Norwegia kończy z hodowlą zwierząt futerkowych. 1 lutego wszedł zakaz. Ostatnia ferma w kraju została zamknięta dwa lata temu. Na wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości czeka jednak ponad połowa z 418 właścicieli zlikwidowanych zakładów.
Ostatni zakład zakończył działalność w styczniu 2023 roku. Przepisy zakazujące hodowli zwierząt futerkowych zostały uchwalone przez Stortinget (parlament) w 2019 roku. Hodowcy na zamknięcie ferm mieli 6 lat.
Wnioski o rekompensatę złożyło 418 hodowców, jednak pieniądze w pełnej wysokości otrzymała do końca stycznia niewiele ponad jedna trzecia wnioskodawców. Dotychczasowa wysokość odszkodowań z tytułu zakończenia działalności wyniosła 1,84 mld koron (około 660 mln złotych). Ministerstwo rolnictwa zapewniło, że całość należnych pieniędzy zostanie wypłacona do połowy roku.
Norwegia dołączyła do krajów, w których hodowla zwierząt futerkowych jest zakazana. Pierwszym z nich stała się w 2000 roku Wielka Brytania. W kolejnych latach podobne decyzje podjęły władze m.in. Austrii, Włoch, Słowacji, Holandii, Belgii. Od 2027 roku zakaz wejdzie w życie na Litwie i w Rumunii, a rok później na Łotwie.
Największymi na świecie producentami futer z chowu klatkowego pozostają między innymi Chiny, Finlandia, Rosja i Polska.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock