Amerykanie pokazali, jak polska Anakonda ratuje rozbitka. Na Bałtyku trwają ćwiczenia Baltops

Amerykanie pokazali jak polska Anakonda ratuje rozbitka
Amerykanie pokazali jak polska Anakonda ratuje rozbitka. Na Bałtyku trwają ćwiczenia Baltops
Źródło: U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. Sixth Fleet

Na morzu Bałtyckim trwają ćwiczenia Baltops. W ich trakcie okręty, a także siły powietrzne i lądowe z 20 państw biorą udział w szeregu scenariuszy, mających służyć doskonaleniu działań w wielonarodowym zespole oraz zdolności do reagowania na współczesne zagrożenia i wyzwania. Swoje umiejętności i możliwości sprzętowe zaprezentowali również Polacy.

W dniach 4-15 czerwca trwa główna faza największych międzynarodowych ćwiczeń na Morzu Bałtyckim Baltops (Baltic Operations) w których bierze udział 19 marynarek wojennych państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego i Szwecji jako partnera strategicznego, w tym 50 okrętów, ponad 45 statków powietrznych i tysiąc żołnierzy m.in. z Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Łotwy, Litwy, Holandii, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

To już 52. edycja manewrów, które zainaugurowano w 1972 roku. W 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska.

Głównym celem ćwiczenia jest zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw NATO oraz państw partnerskich w ramach programu Partnership for Peace (PfP). Manewry kładą szczególny nacisk na zgranie i pracę zespołową załóg okrętowych, pozwalając w ten sposób na rozszerzanie poziomu wyszkolenia. Baltops to ćwiczenia potwierdzające rolę sił morskich w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa i tworzeniu atmosfery do bezpiecznego rozwoju gospodarek morskich.

- Dużą wartością Baltops jest możliwość upewnienia się, że sojusznicy i partnerzy NATO mogą współpracować i wspierać się nawzajem, ponieważ nigdy nie wiadomo, jaki będzie scenariusz odzyskiwania [personelu - przyp. red]. Ale im więcej pracujemy razem, tym bardziej jesteśmy zdolni do reagowania w krótkim czasie (...) - mówi Joe Klein, kierownik programu Personnel Recovery z U.S. Naval Forces Europe-Africa, cytowany przez biuro prasowe dowództwa.

Polska Anakonda w akcji

Na swoim Twitterze amerykańskie dowództwo Marynarki Wojennej U.S. Naval Forces Europe-Africa podzieliło się filmikiem, nagranym z perspektywy rozbitka, na którym widać, jak polski śmigłowiec "Anakonda" podejmuje z wody rozbitka na ćwiczeniach.

Anakonda przeznaczona jest do wykonywania zadań poszukiwawczo-ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy. Na pokład może zabrać nawet do ośmiu rozbitków.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: