Na co Łódź wydaje najwięcej pieniędzy

Źródło:
tvn24.pl
Hanna Zdanowska będzie walczyć o reelekcję
Hanna Zdanowska będzie walczyć o reelekcjęTVN24
wideo 2/3
Hanna Zdanowska będzie walczyć o reelekcjęTVN24

Rok temu na "promocję jednostek samorządu terytorialnego" wydano w Łodzi ponad 5,5 miliona złotych. W tym roku ta kwota jest niemal trzykrotnie wyższa i przekracza 15 milionów. Na inwestycje natomiast zaplanowano w 2024 r. miliard złotych mniej niż rok wcześniej. Na co nie żałowano pieniędzy, a gdzie szukano oszczędności? Ile wydano na drogi, a ile na przedszkola i w którym momencie kadencji decydowano się na zmiany? Żeby to sprawdzić przeanalizowaliśmy cztery ostatnie budżety miasta - od 2021 roku aż do teraz. W tvn24.pl sprawdzamy przed wyborami, na co samorządowcy największych polskich miast wydają najwięcej pieniędzy.

Milion złotych to sporo pieniędzy. Każdy może łatwo sobie wyobrazić auto za tę kwotę, albo ile - mniej więcej - metrów kwadratowych może mieć mieszkanie za takie pieniądze. Problem zaczyna się, kiedy próbujemy wyobrazić sobie większe kwoty - na przykład 500 milionów czy miliard. Jest możliwość przeliczenia sobie całości na stadiony piłkarskie. Otwarty w 2017 roku obiekt miejski, na którym gra Widzew Łódź kosztował około 150 milionów. Więc z grubsza miliard to jakieś 6,5 stadionu. Jeszcze jedno odniesienie - miliard złotych to niemal cztery razy tyle, ile trzeba było wydać na nowe orientarium w łódzkim zoo. Dzisiaj to jedno z popularniejszych miejsc dla turystów przyjeżdżających do miasta włókniarzy.

Dlaczego jednak od tego zaczynamy? Bo przy środkach publicznych łatwo zgubić punkt odniesienia i na kolejne informacje o wydawanych środkach reagować wzruszeniem ramion. A nie warto tego robić, bo to przecież nasze - podatników - pieniądze. A raczej cała fura pieniędzy. Z opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznych budżetu na 2024 rok wynika, że miasto spodziewa się dochodu na wysokości 5,8 miliarda złotych (38 stadionów i 23 orientaria). Na tym jednak dobre wiadomości się kończą, bo wydatki Łodzi są wyższe o 300 milionów (6,1 miliarda złotych). 

Kwestia odniesienia 

Nie jest tajemnicą, że dalsze posługiwanie się miarą liczby wybudowanych stadionów trywializowałoby całą sytuację. Dlatego od tego momentu - analizując wydatki miasta - będziemy pokazywać dane na tle wydatków samorządu w ostatnich latach.

Pierwszą pozycją, która zwróciła naszą uwagę jest koszt związany z utrzymaniem miejskiej administracji. W tym roku miasto na ten cel ma w budżecie ponad 363 miliony złotych, czyli ok. 6 proc. całości dochodów. To spory wzrost w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy w tej samej pozycji budżetu widniała kwota o 80 mln niższa (wtedy administracja zabierała 5 proc. wszystkich dochodów). Trzeba jednak uczciwie przyznać, że zawężenie tego porównania do zeszłego roku byłoby niesprawiedliwe, bo w 2022 roku wydatki proporcjonalnie były jeszcze wyższe niż teraz (stanowiły 6,8 proc.). 

Na promocję prawie trzy razy więcej

Zastanawiać może jednak coś zupełnie innego. W tabelce, gdzie wyróżnione są poszczególne wydatki miasta znajduje się pozycja "promocja jednostek samorządu terytorialnego". Co się pod nią kryje? To pytanie zadajemy dr Pawłowi Stępniowi, politologowi z Uniwersytetu Łódzkiego. - W największym skrócie - chodzi o materiały, w których gmina chwali się ze swoich dokonań i informuje, co planuje dalej - mówi ekspert.

Ile wydawano na promocję samorządu?

Od 2021 do 2023 roku na ten cel wydawano od 7,8 mln (w 2021 roku) do 5,6 mln (w 2023 roku). Teraz jednak kwota ta wystrzeliła do góry i zatrzymała się na 15,3 mln. Jakim cudem? - To niestety często obserwowana sytuacja związana z wyborami samorządowymi. Gminy chętnie zwiększają budżety na to, żeby przypomnieć, jak wiele mieszkańcy im zawdzięczają - mówi dr Stępień.

Podobnego zdania jest urbanista, przewodniczący stowarzyszenia "Łódź Cała Naprzód", Kosma Nykiel.

- Władze miasta w roku wyborczym robią kampanię ze środków publicznych i to bardzo dobrze widać. Jest po kilka konferencji prasowych, mówiących co to się nie wydarzy przez najbliższe pięć lat, ale nie są to konferencje komitetu wyborczego, tylko konferencje miasta. Trzeba też podkreślić, że nagle skokowo wzrosły wydatki na promocję - komentuje. I podaje przykład wydawanej przez miasto bezpłatnej gazety Łódź.pl, która jest dostępna między innymi na przystankach komunikacji miejskiej. - W tym roku na gazetkę jest przeznaczonych sześć milionów złotych, a do 1 marca, czyli od momentu, kiedy tak naprawdę rozpoczęła się kampania wyborcza, zupełnym przypadkiem nakład tej gazetki wzrósł ze średnio 60 na 100 tysięcy egzemplarzy, trzy razy w tygodniu. To jest więcej niż sprzedaje "Gazeta Wyborcza" w całym kraju - dodaje Nykiel. - W tej gazetce możemy przeczytać, że jest super i będzie jeszcze lepiej. Prezentowany jest w niej jednostronny przekaz, nie są poruszane, tak jak powinno być w prawdziwych mediach tematy kontrowersyjne, takie, gdzie są problemy. Są jedynie sukcesy, wizualizacje, których nikt później nie weryfikuje. Sam Rzecznik Praw Obywatelskich - i poprzedni i obecny - stwierdził, że gazetki samorządowe nie powinny być wydawane, bo godzą w wolność mediów - podsumowuje urbanista.

O komentarz w sprawie wzrostu kosztów promocji samorządu zapytaliśmy Pawła Śpiechowicza, rzecznika łódzkiego magistratu. Interesowało nas, jak wydawane są te środki. Niestety, rzecznik przekazał nam, że nie będzie w stanie przygotować dla nas odpowiedzi we wskazanym przez nas czasie (pytania zadaliśmy w środę, a publikację chcieliśmy pokazać jeszcze przed ciszą wyborczą).

Ile wydawano na transport zbiorowy?

Cisza po burzy

Żeby przejść do dalszej analizy tegorocznego (a także trzech wcześniejszych budżetów) musimy przybliżyć dwa pojęcia: wydatków bieżących i wydatków majątkowych. 

Te pierwsze to wydatki na płace pracowników, utrzymanie obiektów, zakup materiałów biurowych, opłaty za usługi. W skrócie chodzi więc o pokrycie bieżących potrzeb. Wydatki majątkowe to środki, które gmina wydaje na rzeczy trwałe lub trwające dłużej niż rok. Na przykład budowa nowej drogi, remont budynku szkolnego czy zakup nowego sprzętu - jak autobusy, tramwaje, czy śmieciarki. W przypadku każdego większego miasta w Polsce, ok. 80-85 proc. budżetu to wydatki stałe. Pozostałe pieniądze to wydatki inwestycyjne (zwane też majątkowymi), czyli takie, którymi miasto względnie swobodnie dysponuje.

Wyposażeni w tę wiedzę zaczynamy przyglądać temu, co zapisano w budżecie na ten i poprzednie lata. W 2024 roku zaplanowano na wydatki majątkowe niemal 772 mln złotych. O ponad miliard (!) mniej, niż w 2023 roku (na wydatki majątkowe wydano wtedy 1,8 miliarda). Tak wtedy, jak i teraz najwięcej kosztów majątkowych pochłonęły wydatki na transport i łączność - 373 mln teraz i 1,33 mld w zeszłym roku.

Skoro już przy drogach jesteśmy - łodzianie mówiący o władzach w ratuszu często mówią o drogach. Robią to najczęściej przy dwóch okazjach - albo narzekają, że jezdnie są dziurawe (i trudno im w tym odmówić racji), albo narzekają, że remonty ciągną się w nieskończoność i przez to poruszanie się po mieście jest koszmarem (i tych można jakoś zrozumieć). Tych pierwszych narzekających powinno być mniej, bo zeszły rok był absolutnie rekordowy, jeżeli chodzi o wydatki na drogi publiczne. Magistrat rozróżnia w swoim budżecie drogi w administracyjnych granicach na prawach powiatu oraz te, które są drogami gminnymi. Na te pierwsze rok temu wydano 1,3 miliarda złotych (prawie 1/4 dochodów miasta!), z czego 1,27 to były wspominane już koszty majątkowe - czyli po prostu nowe inwestycje. 

Teraz wydatki na drogi spadły dość radykalnie do 353 mln (ok. 6 proc. dochodów). Skąd tak duża różnica? Kiedy miasto uchwalało budżet na 2023 rok, prezydent Hanna Zdanowska przypominała, że to ostatni rok realizowania inwestycji ze starej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. - W razie braku zakończenia inwestycji może wiązać się z utratą jej dofinansowania w części lub w całości. Na to nie możemy sobie pozwolić, dlatego też będziemy koncentrować się głównie na ukończeniu inwestycji, na które są przeznaczone środki z Unii Europejskiej - mówiła prezydent podczas swojego wystąpienia przed radą miasta.

Wydatki Łodzi w ostatnich latach

- Patrząc na te tabelki, to w ubiegłym roku ta kwota ponad miliarda dwustu milionów złotych przeznaczona na drogi mówi sama za siebie. Władze chciały skończyć te prace jak najszybciej, żeby mieszkańcy nie denerwowali się na rozkopane miasto. A kwota tegorocznego budżetu na drogi, która jest o blisko miliard niższa od ubiegłorocznej, też mówi sama za siebie. Pani prezydent Hanna Zdanowska może boi się, że przegra i nie chciałby, żeby przyszły kandydat już miał tak wielki budżet na inwestycje - skomentował Jarosław Kostrzewa z LDZ Zmotoryzowani Łodzianie. - Z tej tabelki za poprzedni rok i wydatki to wygląda na to, że mamy wielkie wow, czyli w 2023 roku została naprawiona cała Łódź. A rzeczywistość okazuje się inna, te ulice są takie, jakie były. Może jakieś inwestycje poczyniono, ale na pewno nie na taką skalę, jaka jest potrzebna. Myślę, że jeżeli byśmy mieli naprawiać naprawdę te ulice, to potrzebowalibyśmy 30 miliardów, żeby Łódź do końca 2024 roku wyglądała jako tako - dodał społecznik. Zapytany o największe porażki ostatnich lat wymienił ciągnący się długo remont ulicy Legionów. - Na tej ulicy już mamy problemy, cały czas dochodzi do blokowania tramwajów przez samochody, tam jest po prostu za wąsko. Ulica Boya-Żeleńskiego, która była wyremontowana, a chwilę później zaczęła się sypać to kolejna porażka no i oczywiście ulica Jaracza, na której słynna kostka klinkierowa lata gdzie jest to tylko możliwe - wyliczył Kostrzewa. Społecznik dodał, że jednym z sukcesów miasta jest wybudowanie trasy Górna, chociaż, też ma do niej kilka zastrzeżeń.

Autorka/Autor:bż, pk

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Miesięczne dziecko zmarło w czerwcu z powodu krztuśca - poinformował TVN24 Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. To pierwszy taki zgon w tym roku w Polsce.

Miesięczne dziecko zmarło z powodu krztuśca

Miesięczne dziecko zmarło z powodu krztuśca

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Kamala Harris ma dostęp do informacji, do których inni ewentualni kandydaci nie mają i do pieniędzy przeznaczonych na kampanię Joe Bidena. Co więcej, jest "domyślną" kandydatką, bo od początku kampanii tworzyła z Bidenem pewną "ofertę polityczną". O kwestiach, które działają na korzyść obecnej wiceprezydentki i dają jej przewagę przy decyzji nominacyjnej demokratów, mówił dziennikarz TVN24 BiS Michał Sznajder.

Dlaczego Kamala Harris? Trzy kwestie, które dają jej przewagę

Dlaczego Kamala Harris? Trzy kwestie, które dają jej przewagę

Źródło:
tvn24.pl

51-letni mężczyzna wtargnął do domu opieki dla seniorów w Daruvarze w Chorwacji i zastrzelił pięć osób - informują chorwackie media. Zamachowiec został zatrzymany przez policję. Według nieoficjalnych informacji jedną z ofiar jest jego matka.

Strzały w chorwackim domu opieki. Pięć osób nie żyje, kolejnych pięć odniosło rany

Strzały w chorwackim domu opieki. Pięć osób nie żyje, kolejnych pięć odniosło rany

Źródło:
PAP, Reuters, N1

Kto może zostać kandydatem na wiceprezydenta u boku Kamali Harris, jeśli to ona z ramienia demokratów stanie do walki o Biały Dom? Amerykańskie media wskazują na cztery osoby. To gubernator stanu Pensylwania Josh Shapiro, gubernatorka Michigan Gretchen Whitmer, gubernator Illinois JB Pritzker oraz szef resortu transportu Pete Buttigieg.

Na kogo postawi Kamala Harris? Te nazwiska są w grze

Na kogo postawi Kamala Harris? Te nazwiska są w grze

Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko potwierdziło w poniedziałek informację o śmierci polskiego obywatela uprowadzonego przez Hamas, Alexa Dancyga. Był "człowiekiem pokoju i przyjaźni, który wniósł ogromny wkład w dialog polsko-żydowski" - podkreśliło polskie MSZ.

Nie żyje Alex Dancyg

Nie żyje Alex Dancyg

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gdzie jest burza? W poniedziałek 22.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? "Zjawiska są miejscami gwałtowne"

Gdzie jest burza? "Zjawiska są miejscami gwałtowne"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Na tratwie ratunkowej wyrzuconej na brzeg kanadyjskiej wyspy Sable na Oceanie Atlantyckim, znaleziono ciała Brytyjki Sarah Packwood i Kanadyjczyka Bretta Clibbery'ego. Małżeństwo było w podróży, którą nazwali "największą przygodą w ich dotychczasowym życiu".

Ciała pary żeglarzy odnalezione na "cmentarzysku Atlantyku"

Ciała pary żeglarzy odnalezione na "cmentarzysku Atlantyku"

Źródło:
The Guardian, ENEX_NEWSML.

Warszawska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo w związku z zawiadomieniem Centralnego Biura Śledczego o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego szefa biura Andrzeja Stróżnego. Postępowanie dotyczy między innymi nadużycia władzy. Chodzi o zakup mieszkania za ponad 1,2 miliona złotych.

Jest śledztwo w sprawie byłego szefa CBA

Jest śledztwo w sprawie byłego szefa CBA

Źródło:
PAP

Nowe zasady przywozu do Polski samochodów osobowych zarejestrowanych na Białorusi obowiązują od 1 lipca - przypomniało w komunikacie Ministerstwo Finansów. Wyjaśniło, że do Polski mogą wjechać tylko auta należące do osób fizycznych, jeśli nie są wykorzystywane w celach handlowych.

Nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Źródło:
PAP

Zmarł Jerzy Michalak, scenograf, reżyser i aktor, prywatnie ojciec Borysa Szyca. Odszedł w wieku 80 lat. "Żegnaj tato. Do zobaczenia kiedyś… odpoczywaj w spokoju" - pożegnał go Szyc w mediach społecznościowych.

Nie żyje Jerzy Michalak. Artysta był ojcem Borysa Szyca

Nie żyje Jerzy Michalak. Artysta był ojcem Borysa Szyca

Źródło:
Dobry Tygodnik Sądecki, tvn24.pl

Malezyjska straż przybrzeżna wytropiła i zatrzymała uszkodzony tankowiec Ceres I, który po kolizji z innym statkiem stanął w płomieniach, ale mimo tego próbował uciec na pełne morze. Lokalni śledczy wszczęli dochodzenie, mające wyjaśnić zachowanie załogi, tymczasem media zauważają, że Ceres I uważany jest za jednostkę tak zwanej "floty cienia".

Ma być częścią "floty cienia". Odnaleziono tankowiec, który uciekał mimo pożaru na pokładzie

Ma być częścią "floty cienia". Odnaleziono tankowiec, który uciekał mimo pożaru na pokładzie

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Za podejrzanym o potrójne zabójstwo Jackiem Jaworkiem wystawiono Europejski Nakaz Aresztowania, czerwoną notę Interpolu i list gończy, a mimo to przez trzy lata pozostawał nieuchwytny dla policji. Dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński mówił w poniedziałek, że Jaworek "był osobą bardzo zamkniętą", nie korzystał z nowych technologii i pozwoliło mu to na zniknięcie "z technologicznego radaru, na którym dziś opiera się funkcjonowanie wszystkich policji całego świata".

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Źródło:
TVN24

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Łęczycy (Łódzkie) ma już wyniki sekcji zwłok 45-latka, który oddał w swoim mieszkaniu w kierunku okien kilkaset strzałów z broni palnej.

Oddał kilkaset strzałów z broni palnej i zmarł. Są wyniki sekcji

Oddał kilkaset strzałów z broni palnej i zmarł. Są wyniki sekcji

Źródło:
tvn24.pl

Memy i żartobliwe wpisy na temat drzewa kokosowego właśnie podbijają amerykańskie media społecznościowe. Nawiązują one do aktualnej wiceprezydentki USA i potencjalnej kandydatki do objęcia najwyższego urzędu w państwie - Kamali Harris. O co chodzi z memami o drzewie kokosowym i skąd ich popularność? Wyjaśniamy.  

Kamala Harris i drzewo kokosowe. O co chodzi w memach, które podbijają internet

Kamala Harris i drzewo kokosowe. O co chodzi w memach, które podbijają internet

Źródło:
The Guardian, Forbes, NPR, tvn24.pl

Śmiertelny wypadek w Jemiołowie (województwo lubuskie). Dwaj bracia w wieku 33 i 34 lat, jadąc motocyklem, uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj nie żyją.

Uderzyli motocyklem w zaparkowany samochód, zginęli dwaj bracia

Uderzyli motocyklem w zaparkowany samochód, zginęli dwaj bracia

Źródło:
PAP/tvn24.pl

"Oszuści na niebezpiecznych stronach wyłudzają dane logowania do bankowości elektronicznej oraz informacje o kartach płatniczych" - przestrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego na portalu X (dawniej Twitter).

Oszuści podszywają się pod bank

Oszuści podszywają się pod bank

Źródło:
PAP

Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego przekazanych 22 lipca wynika, że zakwit sinic w wodzie odnotowano na czterech nadmorskich kąpieliskach w Gdyni. Obowiązuje tam zakaz kąpieli. Jak wskazują naukowcy, w lipcu sinice mają szczególnie dobre warunki do namnażania.

Sinice w Bałtyku. Cztery plaże w Gdyni z zakazem kąpieli

Sinice w Bałtyku. Cztery plaże w Gdyni z zakazem kąpieli

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Gorzowie Wielkopolskim kierowca samochodu osobowego wjechał na rondzie w busa. 33-latek nawet nie próbował hamować. Okazało się, że był pijany.

Nawet nie hamował, na rondzie z impetem wjechał  w busa. Nagranie

Nawet nie hamował, na rondzie z impetem wjechał w busa. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Finlandii Alexander Stubb przepłynął w zawodach pływackich z nurtem rzeki Oulanka dystans 24 kilometrów. "Niesamowite przeżycie" - podkreślił w mediach społecznościowych. Stubb znany jest z zamiłowania do sportów wytrzymałościowych.

Prezydent Finlandii pokonał wpław 24 kilometry. "Niesamowite przeżycie"

Prezydent Finlandii pokonał wpław 24 kilometry. "Niesamowite przeżycie"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła szóstka. Wartość głównej wygranej to dwa miliony złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie kupiono szczęśliwy los.

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje 14-latek zakażony wirusem Nipah - informują indyjskie władze. Zarządzono już izolację osób, które były w kontakcie z chłopakiem. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje ten odzwierzęcy wirus, przenoszony głównie przez nietoperze i świnie, za szczególnie niebezpieczny.

14-latek ofiarą wirusa Nipah. 60 osób w "grupie wysokiego ryzyka"

14-latek ofiarą wirusa Nipah. 60 osób w "grupie wysokiego ryzyka"

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

Czy Kamala Harris, która otrzymała poparcie Joe Bidena w wyścigu do fotela prezydenta USA, ma większe od niego szanse by pokonać Donalda Trumpa? Oto co mówią o tym sondaże.

Czy Kamala Harris ma szanse zamieszkać w Białym Domu? Oto co mówią sondaże

Czy Kamala Harris ma szanse zamieszkać w Białym Domu? Oto co mówią sondaże

Źródło:
Forbes, The Hill, NBC News, tvn24.pl

Joe Biden nieoczekiwanie wydał oświadczenie, w którym poinformował, że rezygnuje z wyścigu o Biały Dom. Co było bezpośrednim powodem wycofania się z kampanii? Portal Politico, powołując się na rozmowy z 22 informatorami z otoczenia prezydenta i Partii Demokratycznej, pisze o "posunięciu ratującym twarz" i "ponurych" wewnętrznych sondażach pokazanych Bidenowi w ostatnich dniach. O ich wynikach - gdyby Biden wciąż jednak chciał pozostać kandydatem - zamierzała poinformować opinię publiczną Nancy Pelosi głośno nawołująca w ostatnim czasie przywódcę do rezygnacji.

Będzie "po dobroci albo i nie". Politico: dwie kwestie zdecydowały o wycofaniu się Joe Bidena

Będzie "po dobroci albo i nie". Politico: dwie kwestie zdecydowały o wycofaniu się Joe Bidena

Źródło:
Politico

Donald Trump wspierał przed laty finansowo dwie kampanie wyborcze Kamali Harris, gdy ta starała się o urząd prokuratora generalnego Kalifornii w latach 2011 i 2013. Teraz wiceprezydentka Stanów Zjednoczonych może stanąć do walki z nim w listopadowych wyborach.

Donald Trump wpłacał pieniądze na kampanię Kamali Harris. Media przypominają kwoty

Donald Trump wpłacał pieniądze na kampanię Kamali Harris. Media przypominają kwoty

Źródło:
Washington Post, Newsweek, Business Insider, USA Today. Independent

Już papież Pius XII, który stał na czele Kościoła w latach 1939-1958, chciał ukarać założyciela zgromadzenia Legioniści Chrystusa, księdza Marciala Maciela Degollado - wynika z dokumentów Archiwów Watykańskich, opublikowanych przez dziennik "Corriere della Sera". Degollado przez lata wykorzystywał seksualnie nieletnich, choć sygnały o tym niemal od początku docierały do Watykanu.

Ujawniono nowe dokumenty w sprawie "demona w Watykanie"

Ujawniono nowe dokumenty w sprawie "demona w Watykanie"

Źródło:
PAP, TVN24

Alert RCB. W poniedziałek 22.07 do osób przebywających na terenie ośmiu województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami. Towarzyszący burzom deszcz może powodować podtopienia.

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Jedyna we Francji działająca kabina telefoniczna zyskała niespodziewaną sławę, gdy w mediach społecznościowych udostępniony został jej numer. Od niedawna coraz więcej ludzi próbuje się do niej dodzwonić, by porozmawiać przez telefon tak jak dawniej. O to niełatwo, bo w niewielkiej miejscowości przy granicy ze Szwajcarią żyje zaledwie 160 osób.

Niespodziewana atrakcja turystyczna w niewielkim miasteczku

Niespodziewana atrakcja turystyczna w niewielkim miasteczku

Źródło:
PAP

Krzysztof Wacławek, były szef ABW, zapewniał w poniedziałek przed sejmową komisją śledczą do spraw afery wizowej, że na tle innych wyzwań, jak wojna na Ukrainie i operacja hybrydowa ze strony Białorusi, zakładający uproszczoną procedurę wizową program Poland.Business Harbour nie stanowił zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa.

Były szef ABW przed komisją śledczą

Były szef ABW przed komisją śledczą

Źródło:
PAP

Jednym z najlepiej opłacanych stanowisk jest specjalista pełniący funkcję chief information officera w sektorze IT. Taki pracownik może liczyć na miesięczną pensję w wysokości nawet 70 tysięcy złotych - wynika raportu płacowego firmy Antal. Na wysokie wynagrodzenia mogą liczyć również dyrektorzy finansowi, specjaliści w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), czy kierownicy do spraw marketingu.

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Źródło:
PAP

Europejski Trybunał Praw Człowieka zbada sprawę dziewięciu osób, które złożyły skargi dotyczące stosowania oprogramowania Pegasus przez polskie służby w latach 2015-2023 - poinformowała mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram, która reprezentuje skarżących. Trybunał sformułował w tej sprawie pytania do polskich władz.

Skargi dziewięciu osób, w tym Trzaskowskiego i Brejzów. Europejski Trybunał Praw Człowieka zbada stosowanie Pegasusa w Polsce

Skargi dziewięciu osób, w tym Trzaskowskiego i Brejzów. Europejski Trybunał Praw Człowieka zbada stosowanie Pegasusa w Polsce

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

Fragment muru Zamku Książ w Wałbrzychu runął na ścieżkę, po której poruszają się zwiedzający. Na miejsce wezwano specjalistyczną jednostkę ratowniczą, która wykluczyła obecność poszkodowanych pod gruzami.

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Źródło:
tvn24.pl

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24