Na co Łódź wydaje najwięcej pieniędzy

Źródło:
tvn24.pl
Hanna Zdanowska będzie walczyć o reelekcję
Hanna Zdanowska będzie walczyć o reelekcjęTVN24
wideo 2/3
Hanna Zdanowska będzie walczyć o reelekcjęTVN24

Rok temu na "promocję jednostek samorządu terytorialnego" wydano w Łodzi ponad 5,5 miliona złotych. W tym roku ta kwota jest niemal trzykrotnie wyższa i przekracza 15 milionów. Na inwestycje natomiast zaplanowano w 2024 r. miliard złotych mniej niż rok wcześniej. Na co nie żałowano pieniędzy, a gdzie szukano oszczędności? Ile wydano na drogi, a ile na przedszkola i w którym momencie kadencji decydowano się na zmiany? Żeby to sprawdzić przeanalizowaliśmy cztery ostatnie budżety miasta - od 2021 roku aż do teraz. W tvn24.pl sprawdzamy przed wyborami, na co samorządowcy największych polskich miast wydają najwięcej pieniędzy.

Milion złotych to sporo pieniędzy. Każdy może łatwo sobie wyobrazić auto za tę kwotę, albo ile - mniej więcej - metrów kwadratowych może mieć mieszkanie za takie pieniądze. Problem zaczyna się, kiedy próbujemy wyobrazić sobie większe kwoty - na przykład 500 milionów czy miliard. Jest możliwość przeliczenia sobie całości na stadiony piłkarskie. Otwarty w 2017 roku obiekt miejski, na którym gra Widzew Łódź kosztował około 150 milionów. Więc z grubsza miliard to jakieś 6,5 stadionu. Jeszcze jedno odniesienie - miliard złotych to niemal cztery razy tyle, ile trzeba było wydać na nowe orientarium w łódzkim zoo. Dzisiaj to jedno z popularniejszych miejsc dla turystów przyjeżdżających do miasta włókniarzy.

Dlaczego jednak od tego zaczynamy? Bo przy środkach publicznych łatwo zgubić punkt odniesienia i na kolejne informacje o wydawanych środkach reagować wzruszeniem ramion. A nie warto tego robić, bo to przecież nasze - podatników - pieniądze. A raczej cała fura pieniędzy. Z opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznych budżetu na 2024 rok wynika, że miasto spodziewa się dochodu na wysokości 5,8 miliarda złotych (38 stadionów i 23 orientaria). Na tym jednak dobre wiadomości się kończą, bo wydatki Łodzi są wyższe o 300 milionów (6,1 miliarda złotych). 

Kwestia odniesienia 

Nie jest tajemnicą, że dalsze posługiwanie się miarą liczby wybudowanych stadionów trywializowałoby całą sytuację. Dlatego od tego momentu - analizując wydatki miasta - będziemy pokazywać dane na tle wydatków samorządu w ostatnich latach.

Pierwszą pozycją, która zwróciła naszą uwagę jest koszt związany z utrzymaniem miejskiej administracji. W tym roku miasto na ten cel ma w budżecie ponad 363 miliony złotych, czyli ok. 6 proc. całości dochodów. To spory wzrost w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy w tej samej pozycji budżetu widniała kwota o 80 mln niższa (wtedy administracja zabierała 5 proc. wszystkich dochodów). Trzeba jednak uczciwie przyznać, że zawężenie tego porównania do zeszłego roku byłoby niesprawiedliwe, bo w 2022 roku wydatki proporcjonalnie były jeszcze wyższe niż teraz (stanowiły 6,8 proc.). 

Na promocję prawie trzy razy więcej

Zastanawiać może jednak coś zupełnie innego. W tabelce, gdzie wyróżnione są poszczególne wydatki miasta znajduje się pozycja "promocja jednostek samorządu terytorialnego". Co się pod nią kryje? To pytanie zadajemy dr Pawłowi Stępniowi, politologowi z Uniwersytetu Łódzkiego. - W największym skrócie - chodzi o materiały, w których gmina chwali się ze swoich dokonań i informuje, co planuje dalej - mówi ekspert.

Ile wydawano na promocję samorządu?

Od 2021 do 2023 roku na ten cel wydawano od 7,8 mln (w 2021 roku) do 5,6 mln (w 2023 roku). Teraz jednak kwota ta wystrzeliła do góry i zatrzymała się na 15,3 mln. Jakim cudem? - To niestety często obserwowana sytuacja związana z wyborami samorządowymi. Gminy chętnie zwiększają budżety na to, żeby przypomnieć, jak wiele mieszkańcy im zawdzięczają - mówi dr Stępień.

Podobnego zdania jest urbanista, przewodniczący stowarzyszenia "Łódź Cała Naprzód", Kosma Nykiel.

- Władze miasta w roku wyborczym robią kampanię ze środków publicznych i to bardzo dobrze widać. Jest po kilka konferencji prasowych, mówiących co to się nie wydarzy przez najbliższe pięć lat, ale nie są to konferencje komitetu wyborczego, tylko konferencje miasta. Trzeba też podkreślić, że nagle skokowo wzrosły wydatki na promocję - komentuje. I podaje przykład wydawanej przez miasto bezpłatnej gazety Łódź.pl, która jest dostępna między innymi na przystankach komunikacji miejskiej. - W tym roku na gazetkę jest przeznaczonych sześć milionów złotych, a do 1 marca, czyli od momentu, kiedy tak naprawdę rozpoczęła się kampania wyborcza, zupełnym przypadkiem nakład tej gazetki wzrósł ze średnio 60 na 100 tysięcy egzemplarzy, trzy razy w tygodniu. To jest więcej niż sprzedaje "Gazeta Wyborcza" w całym kraju - dodaje Nykiel. - W tej gazetce możemy przeczytać, że jest super i będzie jeszcze lepiej. Prezentowany jest w niej jednostronny przekaz, nie są poruszane, tak jak powinno być w prawdziwych mediach tematy kontrowersyjne, takie, gdzie są problemy. Są jedynie sukcesy, wizualizacje, których nikt później nie weryfikuje. Sam Rzecznik Praw Obywatelskich - i poprzedni i obecny - stwierdził, że gazetki samorządowe nie powinny być wydawane, bo godzą w wolność mediów - podsumowuje urbanista.

O komentarz w sprawie wzrostu kosztów promocji samorządu zapytaliśmy Pawła Śpiechowicza, rzecznika łódzkiego magistratu. Interesowało nas, jak wydawane są te środki. Niestety, rzecznik przekazał nam, że nie będzie w stanie przygotować dla nas odpowiedzi we wskazanym przez nas czasie (pytania zadaliśmy w środę, a publikację chcieliśmy pokazać jeszcze przed ciszą wyborczą).

Ile wydawano na transport zbiorowy?

Cisza po burzy

Żeby przejść do dalszej analizy tegorocznego (a także trzech wcześniejszych budżetów) musimy przybliżyć dwa pojęcia: wydatków bieżących i wydatków majątkowych. 

Te pierwsze to wydatki na płace pracowników, utrzymanie obiektów, zakup materiałów biurowych, opłaty za usługi. W skrócie chodzi więc o pokrycie bieżących potrzeb. Wydatki majątkowe to środki, które gmina wydaje na rzeczy trwałe lub trwające dłużej niż rok. Na przykład budowa nowej drogi, remont budynku szkolnego czy zakup nowego sprzętu - jak autobusy, tramwaje, czy śmieciarki. W przypadku każdego większego miasta w Polsce, ok. 80-85 proc. budżetu to wydatki stałe. Pozostałe pieniądze to wydatki inwestycyjne (zwane też majątkowymi), czyli takie, którymi miasto względnie swobodnie dysponuje.

Wyposażeni w tę wiedzę zaczynamy przyglądać temu, co zapisano w budżecie na ten i poprzednie lata. W 2024 roku zaplanowano na wydatki majątkowe niemal 772 mln złotych. O ponad miliard (!) mniej, niż w 2023 roku (na wydatki majątkowe wydano wtedy 1,8 miliarda). Tak wtedy, jak i teraz najwięcej kosztów majątkowych pochłonęły wydatki na transport i łączność - 373 mln teraz i 1,33 mld w zeszłym roku.

Skoro już przy drogach jesteśmy - łodzianie mówiący o władzach w ratuszu często mówią o drogach. Robią to najczęściej przy dwóch okazjach - albo narzekają, że jezdnie są dziurawe (i trudno im w tym odmówić racji), albo narzekają, że remonty ciągną się w nieskończoność i przez to poruszanie się po mieście jest koszmarem (i tych można jakoś zrozumieć). Tych pierwszych narzekających powinno być mniej, bo zeszły rok był absolutnie rekordowy, jeżeli chodzi o wydatki na drogi publiczne. Magistrat rozróżnia w swoim budżecie drogi w administracyjnych granicach na prawach powiatu oraz te, które są drogami gminnymi. Na te pierwsze rok temu wydano 1,3 miliarda złotych (prawie 1/4 dochodów miasta!), z czego 1,27 to były wspominane już koszty majątkowe - czyli po prostu nowe inwestycje. 

Teraz wydatki na drogi spadły dość radykalnie do 353 mln (ok. 6 proc. dochodów). Skąd tak duża różnica? Kiedy miasto uchwalało budżet na 2023 rok, prezydent Hanna Zdanowska przypominała, że to ostatni rok realizowania inwestycji ze starej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. - W razie braku zakończenia inwestycji może wiązać się z utratą jej dofinansowania w części lub w całości. Na to nie możemy sobie pozwolić, dlatego też będziemy koncentrować się głównie na ukończeniu inwestycji, na które są przeznaczone środki z Unii Europejskiej - mówiła prezydent podczas swojego wystąpienia przed radą miasta.

Wydatki Łodzi w ostatnich latach

- Patrząc na te tabelki, to w ubiegłym roku ta kwota ponad miliarda dwustu milionów złotych przeznaczona na drogi mówi sama za siebie. Władze chciały skończyć te prace jak najszybciej, żeby mieszkańcy nie denerwowali się na rozkopane miasto. A kwota tegorocznego budżetu na drogi, która jest o blisko miliard niższa od ubiegłorocznej, też mówi sama za siebie. Pani prezydent Hanna Zdanowska może boi się, że przegra i nie chciałby, żeby przyszły kandydat już miał tak wielki budżet na inwestycje - skomentował Jarosław Kostrzewa z LDZ Zmotoryzowani Łodzianie. - Z tej tabelki za poprzedni rok i wydatki to wygląda na to, że mamy wielkie wow, czyli w 2023 roku została naprawiona cała Łódź. A rzeczywistość okazuje się inna, te ulice są takie, jakie były. Może jakieś inwestycje poczyniono, ale na pewno nie na taką skalę, jaka jest potrzebna. Myślę, że jeżeli byśmy mieli naprawiać naprawdę te ulice, to potrzebowalibyśmy 30 miliardów, żeby Łódź do końca 2024 roku wyglądała jako tako - dodał społecznik. Zapytany o największe porażki ostatnich lat wymienił ciągnący się długo remont ulicy Legionów. - Na tej ulicy już mamy problemy, cały czas dochodzi do blokowania tramwajów przez samochody, tam jest po prostu za wąsko. Ulica Boya-Żeleńskiego, która była wyremontowana, a chwilę później zaczęła się sypać to kolejna porażka no i oczywiście ulica Jaracza, na której słynna kostka klinkierowa lata gdzie jest to tylko możliwe - wyliczył Kostrzewa. Społecznik dodał, że jednym z sukcesów miasta jest wybudowanie trasy Górna, chociaż, też ma do niej kilka zastrzeżeń.

Autorka/Autor:bż, pk

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nasze myśli powinniśmy skierować ku milionom ofiar, które nigdy nam nie powiedzą, co przeżywały, co czuły, ponieważ pochłonęła je Zagłada - powiedział Marian Turski, ocalały z nazistowskiego obozu Auschwitz, podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy jego wyzwolenia. - Nie bójmy się przeciwstawiać teoriom spiskowym, że wszystko, co złe na świecie, jest skutkiem zawiązania spisku przez nieokreślone grupy społeczne, a Żydzi są tu często wymieniani - apelował.

Marian Turski: nie bójmy się przeciwstawiać teoriom spiskowym

Marian Turski: nie bójmy się przeciwstawiać teoriom spiskowym

Źródło:
TVN24, PAP

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji (AI) oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek na giełdzie. Pojawienie się DeepSeek podało w wątpliwość dotychczasowy model rozwoju AI, który opierał się na gigantycznych inwestycjach - wskazał "Washington Post".

"Moment Sputnika". Nowa aplikacja z Chin zaskoczyła rynek

"Moment Sputnika". Nowa aplikacja z Chin zaskoczyła rynek

Źródło:
Reuters, PAP

W poniedziałek opublikowany został list gończy za Dawidem Danielem Złotkowskim, który w centrum Głogowa (Dolnośląskie) próbował potrącić autem przechodniów. Wcześniej decyzję o jego tymczasowym aresztowaniu wydał sąd.

Próbował taranować przechodniów. Wydano za nim list gończy

Próbował taranować przechodniów. Wydano za nim list gończy

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Ekolodzy i sąsiedzi Chin obawiają się konsekwencji budowy zapory wodnej, którą Pekin wznosi w Tybecie. Choć ma to być największy tego typu obiekt na świecie, nie podano szczegółów projektu. - Dyskrecja Chin podsyca nieufność - ocenia ekspertka cytowana przez "The New York Times".

"Wielki i tajemniczy projekt" na pograniczu budzi obawy sąsiadów

"Wielki i tajemniczy projekt" na pograniczu budzi obawy sąsiadów

Źródło:
The New York Times, tvn24.pl

Byli szefowie Służby Kontrwywiadu Wojskowego zostali uznani przez Prokuraturę Krajową za pokrzywdzonych bezprawnym działaniem prokuratury. Śledczy mieli bezprawnie, bo bez dowodów, postawić zarzuty rzekomej współpracy z rosyjskimi służbami generałowi Piotrowi Pytlowi i generałowi Januszowi Noskowi - ustalił dziennikarz "Superwizjera" TVN i tvn24.pl Maciej Duda.

Byli szefowie SKW uznani za pokrzywdzonych. Wcześniej posądzano ich o współpracę z Rosjanami

Byli szefowie SKW uznani za pokrzywdzonych. Wcześniej posądzano ich o współpracę z Rosjanami

Źródło:
tvn24.pl

Policja na Florydzie zatrzymała 37-letniego mężczyznę po tym, jak przekazał służbom, że działając "w samoobronie" śmiertelnie postrzelił 57-latka. Ofiara wynajmowała od niego mieszkanie. Lokalne media informują o szczegółach sprawy, powołując się na raport policji.

Miał ustawić termostat. Właściciel mieszkania z zarzutem zastrzelenia lokatora

Miał ustawić termostat. Właściciel mieszkania z zarzutem zastrzelenia lokatora

Źródło:
NBC 6 South Florida, CBS News

Na Bielanach zderzyły się toyota i kia. Kierowca toyoty trafił do szpitala. Okazało się, że nie było to pierwsze poniedziałkowe zdarzenie z jego udziałem.

Zderzył się z innym autem dwa razy w ciągu dnia, nie miał polskiego prawa jazdy

Zderzył się z innym autem dwa razy w ciągu dnia, nie miał polskiego prawa jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpowszechniany przekaz brzmi alarmująco: oto niemieckie konsorcjum ma pierwszeństwo na wydobywanie węgla ze złoża na Śląsku, a Jastrzębska Spółka Węglowa "musiała ustąpić Niemcom". Wyjaśniamy, o co naprawdę chodzi w tej historii.

Niemcy "mają pierwszeństwo" do polskiego złoża węgla? Potrójna manipulacja

Niemcy "mają pierwszeństwo" do polskiego złoża węgla? Potrójna manipulacja

Źródło:
Konkret24

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwyciężyłby zarówno w pierwszej, jak i drugiej turze wyborów prezydenckich w maju - wynika z nowego sondażu Opinia24. Na drugim miejscu znalazł się kandydat PiS Karol Nawrocki, a na trzecim Sławomir Mentzen z Konfederacji.

Najnowszy sondaż prezydencki

Najnowszy sondaż prezydencki

Źródło:
Opinia24

Dziesiątki tysięcy Palestyńczyków, którzy w niedzielę zgromadzili się w okolicach obsadzonego przez izraelskie wojska korytarza Netzarim w Strefie Gazy, zaczęły przekraczać go w poniedziałek rano. Jest to skutek porozumienia między Izraelem i Hamasem. Zgodnie z nim tylko nieuzbrojone osoby będą mogły wrócić na północ. Izraela ostrzegł również mieszkańców Gazy, aby nie zbliżali się do izraelskich żołnierzy w żadnym miejscu.

Palestyńczycy wracają do domu. "Jakbym narodziła się na nowo"

Palestyńczycy wracają do domu. "Jakbym narodziła się na nowo"

Źródło:
Reuters, PAP

Proboszcz bazyliki św. Brygidy w Gdańsku zainstalował na dachu świątyni panele fotowoltaiczne. Przekonuje, że instalacji nie widać z dołu, więc nie burzy "wizerunku architektonicznego kościoła". Poza tym panele są zamontowane w bezpieczny sposób. Chociaż ksiądz zapłacił już mandat nałożony przez pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, ma nadzieję, że instalację uda się ocalić. - Instalacji fotowoltaicznych na średniowiecznych, gotyckich, zabytkowych kościołach w Gdańsku po prostu być nie może - komentuje z kolei rzecznik konserwatora.

Fotowoltaika na dachu średniowiecznego kościoła. Proboszcz zapłacił mandat, ale paneli nie ściągnął

Fotowoltaika na dachu średniowiecznego kościoła. Proboszcz zapłacił mandat, ale paneli nie ściągnął

Źródło:
TVN24

Krokodyl pojawił się na plaży w australijskim stanie Queensland. Nietypowy gość wywołał spore zamieszanie wśród plażowiczów - zwierzęta te dość rzadko zapuszczają się tak daleko na południe stanu. Gad szybko znikł ludziom z oczu, a lokalne służby starają się go znaleźć i zabezpieczyć.

Nietypowy widok na plaży. "Nie mogłam uwierzyć własnym oczom"

Nietypowy widok na plaży. "Nie mogłam uwierzyć własnym oczom"

Źródło:
ABC News

Szefowie resortów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej w poniedziałek jednomyślnie zdecydowali o przedłużeniu sankcji gospodarczych na Rosję. Wcześniej sprawę przedłużenia sankcji blokowały Węgry. "Pozwoli to na dalsze pozbawianie Moskwy przychodów służących finansowaniu jej wojny" - podkreśliła szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas.

Unia przedłuża sankcje na Rosję. "Musi płacić za szkody, które wyrządza"

Unia przedłuża sankcje na Rosję. "Musi płacić za szkody, które wyrządza"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Janusz Palikot opuścił w poniedziałek areszt śledczy we Wrocławiu. Były poseł i biznesmen wpłacił 2 miliony złotych kaucji, na co miał czas do końca stycznia. Palikot trafił do aresztu w październiku ubiegłego roku, jest podejrzany o doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kilku tysięcy osób na kwotę blisko 70 milionów złotych. - Jestem człowiekiem niewinnym, co udowodnię - mówił po opuszczeniu aresztu.

Janusz Palikot opuścił areszt, uzbierał dwa miliony złotych

Janusz Palikot opuścił areszt, uzbierał dwa miliony złotych

Źródło:
PAP

Z ciężarówki przewożącej materiały budowlane podczas zakrętu wypadł pręt i wbił się w auto jadące tuż za nim - przekazała straż pożarna. Dwie osoby są ranne.

Pręt wbił się w jadące auto. Są ranni

Pręt wbił się w jadące auto. Są ranni

Źródło:
TVN24

Artur Olech został odwołany ze stanowiska prezesa PZU. Taką decyzję podjęła rada nadzorcza - poinformowała spółka w komunikacie. Rada powołała jednocześnie Andrzeja Klesyka do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu.

Prezes PZU odwołany

Prezes PZU odwołany

Źródło:
PAP

Nowa Zelandia złagodziła przepisy wizowe dla osób pracujących zdalnie - pisze BBC. Tamtejsze władze mają nadzieje, że pobudzi to rozwój turystyki. 

Łagodzą przepisy wizowe, aby przyciągnąć "cyfrowych nomadów"

Łagodzą przepisy wizowe, aby przyciągnąć "cyfrowych nomadów"

Źródło:
BBC

Tylko w niedzielę aresztowano 956 imigrantów przebywających w USA nielegalnie. Według doniesień "Washington Post" Donald Trump nakazał wypełniać normy aresztowań na poziomie do 1,5 tys. osób dziennie, ponieważ był niezadowolony z dotychczasowego tempa operacji.

Największa dzienna liczba aresztowań imigrantów. "Washington Post": Trump zlecił wypełnianie norm

Największa dzienna liczba aresztowań imigrantów. "Washington Post": Trump zlecił wypełnianie norm

Źródło:
NBC News, PAP, "Washington Post"

To był szalony, przepiękny dzień, do którego się bardzo mocno przygotowywaliśmy, który jest wynikiem pracy całej naszej 70-osobowej fundacji - mówił na konferencji prasowej prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak podczas konferencji podsumowującej 33. Finał. 26 marca dowiemy się, ile ostatecznie WOŚP zebrała w trakcie tegorocznego Finału.

"Szalony, przepiękny dzień". Owsiak podsumował 33. Finał WOŚP

"Szalony, przepiękny dzień". Owsiak podsumował 33. Finał WOŚP

Źródło:
TVN24

Państwowa Komisja Wyborcza nie zajęła w poniedziałek stanowiska w sprawie pisma, jakie do PKW skierował minister finansów Andrzej Domański. Chodzi o sprawozdanie komitetu wyborczego PiS i decyzję nieuznawanej izby Sądu Najwyższego. Członek PKW Ryszard Kalisz mówił dziennikarzom, że zostały zgłoszone trzy projekty takiej odpowiedzi. PKW nie podjęła też decyzji w sprawie sprawozdania finansowego PiS za 2023 rok.

PKW na razie nie odpowie Domańskiemu. "Było troszeczkę emocji"

PKW na razie nie odpowie Domańskiemu. "Było troszeczkę emocji"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu miało dojść do "utarczki" pomiędzy lekarzem a ratownikiem medycznym. Na miejsce wezwano policję.

Interwencja policji w szpitalu. "Utarczka między lekarzem a ratownikiem"

Interwencja policji w szpitalu. "Utarczka między lekarzem a ratownikiem"

Źródło:
Głos Wielkopolski, tvn24.pl

Brytyjski król Karol III w poniedziałek odwiedził Centrum Społeczności Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Spotkał się tam z ocalałymi z Holokaustu i uchodźczyniami z Ukrainy. Podtrzymując pamięć o potwornościach przeszłości, kształtujemy naszą przyszłość - podkreślił monarcha podczas spotkania.

Król Karol III. "Podtrzymując pamięć, kształtujemy naszą przyszłość"

Król Karol III. "Podtrzymując pamięć, kształtujemy naszą przyszłość"

Źródło:
PAP

57-latek z Bydgoszczy przez półtora miesiąca mieszkał z denatem za ścianą. Sprawa wyszła na jaw, gdy sąsiedzi wyczuli na klatce odór rozkładającego się ciała. Jak ustalili policjanci, pod koniec listopada doszło do kłótni i bójki między współlokatorami, które okazały się tragiczne w skutkach. Sprawcy może grozić dożywotnie pozbawienie wolności.

Przez 1,5 miesiąca mieszkał ze zwłokami kolegi. Sąsiadów zaniepokoiła nieprzyjemna woń

Przez 1,5 miesiąca mieszkał ze zwłokami kolegi. Sąsiadów zaniepokoiła nieprzyjemna woń

Źródło:
KWP Bydgoszcz

Jacht zatonął w sobotę u wybrzeży Francji. Jak poinformowały francuskie służby, pływająca pod brytyjską banderą jednostka została rozerwana na kawałki, a jej kapitana nie udało się odnaleźć. Francję nawiedza obecnie burza Herminia, która powoli sunie w stronę Wysp Brytyjskich.

Szalejące fale rozerwały jacht na kawałki. Kapitana nie udało się odnaleźć

Szalejące fale rozerwały jacht na kawałki. Kapitana nie udało się odnaleźć

Źródło:
BBC

Donald Trump zrobił "pierwszy ewidentny fałszywy krok" w sprawie wojny w Ukrainie - ocenia w publicysta włoskiego dziennika "Corriere della Sera". Jak wskazuje, prezydent Stanów Zjednoczonych nie dotrzymał obietnicy zakończenia walk w ciągu dwóch dni, a "ręka wyciągnięta do Rosjan spotkała się z pogardliwymi reakcjami Moskwy".

"Pierwszy fałszywy krok" Donalda Trumpa w sprawie Ukrainy

"Pierwszy fałszywy krok" Donalda Trumpa w sprawie Ukrainy

Źródło:
PAP

W obu silnikach samolotu Jeju Air, który rozbił się w grudniu o betonowe ogrodzenie na pasie startowym lotniska Muan w Korei Południowej, znaleziono szczątki ptaków. Z opublikowanego wstępnego raportu ze śledztwa nie wynika jednak, co mogło być bezpośrednią przyczyną katastrofy, w której zginęło 179 osób.

Wstępny raport po katastrofie samolotu Jeju Air. Oto co wykryto w silnikach

Wstępny raport po katastrofie samolotu Jeju Air. Oto co wykryto w silnikach

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Do 31 stycznia właściciele nieruchomości muszą przekazać samorządom informacje o obecności na swoich posesjach wyrobów z azbestu. W przypadku niedopełnienia obowiązku może grozić im grzywna.

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Aż dwie trzecie spośród osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2, przez ponad rok ma objawy PCS (post-Covid-19 Syndrome). To przede wszystkim zmęczenie, zaburzenia funkcji poznawczych i trudności z oddychaniem. Ale nie tylko. Nowe badanie przeprowadzili badacze z Uniwersytetu we Freiburgu.

Zmagasz się ze zmęczeniem, nie możesz spać? To może być PCS

Zmagasz się ze zmęczeniem, nie możesz spać? To może być PCS

Źródło:
PAP
Auschwitz jest w nas. Niemal co czwarty Polak dotknięty wojenną traumą?

Auschwitz jest w nas. Niemal co czwarty Polak dotknięty wojenną traumą?

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Uchodźcy z TikToka" w chińskiej aplikacji. "Prędzej oddałbym swoje DNA partii komunistycznej, niż wrócił na Instagram"

"Uchodźcy z TikToka" w chińskiej aplikacji. "Prędzej oddałbym swoje DNA partii komunistycznej, niż wrócił na Instagram"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ministerstwo informacji Sierra Leone powiadomiło, że "bada doniesienia medialne" w sprawie holenderskiego barona narkotykowego i groźnego przestępcy Josa Leijdekkersa. Agencja Reutera opublikowała nagranie z mszy, na którym widać Leijdekkersa. Według nieoficjalnych informacji, miał poślubić córkę prezydenta tego kraju.

Prezydent na mszy, tuż za nim niebezpieczny przestępca. Nagranie

Prezydent na mszy, tuż za nim niebezpieczny przestępca. Nagranie

Źródło:
PAP, Reuters, BBC, tvn24.pl

W 2010 roku w Polsce było 58,9 tysiąca salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Pod koniec 2024 roku było ich już ponad 132 tysiące - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". - Liczba salonów systematycznie rośnie, co jest oznaką rosnącego zapotrzebowania na tego typu usługi - mówi w rozmowie z dziennikiem Tomasz Starzyk, rzecznik wywiadowni Dun & Bradstreet, która przygotowała raport na ten temat.

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Źródło:
"Rzeczpospolita"