Dżihadyści uderzyli na dwie wioski. Zamordowano około stu osób

Aktualizacja:
Autor:
momo,ft//now,rzw
Źródło:
PAP, Al Dżazira
Atak dżihadystów  w regionie Tillaberi przy granicy z Mali
Atak dżihadystów w regionie Tillaberi przy granicy z Mali
Google Maps
Google Maps Atak dżihadystów w regionie Tillaberi przy granicy z Mali

W wyniku ataku przeprowadzonego przez dżihadystów na dwie wioski w zachodnim Nigrze zginęło około stu osób - poinformował w niedzielę burmistrz gminy Tondikiwindi Almou Hassane cytowany przez AFP. Pierwsze doniesienia mówiły o 79 ofiarach śmiertelnych.

Zaatakowane wioski to Tchoma Bangou i Zaroumdareye znajdujące się w regionie Tillabéri przy granicy z Mali. Jak stwierdził burmistrz gminy Tondikiwindi Almou Hassane, obie wioski - położone 7 km od siebie - zostały zaatakowane jednocześnie, przez około stu napastników na motocyklach. Jak oznajmił minister spraw wewnętrznych Alkache Alhada, w region wysłani zostali żołnierze.

Według przedstawiciela władz, który przyjechał po atakach do tych wiosek, w Tchoma Bangou zginęło "do 70 osób", zaś w pobliskiej miejscowości Zaroumadareye - 30. Jeśli ten bilans się potwierdzi, będzie to najkrwawszy zamach terrorystyczny w historii kraju. Wcześniejsze doniesienia mówiły o 79 ofiarach. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Sprawcy ataku nie są znani

Sprawcy jak dotąd nie są znani. Zarówno Niger, jak i sąsiednie Mali od lat zmagają się z atakami dżihadystycznych bojówek związanych z Al-Kaidą i tak zwanym Państwem Islamskim. Od 2010 roku, gdy w Nigrze zaczęły działać lokalne grupy terrorystyczne, które próbują narzucić tamtejszemu społeczeństwu prawo i obyczaje islamskie, w kraju tym z rąk dżihadystów zginęło już kilkaset osób.

W całym regionie od roku obowiązuje zakaz ruchu pojazdów jednośladowych - w przeszłości islamiści dokonywali bowiem ataków z wykorzystaniem motocykli i skuterów

Zwolennik demokratyzacji kraju prowadzi w wyborach

Do ataku doszło tego samego dnia, w którym ogłoszono wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich w Nigrze. W głosowaniu, które odbyło się 27 grudnia, wygrał były minister spraw wewnętrznych kraju z rządzącej Partii na rzecz Demokracji i Socjalizmu Mohamed Bazoum. Zdobył blisko 40 procent głosów - ogłosiła w sobotę Centralna Komisja Wyborcza. W drugiej turze wyborów głowy państwa polityk zmierzy się z byłym prezydentem Mahamane Ousmane, który rządził w latach 1993-1996, a w pierwszej turze uzyskał 17 procent głosów.

Bazoum uchodzi za "prawą rękę" obecnego prezydenta Nigru Mahamadou Issoufou i podobnie jak on opowiada się za demokratyzacją życia politycznego w kraju i zaostrzeniem walki z terroryzmem.

Mohamed BazoumJEROME LABEUR/EPA/PAP

Atak na francuskich żołnierzy w Mali

Również w sobotę dżihadyści należący do Grupy Wsparcia Islamu i Muzułmanów (GSIM), północnoafrykańskiej filii Al-Kaidy, przyznali się do poniedziałkowego zamachu na trzech francuskich żołnierzy we wschodnim Mali przy granicy z Nigrem i Burkina Faso.

Żołnierze uczestniczący w trwającej od 2014 roku operacji antyterrorystycznej Barkhane zginęli w wyniku eksplozji bomby podłożonej pod ich pojazd.

Autor:momo,ft//now,rzw

Źródło: PAP, Al Dżazira

Źródło zdjęcia głównego: JEROME LABEUR/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości