Najnowsze

Na Śląsku koronawirus nie odpuszcza. Kopalnie i wesela ogniskami zakażeń

Najnowsze

Autor:
ks
Źródło:
PAP/TVN24
Kolejne ogniska koronawirusa na Śląsku
Kolejne ogniska koronawirusa na ŚląskuTVN24
wideo 2/4
TVN24Kolejne ogniska koronawirusa na Śląsku

Kopalnie i wesela to największe ogniska koronawirusa na Śląsku. W poniedziałek resort zdrowia poinformował o 150 nowych przypadkach zakażeń w tym regionie. Z danych służb wojewody wynika, że koronawirusa ma co trzeci górnik przebadany podczas piątkowych badań przesiewowych w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej, a także co dziesiąty z przebadanych pracowników kopalni Chwałowice w Rybniku.

Przeprowadzone w piątek testy objęły ponad 800 górników z obu tych kopalń. - Na blisko 510 przebadanych próbek z bielszowickiego zakładu, 165 okazało się dodatnich. Z kolei na 307 pobranych próbek pracowników kopalni Chwałowice, zakażone są 34 osoby - poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zapowiedziała, że wojewoda śląski zdecydował o badaniach przesiewowych wszystkich pozostałych 1,4 tys. górników z kopalni Bielszowice. - Dziś pobierane są próbki od 500 osób, jutro od kolejnych 500, a w środę od dalszych 400 - podała rzeczniczka.

Z danych Polskiej Grupy Górniczej, do której należą obie kopalnie, wynika, że do poniedziałku wirusem SARS-CoV-2 zaraziło się w sumie 284 górników z kopalni Bielszowice i 78 z kopalni Chwałowice.

Ogniska koronawirusa na Śląsku to kopalnie i wesela
Ogniska koronawirusa na Śląsku to kopalnie i weselaTVN24

W prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie kolejną turę badań przesiewowych zaplanowano na wtorek, wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się dotąd 198 osób (wobec niedzieli wzrost o 4 przypadki), z których 31 wyzdrowiało. Nadal choruje 167 pracowników, a 125 przebywa w kwarantannie.

We wtorek żołnierze pobiorą próbki od grupy kolejnych 300 pracowników PG Silesia.

Ogniska na weselach

Ale nie tylko kopalnie są ogniskami koronawirusa na Śląsku. Kolejne zakażenia przyniosły wesela. 20 przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono wśród gości uroczystości weselnych w pobliżu Pszczyny. Zakażonych jest też 17 uczestników wesela odbywającego się w połowie lipca w Gorzycach k. Wodzisławia Śląskiego.

Na weselu w Gorzycach, gdzie bawiło się około 100 gości, zakażona okazała się panna młoda. W efekcie wszyscy goście, pochodzący głównie z powiatu wodzisławskiego, zostali objęci kwarantanną. Jak podały w poniedziałek służby wojewody śląskiego, dotąd potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 u 17 uczestników tamtej uroczystości.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

- Z kolei 20 chorych na koronawirusa biesiadników jest po niedawnej zabawie weselnej w powiecie pszczyńskim, w której uczestniczyło około 80 osób – poinformowała Kucharzewska.

Obecnie służby sanitarne prowadzą wywiady epidemiologiczne i nakładają kolejne kwarantanny na uczestników wesela. Zamiast w podróż poślubną na kwarantannę trafiła także para młoda – obecnie nic nie wskazuje na to, aby nowożeńcy także byli zakażeni.

Według danych sanepidu w woj. śląskim – gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń – do poniedziałku koronawirusa wykryto u 15 tys. 436 osób, z których 384 zmarły. W regionie wyzdrowiało 13 tys. 190 osób.

Autor:ks

Źródło: PAP/TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości