39 lat od pierwszego przeszczepu serca. Prof. Michał Zembala: dzisiaj brakuje dyskusji na temat jakości

Źródło:
TVN24
Transplantologia jest dla wielu osób szansą na nowe życie. Dlatego tak ważne są deklaracje woli
Transplantologia jest dla wielu osób szansą na nowe życie. Dlatego tak ważne są deklaracje woliMałgorzata Mielcarek/Fakty TVN
wideo 2/6
Transplantologia jest dla wielu osób szansą na nowe życie. Dlatego tak ważne są deklaracje woliMałgorzata Mielcarek/Fakty TVN

39 lat temu zespół Zbigniewa Religi usunął zniszczone serce 62-letniego mieszkańca Krzepic, a w pustą przestrzeń w klatce piersiowej wszył nowe, pobrane od zmarłego dawcy. To był początek historii polskiej transplantologii. O rocznicy przypomniał w mediach społecznościowych profesor Michał Zembala i zwrócił jednocześnie uwagę na problemy, z którymi specjaliści i pacjenci borykają się mimo upływu lat. - To, co cieszy, to szeroka akceptacja dawstwa. To, co martwi - to brak otwartej dyskusji na temat jakości - mówi w rozmowie z nami kardiochirurg.

5 listopada 1985 roku zespół docenta Zbigniewa Religi po raz pierwszy w Polsce przeszczepił serce 62-letniemu rolnikowi z Krzepic. Religa zrobił z Zabrza najlepszą klinikę transplantacyjną w kraju i czołową w Europie. Właśnie mija 39 lat od pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce. O rocznicy przypomniał w mediach społecznościowych kardiochirurg profesor Michał Zembala.

"39 lat temu zespół docenta Religi usuwa zniszczone serce 62-letniego mieszkańca Krzepic i w jego miejsce wszywa nowe - pobrane od zmarłego dawcy. Chory niedługo później odzyskuje przytomność, a sprawna rehabilitacja pozwala mu sprawnie funkcjonować już w kilka dni po zabiegu. Tworzy się historia polskiej transplantologii. Transplantologii, która w ciągu tych niemal 40 lat przeżywała swoje dni jasne i ciemne, wzloty i upadki, momenty zachwytu i zwątpienia, społecznej akceptacji i niezrozumienia" - czytamy we wpisie.

Oglądaj w TVN GO: Pierwszy udany przeszczep serca w Polsce. "Tak zaczęła się nowa era kardiochirurgii"

"Nikt nie spojrzy dalej, co się dzieje z biorcą"

Profesor Zembala zwraca uwagę na problemy, z którymi - mimo upływu lat - nadal mierzy się polska transplantologia.

"Gdzie dziś jesteśmy? Gdzie postawa ludzi, którzy dzień i noc pracowali na rzecz najciężej chorych i pozostawionych sobie pacjentów, dla których nie było innego ratunku? Jak my dziś, prócz biegów, selfiaków na ściance i głośnego 'TAK' rozumiemy ideę dzielenia się życiem nawet po naszej śmierci? Czy jako społeczeństwo i medyczna społeczność jesteśmy świadomi wyników dzisiejszych programów transplantacyjnych? Czy stać nas na otwartą dyskusję na temat potrzeb i zmian, mówienia o jakości w sposób jawny, bez osobistych uprzedzeń i animozji? Przy gasnącej aktywności transplantacyjnej niektórych ośrodków w kraju marzę by powstała alternatywa - miejsce, które służyć będzie ciężko chorym, którzy dziś szukają ratunku w odległych placówkach w kraju" - napisał w poście.

W rozmowie z portalem tvn24.pl przyznał, że cieszy już "szeroka akceptacja dawstwa", ale martwi "brak otwartej dyskusji na temat jakości".

- My jako społeczeństwo jesteśmy zafascynowani tym, że jest przeczep, że jest nowe życie. Nikt jednak nie spojrzy dalej, co się z tym biorcą serca, płuc czy nerki dzieje - powiedział profesor Michał Zembala.

Czytaj także: Serce uderzy 2,5 miliarda razy. Chyba że ktoś je wytnie

W Polsce jest 6 ośrodków, w których wykonuje się przeszczep serca - to głównie Warszawa, Zabrze, Wrocław, ale i Poznań, Gdańsk i Kraków.

- Potrzebna jest otwarta dyskusja na temat jakości - jakości rozumianej także jako przeżycie odległe chorych po zabiegu transplantacji. Polska medycyna dysponuje dziś danymi, które w obiektywny sposób pokazują nie tylko liczbę wykonywanych zabiegów, ale i jego wynik wczesny i odległy. Musimy równać do wyników Europy i świata. Trochę nam, szczególnie w transplantacji serca, tego dziś brakuje - dodał prof. Zembala.

Prof. Zbigniew Religa ze zdjęciem wykonanym w 1987 r. przez fotografa National Geographic Jamesa L. StanfieldaZenon Żyburtowicz/Afa Pixx/PAP

Czytaj także: Za życia nie zgadzają się na oddanie organów po śmierci. Dlaczego? Rozmowa z psychotransplantologiem

Autorka/Autor:MAK/tok

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Zenon Żyburtowicz/Afa Pixx/PAP

Pozostałe wiadomości

Czternaście osób, w wieku od trzech do 78 lat, po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali. Mieli zawroty głowy i zaburzenia równowagi, niektórzy wymiotowali. Okazało się, że wszyscy mieli w organizmach ślady marihuany. Z nieoficjalnych ustaleń TVN24 wynika, że ktoś dodał do potrawy stary olejek, który należał do zmarłej babci.

14 osób po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali, miały w organizmach ślady marihuany. Nowe ustalenia

14 osób po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali, miały w organizmach ślady marihuany. Nowe ustalenia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24/Onet

Rosja rozmieszcza we wschodniej Libii systemy obrony powietrznej S-300 i S-400, co wzbudziło niepokój zaangażowanej w zachodniej części kraju Turcji. O sprawie poinformowały libijski portal Libyaobserver oraz amerykański USGlobal.

Wybrali kierunek. Rosja przenosi sprzęt z baz w Syrii

Źródło:
PAP

Tragedia pod Gostyninem. Nie żyje 64-letnia kobieta, a 63-letni mężczyzna trafił do szpitala. Do sprawy policja zatrzymała 35-letniego syna poszkodowanych.

Tragedia w Boże Narodzenie. Nie żyje kobieta, ranny mężczyzna. Policja zatrzymała syna pary

Tragedia w Boże Narodzenie. Nie żyje kobieta, ranny mężczyzna. Policja zatrzymała syna pary

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli świątecznych potraw zostało zbyt wiele, można je przynieść do jadłodzielni - to miejsca, w których w specjalnie oznaczonych lodówkach i szafkach można pozostawić jedzenie lub skorzystać z tego, co zostawili inni.

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Ruiny kościoła w Mielniku, wzgórze zamkowe w Drohiczynie (woj. podlaskie). Ale też miejsca na terenie Litwy i Ukrainy. Wszystkie leżą w tzw. Pasie Witolda i są związane z postacią wielkiego księcia litewskiego, brata króla Władysława II Jagiełły, którego znamy chociażby z "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza.

Znamy go z "Krzyżaków" i obrazu Jana Matejki. Odtwarzają w 3D zamki z czasów księcia Witolda

Znamy go z "Krzyżaków" i obrazu Jana Matejki. Odtwarzają w 3D zamki z czasów księcia Witolda

Źródło:
tvn24.pl

Ukraińskie drony zaatakowały lotnisko Bałtimor w obwodzie woroneskim w Rosji. Stacjonują tam samoloty należące do 47. pułku lotniczego, w tym bombowce Su-34 - podały rosyjskie kanały na Telegramie. Kijów jak dotąd nie odniósł się do tych doniesień.

Media: ważne lotnisko w Rosji zaatakowane przez drony

Media: ważne lotnisko w Rosji zaatakowane przez drony

Źródło:
tvn24.pl, RBK-Ukraina, NV

Samolot próbował wylądować dwa-trzy razy, ale nie udało mu się to - wspomniał Subchonkuł Rachimow, pasażer Embraera 190, który w środę rano rozbił się nieopodal miasta Aktau w Kazachstanie. Subchonkuł ocenił, że gdyby nie manewr pilota, "wszyscy byśmy zginęli". Zaur Mamedow też był na pokładzie tego samolotu. Wracał z pogrzebu ojca. Kiedy doszło do katastrofy, nagrał wiadomość do przyjaciółki: "Nie martw się. Nasz samolot spadł i się rozbił. Żyję. Jestem gdzieś w Kazachstanie".

Gdyby nie pilot "wszyscy byśmy zginęli". Ocaleli z katastrofy, wspominają dramatyczne chwile

Gdyby nie pilot "wszyscy byśmy zginęli". Ocaleli z katastrofy, wspominają dramatyczne chwile

Źródło:
Zakon, BBC, Nastojaszczeje Wremia, PAP, tvn24.pl

12-latek na hulajnodze został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Chłopiec trafił do szpitala.

Chłopiec potrącony na pasach. Jechał na hulajnodze

Chłopiec potrącony na pasach. Jechał na hulajnodze

Źródło:
TVN24

"W noc wigilijną Rosja dokonała masowego ataku rakietowego na ukraińskie miasta. W tym czasie, w świątecznym wywiadzie, premier Orban nazwał Putina uczciwym partnerem Węgrów" - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Wspomniał przy tym o Marcinie Romanowskim, który uciekł z Polski i otrzymał azyl polityczny na Węgrzech.

Tusk pisze o zmasowanym ataku na Ukrainę, Orbanie, Putinie i Romanowskim

Tusk pisze o zmasowanym ataku na Ukrainę, Orbanie, Putinie i Romanowskim

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ciało samicy mamuta, liczące sobie 50 tysięcy lat, znaleziono w kraterze na terenie Syberii. Rosyjscy badacze poinformowali o odkryciu w poniedziałek. - To jeden z najlepszych okazów, jakie kiedykolwiek znaleziono - powiedział w rozmowie z agencją informacyjną TASS Maksim Czeprasow, rosyjski paleontolog.

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

Źródło:
Reuters, CNN

Kate Cassidy, partnerka zmarłego w październiku Liama Payne'a, opowiedziała o wyzwaniu, jakim jest Boże Narodzenie dla osób przechodzących żałobę. Zaapelowała do swoich obserwatorów w mediach społecznościowych, by z łagodnością podchodzili do pogrążonych w smutku i życzyła wszystkim czasu "pełnego miłości".  

Dziewczyna Liama Payne'a o świętach wypełnionych "żałobą i smutkiem" 

Dziewczyna Liama Payne'a o świętach wypełnionych "żałobą i smutkiem" 

Źródło:
BBC, Metro, tvn24.pl

26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Dziennikarz TVN24 Artur Molęda wystawił na aukcję WOŚP wyjątkowe zdjęcie dwóch amerykańskich myśliwców F-35 i polskiego F-16 z podpisami. O szczegółach opowiedział w studiu TVN24.

Jako pierwszy polski dziennikarz poleciał myśliwcem F-16. Artur Molęda przekazał na WOŚP "niebywałą pamiątkę"

Jako pierwszy polski dziennikarz poleciał myśliwcem F-16. Artur Molęda przekazał na WOŚP "niebywałą pamiątkę"

Źródło:
TVN24

Kiedy zdjęto rusztowanie, poznaniacy przecierali oczy ze zdumienia. Ci starsi mogli zastanawiać się, czy właśnie nie przenieśli się w czasie. Od listopada Dom Książki przy ulicy Gwarnej wygląda, jak pół wieku temu tuż przed otwarciem. A może nawet lepiej.

Piękny prezent na 50. urodziny. Dom Książki jak nowy

Piękny prezent na 50. urodziny. Dom Książki jak nowy

Źródło:
tvn24.pl
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

W Nowym Jorku spadł śnieg. Białych świąt w tym mieście nie było od 15 lat - podały lokalne media. W Boże Narodzenie w Central Parku leżało kilka centymetrów śniegu. - Bez śniegu nie ma świąt - zauważył Julian Gonsalves, mieszkaniec Nowego Jorku.

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Źródło:
ENEX, abcnews.go.com, nypost.com

Kierowca taksówki zjechał z jezdni na chodnik i staranował na nowojorskim Manhattanie przechodniów. Siedem osób, w tym 9-letni chłopiec, zostało rannych. Trzy osoby przewieziono do szpitala - poinformowała policja dodając, że kierowca najprawdopodobniej zasłabł.

Taksówkarz staranował przechodniów na Manhattanie

Taksówkarz staranował przechodniów na Manhattanie

Źródło:
Reuters, PAP, ABC7
Odkryli osobisty sztandar Adolfa Hitlera. To unikat na skalę światową. I kłopot

Odkryli osobisty sztandar Adolfa Hitlera. To unikat na skalę światową. I kłopot

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policja w stolicy Mozambiku, Maputo, poinformowała, że w tamtejszym więzieniu doszło do buntu, w jego skutek uciekło 1534 osadzonych. Na ulicach trwają starcia po decyzji sądu o wygranych wyborach prezydenckich przez Daniela Chapo, kandydata partii Frelimo. Opozycja twierdzi, że wybory sfałszowano.

Bunt w więzieniu, ponad 1500 zbiegłych. Powyborczy chaos trwa

Bunt w więzieniu, ponad 1500 zbiegłych. Powyborczy chaos trwa

Źródło:
PAP
Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Francuski kurort narciarski Avoriaz zajął pierwsze miejsce w rankingu najpiękniejszych ośrodków narciarskich w Europie. Obiekt wyróżnia się wyjątkową scenerią i nowatorską architekturą, co sprawia, że przyciąga nie tylko narciarzy, ale także miłośników kolarstwa czy pieszych wędrówek.

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Źródło:
PAP

Siły lojalne wobec obalonego syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada zorganizowały zasadzkę na funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa nowych władz - poinformowała tymczasowa administracja kraju w czwartek nad ranem. Przekazano, że zginęło 14 osób, a dziesięć kolejnych zostało rannych.

Zasadzka sił wiernych Asadowi. Są zabici i ranni

Zasadzka sił wiernych Asadowi. Są zabici i ranni

Źródło:
PAP

Jedna z osób będących na pokładzie samolotu azerskich linii lotniczych zarejestrowała ostatnie chwile przed rozbiciem się maszyny w środę w Kazachstanie. Na nagraniu widać między innymi pasażerów w maskach tlenowych. W katastrofie zginęło kilkadziesiąt osób, a pozostali z obrażeniami trafili do szpitala.

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Źródło:
Reuters, PAP

Czy to same pszczoły "zbudowały własną architekturę" z plastra miodu, która przypomina kształtem serce? Tak przekonują internauci, komentując popularne w sieci zdjęcie. Ono jest prawdziwe, ale towarzysząca mu historia niezupełnie.

Pszczoły same tak zrobiły? "To coś, w co wszyscy chcemy wierzyć"

Pszczoły same tak zrobiły? "To coś, w co wszyscy chcemy wierzyć"

Źródło:
Konkret24