Trudny powrót

Źródło:
tvn24.pl
Maciej WierzyńskiTVN24

Na starość nie lubię podróżować. Kiedy byłem młody, też nie lubiłem. Jak inżynier Mamoń z filmu "Rejs", który najbardziej lubił oglądać te filmy, które już znał, tak ja lubię podróżować do miejsc wcześniej poznanych. Miałem takie upodobania zawsze i dlatego nie zostałem reporterem, jak Kapuściński, tylko redakcyjnym urzędnikiem. Chyba nawet to już gdzieś opisałem, ale nie zaszkodzi przypomnieć.

Odwrotnie moja żona. Ona nie lubi siedzieć w domu, a ja lubię. Natomiast zachwyca mnie ruchliwość mojej żony. Dzięki umysłowej ruchliwości żona moja napisała wiele świetnych tekstów, a jeden nawet znalazł się w antologii polskiego reportażu. I to wcale nie jest jej najlepszy tekst.

Służę przykładem pierwszym z brzegu: nieduża książeczka o tygodniku "Po prostu" pod tytułem "Stare numery", napisana do spółki z Barbarą Łopieńską, przedwcześnie zmarłą utalentowaną reportażystką warszawskiej "Kultury". Książka jest o typowym złudzeniu dziennikarzy, którym wydaje się, że tworzą rzeczywistość. W czasach tygodnika "Po prostu" rzeczywistość polityczną tworzył towarzysz "Wiesław" (Gomułka – to wyjaśnienie zamieszczam z myślą o czytelnikach poniżej 60 lat, o których mogę tylko marzyć). Pismo "Po prostu" było narzędziem, którego używał. Kiedy narzędzie zaczęło mu sprawiać kłopoty, to je porzucił. Odbyły się w tej sprawie manifestacje. Zostały stłumione przez milicję. Milicja, z pomocą gazów łzawiących, rozgoniła studentów wiecujących w obronie ulubionego tygodnika.

Popularna o tamtych czasach opowieść głosiła, że Gomułka uległ naciskowi frakcji twardogłowych, sam zaś był z przekonania demokratą. Demokratą nie był, był autokratą rozumiejącym, że rządzić się nie da wyłącznie za pomocą kija. Frakcja natolińska tego nie rozumiała. Puławianie rozumieli, ale żeby zrozumieć, musieli utracić władzę, bo póki rządzili, też tego nie rozumieli. Moja żona i jej przyjaciółka Basia Łopieńska to rozumiały, a jeśli nawet nie rozumiały, to czuły, że w Polsce w roku 1956 nie toczył się pojedynek dobra ze złem, tylko walka o władzę.

Gomułka nie był demokratą, był natomiast bardziej inteligentny od tępawych "natolińczyków". I moja żona to rozumiała, a ja, podobnie jak wcześniej młodzi ludzie z redakcji "Po prostu", ulegałem złudzeniom. Być może stosunek do podróżowania też należy do kategorii złudzeń. "Czego nie masz w sercu, tego nie znajdziesz w dalekiej podróży" - mawiał jeden z patronów intelektualnych mojej młodości. Chyba nie miał racji, a powtarzał to zapewne tylko po to, żebym za bardzo nie martwił się, kiedy władza ludowa odmówi mi paszportu. Sam tej zasady nie przestrzegał i korzystał z każdej okazji wyrwania się z obozu pokoju i postępu. Ja zapuszczałem się tam bardzo rzadko. Głównie jako uczestnik zawodów narciarskich dziennikarzy.

W każdym razie wolę podróżować do miejsc znanych. W Polsce do Zakopanego, w góry na narty, a latem, kiedy ciepło, nad jeziora. A jeśli za granicę, to do moich dzieci, rozrzuconych przez los po świecie. Kiedy mieszkałem w Ameryce, lubiłem przyjeżdżać do Polski, bo ją znalem. Lubiłem wracać do USA, bo ten kraj też znałem. Nie czekały mnie zaskoczenia.

Tym razem Ameryka okazała się krajem, którego nie znam. I to była nieprzyjemna niespodzianka, bo Ameryka się zmieniła. A może to ja się zmieniłem? Zestarzałem się przez te pięć lat, bo od poprzedniej wizyty upłynęło pięć lat. Ale było jeszcze coś innego – świat się bardzo zmienił. I te zmiany są bardzo dla mnie bolesne. Bardziej bolesne niż w Polsce. Bo Ameryka jest szybsza niż nasz kraj. Tak było i tak zostało. Zapamiętałem Amerykę z innej epoki. Epoki przedelektronicznej. Mówiąc uczenie: przeddigitalnej, przedcyfrowej. Ja zaś zapamiętałem Amerykę analogową, a takiej Ameryki już nie ma.

Nie ma jej na lotniskach, w bankach. Nie ma jej w sklepach. A w Polsce ciągle jest. Jest jakaś nisza analogowa i dzięki jej istnieniu dziaders, taki jak ja, może w Polsce funkcjonować, a w Ameryce już nie może. Weźmy przykład sztucznej inteligencji. W obu krajach dużo się o niej pisze. Z tym że w Polsce piszą o tym analitycy z działających w naszym kraju filii amerykańskich firm komputerowych, a w Ameryce książeczkę o sztucznej inteligencji napisał Henry Kissinger do spółki z szefem Google i byłym dziekanem wydziału komputerowego w MIT (kto nie wie, co to MIT, niech zajrzy w tej sprawie do bylejakiej wyszukiwarki, a jak nie wie, o co mi chodzi, niech poprosi wnuka o pomoc). Książeczka Kissingera i spółki ma tytuł "Wiek sztucznej inteligencji i przyszłość człowieka" i w Ameryce wyszła już nawet w paperbacku.

My dotrzymujemy kroku Ameryce o tyle, że biografię Elona Muska można kupić w każdym empiku. Na "Wiek sztucznej inteligencji" nie ma na razie zapotrzebowania.

Opinie wyrażane w felietonach dla tvn24.pl nie są stanowiskiem redakcji.

INNE FELIETONY MACIEJA WIERZYŃSKIEGO

Autorka/Autor:Maciej Wierzyński

Źródło: tvn24.pl

Maciej Wierzyński - dziennikarz telewizyjny, publicysta. Po wprowadzeniu stanu wojennego zwolniony z TVP. W 1984 roku wyemigrował do USA. Był stypendystą Uniwersytetu Stanforda i uniwersytetu w Penn State. Założył pierwszy wielogodzinny polskojęzyczny kanał Polvision w telewizji kablowej "Group W" w USA. W latach 1992-2000 był szefem Polskiej Sekcji Głosu Ameryki w Waszyngtonie. Od 2000 roku redaktor naczelny nowojorskiego "Nowego Dziennika". Od 2005 roku związany z TVN24.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pożary wybuchają jeden po drugim w okolicach Aten. W sobotę ogień pojawił się w dwóch nowych miejscach, co zmusiło lokalne władze do wydania alertów ewakuacyjnych. Walkę z płomieniami utrudniał porywisty, suchy wiatr.

Alert pod Atenami. "Siły naziemne toczą prawdziwą batalię"

Alert pod Atenami. "Siły naziemne toczą prawdziwą batalię"

Źródło:
PAP, Reuters, eKathimerini

Jeszcze niedawno Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim był jedną z najbardziej zadłużonych placówek medycznych w Polsce. Jedna inwestycja zmieniła wszystko.

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma wyjścia w tej chwili. Zmiana kandydata wprowadziłaby chaos - mówił prof. Bohdan Szklarski w "Faktach po Faktach" po słabym występie Joe Bidena w debacie prezydenckiej. - Co trzy minuty było kłamstwo. (...) Ile osób, z tych 60 milionów Amerykanów, weryfikuje te dane? Widzą człowieka, który jest silny, mówi z przekonaniem i to przesłanie idzie do przodu - powiedział z kolei o występie Donalda Trumpa Jędrzej Bielecki, były korespondent z Waszyngtonu. 

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

Źródło:
TVN24

IMGW wydał alarmy meteorologiczne. W niedzielę w prawie całej Polsce towarzyszyć nam będzie męczący skwar. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

IMGW ostrzega przed skwarem. Upał we wszystkich województwach

IMGW ostrzega przed skwarem. Upał we wszystkich województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ogromny lej krasowy otworzył się na boisku piłkarskim w stanie Illinois. Według lokalnych władz, przyczyną jego powstania było prawdopodobnie tąpnięcie w kopalni, która znajduje się w pobliżu obiektu. Moment powstania dziury w ziemi uchwyciły kamery.

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Źródło:
Reuters, The Guardian, Alton Telegraph

Po długiej walce z chorobą zmarł Martin Mull - amerykański muzyk, malarz i aktor komediowy. Zagrał między innymi w serialach "Sabrina, nastoletnia czarownica", "Figurantka" czy "Bogaci bankruci". Miał 80 lat. O śmierci aktora poinformowała jego córka. "Zawsze był zabawny" - napisała.

Nie żyje aktor komediowy Martin Mull. "Zawsze był zabawny"

Nie żyje aktor komediowy Martin Mull. "Zawsze był zabawny"

Źródło:
PAP

Tragedia podczas wakacyjnego wypoczynku. 13-letni chłopiec utopił się w sobotę w przydomowym basenie na terenie gminy Urzędów (woj. lubelskie).

13-latek utonął w przydomowym basenie

13-latek utonął w przydomowym basenie

Źródło:
tvn24.pl

Trzy osoby zostały ranne w sobotnim wypadku na pomorskim odcinku autostrady A1. Dwa samochody zderzyły się na wysokości miejscowości Borkowo, na jezdni w kierunku Gdańska. Policja wyznaczyła objazd.

Trzy osoby ranne po wypadku na autostradzie A1

Trzy osoby ranne po wypadku na autostradzie A1

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24

Prokurator generalny Adam Bodnar powołał zespół do opracowania Białej Księgi w sprawie śmierci byłej posłanki SLD Barbary Blidy. W komunikacie wyjaśniono, że "w przestrzeni publicznej wciąż pojawiają się wątpliwości co do okoliczności przebiegu zdarzenia, w wyniku którego Barbara Blida poniosła tragiczną śmierć". O wyjaśnienie okoliczności śmierci Blidy wnioskował Włodzimierz Czarzasty.

Specjalny zespół zbada działania prokuratury w sprawie śmierci posłanki Barbary Blidy

Specjalny zespół zbada działania prokuratury w sprawie śmierci posłanki Barbary Blidy

Źródło:
PAP
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

Kolejne dni przyniosą nam sporą zmianę w pogodzie. Po upalnej, dusznej końcówce czerwca, lipiec zacznie się niezwykle niskimi jak na tę porę roku temperaturami. Wraz z ochłodzeniem przyjdzie jednak zachmurzenie, mogące zepsuć plany urlopowe wielu z nas.

Pogoda na 5 dni. Tąpnięcie z początkiem lipca

Pogoda na 5 dni. Tąpnięcie z początkiem lipca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mężczyzna łowił ryby u wschodniego wybrzeża Florydy, wtedy zaatakował rekin. Ryba ugryzła go w przedramię, stracił sporo krwi. Rannego zabrano do szpitala śmigłowcem w stanie krytycznym.

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Źródło:
CNN, ABC News

Nie żyje 13-latka, która została rażona piorunem na plaży na Półwyspie Chalcydyckim w Grecji. Jak podają greckie media, dziewczynka wraz z rodziną wyszła z morza, by schronić się przed nadciągającą burzą.

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Źródło:
ekathimerini.com, PAP, greekreporter.com, newsit.gr

Mieszkańcy 30 miejscowości w powiecie sochaczewskim nie mogą wykorzystywać wody z tamtejszych wodociągów do picia i celów sanitarno-higienicznych z wyjątkiem spłukiwania toalet. Powód? W przebadanych próbkach stwierdzono obecność paciorkowców kałowych.

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek pierwszą w historii szczepionkę na gorączkę czikungunia - wirusową chorobę tropikalną przenoszoną przez komary. Chociaż czikungunia nie jest endemiczna w UE, skutki zmiany klimatu doprowadziły do zwiększenia obecności komarów, które przenoszą poważne choroby w Europie.

Czikungunia dociera do Europy. Unia zatwierdziła szczepionkę

Czikungunia dociera do Europy. Unia zatwierdziła szczepionkę

Źródło:
PAP

Na Lotnisku Chopina operator schodów zniszczył kawałek skrzydła samolotu, który miał ruszyć do Grecji. Pasażerowie na wyspę Kos polecą inną maszyną.

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy południa Chile, gdzie panuje zima, zmagają się z dokuczliwym chłodem. Mróz sprawia, że pękają rury, a drogi pokrywa lód.

Jest tak zimno, że pękają rury

Jest tak zimno, że pękają rury

Źródło:
Reuters, meteored.cl, emol.com

Gdyby wszystko zależało tylko od Ukrainy, nie byłoby wojny. Niestety, Rosja jest okupantem, a Putin chciał wojny i jak dotąd nie chce jej zakończyć - stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapowiedział, że jeszcze w tym roku przedstawi szczegółowy plan zakończenia wojny.

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Źródło:
PAP

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala Our Future Foundation, podczas której 22 nastolatków otrzymało stypendia, które mają im pomóc dostać się na najlepsze światowe uczelnie. W uroczystości wziął udział między innymi wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Warner Bros. Discovery.

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Źródło:
TVN24, PAP

Dwadzieścia książek reprezentujących różne gatunki literackie znalazło się na liście nominowanych do 28. edycji Nagrody Literackiej Nike, przyznawanej za najlepszą książkę roku. Finalistów poznamy na początku września.

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Źródło:
PAP