny, który nagrał nagą kobietę w jednym z solariów telefonem komórkowym. - Mężczyzna nie miał zamiaru się opalać, tylko wszedł do kabiny obok i nagrywał z premedytacją - informuje rzeczniczka policji.

Nagrał nagą kobietę w solarium. Szuka go policja

Nagrał nagą kobietę w solarium. Szuka go policja

Źródło:
tvn24.pl
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Służby w Gwatemali uwolniły z rąk fundamentalistycznej żydowskiej sekty Lev Tahor 160 dzieci i nastolatków. Operację przeprowadzono po ucieczce z sekty czwórki nieletnich osób, które zaalarmowały władze.

160 dzieci i nastolatków uwolnionych z fundamentalistycznej żydowskiej sekty

160 dzieci i nastolatków uwolnionych z fundamentalistycznej żydowskiej sekty

Źródło:
PAP, "New York Times"

Uczniowie szkoły zawodowej w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie) wrzucili do sieci dwa filmiki, na których pokazują ciasta w formie swastyk, wykonują nazistowskie gesty i odpalają petardy. Jak tłumaczy dyrektorka placówki, do zdarzenia doszło po wigilii klasowej, podczas chwilowej nieobecności nauczyciela.

Ciastka w formie swastyk i nazistowskie pieśni w szkole. Uczniowie nagranie wrzucili do sieci

Ciastka w formie swastyk i nazistowskie pieśni w szkole. Uczniowie nagranie wrzucili do sieci

Źródło:
Gazeta Wyborcza/TVN24

Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione mogą składać wnioski o rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Źródło:
PAP

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Podczas pokazu dronów na Florydzie jedna z maszyn spadła na siedmioletniego chłopca, który stracił przytomność i został zabrany do szpitala. - Krew spływała mu po twarzy - opowiada matka chłopca. Dziecko przeszło operację.

Wypadek podczas świątecznego pokazu dronów. 7-latek poważnie ranny

Wypadek podczas świątecznego pokazu dronów. 7-latek poważnie ranny

Źródło:
Sky News, ABC News