Aresztowano parę podejrzewaną o kradzież tożsamości zmarłych przed laty dzieci. Prokuratura pokazała ich zdjęcia w mundurze KGB

Autor:
wac//am
Źródło:
CNN, CNBC News
Aresztowano parę podejrzewaną o kradziez tożsamości dzieci. Prokuratura twierdzi, że ma ich zdjęcia w mundurach KGB
Aresztowano parę podejrzewaną o kradziez tożsamości dzieci. Prokuratura twierdzi, że ma ich zdjęcia w mundurach KGB
Google Earth
Kapolei

Małżeństwo z Hawajów, Walter Glenn Primrose i Gwynn Darle Morrison, zostało oskarżone o rzekome życie z tożsamością zmarłych w latach 60. dzieci z Teksasu, poświadczenie nieprawdy i spisek przeciwko rządowi.

Para została aresztowana w Kapolei na hawajskiej wyspie O'ahu. Mężczyzna wspólnie ze swoją żoną są podejrzewani o życie przez lata pod cudzą tożsamością. Prokuratorzy złożyli wniosek o zatrzymanie oskarżonych twierdząc, iż istnieje poważne ryzyko ucieczki pary.

Śledczy podają, że Primrose od 6 lat ma specjalne uprawnienia dostępu w stacji lotniczej US Coast Guard (USCG) w Barbers Point na O'ahu. Jak podaje CNN, z wniosku ma wynikać również, że miał wcześniej dostęp do tajemnic, jako technik elektryk awioniki w USCG. Według śledczych, był zobowiązany do zgłaszania wszelkich podróży zagranicznych, ale dochodzenie wykazało, że nie zgłosił kilku podróży do Kanady.

30 lat pod z tożsamością

Dennis K. Thomas, agent specjalny Biura Bezpieczeństwa Dyplomatycznego Departamentu Stanu USA (DSS), w skierowanej do sądu skardze stwierdza, że Primrose i Morrison "bezprawnie przyjęli tożsamość zmarłych obywateli Stanów Zjednoczonych" w celu ubiegania się o paszporty amerykańskie, ubezpieczenie społeczne i dokumenty tożsamości Departamentu Obrony.

Małżeństwo w 1987 roku miało uzyskać metryki urodzenia niemowląt zmarłych przed laty w Teksasie, które "wykorzystali do bezprawnego przyjęcia tożsamości Bobby'ego Edwarda Forta i Julie Lyn Montague", wynika z aktu oskarżenia wniesionego przez federalną ławę przysięgłych. W rzeczywistości Fort miał urodzić się w 1967 roku i zmarł w tym samym roku z powodu asfiksji (stanu niedoboru tlenu w organizmie - red.), natomiast Montague urodziła się i zmarła w 1968 roku.

Tajemnicze zdjęcie w mundurze KGB

Prokuratura federalna twierdzi, że jest w posiadaniu zdjęcia, przedstawiającego małżeństwo w mundurze KGB. Adwokat Morrison, Megan Kau, powiedziała, że jej klientka jest "zszokowana" oskarżeniami. "Ona nie ma nic wspólnego z Rosją" – powiedziała w rozmowie z CNN.

Tymczasem bliski przyjaciel aresztowanej miał przekazać służbom, że Morrison mieszkała w Rumunii w czasie, kiedy kraj był częścią bloku komunistycznego. Z wniosku prokuratury wynika, że Departament Stanu nie odnalazł żadnego paszportu na nazwisko Morrison, który pozwoliłby jej podróżować za granicę.

Portal CNBC dotarł do krewnych osób, pod tożsamością których miało żyć małżeństwo z Hawajów: "To jest bolesne" - powiedziała dziennikarzom Tonda Ferguson, siostra Julie Lyn Montague. O kradzieży tożsamości siostry dowiedziała się od ojca. Jej matka zmarła w 2003 roku.

ZOBACZ TEŻ: Mężczyzna z karabinem zatrzymany w pobliżu domu dziennikarki działaczki na rzecz kobiet Masih Alineżad. "Byłam w szoku"

Autor:wac//am

Źródło: CNN, CNBC News

Pozostałe wiadomości