Ministerstwo wypowiada umowę na finansowanie Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej

Źródło:
tvn24.pl
Chełm. W miejscu szkoły ma powstać Muzeum Rzezi Wołyńskiej. Prezydent miasta rozmawia z dyrektorką placówki (24.11.2023)
Chełm. W miejscu szkoły ma powstać Muzeum Rzezi Wołyńskiej. Prezydent miasta rozmawia z dyrektorką placówki (24.11.2023)TVN24
wideo 2/4
tomasz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wypowiedziało umowę, którą poprzednia ekipa rządząca podpisała z miastem Chełm (woj. lubelskie) na budowę i wspólne prowadzenie Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Nie będzie więc rządowego dofinansowania, które miało pokryć nawet 90 procent kosztów inwestycji.

Chodzi o budowę nowej instytucji kultury - Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego - które ma powstać w Chełmie, mieście, którym rządzi prezydent ze Zjednoczonej Prawicy.

O sprawie zrobiło się głośno pod koniec listopada, kiedy to politycy ówczesnej opozycji, a obecnie rządzącej większości nazwali ten plan "skokiem na kasę" czy - jak na przykład poseł KO Marcin Kierwiński przed kamerą TVN24 - "jednym wielkim złodziejstwem".

Muzeum czy szkoła?TVN24

Miało być współprowadzone przez ministerstwo kultury

Pod koniec listopada prezydent Jakub Banaszek zaprosił miejskich radnych na nadzwyczajną sesję, na której przedstawił projekt zmiany tzw. wieloletniej prognozy finansowej i zabezpieczenie pieniędzy na budowę muzeum.

Zbiegło się to w czasie z ostatnimi dniami urzędowania na stanowisku ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, a koszty budowy instytucji miało w przeważającej mierze pokryć właśnie ministerstwo. Tak zresztą wynika z zapowiedzi z lipca 2020 roku i znacznie późniejszych - z maja 2023 roku (kiedy to muzeum zostało powołane do życia jako samorządowa instytucja kultury, która ma być współprowadzona przez ministerstwo kultury) oraz z 10 października (kiedy to kilka dni przed wyborami minister Gliński podpisał z prezydentem Banaszkiem list intencyjny w sprawie wspólnego prowadzenie muzeum).

Minimum 162,9 miliona złotych w pierwszych czterech latach

Zgodnie z umową w latach 2024-2027 resort kultury oraz samorząd miały przekazać na wydatki inwestycyjne kwotę w wysokości nie niższej niż 181 milionów złotych, z czego strona rządowa wyłożyłaby minimum 162,9 miliona.

Piotr Gliński: miasto Chełm zwróciło się do ministerstwa  o współprowadzenie muzeum pamięci ofiar rzezi wołyńskiej (24.11.2023)
Piotr Gliński: miasto Chełm zwróciło się do ministerstwa o współprowadzenie muzeum pamięci ofiar rzezi wołyńskiej (24.11.2023)

Natomiast w kolejnych latach, już na działalność statutową muzeum, oba podmioty miały wydać w latach 2024-26: miasto - 100 tys. zł, ministerstwo - 900 tys. zł; w 2027 roku - każdy po 1 mln zł; a od 2028 roku - każdy po 2 mln zł rocznie.

Nie będzie dofinansowania, jednak władze Chełma chcą zrealizować inwestycję

Teraz jednak nastąpiła zmiana decyzji, bo Ministestwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wypowiedziało umowę, co nastąpiło, jak wynika z informacji przekazanej przez rzecznika ministerstwa, z uwagi na to, że negatywnie oceniono możliwość przekazania dotacji inwestycyjnej "w kontekście znaczących, wcześniejszych zobowiązań wieloletnich MKiDN, w tym w zakresie budowy muzeów". Umowa, zgodnie z okresem wypowiedzenia, ma przestać obowiązywać z końcem roku.

Czytaj też: Rządowy instytut w Otwocku i umowa warta miliony złotych. Uchwała przegłosowana

Władze Chełma nie zamierzają jednak wstrzymać inwestycji.

"Chełmski samorząd pozostaje z dala od sporu politycznego, jednocześnie podejmując wszelkie działania formalno-prawne związane z kontynuacją przedsięwzięcia na zasadach wynikających z zawartej z miastem przez resort umowy" - napisał nam Damian Zieliński, rzecznik prezydenta Chełma.

Poseł Szczerba pisał o Otwocku 2.0

Zanim jeszcze w listopadzie radni zadecydowali o przeznaczeniu pieniędzy na inwestycję, poseł KO Michał Szczerba nazwał ją w mediach społecznościowych Otwockiem 2.0. Odniósł się do przekazania 100 milionów złotych na współprowadzenie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, z tym że pieniądze są dwa razy większe, bo budowa chełmskiego muzeum ma pochłonąć 200 milionów złotych.

"Gigantyczna przechowalnia PiS" - napisał Szczerba.

Natomiast stwierdzając, że "z budynku chcą wyrzucić szkołę!", odniósł się do faktu, iż muzeum ma powstać w miejscu, w którym działa szkoła społeczna, czemu sprzeciwia się dyrekcja placówki i rodzice.

Dyrekcja szkoły liczy, że nie dojdzie do przeprowadzki

Jak informowaliśmy w grudniu, władze miasta prowadziły z dyrektorką Mariolą Kosmowską rozmowy, z których - jak mówiła nam ta ostatnia - niewiele niestety wynikało. Bo choć padły propozycje przeniesienia się do innego budynku, to z punktu widzenia dyrekcji nalepiej byłoby zostać w obecnym.

- Mamy nadzieję, że tak właśnie się stanie i zostaniemy tu na obecnych warunkach. Na razie jednak mamy czas do końca czerwca na wyprowadzkę - zaznacza Kosmowska.

Pytany o dalszy los szkoły rzecznik prezydenta Chełma odpisał nam, że "trwają rozmowy tak, aby jej interes został zabezpieczony i tutaj z pewnością znajdziemy porozumienie".

Rodzice protestują
Rodzice protestująTVN24

Autorka/Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pan Radosław ze wsi Tczewskie Łąki w pożarze stracił rodzinę, dom, warsztat i kilkanaście pojazdów, które naprawiał. Straty są gigantyczne. Bliscy i przyjaciele rozpoczęli zbiórkę - każdy może pomóc.

Potworna tragedia jednego człowieka. Pan Radosław w pożarze stracił żonę, małą córkę, dom i warsztat

Potworna tragedia jednego człowieka. Pan Radosław w pożarze stracił żonę, małą córkę, dom i warsztat

Źródło:
Fakty TVN

Czwartkowe burze były aktywne w prawie całym kraju. Do godziny 18 strażacy interweniowali ponad 200 razy, głównie w północnej i środkowej Polsce. Wiał silny wiatr, lał deszcz, lokalnie pojawiły się opady dużego gradu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Burze, oberwania chmury i gradobicia nad Polską. Ponad 200 interwencji

Burze, oberwania chmury i gradobicia nad Polską. Ponad 200 interwencji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl, TVN24

Trudna aura panowała w czwartek na mazurskich jeziorach. Siła wiatru sięgała 7 w skali Beauforta, co utrudniało sterowanie jachtami nawet doświadczonym żeglarzom i stwarzało spore niebezpieczeństwo. W okolicach Mostu Sztynorckiego doszło do tragicznego wypadku.

Silny wiatr na Mazurach. Seria groźnych wypadków, nie żyje żeglarz

Silny wiatr na Mazurach. Seria groźnych wypadków, nie żyje żeglarz

Źródło:
PAP

Morska mgła pojawiła się w Karwii (Pomorskie) w godzinach popołudniowych. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek tłumaczyła, że zjawisko to powstaje w bardzo specyficznych warunkach. Może ono być również bardzo niebezpieczne.

Biało nad Bałtykiem. To zjawisko może być groźne

Biało nad Bałtykiem. To zjawisko może być groźne

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W czwartek 30.05 w wielu regionach kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi i błyska się w kolejnych miejscach. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Miejscami będzie grzmieć do północy

Gdzie jest burza? Miejscami będzie grzmieć do północy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Oni się podpierają, że to wszystko było zgodne z prawem, że tam można znaleźć odpowiedni przepis. Ale już widać, że prokuratorzy dopatrują się i myślę, że wyszukają takie punkty, których oni nie zauważyli - mówił w "Faktach po Faktach" senator Marek Borowski (KO), komentując aferę wokół Funduszu Sprawiedliwości.

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Borowski: prokuratorzy dopatrują się i wyszukają punkty, których oni nie zauważyli

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Borowski: prokuratorzy dopatrują się i wyszukają punkty, których oni nie zauważyli

Źródło:
TVN24

Na lotnisku Dallas-Fort Worth w Teksasie doszło we wtorek do groźnego zdarzenia. Podczas burzy silny wiatr przesunął samolot pasażerski, stojący na płycie lotniska. Jedno ze skrzydeł prawie uderzyło w rozwinięty rękaw dla pasażerów. Widać to na nagraniu.

Wiatr przesuwa samolot. Nagranie

Wiatr przesuwa samolot. Nagranie

Źródło:
Reuters, poweroutage.us

Brat zaginionego 16-letniego Michała Karasia pod zniczem na grobie ich matki znalazł kartkę. Śledczy wysłali ją do analizy, będą sprawdzać, czy na papierze zachowały się odciski palców lub ślady biologiczne. Będą też próbowali ustalić osobę, która zostawiła ją na cmentarzu. Michał zaginął w nocy z 19 na 20 sierpnia 2000 roku. Ostatni raz widziany był na dyskotece w Bielinach na Podkarpaciu.

Nowy trop w poszukiwaniach Michała. Znaleziono kartkę na grobie jego mamy

Nowy trop w poszukiwaniach Michała. Znaleziono kartkę na grobie jego mamy

Źródło:
tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę o prawie do naprawy. Konsumenci będą mieli łatwiejszy i tańszy dostęp do naprawy sprzętu. Dyrektywa ma ograniczyć liczbę elektrośmieci w UE i zachęcić producentów do projektowania sprzętów tak, żeby były one bardziej trwałe i łatwiejsze do naprawy.

Nowa dyrektywa Unii Europejskiej. Naprawa sprzętu będzie łatwiejsza

Nowa dyrektywa Unii Europejskiej. Naprawa sprzętu będzie łatwiejsza

Źródło:
PAP

Rosyjski resort spraw zagranicznych zapowiedział w czwartek, że "podejmie kroki odwetowe" w stosunku do ambasady RP w Moskwie i konsulatów generalnych w Irkucku, Kaliningradzie i Petersburgu. Ma to być odpowiedź na restrykcje dotyczące zasad przemieszczania się dyplomatów rosyjskich na terytorium Polski.

Rosja zapowiada "kroki odwetowe" wobec polskich placówek dyplomatycznych

Rosja zapowiada "kroki odwetowe" wobec polskich placówek dyplomatycznych

Źródło:
PAP

Jens Stoltenberg podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO powiedział, że Ukraińcy mają prawo do samoobrony, także poza ukraińskim terytorium. Za tym stanowiskiem opowiedział się także czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky, który mówił, że "Ukraina nie może walczyć z Rosją, mając jedną rękę związaną za plecami". Radosław Sikorski mówił, że wojna skończy się, kiedy Rosja uzna, że inwazja była błędem.

Szef NATO: Ukraińcy mają prawo do samoobrony, także poza ukraińskim terytorium

Szef NATO: Ukraińcy mają prawo do samoobrony, także poza ukraińskim terytorium

Źródło:
Reuters, PAP

Prezydent USA Joe Biden odwiedzi na początku czerwca Francję - poinformowały w czwartek Pałac Elizejski oraz Biały Dom. Weźmie udział w uroczystościach z okazji 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii, spotka się także z francuskim przywódcą Emmanuelem Macronem.

Joe Biden przyleci do Europy

Joe Biden przyleci do Europy

Źródło:
PAP

Aktor Nick Pasqual jest podejrzany o usiłowanie zabójstwa swojej byłej partnerki, hollywoodzkiej wizażystki Allie Shehorn. Zaledwie kilka dni wcześniej kobieta złożyła wniosek o zakaz zbliżania się do niej byłego chłopaka - poinformowała prokuratura hrabstwa Los Angeles.

Prokuratura: aktor miał wielokrotnie dźgnąć nożem byłą partnerkę. Potem próbował uciec za granicę

Prokuratura: aktor miał wielokrotnie dźgnąć nożem byłą partnerkę. Potem próbował uciec za granicę

Źródło:
da.lacounty.gov, People, Los Angeles Times

82 tysiące euro próbował przemycić przez polsko-ukraińską granicę 40-letni obywatel Ukrainy. Gotówka znajdowała się w bagażu mężczyzny. Zostało wobec niego wszczęte postępowanie skarbowe.

Chciał przewieźć przez granicę 82 tysiące euro

Chciał przewieźć przez granicę 82 tysiące euro

Źródło:
PAP

"Ktoś tu szaleje nie tylko w niedzielę", "kiedy proboszcz to lokalny pirat" - komentują ironicznie internauci opublikowane w sieci zdjęcie znaku zakazu. Bo stoi on w dziwnym miejscu i dotyczy tylko jednej osoby. Nie wszyscy wierzą, że znak jest prawdziwy. A jest.

Czy "proboszcz to lokalny pirat"? Gdzie stoi ten znak

Czy "proboszcz to lokalny pirat"? Gdzie stoi ten znak

Źródło:
Konkret24

Zarzut zabójstwa usłyszał 46-latek, który śmiertelnie pobił 67-letniego mężczyznę. Jak przekazała policja, sprawca kopał i bił go po całym ciele, a później po nim skakał. W przeszłości był wielokrotnie karany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Grozi mu dożywocie.

"Kopał i bił po całym ciele". Odpowie za zabójstwo

"Kopał i bił po całym ciele". Odpowie za zabójstwo

Źródło:
tvn24.pl

Oddałem auto do zaufanego serwisu. O tym, że wychuchane subaru jest wrakiem, dowiedzieliśmy się od znajomych, którzy zauważyli je w rowie - opowiada Marcin z Łasku. Mechanik rozbił należące do jego narzeczonej auto w styczniu. - Chciałem się dogadać, ale właściciel chce za wszelką cenę zrobić na mnie dobry interes - kontruje Bartłomiej, który miał serwisować auto. Sprawa skończy się w sądzie. 

Mechanik rozbił się sportowym autem klienta. Pojechał z dziećmi na "jazdę testową"

Mechanik rozbił się sportowym autem klienta. Pojechał z dziećmi na "jazdę testową"

Źródło:
tvn24.pl

"Fundamentalne jest to, żeby wyglądało, że rzeczywiście było zrealizowane w sposób niebędący promocją kogokolwiek z Solidarnej Polski... W jakiej formie to zrobicie, to już..." - między innymi takie słowa padają z ust Marcina Romanowskiego na kolejnych ujawnionych w TVN24 taśmach. W specjalnym wydaniu "Czarno na białym" nagrania komentowali dziennikarze TVN24 i tvn24.pl, którzy od dawna zajmują się sprawą Funduszu Sprawiedliwości.

Nowe taśmy. "Żeby wyglądało, że było zrealizowane w sposób niebędący promocją Solidarnej Polski"

Nowe taśmy. "Żeby wyglądało, że było zrealizowane w sposób niebędący promocją Solidarnej Polski"

Źródło:
TVN24

Członkowie komisji konkursowej w ministerstwie musieli zmieniać wcześniej przyznane punkty, tak, by dostosować je do decyzji ówczesnego ministra Kamila Bortniczuka - mówił w TVN24 Grzegorz Łakomski, autor tekstu o wynikach kontroli NIK w resorcie sportu i turystyki.

Łakomski: Bortniczuk podejmował decyzję bez uwzględnienia ocen komisji konkursowej

Łakomski: Bortniczuk podejmował decyzję bez uwzględnienia ocen komisji konkursowej

Źródło:
TVN24

W wyborach europejskich Polacy wybiorą 53 europosłów na kolejną kadencję Parlamentu Europejskiego. Co warto wiedzieć przed głosowaniem? Oto przewodnik, który w prosty sposób wyjaśnia, jak przebiegają wybory w Unii Europejskiej.

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

W Poznaniu odbyła się kampanijna potańcówka Koalicji Obywatelskiej i Lewicy pod hasłem "DJ-sety dla psychiatrii dziecięcej". DJ-ami byli między innymi posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus i poseł KO Marcin Bosacki. Wybory do europarlamentu już 9 czerwca.

Wspólna lista wyborcza nie, wspólna impreza - tak. Joanna Scheuring-Wielgus i Marcin Bosacki dali czadu

Wspólna lista wyborcza nie, wspólna impreza - tak. Joanna Scheuring-Wielgus i Marcin Bosacki dali czadu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na jednym z poznańskich osiedli zauważono rzadki gatunek ptaka - orłosępa brodatego. Ptak ten zazwyczaj nie występuje w Polsce. Dzięki specjalnemu nadajnikowi wiemy, że ten osobnik wykluł się dwa lata temu we Francji, skąd też przyleciał. Gatunek ten jest wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, ptakipolski.pl

Serwis AirlineRatings.com opracował ranking najlepszych linii lotniczych świata. Czołówkę zestawienia zdominowali przewoźnicy spoza Europy. Część z nich oferuje połączenia także z polskich lotnisk.

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Źródło:
CNN

Film Ewy Ewart "Do ostatniej kropli" został uznany za najlepszy dokument w dwóch kategoriach i wygrał Grand Prix World Media Festivals w Hamburgu. Tytuł można zobaczyć w TVN24 GO.

Film Ewy Ewart z Grand Prix festiwalu w Hamburgu

Film Ewy Ewart z Grand Prix festiwalu w Hamburgu

Źródło:
TVN24