Najnowsze

Wybory parlamentarne w Niemczech. Jak zagłosuje "pokolenie Grety"

Najnowsze

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP
Telewizyjna debata kandydatów na kanclerza NiemiecReuters
wideo 2/4
ReutersTelewizyjna debata kandydatów na kanclerza Niemiec

2,8 miliona młodych Niemców będzie mogło po raz pierwszy głosować w wyborach do Bundestagu, które odbędą się 26 września. "Zasługują na swoją nazwę 'pokolenie Grety', ponieważ są zaangażowani politycznie, a środowisko i klimat są decydującymi dla nich punktami w wyborach" - pisze portal RND, który zlecił sondaż, by dowiedzieć się, jakie preferencje polityczne ma nowa rzesza wyborców.

Portal RND, zlecając badanie instytutowi badań YouGov, chciał się dowiedzieć, jakie tematy są dla młodych wyborców istotne, programy których partii odpowiadają im najbardziej, którzy politycy ich przekonują i w jakim stopniu młodzi są zainteresowani polityką.

Do udziału we wrześniowych wyborach do Bundestagu uprawnionych będzie 60,4 mln osób, w tym 2,8 mln po raz pierwszy. W sumie 8,7 mln uprawnionych będzie miało mniej niż 30 lat.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Najmłodsza grupa, która będzie mogła zagłosować po raz pierwszy, jest najmniejszą grupą wiekową spośród wszystkich uprawnionych w Niemczech do głosowania. Najliczniejsza grupa wiekowa to pokolenie 70 plus, do której należy blisko 20 procent wyborców. "Jednak znaczenia głosów najmłodszych wyborców nie należy lekceważyć. Wydaje się, że grupa młodych jest obecnie politycznie bardziej zaangażowana niż kiedykolwiek" – podkreśla RND.

Wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się 26 września Shutterstock

Kandydaci są tak samo ważni, jak programy partii

Prawie jedna trzecia ankietowanych w wieku 18-29 lat określa się jako osoby "bardzo zainteresowane polityką". Z drugiej strony 20 procent deklaruje niewielkie zainteresowanie. Duże zainteresowanie polityką wykazuje 44 procent mężczyzn i 21 procent kobiet.

43 procent ankietowanych uznało, że kandydaci są tak samo ważni jak programy partii. - Wielu młodych nie tylko przygląda się programom istniejących partii, ale także dowiaduje się o nich więcej. Niektórzy głosują na partie, wiedząc, że nie mają one szans na pokonanie 5-procentowego progu. Dlatego wiele głosów trafi do Partii Obrońców Zwierząt - prognozował cytowany przez RND ekspert Klaus Hurrelmann.

Zgodnie z wynikami ankiety najważniejszy temat dla młodego pokolenia to ochrona środowiska i klimatu, ale wysoką pozycję zajęły też emerytury. - To coś nowego. Młodzi zdają sobie już sprawę, że nie jest rzeczą oczywistą znalezienie pracy zapewniającej stabilną i długoterminową umowę – komentował Hurrelmann.

Druga debata telewizyjna przed wyborami w Niemczech z udziałem Annaleny Baerbock (Zieloni), Armina Lascheta (CDU/CSU) i Olafa Scholza(SPD)PAP/EPA/Michael Kappeler / POOL

Bezpieczeństwo pracy i walka z kryzysem klimatycznym

Młodzi ludzie chcą przede wszystkim bezpieczeństwa pracy, bezpieczeństwa wewnętrznego, walki z kryzysem klimatycznym - stąd duża popularność Zielonych czy liberalnej FDP. - Dobre notowania ma też (skrajnie prawicowa) AfD. Partia ta i jej cele szczególnie trafiają do młodych mężczyzn, którzy czują się niepewnie pod względem ekonomicznym i zawodowym. Walka z imigracją jest tutaj kluczowa, bo ci mężczyźni postrzegają migrantów jako zagrożenie dla ich pracy – wyjaśnił Hurrelmann.

Zieloni opowiadają się za wieloma sprawami ważnymi dla młodych, dlatego są najpopularniejszą partią w najmłodszej grupie wyborców. Jeśli jednak chodzi o kandydatów na kanclerza, to Annalena Baerbock z Zielonych jest faworytką, lecz jej przewaga nad Olafem Scholzem z socjaldemokratycznej SPD jest niewielka.

Kanclerz Angela Merkel nie wystartuje w wyborach PAP/EPA/Andreas Gora / POOL

"Młodzi wyborcy w Niemczech zasługują na swoją nazwę [pokolenie Grety], ponieważ są zaangażowani politycznie, a środowisko i klimat są decydującymi dla nich punktami w wyborach" – podsumował portal RND. "I nawet jeśli ta grupa jest liczebnie najmniejsza ze wszystkich grup wiekowych w nadchodzących wyborach, to jasne jest, że może odegrać decydującą rolę" - podkreślił.

Instytut badania opinii YouGov przeprowadził ankietę internetową na zlecenie RND od 30 lipca do 5 sierpnia. Wzięło w niej udział 1998 osób.

Autor:tas/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock