Łódź

Udawali komorników, mogli oszukać kilkadziesiąt osób

Łódź

Policja zatrzymała 5 mężczyzn
Policja w ŁodziPolicja zatrzymała 5 mężczyzn, którzy mieli podawać się za komorników

Mogli oszukać kilkadziesiąt osób w całej Polsce - mówi policja. Mowa o pięciu mężczyznach, zatrzymanych w ubiegłym tygodniu, którzy mieli udawać komorników i oferować sprzedaż samochodów w bardzo atrakcyjnych cenach. Zatrzymani usłyszeli zarzut oszustwa i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im do 8 lat więzienia.

- Zatrzymani w wieku od 18 do 26 lat informowali, że są komornikami. Żeby uwiarygodnić oszustwo, podawali klientom dane istniejących w regionie biur komorniczych - mówi podinsp. Joanna Kącka z łódzkiej policji.

Policja informuje, że gang zamieszczał w internecie atrakcyjne oferty sprzedaży rzekomo zabezpieczonych przedmiotów. Wśród nich były samochody, ale też inne wartościowe przedmioty. Pieniądze na zakup miały być przelewane na wyznaczone konta.

- Sprawcy informowali, że z kupnem trzeba się spieszyć, bo na wskazane przedmioty jest wielu chętnych. Po wpłynięciu środków na wskazane konta, oszuści regularnie je wypłacali z bankomatów – informuje Joanna Kącka.

Samochód - widmo

Na trop grupy udało się wpaść łódzkim policjantom dzięki informacji od kobiety, która miała zostać oszukana przez "komorników".

- Kobieta pod koniec września wyszukała w internecie bardzo atrakcyjną ofertę sprzedaży samochodu. Kiedy zainteresowana zadzwoniła do ogłoszeniodawcy, rozmówca powiedział, że jest komornikiem z Łasku. Samochód miał być zajęty wierzycielom - relacjonuje Kącka. - Wartość samochodu oszacowano na 2600 złotych. Kobieta przelewem zapłaciła 2200 złotych, resztę miała wpłacić we wskazanym biurze komorniczym - dodaje policjantka.

Kiedy poszkodowana pojawiła się pod wybranym adresem, okazało się, że nigdy taki pojazd nie był wystawiony przez komornika do sprzedaży. Oszukana poszła na policję.

Zatrzymanie w śląskim hotelu

Do zatrzymania doszło w minionym tygodniu w hotelu w województwie śląskim. Policja informuje, że podejrzani zostali zatrzymani na gorącym uczynku.

- Funkcjonariusze zatrzymali w hotelowych pokojach 5 wytypowanych mężczyzn. W jednym z pokoi czterech oszustów siedziało przy stole zastawionym laptopami, na których wyświetlały się oferty sprzedaży pojazdów - informuje podinsp. Kącka.

Podczas zatrzymania policja zabezpieczyła zapiski dotyczące nielegalnej działalności, kilkanaście telefonów i karty SIM.

"Wierzchołek góry lodowej"

Podejrzani zostali przesłuchani przez prokuratora i usłyszeli zarzut oszustwa i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

- Sprawa jest rozwojowa. Sprawcy działali od co najmniej kilku miesięcy. Metodą "na komornika" mogli wyłudzić pieniądze na szkodę dziesiątek poszkodowanych - mówi podinsp. Joanna Kącka z łódzkiej policji.

Prokuratura szczegółowo sprawdza inne, podobne zgłoszenia.

Zabrakło wyobraźni?

Policja przestrzega przed podobnymi sytuacjami i apeluje o zachowanie maksymalnej ostrożności.

- W przypadku metody zatrzymanej grupy wystarczyło skontaktować się z komornikiem na podany oficjalnie na dostępnych stronach internetowych numer telefonu do biura i upewnić sie z kim tak naprawdę mamy do czynienia - podkreśla Kącka.

Autor: BŻ/par / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Policja w Łodzi

Pozostałe wiadomości