Media: kilometrowe korki przy wjeździe na most Krymski. Powodem "atak rakietowy" Ukraińców

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Niedziela jest 501. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Rosyjskie media poinformowały, że przy wjeździe na most Krymski, łączący zaanektowany półwysep z kontynentalną częścią Rosji, ponownie utworzyły się kilometrowe korki. Powodem - jak podano - było zamknięcie przeprawy z powodu "ataku rakietowego" Ukraińców. Mianowany przez Moskwę tak zwany premier Krymu Aleksiej Aksjonow relacjonował na kanale Telegram, że nad miastem Kercz na wschodzie półwyspu została zestrzelona ukraińska rakieta. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:50

  W niedzielnym komunikacie rosyjska ambasada w USA skrytykowała decyzję Waszyngtonu o wysłaniu broni kasetowej na Ukrainę - poinformował Reuters.

 • 1:25

  W czterech obwodach Ukrainy ogłoszono w nocy z niedzieli na poniedziałek alarm lotniczy - poinformowały ukraińskie media.

  Alarm powietrzny ogłoszono w obwodach donieckim, charkowskim, chersońskim i mikołajowskim.

  Ukraińskie media poinformowały, że w Mikołajowie doszło do wybuchu.

 • 1:01

  Pytany o progres ukraińskiej kontrofensywy ukraiński przywódca przyznał, że nie porusza się ona tak szybko, jak tego oczekuje. Dodał jednak, że jego wojska stale przesuwają się naprzód. Zaznaczył, że nie czuje żadnej presji ze strony Zachodu w tej sprawie i że zachodni przywódcy świadomi są skali trudności zadania.

 • 0:52

  Mówiąc o nadchodzącym szczycie w Wilnie Zełenski ocenił, że oczekuje zaproszenia dla Ukrainy do NATO. - Jeśli nie będzie konsensusu w sprawie technicznego zaproszenia Ukrainy do Sojuszu, to tylko kwestia politycznej woli, by znaleźć odpowiednie sformułowania i takie zaproszenie wystosować. To byłby ważny sygnał. NATO oznajmiłoby, że nie boi się Rosji - powiedział ukraiński prezydent. Dodał, że chce, by jego kraj otrzymał gwarancje bezpieczeństwa do czasu wstąpienia do NATO.

  Już po ukazaniu się wywiadu Biały Dom przekazał, że takie gwarancje mają być przedmiotem rozmowy prezydentów USA i Ukrainy w Wilnie.

 • 0:37

  - Są sygnały, że może dojść do kolejnego buntu wewnątrz Rosji, rewolucji. Co więcej, jest wielu ludzi, którzy mogliby go poprzeć – powiedział Wołodymyr Zełenski, pytany przez dziennikarzy ABC o bunt Jewgienija Prigożyna. Prezydent Ukrainy stwierdził w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji, że według niego Prigożyn miał ambicje polityczne, lecz przyznał, że do końca nie wie, dlaczego się zatrzymał w drodze do Moskwy.

 • 20:52

  500 dni od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Anna Maria Dyner i Bogusław Pacek komentują

 • 20:42

  Ołeh Sencow, ukraiński reżyser i były więzień polityczny Kremla, został ranny na froncie wojny z Rosją. Artysta, który dołączył do obrony Ukrainy na początku rosyjskiej inwazji, poinformował o tym na swoim profilu na Facebooku wyjaśniając, że doznał lekkiej kontuzji.

  - Doznałem kontuzji, nie jest ciężka - powiedział w nagraniu wideo. W kolejnym wpisie podał, że został ranny w sobotę. - To było wczoraj. Dziś jest już lepiej. (Jestem - red.) w szpitalu. Chłopaki też" - napisał.

  Sencow, reżyser pochodzący z zaanektowanego w 2014 roku przez Rosję Krymu, został skazany przez rosyjski sąd w sierpniu 2015 roku na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser zaprzeczał oskarżeniom i twierdził, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny.

  Proces Sencowa był krytykowany przez państwa zachodnie i międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka. Reżyser został zwolniony z rosyjskiej kolonii karnej w ramach wymiany jeńców we wrześniu 2019 roku.

  Po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej wojny przeciwko Ukrainie Sencow wstąpił w szeregi Obrony Terytorialnej, a później wyjechał walczyć na wschód kraju.

 • 19:50

  Jest zbyt wcześnie, by podejmować decyzję w sprawie akcesji Ukrainy do NATO, ale musimy wyłożyć Ukrainie racjonalną ścieżkę do tego - powiedzia w wywiadzie dla CNN prezydent USA Joe Biden. Zaznaczył, że nie ma w tej chwili jednomyślności dopóki trwa wojna z Rosją. Powiedział jednak, że zaoferował Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa oparte na modelu izraelskim.

  - Nie sądzę, by była jednomyślność w NATO co do tego, czy wziąć Ukrainę do rodziny NATO w tym momencie, w środku wojny. Na przykład, jeśli byś to zrobił, wtedy - nie rzucam słów na wiatr - jesteśmy zdeterminowani, by zobowiązać się (do obrony - red.) każdego centymetra terytorium, które jest terytorium NATO. To zobowiązanie, które powzięliśmy niezależnie od wszystkiego. I jeśli trwa wojna, to jesteśmy wszyscy na wojnie. Jesteśmy na wojnie z Rosją, jeśli to się stanie - oświadczył Biden w nagranym w piątek wywiadzie udzielonym znanemu publicyście Fareedowi Zakarii na temat polityki zagranicznej.

  Prezydent dodał jednak, że "trzeba wyłożyć racjonalną ścieżkę dla Ukrainy, by mogła się zakwalifikować do tego, by być w NATO". Zaznaczył, że "jest zbyt wcześnie, by zwołać głosowanie, bo są też do spełnienia inne kwalifikacje, w tym demokratyzacja i niektóre inne kwestie". Zdradził jednak, że zaoferował w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że w międzyczasie, w trakcie trwania procesu akcesyjnego - "który może chwilę potrwać" - USA mogą zapewnić Ukrainie "bezpieczeństwo a la bezpieczeństwo, które zapewniamy Izraelowi".

  - To znaczy dostarczanie broni i potrzebnych zdolności, by mogli się bronić. Jeśli dojdzie do porozumienia, zawieszenia broni, jeśli dojdzie do porozumienia pokojowego, myślę że możemy to wypracować - powiedział amerykański prezydent.

  Wspomniał też o swoim spotkaniu z Władimirem Putinem w Genewie i o żądaniu rosyjskiego dyktatora, by wykluczyć członkostwo Ukrainy w NATO. Biden miał wówczas odpowiedzieć, że nie będzie zamykać drogi do NATO dla nikogo.

  We fragmencie rozmowy wyemitowanym jeszcze w piątek Biden skomentował też decyzję o wysłaniu Ukrainie amunicji kasetowej. Stwierdził, że była to trudna decyzja, której podjęcie zajęło mu wiele czasu, lecz była konieczna ze względu na to, że Ukraińcom "kończy się amunicja". Dodał też, że amunicja kasetowa dostarczana przez USA, w odróżnieniu od innej tego rodzaju, cechuje się niską liczbą niewybuchów.

 • 19:00

  Od początku wojny zginęło w Kijowie w wyniku rosyjskich ataków ponad 170 cywilów, a ponad 400 budynków mieszkalnych w mieście zostało zniszczonych przez wroga - poinformował na antenie kanału telewizyjnego Kijów mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

  - W naszym mieście zginęło ponad 170 cywilów, w tym siedmioro dzieci, zniszczono ponad 400 budynków mieszkalnych - powiedział mer.

  - Putin potrzebuje terytorium, nie potrzebuje nas, Ukraińców. Dlatego zabija ludność cywilną - dodał Kliczko.

 • 17:45

  Rosyjskie media poinformowały, że przy wjeździe na most Krymski, łączący zaanektowany półwysep z kontynentalną częścią Rosji, ponownie utworzyły się kilometrowe korki. Powodem - jak podano - było zamknięcie przeprawy z powodu "ataku rakietowego" Ukraińców.

  Mianowany przez Moskwę tak zwany premier Krymu Aleksiej Aksjonow relacjonował na kanale Telegram, że nad miastem Kercz na wschodzie półwyspu została zestrzelona ukraińska rakieta.

  Kolejka samochodów na moście Krymskim. Zdjęcie z 1 lipca

 • 16:59

  Jest zbyt wcześnie, by podejmować decyzję w sprawie akcesji Ukrainy do NATO, ale musimy wyłożyć Ukrainie racjonalną ścieżkę do tego - powiedział w wywiadzie dla CNN prezydent USA Joe Biden. Zaznaczył, że nie ma w tej chwili jednomyślności i zasugerował, że do akcesji nie dojdzie, dopóki trwa wojna z Rosją.

  - Nie sądzę, by była jednomyślność w NATO co do tego, czy wziąć Ukrainę do rodziny NATO w tym momencie, w środku wojny. Na przykład, jeśli byś to zrobił, wtedy - nie rzucam słów na wiatr - jesteśmy zdeterminowani, by zobowiązać się (do obrony) każdego centymetra terytorium, które jest terytorium NATO. To zobowiązanie, które powzięliśmy niezależnie od wszystkiego. I jeśli trwa wojna, to jesteśmy wszyscy na wojnie. Jesteśmy na wojnie z Rosją, jeśli to się stanie - oświadczył Biden.

  Joe Biden: musimy nakreślić mapę drogową dla członkostwa Ukrainy w NATO

 • 16:41

  Gubernator obwodu briańskiego w Rosji Aleksandr Bogomaz poinformował o zestrzeleniu nad jego regionem dwóch ukraińskich rakiet. W wyniku upadku jednej z nich - oznajmił na kanale Telegram - "został całkowicie zniszczony tartak we wsi Bytosz".

  Wcześniej w niedzielę o atakach rakietowych poinformowali gubernator obwodu rostowskiego w Rosji Wasilij Gołubiew i mianowany przez Kreml tak zwany premier zaanektowanego Krymu Siergiej Aksjonow.

 • 16:25

  "Nie wszystkie szwy jeszcze się zrosły, odłamek został w klatce piersiowej i już rzucają z powrotem na front" - powiedziała małżonka rannego rosyjskiego żołnierza dziennikarzom Radia Swoboda.

  Niezależna stacja zebrała kilka podobnych opinii, pisząc o tym, jak niedoleczeni rosyjscy wojskowi trafiają ze szpitali na wojnę w Ukrainie.

  Rosja. Media: niedoleczeni rosyjscy żołnierze muszą wracać na front

 • 15:11

  W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 600 rosyjskich żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Od początku inwazji zbrojnej armia Federacji Rosyjskiej straciła w Ukrainie 234 040 wojskowych.

  Straty Rosjan minionej doby to także cztery czołgi, 11 pojazdów opancerzonych, 20 systemów artyleryjskich i 19 dronów.

 • 15:05

  Rosyjscy okupanci ostrzelali dzielnice mieszkalne Chersonia. ranna została 66-letnia kobieta - przekazał szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.

 • 14:38

  Rosyjscy żołnierze częściowo wrócili na pozycje, które opuściły po ataku terrorystycznym na Kachowską Elektrownię Wodną - poinformowała rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.

  - Tam, gdzie woda opadła (wojska rosyjskie - red.) wracają, choć jest to dla nich utrudnione z powodu zaminowania terenu - dodała Humeniuk. Rzeczniczka dodała, że Rosjanie "bardzo niechętnie" wracają na swoje pozycje z powodu szerzących się chorób po czerwcowym wysadzeniu zapory na Dnieprze i podtopieniu terenów.

 • 13:55

  Przed zaplanowanym na przyszły tydzień szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie NATO zamieniło stolicę Litwy w fortecę. Podjęto zakrojone na szeroką skalę działania z myślą o bezpieczeństwie uczestników spotkania - poinformowała agencja Reutera.

  Szesnaście państw członkowskich NATO wysłało na Litwę łącznie 1 tys. żołnierzy w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas szczytu, zaplanowanego w dniach 11-12 lipca.

  Wydarzenie, które jest organizowane w mieście oddalonym od Rosji o zaledwie 150 km, będzie chronione przez zaawansowane systemy obrony powietrznej państw NATO.

  Szczyt NATO na Litwie. Reuters: Wilno zamieniło się w fortecę

 • 13:51

  Amunicja kasetowa, którą Amerykanie zobowiązali się przekazać Ukrainie, wzbudza wiele kontrowersji. Choć jej zastosowanie wiąże się z ogromnym ryzykiem, może pomóc ukraińskiej armii w pokonaniu pól minowych oraz gęstej sieci rosyjskich okopów, spowalniających kontrofensywę na wschodzie kraju - ocenił w rozmowie z telewizją Sky News ekspert wojskowy, emerytowany generał dywizji sił powietrznych Sean Bell.

  Amunicja kasetowa. Jak działa? Dlaczego jest zakazana przez wiele państw? Jak może zmienić wojnę w Ukrainie? Ekspert wyjaśnia

 • 13:09

  Podczas nadchodzącego szczytu NATO w Wilnie Niemcy będą naciskać na opóźnienie akcesji Ukrainy, obawiając się, że może to doprowadzić Sojusz do wojny z Rosją - powiadomił brytyjski dziennik "Daily Telegraph".

  Rozmówca gazety w NATO przekazał, że Niemcy wykorzystają przyszłotygodniowy szczyt NATO w Wilnie, by nakłonić innych członków organizacji do skupienia się na zapewnieniach udzielenia bezpieczeństwa Ukrainie, ale nie na propozycjach członkostwa oferowanych temu państwu.

  "Berlin jest niechętny perspektywie zaoferowania (Ukrainie) natychmiastowego członkostwa. Chce procesu i czasu na opracowanie gwarancji, aby faktycznie to członkostwo zablokować. Niemcy nie chcą, by Władimir Putin potencjalnie testował artykuł 5." - podał "Daily Telegraph".

  Zgodnie z art. 5 traktatu waszyngtońskiego atak na jedno państwo członkowskie NATO jest uważany również za atak na wszystkie pozostałe.

 • 12:19

  Od początku inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę zginęło ponad 170 mieszkańców Kijowa - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

  - Putin potrzebuje terytorium, nie potrzebuje nas, Ukraińców. Dlatego zabija cywilów. W naszym mieście zniszczono ponad 400 budynków mieszkalnych i zginęło ponad 170 cywilów, w tym siedmioro dzieci – oznajmił Kliczko.

  Kijowski wieżowiec uszkodzony podczas rosyjskiego ataku rakietowego

 • 12:17

  Dowódca ukraińskich wojsk lądowych Ołeksandr Syrski przekazał, że siły obronne odnieśli sukces na kierunku bachmuckim.

 • 11:06

  Dowództwo operacyjne Południe poinformowało, że wojska rosyjskie w obwodzie chersońskim w ciągu ostatniej doby ponieśli dotkliwe straty. Ukraińskie siły zniszczyły między innymi dwa systemy artyleryjskie Hiacynt i Msta-B, dwie łodzie, kompleks rakietowy Buk, system walki radioelektronicznej, pięć pojazdów opancerzonych i dron wywiadowczy Zala.

  Rosjanie stracili także punkt obserwacyjny na jednej z wysp na Dnieprze.

 • 10:51

  Militarnie Ukraina byłaby realnym wzmocnieniem NATO, bo takiego doświadczenia bojowego, jakie jej siły zbrojne nabyły przez ostatnie półtora roku nie ma żaden inny członek sojuszu - powiedziała w rozmowie z PAP Alina Nyczyk, politolog z Uniwersytetu w Manchesterze.

  Jej zdaniem o przyjęciu do NATO nie decydują tylko kryteria militarne, lecz także polityczne, a w na tym polu Ukraina ma pewne problemy.

  - Kluczową kwestią, jeśli chodzi o przyjmowanie nowych członków jest to, czy wejście danego państwa wzmocni sojusz i przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w Europie. Patrząc na Ukrainę w tym kontekście, to jej przyjęcie wzmocniłoby bezpieczeństwo w Europie - mówi Nyczyk.

  Wilno będzie gospodarzem lipcowego szczytu NATO

 • 9:41

  Amunicja kasetowa może pomóc ukraińskiej armii w pokonaniu pól minowych oraz gęstej sieci rosyjskich okopów, spowalniających kontrofensywę na wschodzie kraju - ocenił w rozmowie z telewizją Sky News ekspert wojskowy, emerytowany wicemarszałek brytyjskich sił powietrznych Sean Bell.

  W piątek doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan ogłosił, że USA po raz pierwszy dostarczą Ukrainie artyleryjską amunicję kasetową DPICM. Podczas briefingu w Białym Domu Sullivan potwierdził, że Ukraina od dawna starała się o tę broń, zaś w obliczu zmniejszających się zapasów zwykłej amunicji artyleryjskiej amunicja kasetowa będzie stanowiła "pomost" do czasu zwiększenia produkcji.

 • 9:18

  "Na ziemiach obwodu zaporoskiego, które zostały ostatnio wyzwolone, już odkrywane są miejsca tortur, (urządzone przez wroga) w piwnicach. Te katownie znajdowały się zaledwie kilka kilometrów od poprzedniej linii frontu. Co odkryjemy, gdy nasze wojska przesuną się kilkadziesiąt kilometrów dalej? Możemy się tego tylko domyślać" - napisał w mediach społeczńosćciowych deputowany zaporoskiej rady rejonowej (powiatowej) Anton Żuk.

  Doniesienia o rosyjskich katowniach napływały wcześniej ze wszystkich terytoriów wyzwalanych podczas ukraińskich operacji kontrofensywnych w 2022 roku. Miejsca tortur, znajdujące się głównie w piwnicach budynków, odnajdowano m.in. w obwodach kijowskim, chersońskim, charkowskim i donieckim. Pod koniec grudnia ubiegłego roku Prokuratura Generalna Ukrainy potwierdziła, że na obszarach, które były tymczasowo okupowane przez Rosjan, odkryto do tamtego czasu 54 katownie.

 • 8:40

  W sobotę z Ukrainy do Polski odprawiono 34 tys. osób. Z Polski na Ukrainę wyjechało 35,4 tys. osób – podała straż graniczna. Od 24 lutego 2022 r. – od początku agresji Rosji na Ukrainę, SG zanotowała ponad 13 mln 406 tys. wjazdów do Polski i 11 mln 575 tys. wyjazdów na Ukrainę.

 • 8:00

  Ukraina już osiągnęła korzyść z czerwcowego buntu szefa najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna przeciwko Kremlowi. Wagnerowcy prawdopodobnie nie wezmą udziału w odpieraniu ukraińskiej kontrofensywy przeciwko Rosjanom, a brak najemników na froncie obniży zdolność bojową całej armii agresora - ocenił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

  Do takich wniosków prowadzi analiza postępowania rosyjskich władz wobec najemników z Grupy Wagnera. Kreml próbuje uzyskać kontrolę nad wagnerowcami i zlikwidować quasi-niezależny status tej formacji, o czym świadczą ostatnie doniesienia o prawdopodobnym wycofywaniu przynajmniej części bojowników z Republiki Środkowoafrykańskiej i Syrii po odmowie podpisania przez nich kontraktów z ministerstwem obrony. Ponadto odwrót wagnerowców spod Bachmutu w Donbasie już umożliwił ukraińskiej armii przeprowadzenie tam skutecznych lokalnych ofensyw - zauważył think tank.

 • 6:54

  Wróciliśmy na Ukrainę po to, żeby ponownie udać się na front wojny z Rosją; to jest nasz główny cel - oświadczył w sobotę wieczorem dowódca pułku Azow Denys Prokopenko, jeden z pięciu ukraińskich oficerów uwolnionych z internowania w Turcji. Wojskowi przybyli do ojczyzny wraz z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, składającym w piątek i sobotę wizytę w Stambule.

  - Jestem głęboko przekonany o tym, że (służba w) armii to wysiłek zespołowy. Dzisiaj jesteśmy razem z wami, (ale) będziemy kontynuować walkę. Mamy jeszcze coś do powiedzenia na polu bitwy, to nasz obowiązek. Dzisiaj najważniejsze jest to, że ukraińskie wojsko przejęło inicjatywę strategiczną na linii frontu. Każdego dnia posuwamy się naprzód, niszcząc wroga i wyzwalając tymczasowo okupowane terytoria - oznajmił Prokopenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  Wołodymyr Zełenski i dowódcy obrony Azowstalu

 • 5:14

  Rosja prowadzi przygotowania do eksportu skradzionego zboża z terenów okupowanych Ukrainy do Chin - poinformowało ukraińskie Narodowe Centrum Oporu.

  Jak podkreślono w komunikacie, w kontrolowanych przez okupanta zakładach produkujących, przetwarzających i przechowujących produkty rolne implenetowane są systemy "stworzone do automatyzacji procesu zbierania i analizowania informacji o produktach rolnych do ich eksportu poza kraje Unii Europejskiej".

  "W tym momencie Rosja aktywnie eksportuje skradzione ziarno (...). do Syrii i Turcji pod przykrywką własnych zbiorów" - twierdzi Narodowe Centrum Oporu.

 • 3:44

  Siły ukraińskie przeprowadziły w sobotę 8 lipca operacje kontrofensywne na co najmniej trzech odcinkach frontu - poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Aktualną sytuację na froncie widać na opublikowanych przez ośrodek mapach.

  "Ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar poinformowała 7 lipca, że siły ukraińskie posunęły się o ponad 1 km na południową flankę Bachmutu, a rosyjscy blogerzy twierdzili, że ukraińskie wojska zaatakowały rosyjskie pozycje na południowy-zachód i północny-zachód od Bachmuta. Źródła rosyjskie dodatkowo twierdziły, że siły ukraińskie prowadziły działania ofensywne w zachodnim obwodzie donieckim i zachodnim obwodach" - przekazał ISW.

  Instytut podkreśla, że według armii Ukrainy wojska tego kraju kontynuują działania ofensywne w kierunku Berdiańska i Melitopola i że odnoszą "częściowe sukcesy".


 • 2:14

  Prawie 50 tysięcy Ukraińców otrzymało od początku wojny państwowe odznaczenia. Najważniejsze z nich, tytuł Bohatera Ukrainy, przyznano 298 osobom - poinformował w nocy z soboty na niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  "500 dni wojny na pełną skalę. W tym czasie tysiące naszych ludzi pokazało siłę, chwałę i odwagę narodu ukraińskiego w walkach o dobro naszego państwa" - podsumował ukraiński przywódca.

  "Jestem dumny z nich wszystkich, wdzięczny każdemu z nich, pamiętamy o naszych bohaterach" - zaznaczył. Dodał, że nie może teraz wymienić wszystkich nazwisk osób zasłużonych. "O niektórych bohaterach będziemy mogli opowiedzieć dopiero po naszym zwycięstwie – ich waleczność jest wyjątkowa" - podkreślił.

 • 0:14

  Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow przekazał, że decyzja USA o przekazaniu Kijowowi bomb kasetowych jest mile widziana - poinformowała w sobotę agencja Reutera. Jak przekazał, taka amunicja pomoże uwolnić ukraińskie terytorium. Obiecał jednocześnie, że bomby nie zostaną użyte na terytorium Rosji.

  W piątek doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan ogłosił, że USA po raz pierwszy dostarczą Ukrainie artyleryjską amunicję kasetową DPICM. Potwierdził, że Ukraina od dawna starała się o tę broń, zaś w obliczu zmniejszających się zapasów zwykłej amunicji artyleryjskiej będzie stanowiła ona "pomost" do czasu zwiększenia produkcji.

  Joe Biden powiedział w piątek, że decyzja o przekazaniu Ukrainie broni kasetowej "była bardzo trudna", ale ocenił, że Kijów potrzebuje tej amunicji, by uniemożliwić Rosji zatrzymanie kontrofensywy.

  USA. Amunicja kasetowa dla Ukrainy. Zachodni sojusznicy Stanów Zjednoczonych protestują

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sztab Operacyjny Kraju Krasnodarskiego/vk.com

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Bił i kopał ją tak długo, aż zakatował na śmierć. Były członek kazachskiego rządu Kuandyk Biszymbajew został w maju uznany winnym zabójstwa swojej żony. Ich małżeństwo, które trwało niecały rok, było naznaczone przemocą. Proces polityka, który śledził przed telewizorami cały kraj, rzucił światło na piekło kobiet w Kazachstanie. Na jego fali milczenie przerywają kolejne ofiary. Są już pierwsze zmiany w prawie, ale to na razie bardzo mały krok.

Obsesyjnie jej pragnął, niespełna rok po ślubie zakatował. Proces polityka śledził cały naród. Czy coś się zmieni?

Obsesyjnie jej pragnął, niespełna rok po ślubie zakatował. Proces polityka śledził cały naród. Czy coś się zmieni?

Źródło:
BBC, PAP

823 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. W związku z "intensywną aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej" na zachodzie Ukrainy Dowództwo Operacyjne poderwało "polskie i sojusznicze statki powietrzne". W ataku Rosjan na hipermarket budowlany w Charkowie zginęło 12 osób. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatnich godzin.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, tvn24.pl
"Może jak jest Niebieska Karta, to powinna być jakaś Zielona albo Żółta Karta dla takich rodzin jak nasza?"

"Może jak jest Niebieska Karta, to powinna być jakaś Zielona albo Żółta Karta dla takich rodzin jak nasza?"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Najukochańsza na świecie, najbardziej słoneczna osoba - tak o swojej matce mówi premier Donald Tusk. Z okazji Dnia Matki opublikował archiwalne nagrania z 1967 roku, które sam skomentował.

"Ukochanej mamie, Donald Tusk". Premier opublikował nagranie sprzed blisko 60 lat

"Ukochanej mamie, Donald Tusk". Premier opublikował nagranie sprzed blisko 60 lat

Źródło:
TVN24

Zalane ulice, zerwane linie wysokiego napięcia, grad na ulicach - tak wyglądała Polska po burzach, które przetoczyły się przez kraj w sobotę. Strażacy byli wzywani do interwencji ponad 260 razy, a w województwie wielkopolskim jeden z funkcjonariuszy odniósł niegroźne obrażenia. Burzowe zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy również na Kontakt 24.

Ranny strażak, powalone drzewa, zalane drogi. Bilans sobotnich burz

Ranny strażak, powalone drzewa, zalane drogi. Bilans sobotnich burz

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 26.05 w wielu miejscach Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Intensywnie pada, silnie wieje. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wyładowania o poranku

Gdzie jest burza? Wyładowania o poranku

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dni, w których PiS mógł z dumą wskazywać na swoją wielkość, są policzone - ocenił niemiecki dziennik "Die Welt". Jak napisano, "PiS podupada, odkąd przestał rządzić po wyborach parlamentarnych".

"Die Welt": Dni, w których PiS mógł z dumą wskazywać na swoją wielkość, są policzone

"Die Welt": Dni, w których PiS mógł z dumą wskazywać na swoją wielkość, są policzone

Źródło:
PAP

Po zapoznaniu się z dzisiejszymi taśmami mam przekonanie, że możemy mieć tu kwalifikację prawną związaną już z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski. Odniósł się do ujawnionej przez tvn24.pl treści dwóch rozmów, w których udział brali urzędnicy resortu sprawiedliwości oraz były wiceminister Marcin Romanowski.

Kwiatkowski o nowych taśmach: możliwa kwalifikacja związana z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej

Kwiatkowski o nowych taśmach: możliwa kwalifikacja związana z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej

Źródło:
TVN24
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Opublikowano nowe taśmy z rozmowy Tomasza Mraza, Marcina Romanowskiego i - tym razem - nieznanego z nazwiska wysłannika fundacji Lex Veritatis. Doszło do niej w marcu 2022 roku i dotyczyła planów przyznania w konkursie pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości na zorganizowanie koncertu z udziałem zespół Sound'n'Grace oraz Roksany Węgiel. Miał on być wspólnym pomysłem Zbigniewa Ziobry i ojca Tadeusza Rydzyka. Jak wynika z zapisu rozmowy - zarówno przedstawiciele ministerstwa, jak i zakonnik byli do niego sceptycznie nastawieni. "Wydamy bezsensownie 300 tysięcy" - komentował propozycję Romanowski. Do ustalania, jak ma wyglądać wniosek o pieniądze doszło, gdy konkurs nie został jeszcze rozpisany - podaje OKO.press.

"Wspólny pomysł" Ziobry i Rydzyka. "Wydamy bezsensownie 300 tysięcy". Kolejne nagrania

"Wspólny pomysł" Ziobry i Rydzyka. "Wydamy bezsensownie 300 tysięcy". Kolejne nagrania

Źródło:
OKO.Press

Patryk Jaki w radiowym wywiadzie bronił wydawania środków z Funduszu Sprawiedliwości, i partyjnych kolegów, którzy nim kierowali. Europoseł na różne sposoby próbował usprawiedliwić nieprawidłowości z tym związane: przedstawiał zagadnienia wycinkowo, bagatelizował rzeczywiste zarzuty, nazywał postępowania ministrów "sprawowaniem władzy publicznej". Wyjaśniamy manipulacyjne tezy, którymi się posłużył.

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Źródło:
Konkret24

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W 14 województwach ogłoszone zostały ostrzeżenia przed burzami. W godzinach popołudniowych spodziewane są silne opady deszczu, podmuchy wiatru i lokalnie nawet grad.

Przed nami kolejny burzowy dzień. IMGW ostrzega

Przed nami kolejny burzowy dzień. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

"El Nini", wysoko postawiony członek meksykańskiego kartelu narkotykowego Sinaloa, został przekazany przez władze Meksyku do USA. Jeden z najbardziej poszukiwanych przestępców w Ameryce, podejrzany o udział w handlu fentanylem, jest oskarżony o zabójstwo, tortury i porwanie wielu ludzi. - Nasze rządy nadal będą współdziałać w celu zwalczania epidemii fentanylu i narkotyków syntetycznych, które zabijają tak wielu ludzi w naszych ojczyznach i na całym świecie - oświadczył prezydent USA Joe Biden.

Meksykański baron narkotykowy poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych

Meksykański baron narkotykowy poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych

Źródło:
PAP, Reuters

Portal tvn24.pl dotarł do nagrań z dwóch spotkań, w których udział wzięli Tomasz Mraz, Marcin Romanowski, a także dwie urzędniczki z Departamentu Funduszu Sprawiedliwości, które obecnie przebywają w areszcie. Minister obrony zapowiada "największą w historii operację" na wschodniej granicy. Jagiellonia Białystok piłkarskim mistrzem Polski. Ryzyko wystąpienia burz na przeważającym obszarze kraju. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 26 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 26 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 26 maja

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nie da się policzyć, ile kobiet zbadało w sobotę swoje piersi, ile z nich dowiedziało się, że potrzebna jest pilna wizyta u lekarza. Na pewno wiele, bo aż w 90 miejscowościach polskie Amazonki uczyły chętne osoby, jak robić badania profilaktycznie w kierunku raka piersi. W niedzielę Dzień Matki. Akcja odbyła pod hasłem "Badamy nie tylko Mamy".

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Źródło:
Fakty TVN

Gdy poznali jego historię, nie wahali się ani chwili. Zostali rodziną zastępczą dla skatowanego przez ojca Piotrusia. Niestety, tylko na trzy tygodnie, bo życia chłopca nie udało się uratować. Państwo Krell chcieli Piotrusia pochować, ale prokurator wydał ciało chłopca komuś innemu.

Rodzicom zastępczym skatowanego Piotrusia nie wydano ciała, żeby mogli pochować chłopczyka

Rodzicom zastępczym skatowanego Piotrusia nie wydano ciała, żeby mogli pochować chłopczyka

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Humniska w gminie Brzozów na Podkarpaciu w czasie prac przydomowych doszło do tragicznego wypadku. Zginęło czteroletnie dziecko.

Wypadek przy domu. Nie żyje czteroletnie dziecko

Wypadek przy domu. Nie żyje czteroletnie dziecko

Źródło:
tvn24.pl, jaslo365.pl

Co najmniej 27 osób, w tym dzieci, zginęło w rodzinnym parku rozrywki w mieście Radźkot w zachodnich Indiach. Doszło tam do pożaru - przekazała miejscowa policja.

Wielki pożar w parku rozrywki. Rośnie bilans ofiar

Wielki pożar w parku rozrywki. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Rząd Donalda Tuska chciałby zademonstrować światu poprzez dyplomację, że nastąpiła zmiana władzy i temu służy zmiana ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jak mówił, w sytuacji, kiedy ma miejsce koabitacja, czyli rząd wywodzi się z innej formacji niż prezydent, "wówczas inicjatywa jest po stronie rządu".

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Źródło:
TVN24, PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przedstawił "trzy filary" rozwoju Polski, za którymi opowiada się jego ugrupowanie Polska 2050. To wielocentryczność, innowacyjna gospodarka oraz transformacja transportowa. Zabrał również głos w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i przyznał, że w tej kwestii "zmienił zdanie". - Nigdy więcej programów typu bezpieczny kredyt dwa procent - dodał.

"Trzy filary", "siedem metropolii", "Polska stuminutowa" i "zmiana zdania" w sprawie CPK

"Trzy filary", "siedem metropolii", "Polska stuminutowa" i "zmiana zdania" w sprawie CPK

Źródło:
TVN24, PAP

Mówisz Ciechocinek, myślisz sanatorium. I wieczorne dancingi. I choć do niewielkiego uzdrowiska wciąż zjeżdżają się kuracjusze, to demografia i ekonomia mocno dają o sobie znać. Młodzi wyjeżdżają, miasteczko gwałtownie się starzeje i ma coraz mniej pieniędzy na inwestycje. Perełka Kujawsko-Pomorskiego jest na zakręcie.

Znane uzdrowisko się wyludnia, "młodych nic tu nie trzyma"

Znane uzdrowisko się wyludnia, "młodych nic tu nie trzyma"

Źródło:
tvn24.pl

77. Festiwal Filmowy w Cannes dobiegł końca. Złota Palma dla najlepszego filmu powędrowała do "Anory" w reżyserii Seana Bakera. Werdykt jury pod przewodnictwem Grety Gerwig może być odbierany jako zmiana warty w światowym kinie. 

Cannes 2024. Złota Palma dla "Anory" Seana Bakera

Cannes 2024. Złota Palma dla "Anory" Seana Bakera

Źródło:
tvn24.pl

Emerytowany policjant został napadnięty i brutalnie pobity. Podejrzany usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa, a sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt. Pobicie miało być odwetem za przeszłość.

Brutalne pobicie emerytowanego policjanta. To miał być odwet za przeszłość

Brutalne pobicie emerytowanego policjanta. To miał być odwet za przeszłość

Źródło:
tvn24.pl
Giną bez śladu albo giną, bo nie chcą już żyć

Giną bez śladu albo giną, bo nie chcą już żyć

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Saudi Aramco, który nabył 30 procent udziałów w rafinerii Lotosu, planuje emisję swoich akcji na giełdzie w Arabii Saudyjskiej - donosi Reuters. W grę wchodzi sprzedaż akcji o wartości 10 miliardów dolarów. Ma to być największa tego typu transakcja w regionie.

Arabski współwłaściciel Rafinerii Gdańskiej idzie pod młotek

Arabski współwłaściciel Rafinerii Gdańskiej idzie pod młotek

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Najpierw była KrakChemia, a potem słynne już na całą Polskę Delikatesy Alma. W swoim czasie były synonimem luksusu. To już jednak przeszłość. Ostatni sklep pod tą marką, ale prowadzony już przez inną spółkę, został zamknięty. Historia zakończyła się tam, gdzie się zaczęła, czyli w Krakowie.

Były synonimem luksusu, ich historia zakończyła się tam, gdzie się zaczęła

Były synonimem luksusu, ich historia zakończyła się tam, gdzie się zaczęła

Źródło:
tvn24.pl / lovekrakow.pl / Gazeta Wyborcza

Gdyby policzyć z iloma partiami w czasie swoich karier byli związani Jacek Kurski i Adam Bielan, to zabrakłoby palców obu rąk. Jednak dłoń, już po raz kolejny, wyciąga do nich Jarosław Kaczyński. To właśnie jego ugrupowanie stanowi najważniejszą pozycję w politycznych życiorysach Kurskiego i Bielana. Obaj kandydują teraz w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a sam prezes PiS określa ich jako "żołnierzy", którzy potrafią być "twardzi, nawet bezwzględni".

"Żołnierze" Kaczyńskiego. Co tym razem mu przyniosą?

"Żołnierze" Kaczyńskiego. Co tym razem mu przyniosą?

Źródło:
tvn24.pl

Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, przekazał, że rząd skieruje dwa miliardy złotych na walkę z atakami hybrydowymi, co ma wzmocnić bezpieczeństwo żołnierzy w działaniach przeciwko akcjom sabotażowym, w tym atakom w cyberprzestrzeni. Mówił też, że Polska wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią stworzy linę bałtycką. - To będzie największa w historii operacja umacniania naszego bezpieczeństwa na wschodniej granicy - dodał.

Kosiniak-Kamysz zapowiada "największą w historii operację". Chodzi o wschodnią granicę

Kosiniak-Kamysz zapowiada "największą w historii operację". Chodzi o wschodnią granicę

Źródło:
PAP

"Upadek stulecia? 35 lat temu zostać wybranym przez naród senatorem 'Solidarności', skończyć jako ojciec chrzestny ziobrowego Funduszu Solidarności. Trudno upaść niżej, Jarosławie" - napisał w sobotę premier Donald Tusk na platformie X. - Jestem zdecydowanie przeceniany. Żadnym ojcem nie jestem - odpowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. W środę były dyrektor departamentu Funduszu Sprawiedliwości opowiadał o nieprawidłowościach w przyznawaniu milionowych dofinansowań z tego funduszu.

Donald Tusk do Jarosława Kaczyńskiego: trudno upaść niżej, Jarosławie. Prezes PiS odpowiada

Donald Tusk do Jarosława Kaczyńskiego: trudno upaść niżej, Jarosławie. Prezes PiS odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Opublikowano nowe taśmy z rozmowy Tomasza Mraza i Marcina Romanowskiego. Nagrania ujawnione przez TVP Info potwierdzają nasze ustalenia o nieprawidłowościach dotyczących dofinansowań dla fundacji Profeto, które opisaliśmy już w lutym w tvn24.pl. Nagrania mają potwierdzać, że Mraz relacjonował Romanowskiemu rozmowę z "księdzem Profeto", który zapewniał go, że "jak coś będzie nie tak, to szef zapewni osłonę". Romanowski miał odpowiedzieć, że mimo wątpliwości "trzeba brnąć w to".

Nowe taśmy Mraza i Romanowskiego. Dotyczą Fundacji Profeto

Nowe taśmy Mraza i Romanowskiego. Dotyczą Fundacji Profeto

Źródło:
TVP Info

"Nagranie polityków Suwerennej Polski z prokuratorem na telefon jest prawdziwe" - przekazał poseł klubu Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński. Opublikował również odmowę przyjęcia przez prokuraturę jego zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez Zbigniewa Ziobrę.

Witold Zembaczyński: nagranie z prokuratorem jest prawdziwe. Poseł pokazał dokument

Witold Zembaczyński: nagranie z prokuratorem jest prawdziwe. Poseł pokazał dokument

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policja zatrzymała w piątek 22-letniego strażaka, podejrzanego o wzniecenie w lutym tego roku niszczycielskiego pożaru w regionie Valparaiso - przekazał chilisjski dziennik "La Tercera". W wyniku żywiołu zginęło 137 osób, a 16 tysięcy zostało poszkodowanych.

Strażak zatrzymany za wzniecenie pożaru

Strażak zatrzymany za wzniecenie pożaru

Źródło:
PAP, La Tercera

Zakopane staje coraz bardziej popularne wśród arabskich turystów. Liczba rezerwacji w maju wzrosła o 20 procent w porównaniu do ubiegłego roku - donosi Tatrzańska Izba Gospodarcza. Informuje również, że ceny za noclegi na Podhalu są na podobnym poziomie do tych zeszłorocznych.

Szturm arabskich turystów w Zakopanem. "Są w stanie dopłacić więcej"

Szturm arabskich turystów w Zakopanem. "Są w stanie dopłacić więcej"

Źródło:
PAP

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności".

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, odniósł się do działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style. Napisał, że "oświadczenie KRRiT, kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność".

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Źródło:
tvn24.pl