Najnowsze

Najnowsze

Pod jednym niebem

Pytania o Żydów, Polaków z nimi relacje i ich miejsce w Polsce. Przed wojną żyło ich nad Wisłą 3,5 miliona. To znaczy, że co dziesiąty obywatel Polski był Żydem. Zaraz po wojnie było ich już zaledwie 200 tysięcy. Dziś - według szacunków - jest ich nawet dziesięciokrotnie mniej. Kim są i co to dziś oznacza być Żydem w Polsce?

Zapomniana historia

Dyskusja na temat historycznej odpowiedzialności i odpowiedzialności za słowa powróciła także niedawno przy okazji obchodów rocznicy wydarzeń z marca 1968 roku. Słowo "pamięć" - jak zwykle przy takich okazjach - odmieniane było przez wszystkie przypadki. I o nią także warto zapytać w wyjątkowym miejscu. W Dzierżoniowie po wojnie zamieszkało blisko 20 tysięcy Żydów, co stanowiło połowę ludności miasteczka. Po pogromie kieleckim, a później po roku 1968, wyjechali praktycznie wszyscy. Dziś mieszka ich tam kilkudziesięciu. W materiale wykorzystano fragment filmu: "Budujemy radioodbiorniki. Fabryka lamp i odbiorników radiowych", Polska Kronika Filmowa 13/47, WFDiF.

Historyczny pozew

Kolejne echa głośnej już na całym świecie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Tym razem stała się jednym z ważniejszych tematów w Argentynie. Tamtejszy portal miał naruszyć dobre imię narodu polskiego, więc do polskiego sądu trafił pozew Reduty Dobrego Imienia. Ich zdaniem argentyński portal internetowy Pagina 12 naruszył przepisy znowelizowanej ustawy o IPN.

"Mogli pójść na całość i wybrać Kaczyńskiego, żeby zwołał posiedzenie KRS"

- Co ma Trybunał Konstytucyjny wspólnego z KRS-em? Tyle ile partia PiS - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były premier Kazimierz Marcinkiewicz, komentując projekt nowelizacji ustawy o KRS. Zapowiadana zmiana w prawie przewiduje, że pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady zwoła prezes Trybunału Konstytucyjnego. - Dlaczego nie prezes partii? Uważam, że tu już mogli pójść na całość - dodał. Gośćmi drugiej części programu byli dr Adam Bodnar i Maria Ejchart-Dubois.

Merkel o ataku na Skripala: wiele śladów wskazuje na Rosję

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w piątek w Paryżu, że "wiele śladów wskazuje, iż Rosja ponosi odpowiedzialność" za atak na byłego podwójnego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii z użyciem gazu paralityczno-drgawkowego.

783 przypadki defraudacji. Zuma oskarżony

Były prezydent RPA Jacob Zuma, który zrezygnował z urzędu w połowie lutego, będzie musiał stawić czoło zarzutom oszustw i korupcji przy udzielaniu kontraktu na dostawy broni o wartości ponad dwóch i pół miliarda dolarów. Zarzuty przedstawił w piątek główny prokurator kraju.

"W spółkach strategicznych mogą być politycy, nawet powinni"

To jest po prostu nieprzyzwoite - komentował poseł PSL Piotr Zgorzelski w programie "Tak jest" w TVN24. Odniósł się w ten sposób do informacji o zarobkach osób związanych z PiS i zajmujących wysokie stanowiska w PZU. - W spółkach strategicznych mogą być politycy, nawet powinni - odpowiadał na to Sylwester Chruszcz z koła poselskiego Wolni i Solidarni.

"Mogli pójść na całość i wybrać Kaczyńskiego, żeby zwołał posiedzenie KRS"

- Co ma Trybunał Konstytucyjny wspólnego z KRS-em? Tyle, ile partia PiS - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były premier Kazimierz Marcinkiewicz, komentując projekt nowelizacji ustawy o KRS. Zapowiadana zmiana w prawie przewiduje, że pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady zwoła prezes Trybunału Konstytucyjnego. - Dlaczego nie prezes partii? Uważam, że tu już mogli pójść na całość - dodał.

Kto i czego powinien uczyć polskie dzieci?

Instytut Ordo Iuris opublikował raport podsumowujący kampanię „Chrońmy dzieci!”. Jej celem była „pomoc rodzicom w rozpoznaniu organizacji, z którymi ich dzieci mogą zetknąć się podczas zajęć szkolnych.” Jak piszą autorzy raportu „zajęcia dodatkowe w szkole prowadziły organizacje promujące obyczaje grup LGBTQ, utożsamiające się z ideologią gender, propagujące permisywny model edukacji seksualnej.” Na liście jest 25 organizacji. Wśród nich także m.in Amnesty International. Autorzy raportu twierdzą, że w większości przypadków o prowadzonych zajęciach nie wiedziała rada rodziców, która powinna je najpierw zaopiniować. Prezes Ordo Iuris uważa, że kampania jest nakierowana na uświadomienie rodziców i szkół o zakresie kompetencji i praw rodziców. Swoje wątpliwości co do wiarygodności danych zebranych w raporcie zgłaszają m.in przedstawiciele ruchu „Rodzice przeciwko reformie edukacji”. O raporcie Ordo Iuris rozmawiali w programie Tak Jest Dorota Łoboda i Jerzy Kwaśniewski.

Nowego Bonda nakręci twórca "Trainspotting"

Brytyjski reżyser Danny Boyle potwierdził, że będzie odpowiedzialny za scenariusz i reżyserię najnowszego, dwudziestego piątego filmu o Jamesie Bondzie. W roli głównej zobaczymy Daniela Craiga. Ponoć po raz ostatni.

"Kijanka", "czajnik", "plemnik". Nieśmiertelna maszyna "made in Poland"

Najliczniej produkowany śmigłowiec w Polsce i najdłużej służący, bo mający już pół wieku na "karku". Nazywany przez wojskowych "kijanką", "czajnikiem" czy "plemnikiem" Mi-2 to maszyna legenda. Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych w ramach przygotowań do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaprezentowało śmigłowce, które choć są zabytkami, do muzeum jeszcze się nie wybierają. Około 40 maszyn Mi-2 wciąż lata z biało-czerwonymi szachownicami, a ich następców na razie nie widać.

Krytykowała policję, nie żyje. Tysiące Brazylijczyków na ulicach

W piątek tysiące ludzi wyszły na ulice brazylijskich miast w proteście po zabójstwie znanej aktywistki i polityk Marielle Franco. 38-letnia obrończyni praw człowieka i radna miasta Rio de Janeiro, znana z ujawniania przypadków nadużyć ze strony policji, została zamordowana w środę w nocy.

Gersdorf pisze, Ziobro odpowiada: ufam, że będzie wykonywać swoje obowiązki

Nie oczekuję, aby prezes Gersdorf zgadzała się ze wszystkimi rozwiązaniami prawnymi przegłosowanymi przez Sejm i podpisanymi przez prezydenta - oświadczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, komentując w piątek list napisany przez Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego. Jak dodał, ma nadzieję, iż "będzie [ona] wykonywać swoje obowiązki" w sprawie zwołania pierwszego posiedzenia nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

"Ludzie wyrzucani jak z katapulty". Horror na stoku w Gruzji

Ludzie ratowali się, skacząc z wyciągu. Ci, którzy nie zeskoczyli, byli wyrzucani na stacji początkowej jak z katapulty - tak na antenie TVN24 świadkowie relacjonowali awarię wyciągu narciarskiego w Gruzji. W kurorcie Gudauri w piątek instalacja odmówiła posłuszeństwa. Co najmniej kilka osób zostało rannych.

Sprawa Tomasza Komendy. Dlaczego spędził w więzieniu 18 lat? Najważniejsze fakty

Po 18 latach więzienia Tomasz Komenda, decyzją wrocławskiego sądu, wyszedł na wolność. Prokuratura twierdzi, że ma stuprocentowe dowody świadczące o jego niewinności. Na razie jednak sąd tego jeszcze nie rozstrzygał. Prokuratora Okręgowa w Łodzi zajęła się już natomiast badaniem śledztwa sprzed lat, które doprowadziło do skazania Komendy. Zebraliśmy najważniejsze fakty, jakie dotąd poznaliśmy w tej sprawie.

"Problemy cyborga", czyli: jak naładować bioniczne ramię w tłumie?

Angel Giuffria urodziła się bez ręki, a na co dzień korzysta z zaawansowanej technologicznie protezy. Ostatnio w mediach społecznościowych zrelacjonowała sytuację, która zdarza się mało komu. Na konferencji w Teksasie kobieta stanęła wobec problemu... naładowania swego bionicznego ramienia.

Kontrowersyjne słowa Seehofera o islamie. Merkel się dystansuje

Islam nie przynależy do Niemiec, które zostały ukształtowane przez chrześcijaństwo, ale wyznawcy islamu rzecz jasna tak - oświadczył w opublikowanym w piątek wywiadzie z dziennikiem "Bild" nowy szef MSW tego kraju Horst Seehofer. Zapowiedział skuteczniejsze egzekwowanie polityki imigracyjnej. Seehofera na stanowisku premiera Bawarii zastąpił tymczasem Markus Soeder.