Polscy przewoźnicy kontynuują protest, ukraińscy blokowali drogę w Chełmie 

Źródło:
tvn24.pl, PAP
W korku przed przejściem w Dorohusku stoi ponad 2000 ciężarówek (19.12.2023)
W korku przed przejściem w Dorohusku stoi ponad 2000 ciężarówek (19.12.2023) TVN24
wideo 2/4
drohusk

Przy granicy w Dorohusku (woj. lubelskie) trwa wznowiony wczoraj protest polskich przewoźników. Ukraińscy kierowcy, którzy stoją w związku z tym w kilometrowych kolejkach, dziś od rana już dwa razy blokowali przejście dla pieszych w Chełmie. Wrócili do swoich ciężarówek po rozmowach z policjantami. 

- Po raz pierwszy weszli dziś na przejście około godziny 5.40. Spontanicznie blokowali przejazd przez około pół godziny. Wrócili do swoich ciężarówek po rozmowach z policjantami – mówi w rozmowie z tvn24.pl komisarz Ewa Czyż z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Chodzi o ukraińskich kierowców, który są niezadowoleni z tego, że muszą stać w kilometrowych kolejkach przed przejściem granicznych w Dorohusku, które blokowane jest przez polskich przewoźników.

Przed przejściem w Dorohusku stoi kolejka tirów Wojtek Jargiło/PAP

Kolejka liczy 39 kilometrów

- W 101-godzinnej kolejce oczekuje 1,6 tys. tirów. Kolejka sięga do miejscowości Marynin w gminie Siedliszcze i liczy około 39 kilometrów – zaznacza policjantka.

Dodaje, że przed godz. 9 ukraińscy kierowcy znów weszli na przejście przy ul. Podgórze.

Policja: blokowali w ten sposób przejazd już wcześniej

- To wjazd do miasta do strony Lublina. Ruch kierowany jest objazdami. Policjanci znów prowadzili rozmowy. Przejście ponownie zostało odblokowane – mówi kom. Czyż.

Wspomina, że nie jest to pierwszy raz, gdy ukraińscy kierowcy wyrażają w ten sposób niezadowolenie. – Blokowali przejście jeszcze przed tym, jak polscy przewoźnicy przerwali protest – podkreśla nasza rozmówczyni.

Sąd uchylił zakaz, polscy przewoźnicy mogą kontynuować protest

Protest został przerwany w poniedziałek (11 grudnia) po decyzji wójta gminy Wojciecha Sawy, który zakazał zgromadzenia. Jako że decyzja została uchylona przez sąd, przewoźnicy kontynuują od wczoraj swój protest.

Czytaj też: "Polski transport dostawał po czterech literach od bardzo dawna"

O pełnych godzinach przepuszczają trzy pojazdy: jeden transport komercyjny, jeden z łatwo psującą się żywnością, zwierzętami lub świeżymi kwiatami oraz jedną cysternę lub transport z materiałami niebezpiecznymi. Natomiast pomoc humanitarna – po zweryfikowaniu dokumentów przez służby - jest przepuszczana o połówkowych godzinach.

Protestują też przed przejściem w Hrebennem

Protest trwa też w okolicach przejścia w Hrebennem, choć – jak informuje w rozmowie z Polską Agencją Prasową mł. asp. Małgorzata Pawłowska z KPP w Tomaszowie Lubelskim – kolejka zmniejszyła się do 400 tirów. Liczy ok. 30 km i sięga do Dąbrowy Tomaszowskiej.

- Czas oczekiwania do odprawy wynosi 80 godzin, ponieważ protestujący przepuszczają pięć pojazdów na godzinę w kierunku Ukrainy. Ostatnio było to nawet 10 ciężarówek – zaznacza policjantka.

Trwa to już od ponad miesiąca

Protest trwa od 6 listopada. Trwa też przed przejściem w Korczowej (woj. podkarpackie). Przewoźnicy domagają się m.in. wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego; zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenia ich kontroli. Jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.

Natomiast w Medyce od 23 listopada protestują rolnicy z organizacji Oszukana Wieś. Domagają się m.in. dopłat do kukurydzy. Zapowiadają, że będą protestować do skutku.

Protestują też przed przejściem w Korczowej TVN24

Autorka/Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wojtek Jargiło/PAP

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W czwartek 30.05 w Boże Ciało przed południem w części kraju pojawiły się pierwsze wyładowania atmosferyczne. Z prognoz wynika, że czwartek będzie burzowy praktycznie w całej Polsce. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w kilku województwach

Gdzie jest burza? Grzmi w kilku województwach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Brat zaginionego 16-letniego Michała Karasia pod zniczem na grobie ich matki znalazł kartkę. Śledczy wysłali ją do analizy, będą sprawdzać, czy na papierze zachowały się odciski palców lub ślady biologiczne. Będą też próbowali ustalić osobę, która zostawiła ją na cmentarzu. Michał zaginął w nocy z 19 na 20 sierpnia 2000 roku. Ostatni raz widziany był na dyskotece w Bielinach na Podkarpaciu.

Nowy trop w poszukiwaniach Michała. Znaleziono kartkę na grobie jego mamy

Nowy trop w poszukiwaniach Michała. Znaleziono kartkę na grobie jego mamy

Źródło:
tvn24.pl

Serwis AirlineRatings.com opracował ranking najlepszych linii lotniczych świata. Czołówkę zestawienia zdominowali przewoźnicy spoza Europy. Część z nich oferuje połączenia także z polskich lotnisk.

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Źródło:
CNN

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada na czwartek burze, którym mają towarzyszyć intensywne opady deszczu, grad i porywisty wiatr. Ostrzeżeniami objęto niemal całą Polskę, a dla części województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.

Niebezpieczna pogoda. Pomarańczowe ostrzeżenia dla kolejnych miejsc

Niebezpieczna pogoda. Pomarańczowe ostrzeżenia dla kolejnych miejsc

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Właściciel platformy społecznościowej X i Tesli może trafić od Białego Domu, jeśli prezydentem ponownie zostanie Donald Trump - podaje dziennik "The Wall Street Journal". Według jego ustaleń Elon Musk mógłby objąć funkcję doradczą w gabinecie republikanina.

"WSJ": Elon Musk może trafić do Białego Domu, jeśli Donald Trump wygra wybory

"WSJ": Elon Musk może trafić do Białego Domu, jeśli Donald Trump wygra wybory

Źródło:
PAP, Reuters

Blisko stukilową bombę lotniczą pochodząca najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej wykopał podczas prac polowych mieszkaniec Różanki (Lubelskie). Niewybuch został zabezpieczony przez saperów.

Rolnik wykopał stukilową bombę

Rolnik wykopał stukilową bombę

Źródło:
tvn24.pl

Kleszcz afrykański pojawił się w Europie, w tym między innymi w Niemczech i na Słowacji. Trwają poszukiwania tego groźnego pajęczaka w Polsce. Z badań wynika, że 60 procent naszego kraju ma warunki odpowiednie dla życia kleszcza Hyalomma. - Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było - stwierdziła profesor Anna Bajer z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Po napiciu stają się wręcz monstrualne. Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było"

"Po napiciu stają się wręcz monstrualne. Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było"

Źródło:
PAP

Alert RCB. Służby wysyłają SMS-owe ostrzeżenia do mieszkańców kolejnych regionów kraju. Również na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz Podkarpaciu w czwartek należy szczególnie uważać na burze.

Aktualizacja alertu RCB. "Jeśli możesz, zostań w domu"

Aktualizacja alertu RCB. "Jeśli możesz, zostań w domu"

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Przeszedłem bardzo dużo, w tej chwili trudno mi o tym mówić - wyznał w programie "Wstajesz i wiesz" polski podróżnik Mariusz Majewski. Spędził trzy miesiące w więzieniu w Demokratycznej Republice Konga. Został uwolniony po interwencji władz polskich.

"Nie widziałem dla siebie szans". Miał spędzić resztę życia w kongijskim więzieniu, jest na wolności

"Nie widziałem dla siebie szans". Miał spędzić resztę życia w kongijskim więzieniu, jest na wolności

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ukraińskie Centrum Wojskowe informuje, że rosyjskie wojsko zaczęło budowę dwunastu hangarów w obwodzie wołgogradzkim, 300 kilometrów od granicy z Ukrainą. Hangary mają ochronić samoloty przed dronami i pociskami ATACMS. Do tej pory na terytorium Federacji Rosyjskiej instalowano schrony pokryte profilowanymi blachami, które nie zapewniały niezbędnej ochrony.

12 hangarów ma ochronić rosyjskie myśliwce. 300 kilometrów od ukraińskiej granicy

12 hangarów ma ochronić rosyjskie myśliwce. 300 kilometrów od ukraińskiej granicy

Źródło:
PAP

"Fundamentalne jest to, żeby wyglądało, że rzeczywiście było zrealizowane w sposób niebędący promocją kogokolwiek z Solidarnej Polski... W jakiej formie to zrobicie, to już..." - między innymi takie słowa padają z ust Marcina Romanowskiego na kolejnych ujawnionych w TVN24 taśmach. W specjalnym wydaniu "Czarno na białym" nagrania komentowali dziennikarze TVN24 i tvn24.pl, którzy od dawna zajmują się sprawą Funduszu Sprawiedliwości.

Nowe taśmy. "Żeby wyglądało, że było zrealizowane w sposób niebędący promocją Solidarnej Polski"

Nowe taśmy. "Żeby wyglądało, że było zrealizowane w sposób niebędący promocją Solidarnej Polski"

Źródło:
TVN24

Oddałem auto do zaufanego serwisu. O tym, że wychuchane subaru jest wrakiem, dowiedzieliśmy się od znajomych, którzy zauważyli je w rowie - opowiada Marcin z Łasku. Mechanik rozbił należące do jego narzeczonej auto w styczniu. - Chciałem się dogadać, ale właściciel chce za wszelką cenę zrobić na mnie dobry interes - kontruje Bartłomiej, który miał serwisować auto. Sprawa skończy się w sądzie. 

Mechanik rozbił się sportowym autem klienta. Pojechał z dziećmi na "jazdę testową"

Mechanik rozbił się sportowym autem klienta. Pojechał z dziećmi na "jazdę testową"

Źródło:
tvn24.pl
"Ledwo oddychamy. Zaczyna nam brakować powietrza"

"Ledwo oddychamy. Zaczyna nam brakować powietrza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rosja zwiększa liczebność swych wojsk w obwodzie charkowskim, ale siły te nie są wystarczające do przeprowadzenia ofensywy na pełną skalę - przekazał w czwartek naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Ołeksandr Syrski. Ocenił też, że Rosjanie zmienili taktykę ataków na ukraińskie pozycje.

Rosjanie gromadzą wojsko na ważnym odcinku i zmieniają taktykę ataków

Rosjanie gromadzą wojsko na ważnym odcinku i zmieniają taktykę ataków

Źródło:
PAP, UNIAN

Trzy osoby, w tym trzynastomiesięczne dziecko, trafiły do szpitala po wypadku, do którego doszło w Szklarach na Podkarpaciu. Jak ustaliła policja, 74-letni kierujący kią zjechał z drogi i czołowo zderzył się z audi.

Zderzyły się dwa auta. Trzy osoby w szpitalu, w tym dziecko

Zderzyły się dwa auta. Trzy osoby w szpitalu, w tym dziecko

Źródło:
tvn24.pl

Jake Bongiovi poślubił gwiazdę serialu "Stranger Things" Millie Bobby Brown - potwierdził BBC ojciec pana młodego, Jon Bon Jovi. Wokalista i lider zespołu Bon Jovi opowiedział też o weselu.

Millie Bobby Brown i syn Jona Bon Jovi są już po ślubie. "Są absolutnie fantastyczni"

Millie Bobby Brown i syn Jona Bon Jovi są już po ślubie. "Są absolutnie fantastyczni"

Źródło:
BBC

Wojsko rosyjskie zaatakowało cele w Ukrainie, odpalając rakiety manewrujące z bombowców strategicznych Tu-95 - poinformowały w czwartek rano ukraińskie siły powietrzne. Rosjanie wykorzystali do ataków także irańskie drony uderzeniowe Shahed. Portal Ukraińska Prawda podał, że po serii wybuchów Rosjanie na krótko zamknęli ruch na moście łączącym Krym z rosyjskim terytorium przez Cieśninę Kerczeńską.

Rosyjskie bombowce strategiczne odpaliły pociski. Z kolei Ukraińcy zaatakowali przeprawę na Krymie

Rosyjskie bombowce strategiczne odpaliły pociski. Z kolei Ukraińcy zaatakowali przeprawę na Krymie

Źródło:
PAP

Duchowni katoliccy przez dekady dopuszczali się molestowania dzieci w szkołach, do których przymusowo wysyłano dzieci amerykańskiej rdzennej ludności. "Washington Post" zidentyfikował co najmniej 122 księży, zakonnic i zakonników w 22 szkołach, oskarżonych o wykorzystywanie seksualne dzieci. Ofiary chcą przeprosin od papieża i prezydenta USA.

"Washington Post": księża przez dekady molestowali dzieci rdzennej ludności Ameryki

"Washington Post": księża przez dekady molestowali dzieci rdzennej ludności Ameryki

Źródło:
PAP

- Policjanci piaseczyńskiego wydziału ruchu drogowego spotykają się z różnymi przewinieniami kierujących. Jednak to, z którym mieli do czynienia ostatnio, wprawiło w osłupienie samych mundurowych - mówi rzeczniczka piaseczyńskiej policji i informuje o motocykliście, który w podróż wybrał się pijany. Mężczyzna miał przy sobie kask, ale go nie założył, ten służył mu do czego innego.

"Kask posiadał, ale służył mu zupełnie do czego innego"

"Kask posiadał, ale służył mu zupełnie do czego innego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niż znad Niemiec, który przynosi w naszym kraju deszcz i gwałtowne burze, zacznie przesuwać się na wschód, a za nim podąży spadek temperatury. - Ochłodzenie, które jest na zachodzie Europy po weekendzie przyjdzie do nas - zapowiadał we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

Idzie zmiana. Tomasz Wasilewski o najbliższych dniach

Idzie zmiana. Tomasz Wasilewski o najbliższych dniach

Źródło:
TVN24

W 26 obrębach w powiecie hajnowskim i jednym w powiecie białostockim na Podlasiu zostanie wprowadzony zakaz przebywania w strefie nadgranicznej, przylegającej do granicy z Białorusią. Zakaz ma być wprowadzony od 4 czerwca na 90 dni - przewiduje projekt MSWiA, który w środę trafił do uzgodnień.

Projekt rozporządzenia MSWiA: zakaz przebywania w 27 miejscach przy granicy z Białorusią

Projekt rozporządzenia MSWiA: zakaz przebywania w 27 miejscach przy granicy z Białorusią

Źródło:
PAP

Film Ewy Ewart "Do ostatniej kropli" został uznany za najlepszy dokument w dwóch kategoriach i wygrał Grand Prix World Media Festivals w Hamburgu. Tytuł można zobaczyć w TVN24 GO.

Film Ewy Ewart z Grand Prix festiwalu w Hamburgu

Film Ewy Ewart z Grand Prix festiwalu w Hamburgu

Źródło:
TVN24

Tragiczny wypadek na lotnisku Amsterdam-Schiphol. Do pracującego silnika samolotu linii KLM wpadł człowiek, zginął na miejscu. Tożsamość i płeć ofiary nie są na razie znane.

Wpadł do pracującego silnika samolotu, zginął na miejscu

Wpadł do pracującego silnika samolotu, zginął na miejscu

Źródło:
NH Nieuws

"Powiedziałbym po śląsku, panie prezydencie, co myślę o pańskim wecie, ale publicznie nie wypada" - napisał premier Donald Tusk po niepodpisaniu ustawy w sprawie uznania języka śląskiego za regionalny. "Różnorodność to siła Polski, nie zagrożenie dla niej" - komentował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Borys Budka nazwał tę decyzję "haniebnym ruchem". Profesor Jolanta Tambor uważa z kolei, że uzasadnienie weta jest ubliżające. W oświadczeniu prezydenta zaznaczono, że "działania hybrydowe" za wschodnią granicą "nakazują szczególną dbałość o zachowanie tożsamości narodowej".

Fala komentarzy po decyzji Dudy. "Ubliżające"

Fala komentarzy po decyzji Dudy. "Ubliżające"

Źródło:
TVN24, PAP

Poseł Krzysztof Szczucki w "Tak jest" tłumaczył, że wszystkie delegacje, które prowadził w województwie kujawsko-pomorskim, "miały charakter służbowy" i odbywały się, zanim wiedział, że będzie kandydatem na posła z tamtego okręgu. - Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to jest kompletny przypadek - mówił z kolei Maciej Berek, minister - członek Rady Ministrów.

"Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to przypadek"

"Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to przypadek"

Źródło:
TVN24

Na jednym z poznańskich osiedli zauważono rzadki gatunek ptaka - orłosępa brodatego. Ptak ten zazwyczaj nie występuje w Polsce. Dzięki specjalnemu nadajnikowi wiemy, że ten osobnik wykluł się dwa lata temu we Francji, skąd też przyleciał. Gatunek ten jest wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, ptakipolski.pl
"Sport dla wszystkich", a dla kogo dotacja? "Szokujące" zeznania urzędników ministerstwa

"Sport dla wszystkich", a dla kogo dotacja? "Szokujące" zeznania urzędników ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W wyborach europejskich Polacy wybiorą 53 europosłów na kolejną kadencję Parlamentu Europejskiego. Co warto wiedzieć przed głosowaniem? Oto przewodnik, który w prosty sposób wyjaśnia, jak przebiegają wybory w Unii Europejskiej.

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli wyborcy z okręgu numer trzy (obejmuje woj. podlaskie oraz warmińsko-mazurskie) zagłosują podobnie, jak pięć lat temu, startujący z pierwszych pozycji na listach KO i PiS – odpowiednio Jacek Protas i Maciej Wąsik – mają mandaty w kieszeni. Na plecach czują jednak oddech obecnych europosłów Tomasza Frankowskiego (KO) i Karola Karskiego (PiS), którzy walczą o reelekcję. Możliwe, że w tym okręgu do wzięcia będzie też trzeci mandat. Największe szanse ma na niego kandydat PiS, chociaż może dojść do niespodzianki. 

Wybory do europarlamentu 2024. Maciej Wąsik i Jacek Protas jako "jedynki" mogą pozbawić mandatów obecnych europosłów 

Wybory do europarlamentu 2024. Maciej Wąsik i Jacek Protas jako "jedynki" mogą pozbawić mandatów obecnych europosłów 

Źródło:
tvn24.pl

Wybieramy polską delegację do Brukseli. Za niespełna dwa tygodnie wybory do europarlamentu. To bardzo ważne wybory, biorąc pod uwagę sytuację w Europie, inwazję Rosji i prowokacje Białorusi. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Artyści zachęcają do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Artyści zachęcają do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Źródło:
TVN24

Jedni żołnierze wbiegają na zbocze, a inni stojący u góry rzucają w nich kamieniami. Potem wszyscy walczą wręcz, okładając się metalowymi pałkami. Opublikowane w sieci nagranie z takiej bitwy wzbudza zainteresowanie i pytania internautów. Nie wszyscy wierzą, że to starcie wojsk dwóch atomowych mocarstw - czyli "czwarta wojna światowa". Wyjaśniamy.

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Chaber z organizacji ILGA-Europe zwrócił uwagę, że środowiska LGBT boją się o sytuację w Europie w obliczu zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zaznaczył też, że widać rosnącą przemoc i mowę nienawiści wobec społeczności LGBT.

Środowiska LGBT boją się wygranej prawicy w eurowyborach

Środowiska LGBT boją się wygranej prawicy w eurowyborach

Źródło:
PAP

Pierwszy Samodzielny Batalion Szturmowy "Da Vinci" rozpoczął werbowanie więźniów do walk na froncie. Władze w Kijowie szacują, że liczba osadzonych w ukraińskich zakładach karnych, którzy mogliby zostać zmobilizowani na wojnę z Rosją, sięga 20 tysięcy.

Ukraina rekrutuje więźniów do walk z Rosjanami. "Wskoczyliśmy w ten proces"

Ukraina rekrutuje więźniów do walk z Rosjanami. "Wskoczyliśmy w ten proces"

Źródło:
Novynarnia, Ukraińska Prawda, tvn24.pl, PAP