Niewybuch na budowie. Mieszkańcy mogą wracać do domów

Niewybuchy znaleziono w Augustowie na posesji 47-latka (zdjęcie ilustracyjne)
Lublin
Źródło: Google Earth

Na placu budowy w rejonie ulicy Walecznych w Lublinie znaleziono niewybuch, prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Mieszkańcy okolicznych bloków, na czas trwania akcji saperów, musieli opuścić swoje domy. Większość z nich poszła do pracy lub szkoły.

Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie nadkomisarz Kamil Gołębiowski powiedział, że ewakuacja przebiegła spokojnie i sprawnie. Mieszkańcy zostali powiadomieni o ewakuacji jeszcze w czwartek (14 listopada).

- Zdecydowana większość osób udała się po prostu do pracy, czy do szkoły. Naszej pomocy wymagały przede wszystkim osoby starsze - powiedział Gołębiowski.

Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin poinformowała, że z wyznaczanego tymczasowego miejsca pobytu na stadionie Arena Lublin skorzystało ok. 40 osób. Przewiozły ich tam specjalne autobusy miejskie. Natomiast ponad 60 osób chorych i niepełnosprawnych skorzystało transportu medycznego. Zostali oni przewiezieni do domów pomocy społecznej oraz ośrodka wsparcia.

Po godzinie 11 poinformowano, że saperzy usunęli niewybuch, a mieszkańcy mogą wracać do swoich domów.

Zamknięte pobliskie przedszkola i żłobki

Wojskowi saperzy wyznaczyli strefę ewakuacji w obszarze 200 metrów od miejsca znalezienia niewybuchu na ul. Walecznych. Obszar ten obejmował część budynków położonych przy sześciu ulicach: Czwartek (numery 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27), Lwowska (numery 6, 8, 10, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26), Podzamcze (numery 3, 5, 7a), Walecznych (numery 3 i 4), Unicka (numery 5 i 7) oraz Gustawa Dolińskiego 1. Jak informowała Justyna Góźdź z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin na tym terenie - na podstawie danych z ewidencji ludności – mieszka ponad 2,8 tys. osób.

Zlokalizowane w pobliżu budowy przy ul. Walecznych Szkoła Podstawowa nr 23 i Przedszkole nr 50 zostały w piątek zamknięte. Opiekę nad przedszkolakami zapewniono w innych przedszkolach, a dla uczniów szkoły podstawowej zorganizowano opiekę świetlicową w innych szkołach.

W czasie ewakuacji i usuwania niewybuchu przez saperów zamknięta była ulica Walecznych, a także wjazdy na pobliskie ulice: Jacka Kuronia, Krzemieniecką, Podzamcze, Czwartek, Unicka. Ruchem kierowała policja, a komunikacja miejska została skierowana na objazdy.

CZYTAJ TAKŻE: Bomba lotnicza znaleziona podczas remontu

Na niewybuch natrafiono podczas prowadzenia wykopów na placu budowy nowego komisariatu policji. Jak podaje policja, według wstępnych ustaleń może to być pocisk z okresu II wojny światowej. Wezwani na miejsce saperzy sprawdzili teren budowy, nie stwierdzili obecności innych niewybuchów.

Na ul. Walecznych budowana jest nowa siedziba Komisariatu II Policji w Lublinie. Powstaje ona na tej samej działce, w miejscu dawnego parterowego budynku, który nie spełniał już wymogów i standardów obowiązujących w obiektach policji. Został on wyburzony. Nowy budynek komisariatu będzie trzykondygnacyjny, o łącznej powierzchni ok. 1700 m kw. Budowa rozpoczęła się we wrześniu, ma potrwać dwa lata.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: