Najtrudniejsza sytuacja powodziowa wystąpiła w powiatach brzeskim i opolskim. Drogi do Lewina Brzeskiego zostały zalane ze wszystkich stron. Burmistrz zarządził dobrowolną ewakuację. W gminie Popielów został przerwany wał do polderu. Wojewoda opolski przekazał, że węzeł Opole jest zabezpieczony.
Podczas wtorkowego spotkania sztabu kryzysowego wojewoda opolski Monika Jurek powiedziała, że w nocy z poniedziałek na wtorek (16/17 września) rozpoczęła się walka z żywiołem w powiecie brzeskim i opolskim.
- Najtrudniejsza sytuacja w powiecie brzeskim jest w Lewinie Brzeskim. Burmistrz zarządził ewakuację. W tej chwili pracują tam służby, pomaga wojsko. Trudna sytuacja z uwagi na przerwanie wału polderu na długości dziesięciu metrów w powiecie opolskim w gminie Popielów - wyjaśniła. - Jeśli chodzi o samo Opole, to węzeł Opole jest zabezpieczony. Mamy w tej chwili na wodowskazie 653 centymetry, rzeka utrzymuje się w korycie, chociaż rozlała się na międzywale - dodała.
Trudna sytuacja w Lewinie Brzeskim
Reporterka Michalina Czepita powiedziała na antenie TVN24, że od kilkudziesięciu minut próbuje się dostać z różnych stron do Lewina Brzeskiego, ale bez powodzenia. - Tutaj na odcinku kilkuset metrów zamiast drogi jest naprawdę bardzo dużo wody. Nie ma możliwości przejechania samochodem czy bezpiecznego przejścia.
Artur Kotara, burmistrz Lewina, zarządził dobrowolną ewakuację.
Aspirant Rafał Dziuba, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu, poinformował, że woda przelała się pod wał w Kantorowicach pod Lewinem Brzeskim w poniedziałek (16 września) około godziny 23.
- Na skutek tego woda zalała 90 procent Lewina oraz wiele mniejszych okolicznych miejscowości leżących wzdłuż Nysy. Od rana z zalanych miejscowości ewakuowało się 131 osób - przekazał.
We wtorek w południe aspirant poinformował, że ewakuacja zakończyła się już m.in. w Grodkowie, Kopicach czy Głębocku. - Obecnie w tym miejscowościach strażacy już "tylko" dopływają do ludzi sprawdzać, czy wszystko ok z tymi, którzy nie chcieli się ewakuować - dodał Dziuba.
Na ulicach miasta widać wojskowe amfibie i łodzie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które pomagają w ewakuacji mieszkańców.
W Opolu tworzy się 17. Opolska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej, która będzie pracować na rzecz działań ratunkowych, a później odbudowy i przywrócenia normalności w województwie.
Aktualne informacje o sytuacji powodziowej na Opolszczyźnie można znaleźć na stronie Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Źródło: TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24