Wybory samorządowe 2024. Obecny prezydent, dyrektor IPN i miejski radny. Oni chcą rządzić Lublinem

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Lublin
LublinGoogle Earth
wideo 2/2
LublinGoogle Earth

Dotychczas start w wyborach na prezydenta Lublina oficjalnie potwierdziło trzech kandydatów. O reelekcję powalczą: sprawujący władzę od trzech kadencji Krzysztof Żuk; popierany przez PiS dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Robert Derewenda oraz miejski radny Marcin Nowak, który wystartuje z poparciem Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Polki i Polacy wybiorą burmistrzów i prezydentów miast i wójtów gmin. Jeśli pierwsza tura nie przyniesie rozstrzygnięcia, druga odbędzie się dwa tygodnie później, 21 kwietnia. 7 kwietnia wybierzemy też radnych gmin, miast, powiatów i sejmików wojewódzkich.

W kolejności alfabetycznej przedstawiamy kandydatów, którzy do tej pory potwierdzili swój start w wyborach na prezydenta Lublina.

Czytaj też: Wybory samorządowe 2024. Kogo wybieramy w głosowaniu?

Kandydat na prezydenta Lublina: Robert Derewenda (PiS)

Kandydaturę Roberta Derewendy na stanowisko prezydenta ogłosił 10 lutego w Lublinie były premier Mateusz Morawiecki.

- Robert (Derewenda) powiedział mi o bardzo wysokim długu, o zadłużeniu Lublina i o tym, w jaki sposób oddłużyć miasto przy jednoczesnym zwiększeniu możliwości rozwojowych. Z jednej strony te możliwości są krępowane przez za często zmieniający się plan zagospodarowania przestrzennego, a z drugiej przez właśnie brak uporządkowania i brak logiki rozwojowej - stwierdził Morawiecki.

Sam kandydat na prezydenta niewiele wówczas mówił o programie wyborczym. Podkreślił, że powstanie on "na bazie rozmów z mieszkańcami, z kandydatami na radnych".

Więcej szczegółów zdradził 2 marca podczas konwencji samorządowej, na której towarzyszył mu m.in. były minister edukacji, poseł z Lublina, Przemysław Czarnek.

Podkreślił, że Lublin musi musi rozwijać się "dynamiczniej". Ambicją Dereweckiego jest, aby Lublin był "centrum tej części Europy", nie na peryferiach wschodu, nie wpisany w geopolitykę gdzieś z Paryżem, Berlinem, tylko w geopolitykę Europy środkowo-wschodniej. Ma być węzłem w tej części Europy pomiędzy północą, a południem, wschodem i zachodem".

Chce też, aby Lublin był "nowoczesnym miastem", które rozwija się "na miarę swoich możliwości".

W mediach społecznościowych napisał, że bezpieczeństwo ma być podstawą, na której chce budować wspólną przyszłość lublinian. "Jednak równie ważne jest zapewnienie warunków do rozwoju Lublina. Poprzez inwestycje w infrastrukturę, edukację, kulturę i przedsiębiorczość, chcę stworzyć warunki sprzyjające dynamicznemu rozwojowi miasta i zapewnić, aby każdy mieszkaniec mógł realizować tu swoje marzenia - ogłosił Derewenda.

- Chcę, aby Lublin był miejscem, w którym każdy, niezależnie od pochodzenia czy przekonań, mógł czuć się spełniony i bezpieczny - podkreślił.

Szczegółowych informacji jak chce to zrobić, jeszcze nie zdradził.

47-letni Derewenda był m.in. dyrektorem Archiwum Głównego Ruchu Światło-Życie i dyrektorem Instytutu im. ks. Franciszka Blachnickiego.Od stycznia 2022 r. jest dyrektorem lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Pracuje w Instytucie Historii KUL. Od 2018 r. zasiada w Radzie Miasta Lublin. Należy do klubu radnych PiS.

To, że PiS postawił na Roberta Derewengę oznacza, że o fotel prezydenta nie powalczy marszałek województwa Jarosław Stawiarski. Wcześniej pojawiały się nieoficjalne informacje, że zamierza kandydować.

Czytaj też: Wybory samorządowe 2024. Jak głosować poza miejscem zameldowania?

Robert DerewendaWojtek Jargiło/PAP

Kandydat na prezydenta Lublina: Marcin Nowak (Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy)

O fotel prezydenta Lublina będzie się także ubiegał wieloletni miejski radny Marcin Nowak. Wystartuje z Komitetu Wyborczego Wyborców Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy. Formalnie swój start w wyborach ogłosił 4 marca.

W przeszłości był członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. W wyborach samorządowych i parlamentarnych startował z list Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej. Miał także krótki epizod z Polską 2050 Szymona Hołowni.

Nowak od ponad 17 lat pełni funkcję radnego Rady Miasta Lublin. W ostatnich wyborach samorządowych startował z komitetu obecnego prezydenta Lublina, Krzysztofa Żuka. Przez klubowych kolegów został wybrany na wiceprzewodniczącego rady miasta. Z funkcji został odwołany po tym, jak zdecydował się na start do Senatu konkurując z kandydatem ze wspieranym przez KO Jackiem Trelą.

Nowak - podczas konferencji prasowej, na której zapowiedział swój start w nadchodzących wyborach mówiąc o swoich priorytetach wskazał działanie na rzecz lokalnej przedsiębiorczości. "Jako samorządowcy jesteśmy w stanie wpływać na ustalenie czynszów w zakresie lokali będących w zasobach gminy Lublin. Uważam, że drobni przedsiębiorcy powinni z takich ulg skorzystać" - powiedział. "To bardzo ważne, by szczególnie rzemieślnicy, drobni przedsiębiorcy mogli korzystać z zasobów miasta na warunkach preferencyjnych" - dodał.

Wskazał też na konieczność weryfikacji strefy płatnego parkowania, której beneficjentami - jego zdaniem - powinni być mieszkańcy. "Główne obciążenia powinny spoczywać na przyjezdnych" - stwierdził.

Przedstawiając swój program wyborczy Nowak zadeklarował m.in.: zmniejszenie długu miasta, przeznaczenie większych środków na poprawę jakości dróg, chodników i intensyfikację połączeń komunikacji miejskiej. Podkreślił też znaczenie akademickości Lublina, współpracy z miastami partnerskimi, zapowiedział zmianę polityki komunalnej i budowę mieszkań dla najuboższych. Zachęcił kontrkandydatów do debaty.

Czytaj też: Czy w wyborach samorządowych można głosować poza miejscem zamieszkania? A za granicą?

Kandydat na prezydenta Lublina: Krzysztof Żuk (KWW Krzysztof Żuk)

Krzysztof Żuk, obecny prezydent Lublina, będzie walczył o czwartą kadencję. Wystartuje z własnego komitetu z poparciem Koalicji 15 października (PO, PSL, Polska 2050, Nowa Lewica) i Wspólnego Lublina.

"Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztof Żuk powstał po to, żeby skonsolidować środowiska i ugrupowania polityczne wokół najważniejszej dla nas sprawy, wokół nowej strategii rozwoju Lublina, czyli wokół budowania przyszłości dla mieszkańców i mieszkanek naszego miasta" - mówił Żuk podczas konferencji prasowej, na której zapowiedział swój start w najbliższych wyborach samorządowych.

Owa zapowiadana "nowa strategia", którą prezydent chce realizować z radnymi przewiduje m.in. wsparcie mieszkalnictwa komunalnego i społecznego, zwiększenie kompetencji rad dzielnic w zarządzaniu miastem oraz inwestycje w dzielnicach, realizację projektów dotyczących ochrony terenów zielonych i tworzenie nowych miejsc odpoczynku i rekreacji oraz stymulowanie rozwoju mobilności.

Żuk zapowiada też działania służące dalszemu rozwojowi gospodarczemu, w tym: wpieranie lokalnych przedsiębiorców, przyciąganie inwestorów, tworzenie miejsc pracy, i terenów inwestycyjnych, a także wzmacnianie potencjału środowiska akademickiego oraz wykorzystanie potencjału twórczego środowisk kultury i organizacji pozarządowych.

Obiecuje też ściągnięcie do miasta wydarzeń sportowych i rozwijanie infrastruktury w dzielnicach.

Poparcie dla Krzysztofa Żuka, który powalczy o czwartą kadencję wyraziła m.in. posłanka Marta Wcisło (PO), minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman (PSL), były senator Jacek Bury (Polska 2050), Wiktor Sawicki (Nowa Lewica) i zastępca prezydenta Lublina Mariusz Banach (Wspólny Lublin).

Żuk rządzi Lublinem od grudnia 2010 roku, kiedy startując z komitetu PO w drugiej turze wygrał z kandydatem PiS Lechem Sprawką. W 2014 r. w pierwszej turze pokonał Grzegorza Muszyńskiego z PiS. W 2018 r. startował z własnego komitetu i ponownie wygrał z kandydatem PiS, którym wówczas był poseł Sylwester Tułajew.

Krzysztof Żuk będzie walczył o czwartą kadencję Jakub Kaczmarczyk/PAP

Wcześniej start w wyborach zapowiedział też pisarz, autor kryminałów Marcin Wroński ale ostatecznie się z wyborów się wycofał, bo - jak przekazał - nie udało mu się zgromadzić szerszego grona osób z różnych środowisk politycznych i samorządowych.

Autorka/Autor:ms

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24