Najnowsze

Rusza noblowski tydzień. W tym roku wartość nagrody wzrosła

Najnowsze

Autor:
mtom
Źródło:
PAP

Rozpoczyna się tydzień noblowski, podczas którego poznamy tegorocznych laureatów tej prestiżowej nagrody. W tym roku Fundacja Noblowska podwyższyła jej materialną wartość.

W poniedziałek poznamy laureata lub laureatów w dziedzinie medycyny, we wtorek z fizyki, w środę z chemii, a w czwartek Akademia Szwedzka ogłosi nazwisko budzącego zazwyczaj największe emocje laureata literackiej Nagrody Nobla.

W piątek tradycyjnie to Norweski Komitet Noblowski, złożony z pięciu osób wybranych przez parlament Norwegii, ogłosi w Oslo laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Do tegorocznego pokojowego Nobla nominowano 317 osób, z czego 210 osób oraz 107 organizacji.

W następny poniedziałek 12 października poznamy w Sztokholmie laureata jedynej nagrody, jakiej nie wymienił w testamencie fundator nagrody - ekonomicznego Nobla, a właściwie nagrody centralnego Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.

Z powodu epidemii koronawirusa komitety noblowskie zmuszone były pracować częściowo zdalnie. Werdykty będą ogłaszane przy udziale ograniczonej liczby dziennikarzy oraz publiczności, za to będą transmitowane przez internet.

Nagroda Nobla oprócz pieniędzy to także złoty medal z wizerunkiem Alfreda Nobla oraz kaligrafowany dyplom.GettyImages

W tym roku Fundacja Noblowska podwyższyła o 1 mln koron (95 tys. euro) do 10 mln koron (950 tys. euro) wartość nagrody pieniężnej w każdej z sześciu dziedzin. Wzrost uzasadniono poprawą stanu finansów fundacji oraz chęcią utrzymania prestiżu Nagrody Nobla, której wartość "powinna podążać za rzeczywistym wzrostem płac w społeczeństwie".

W 2011 roku z powodu skutków światowego kryzysu, w tym spadków na giełdach, wartość Nagrody Nobla została obniżona z 10 mln do 8 mln koron, a fundacja poczyniła oszczędności związane ze swoją działalnością. W 2017 roku na skutek ustabilizowania finansów zwiększono wielkość Nagrody Nobla z 8 mln koron do 9 mln.

Autor:mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages