Niedziela jest 501. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Rosyjskie media poinformowały, że przy wjeździe na most Krymski, łączący zaanektowany półwysep z kontynentalną częścią Rosji, ponownie utworzyły się kilometrowe korki. Powodem - jak podano - było zamknięcie przeprawy z powodu "ataku rakietowego" Ukraińców. Mianowany przez Moskwę tak zwany premier Krymu Aleksiej Aksjonow relacjonował na kanale Telegram, że nad miastem Kercz na wschodzie półwyspu została zestrzelona ukraińska rakieta. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 3:50
W niedzielnym komunikacie rosyjska ambasada w USA skrytykowała decyzję Waszyngtonu o wysłaniu broni kasetowej na Ukrainę - poinformował Reuters.
- 1:25
W czterech obwodach Ukrainy ogłoszono w nocy z niedzieli na poniedziałek alarm lotniczy - poinformowały ukraińskie media.
Alarm powietrzny ogłoszono w obwodach donieckim, charkowskim, chersońskim i mikołajowskim.
Ukraińskie media poinformowały, że w Mikołajowie doszło do wybuchu.
- 1:01
Pytany o progres ukraińskiej kontrofensywy ukraiński przywódca przyznał, że nie porusza się ona tak szybko, jak tego oczekuje. Dodał jednak, że jego wojska stale przesuwają się naprzód. Zaznaczył, że nie czuje żadnej presji ze strony Zachodu w tej sprawie i że zachodni przywódcy świadomi są skali trudności zadania.
- 0:52
Mówiąc o nadchodzącym szczycie w Wilnie Zełenski ocenił, że oczekuje zaproszenia dla Ukrainy do NATO. - Jeśli nie będzie konsensusu w sprawie technicznego zaproszenia Ukrainy do Sojuszu, to tylko kwestia politycznej woli, by znaleźć odpowiednie sformułowania i takie zaproszenie wystosować. To byłby ważny sygnał. NATO oznajmiłoby, że nie boi się Rosji - powiedział ukraiński prezydent. Dodał, że chce, by jego kraj otrzymał gwarancje bezpieczeństwa do czasu wstąpienia do NATO.
Już po ukazaniu się wywiadu Biały Dom przekazał, że takie gwarancje mają być przedmiotem rozmowy prezydentów USA i Ukrainy w Wilnie.
- 0:37
- Są sygnały, że może dojść do kolejnego buntu wewnątrz Rosji, rewolucji. Co więcej, jest wielu ludzi, którzy mogliby go poprzeć – powiedział Wołodymyr Zełenski, pytany przez dziennikarzy ABC o bunt Jewgienija Prigożyna. Prezydent Ukrainy stwierdził w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji, że według niego Prigożyn miał ambicje polityczne, lecz przyznał, że do końca nie wie, dlaczego się zatrzymał w drodze do Moskwy.
- 20:52
500 dni od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Anna Maria Dyner i Bogusław Pacek komentują
- 20:42
Ołeh Sencow, ukraiński reżyser i były więzień polityczny Kremla, został ranny na froncie wojny z Rosją. Artysta, który dołączył do obrony Ukrainy na początku rosyjskiej inwazji, poinformował o tym na swoim profilu na Facebooku wyjaśniając, że doznał lekkiej kontuzji.
- Doznałem kontuzji, nie jest ciężka - powiedział w nagraniu wideo. W kolejnym wpisie podał, że został ranny w sobotę. - To było wczoraj. Dziś jest już lepiej. (Jestem - red.) w szpitalu. Chłopaki też" - napisał.
Sencow, reżyser pochodzący z zaanektowanego w 2014 roku przez Rosję Krymu, został skazany przez rosyjski sąd w sierpniu 2015 roku na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser zaprzeczał oskarżeniom i twierdził, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny.
Proces Sencowa był krytykowany przez państwa zachodnie i międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka. Reżyser został zwolniony z rosyjskiej kolonii karnej w ramach wymiany jeńców we wrześniu 2019 roku.
Po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej wojny przeciwko Ukrainie Sencow wstąpił w szeregi Obrony Terytorialnej, a później wyjechał walczyć na wschód kraju.
- 19:50
Jest zbyt wcześnie, by podejmować decyzję w sprawie akcesji Ukrainy do NATO, ale musimy wyłożyć Ukrainie racjonalną ścieżkę do tego - powiedzia w wywiadzie dla CNN prezydent USA Joe Biden. Zaznaczył, że nie ma w tej chwili jednomyślności dopóki trwa wojna z Rosją. Powiedział jednak, że zaoferował Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa oparte na modelu izraelskim.
- Nie sądzę, by była jednomyślność w NATO co do tego, czy wziąć Ukrainę do rodziny NATO w tym momencie, w środku wojny. Na przykład, jeśli byś to zrobił, wtedy - nie rzucam słów na wiatr - jesteśmy zdeterminowani, by zobowiązać się (do obrony - red.) każdego centymetra terytorium, które jest terytorium NATO. To zobowiązanie, które powzięliśmy niezależnie od wszystkiego. I jeśli trwa wojna, to jesteśmy wszyscy na wojnie. Jesteśmy na wojnie z Rosją, jeśli to się stanie - oświadczył Biden w nagranym w piątek wywiadzie udzielonym znanemu publicyście Fareedowi Zakarii na temat polityki zagranicznej.
Prezydent dodał jednak, że "trzeba wyłożyć racjonalną ścieżkę dla Ukrainy, by mogła się zakwalifikować do tego, by być w NATO". Zaznaczył, że "jest zbyt wcześnie, by zwołać głosowanie, bo są też do spełnienia inne kwalifikacje, w tym demokratyzacja i niektóre inne kwestie". Zdradził jednak, że zaoferował w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że w międzyczasie, w trakcie trwania procesu akcesyjnego - "który może chwilę potrwać" - USA mogą zapewnić Ukrainie "bezpieczeństwo a la bezpieczeństwo, które zapewniamy Izraelowi".
- To znaczy dostarczanie broni i potrzebnych zdolności, by mogli się bronić. Jeśli dojdzie do porozumienia, zawieszenia broni, jeśli dojdzie do porozumienia pokojowego, myślę że możemy to wypracować - powiedział amerykański prezydent.
Wspomniał też o swoim spotkaniu z Władimirem Putinem w Genewie i o żądaniu rosyjskiego dyktatora, by wykluczyć członkostwo Ukrainy w NATO. Biden miał wówczas odpowiedzieć, że nie będzie zamykać drogi do NATO dla nikogo.
We fragmencie rozmowy wyemitowanym jeszcze w piątek Biden skomentował też decyzję o wysłaniu Ukrainie amunicji kasetowej. Stwierdził, że była to trudna decyzja, której podjęcie zajęło mu wiele czasu, lecz była konieczna ze względu na to, że Ukraińcom "kończy się amunicja". Dodał też, że amunicja kasetowa dostarczana przez USA, w odróżnieniu od innej tego rodzaju, cechuje się niską liczbą niewybuchów.
- 19:00
Od początku wojny zginęło w Kijowie w wyniku rosyjskich ataków ponad 170 cywilów, a ponad 400 budynków mieszkalnych w mieście zostało zniszczonych przez wroga - poinformował na antenie kanału telewizyjnego Kijów mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.
- W naszym mieście zginęło ponad 170 cywilów, w tym siedmioro dzieci, zniszczono ponad 400 budynków mieszkalnych - powiedział mer.
- Putin potrzebuje terytorium, nie potrzebuje nas, Ukraińców. Dlatego zabija ludność cywilną - dodał Kliczko.
- 17:45
Rosyjskie media poinformowały, że przy wjeździe na most Krymski, łączący zaanektowany półwysep z kontynentalną częścią Rosji, ponownie utworzyły się kilometrowe korki. Powodem - jak podano - było zamknięcie przeprawy z powodu "ataku rakietowego" Ukraińców.
Mianowany przez Moskwę tak zwany premier Krymu Aleksiej Aksjonow relacjonował na kanale Telegram, że nad miastem Kercz na wschodzie półwyspu została zestrzelona ukraińska rakieta.
Kolejka samochodów na moście Krymskim. Zdjęcie z 1 lipca
- 16:59
Jest zbyt wcześnie, by podejmować decyzję w sprawie akcesji Ukrainy do NATO, ale musimy wyłożyć Ukrainie racjonalną ścieżkę do tego - powiedział w wywiadzie dla CNN prezydent USA Joe Biden. Zaznaczył, że nie ma w tej chwili jednomyślności i zasugerował, że do akcesji nie dojdzie, dopóki trwa wojna z Rosją.
- Nie sądzę, by była jednomyślność w NATO co do tego, czy wziąć Ukrainę do rodziny NATO w tym momencie, w środku wojny. Na przykład, jeśli byś to zrobił, wtedy - nie rzucam słów na wiatr - jesteśmy zdeterminowani, by zobowiązać się (do obrony) każdego centymetra terytorium, które jest terytorium NATO. To zobowiązanie, które powzięliśmy niezależnie od wszystkiego. I jeśli trwa wojna, to jesteśmy wszyscy na wojnie. Jesteśmy na wojnie z Rosją, jeśli to się stanie - oświadczył Biden.
Joe Biden: musimy nakreślić mapę drogową dla członkostwa Ukrainy w NATO
- 16:41
Gubernator obwodu briańskiego w Rosji Aleksandr Bogomaz poinformował o zestrzeleniu nad jego regionem dwóch ukraińskich rakiet. W wyniku upadku jednej z nich - oznajmił na kanale Telegram - "został całkowicie zniszczony tartak we wsi Bytosz".
Wcześniej w niedzielę o atakach rakietowych poinformowali gubernator obwodu rostowskiego w Rosji Wasilij Gołubiew i mianowany przez Kreml tak zwany premier zaanektowanego Krymu Siergiej Aksjonow.
- 16:25
"Nie wszystkie szwy jeszcze się zrosły, odłamek został w klatce piersiowej i już rzucają z powrotem na front" - powiedziała małżonka rannego rosyjskiego żołnierza dziennikarzom Radia Swoboda.
Niezależna stacja zebrała kilka podobnych opinii, pisząc o tym, jak niedoleczeni rosyjscy wojskowi trafiają ze szpitali na wojnę w Ukrainie.
Rosja. Media: niedoleczeni rosyjscy żołnierze muszą wracać na front
- 15:11
W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 600 rosyjskich żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.
Od początku inwazji zbrojnej armia Federacji Rosyjskiej straciła w Ukrainie 234 040 wojskowych.
Straty Rosjan minionej doby to także cztery czołgi, 11 pojazdów opancerzonych, 20 systemów artyleryjskich i 19 dronów.
- 15:05
Rosyjscy okupanci ostrzelali dzielnice mieszkalne Chersonia. ranna została 66-letnia kobieta - przekazał szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
- 14:38
Rosyjscy żołnierze częściowo wrócili na pozycje, które opuściły po ataku terrorystycznym na Kachowską Elektrownię Wodną - poinformowała rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.
- Tam, gdzie woda opadła (wojska rosyjskie - red.) wracają, choć jest to dla nich utrudnione z powodu zaminowania terenu - dodała Humeniuk. Rzeczniczka dodała, że Rosjanie "bardzo niechętnie" wracają na swoje pozycje z powodu szerzących się chorób po czerwcowym wysadzeniu zapory na Dnieprze i podtopieniu terenów.
- 13:55
Przed zaplanowanym na przyszły tydzień szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie NATO zamieniło stolicę Litwy w fortecę. Podjęto zakrojone na szeroką skalę działania z myślą o bezpieczeństwie uczestników spotkania - poinformowała agencja Reutera.
Szesnaście państw członkowskich NATO wysłało na Litwę łącznie 1 tys. żołnierzy w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas szczytu, zaplanowanego w dniach 11-12 lipca.
Wydarzenie, które jest organizowane w mieście oddalonym od Rosji o zaledwie 150 km, będzie chronione przez zaawansowane systemy obrony powietrznej państw NATO.
Szczyt NATO na Litwie. Reuters: Wilno zamieniło się w fortecę
- 13:51
Amunicja kasetowa, którą Amerykanie zobowiązali się przekazać Ukrainie, wzbudza wiele kontrowersji. Choć jej zastosowanie wiąże się z ogromnym ryzykiem, może pomóc ukraińskiej armii w pokonaniu pól minowych oraz gęstej sieci rosyjskich okopów, spowalniających kontrofensywę na wschodzie kraju - ocenił w rozmowie z telewizją Sky News ekspert wojskowy, emerytowany generał dywizji sił powietrznych Sean Bell.
Amunicja kasetowa. Jak działa? Dlaczego jest zakazana przez wiele państw? Jak może zmienić wojnę w Ukrainie? Ekspert wyjaśnia
- 13:09
Podczas nadchodzącego szczytu NATO w Wilnie Niemcy będą naciskać na opóźnienie akcesji Ukrainy, obawiając się, że może to doprowadzić Sojusz do wojny z Rosją - powiadomił brytyjski dziennik "Daily Telegraph".
Rozmówca gazety w NATO przekazał, że Niemcy wykorzystają przyszłotygodniowy szczyt NATO w Wilnie, by nakłonić innych członków organizacji do skupienia się na zapewnieniach udzielenia bezpieczeństwa Ukrainie, ale nie na propozycjach członkostwa oferowanych temu państwu.
"Berlin jest niechętny perspektywie zaoferowania (Ukrainie) natychmiastowego członkostwa. Chce procesu i czasu na opracowanie gwarancji, aby faktycznie to członkostwo zablokować. Niemcy nie chcą, by Władimir Putin potencjalnie testował artykuł 5." - podał "Daily Telegraph".
Zgodnie z art. 5 traktatu waszyngtońskiego atak na jedno państwo członkowskie NATO jest uważany również za atak na wszystkie pozostałe.
- 12:19
Od początku inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę zginęło ponad 170 mieszkańców Kijowa - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.
- Putin potrzebuje terytorium, nie potrzebuje nas, Ukraińców. Dlatego zabija cywilów. W naszym mieście zniszczono ponad 400 budynków mieszkalnych i zginęło ponad 170 cywilów, w tym siedmioro dzieci – oznajmił Kliczko.
Kijowski wieżowiec uszkodzony podczas rosyjskiego ataku rakietowego
- 12:17
Dowódca ukraińskich wojsk lądowych Ołeksandr Syrski przekazał, że siły obronne odnieśli sukces na kierunku bachmuckim.
- 11:06
Dowództwo operacyjne Południe poinformowało, że wojska rosyjskie w obwodzie chersońskim w ciągu ostatniej doby ponieśli dotkliwe straty. Ukraińskie siły zniszczyły między innymi dwa systemy artyleryjskie Hiacynt i Msta-B, dwie łodzie, kompleks rakietowy Buk, system walki radioelektronicznej, pięć pojazdów opancerzonych i dron wywiadowczy Zala.
Rosjanie stracili także punkt obserwacyjny na jednej z wysp na Dnieprze.
- 10:51
Militarnie Ukraina byłaby realnym wzmocnieniem NATO, bo takiego doświadczenia bojowego, jakie jej siły zbrojne nabyły przez ostatnie półtora roku nie ma żaden inny członek sojuszu - powiedziała w rozmowie z PAP Alina Nyczyk, politolog z Uniwersytetu w Manchesterze.
Jej zdaniem o przyjęciu do NATO nie decydują tylko kryteria militarne, lecz także polityczne, a w na tym polu Ukraina ma pewne problemy.
- Kluczową kwestią, jeśli chodzi o przyjmowanie nowych członków jest to, czy wejście danego państwa wzmocni sojusz i przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w Europie. Patrząc na Ukrainę w tym kontekście, to jej przyjęcie wzmocniłoby bezpieczeństwo w Europie - mówi Nyczyk.
Wilno będzie gospodarzem lipcowego szczytu NATO
- 9:41
Amunicja kasetowa może pomóc ukraińskiej armii w pokonaniu pól minowych oraz gęstej sieci rosyjskich okopów, spowalniających kontrofensywę na wschodzie kraju - ocenił w rozmowie z telewizją Sky News ekspert wojskowy, emerytowany wicemarszałek brytyjskich sił powietrznych Sean Bell.
W piątek doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan ogłosił, że USA po raz pierwszy dostarczą Ukrainie artyleryjską amunicję kasetową DPICM. Podczas briefingu w Białym Domu Sullivan potwierdził, że Ukraina od dawna starała się o tę broń, zaś w obliczu zmniejszających się zapasów zwykłej amunicji artyleryjskiej amunicja kasetowa będzie stanowiła "pomost" do czasu zwiększenia produkcji.
- 9:18
"Na ziemiach obwodu zaporoskiego, które zostały ostatnio wyzwolone, już odkrywane są miejsca tortur, (urządzone przez wroga) w piwnicach. Te katownie znajdowały się zaledwie kilka kilometrów od poprzedniej linii frontu. Co odkryjemy, gdy nasze wojska przesuną się kilkadziesiąt kilometrów dalej? Możemy się tego tylko domyślać" - napisał w mediach społeczńosćciowych deputowany zaporoskiej rady rejonowej (powiatowej) Anton Żuk.
Doniesienia o rosyjskich katowniach napływały wcześniej ze wszystkich terytoriów wyzwalanych podczas ukraińskich operacji kontrofensywnych w 2022 roku. Miejsca tortur, znajdujące się głównie w piwnicach budynków, odnajdowano m.in. w obwodach kijowskim, chersońskim, charkowskim i donieckim. Pod koniec grudnia ubiegłego roku Prokuratura Generalna Ukrainy potwierdziła, że na obszarach, które były tymczasowo okupowane przez Rosjan, odkryto do tamtego czasu 54 katownie.
- 8:40
W sobotę z Ukrainy do Polski odprawiono 34 tys. osób. Z Polski na Ukrainę wyjechało 35,4 tys. osób – podała straż graniczna. Od 24 lutego 2022 r. – od początku agresji Rosji na Ukrainę, SG zanotowała ponad 13 mln 406 tys. wjazdów do Polski i 11 mln 575 tys. wyjazdów na Ukrainę.
- 8:00
Ukraina już osiągnęła korzyść z czerwcowego buntu szefa najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna przeciwko Kremlowi. Wagnerowcy prawdopodobnie nie wezmą udziału w odpieraniu ukraińskiej kontrofensywy przeciwko Rosjanom, a brak najemników na froncie obniży zdolność bojową całej armii agresora - ocenił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną.
Do takich wniosków prowadzi analiza postępowania rosyjskich władz wobec najemników z Grupy Wagnera. Kreml próbuje uzyskać kontrolę nad wagnerowcami i zlikwidować quasi-niezależny status tej formacji, o czym świadczą ostatnie doniesienia o prawdopodobnym wycofywaniu przynajmniej części bojowników z Republiki Środkowoafrykańskiej i Syrii po odmowie podpisania przez nich kontraktów z ministerstwem obrony. Ponadto odwrót wagnerowców spod Bachmutu w Donbasie już umożliwił ukraińskiej armii przeprowadzenie tam skutecznych lokalnych ofensyw - zauważył think tank.
- 6:54
Wróciliśmy na Ukrainę po to, żeby ponownie udać się na front wojny z Rosją; to jest nasz główny cel - oświadczył w sobotę wieczorem dowódca pułku Azow Denys Prokopenko, jeden z pięciu ukraińskich oficerów uwolnionych z internowania w Turcji. Wojskowi przybyli do ojczyzny wraz z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, składającym w piątek i sobotę wizytę w Stambule.
- Jestem głęboko przekonany o tym, że (służba w) armii to wysiłek zespołowy. Dzisiaj jesteśmy razem z wami, (ale) będziemy kontynuować walkę. Mamy jeszcze coś do powiedzenia na polu bitwy, to nasz obowiązek. Dzisiaj najważniejsze jest to, że ukraińskie wojsko przejęło inicjatywę strategiczną na linii frontu. Każdego dnia posuwamy się naprzód, niszcząc wroga i wyzwalając tymczasowo okupowane terytoria - oznajmił Prokopenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Wołodymyr Zełenski i dowódcy obrony Azowstalu
- 5:14
Rosja prowadzi przygotowania do eksportu skradzionego zboża z terenów okupowanych Ukrainy do Chin - poinformowało ukraińskie Narodowe Centrum Oporu.
Jak podkreślono w komunikacie, w kontrolowanych przez okupanta zakładach produkujących, przetwarzających i przechowujących produkty rolne implenetowane są systemy "stworzone do automatyzacji procesu zbierania i analizowania informacji o produktach rolnych do ich eksportu poza kraje Unii Europejskiej".
"W tym momencie Rosja aktywnie eksportuje skradzione ziarno (...). do Syrii i Turcji pod przykrywką własnych zbiorów" - twierdzi Narodowe Centrum Oporu.
- 3:44
Siły ukraińskie przeprowadziły w sobotę 8 lipca operacje kontrofensywne na co najmniej trzech odcinkach frontu - poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Aktualną sytuację na froncie widać na opublikowanych przez ośrodek mapach.
"Ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar poinformowała 7 lipca, że siły ukraińskie posunęły się o ponad 1 km na południową flankę Bachmutu, a rosyjscy blogerzy twierdzili, że ukraińskie wojska zaatakowały rosyjskie pozycje na południowy-zachód i północny-zachód od Bachmuta. Źródła rosyjskie dodatkowo twierdziły, że siły ukraińskie prowadziły działania ofensywne w zachodnim obwodzie donieckim i zachodnim obwodach" - przekazał ISW.
Instytut podkreśla, że według armii Ukrainy wojska tego kraju kontynuują działania ofensywne w kierunku Berdiańska i Melitopola i że odnoszą "częściowe sukcesy".
- 2:14
Prawie 50 tysięcy Ukraińców otrzymało od początku wojny państwowe odznaczenia. Najważniejsze z nich, tytuł Bohatera Ukrainy, przyznano 298 osobom - poinformował w nocy z soboty na niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"500 dni wojny na pełną skalę. W tym czasie tysiące naszych ludzi pokazało siłę, chwałę i odwagę narodu ukraińskiego w walkach o dobro naszego państwa" - podsumował ukraiński przywódca.
"Jestem dumny z nich wszystkich, wdzięczny każdemu z nich, pamiętamy o naszych bohaterach" - zaznaczył. Dodał, że nie może teraz wymienić wszystkich nazwisk osób zasłużonych. "O niektórych bohaterach będziemy mogli opowiedzieć dopiero po naszym zwycięstwie – ich waleczność jest wyjątkowa" - podkreślił.
- 0:14
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow przekazał, że decyzja USA o przekazaniu Kijowowi bomb kasetowych jest mile widziana - poinformowała w sobotę agencja Reutera. Jak przekazał, taka amunicja pomoże uwolnić ukraińskie terytorium. Obiecał jednocześnie, że bomby nie zostaną użyte na terytorium Rosji.
W piątek doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan ogłosił, że USA po raz pierwszy dostarczą Ukrainie artyleryjską amunicję kasetową DPICM. Potwierdził, że Ukraina od dawna starała się o tę broń, zaś w obliczu zmniejszających się zapasów zwykłej amunicji artyleryjskiej będzie stanowiła ona "pomost" do czasu zwiększenia produkcji.
Joe Biden powiedział w piątek, że decyzja o przekazaniu Ukrainie broni kasetowej "była bardzo trudna", ale ocenił, że Kijów potrzebuje tej amunicji, by uniemożliwić Rosji zatrzymanie kontrofensywy.
USA. Amunicja kasetowa dla Ukrainy. Zachodni sojusznicy Stanów Zjednoczonych protestują
Autorka/Autor:red.
Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Sztab Operacyjny Kraju Krasnodarskiego/vk.com
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu