W grudniu do dyspozycji pacjentów oddany będzie ultranowoczena pracownia PET. Inwestycja kosztowała ponad 30 mln złotych. - Nie ma bardziej precyzyjnej metody wczesnego wykrywania nowotworów - podkreśla dr Piotr Misiewicz, kierownik pracowni mieszczącej się w szpitalu im. Kopernika w Łodzi.
PET to skrót od pozytonowej tomografii emisyjnej. Pod tą skomplikowaną terminologią kryje się technologia, która pomoże w leczeniu i diagnozowaniu chorób nowotworowych.
- Aparatura pozwala na wczesne wykrycie, czy np. nie dochodzi do podwyższonego metabolizmu glukozy, charakterystycznego dla obecności nowotworów złośliwych. PET to najnowocześniejsza i najbardziej precyzyjna metoda wczesnego diagnozowania nowotworów na świecie - mówi dr Misiewicz.
Technika, która ratuje życie
Lekarze podkreślają, że pracownia PET pozwoli uratować życie wielu osób. - Wczesne wykrycie nowotworu w znacznym stopniu zwiększa szanse na wyzdrowienie. Pracownia pozwoli wychwycić zdecydowaną większość niepokojących zmian dużo szybciej, niż przy wykorzystaniu starszych metod - dodaje dr Piotr Misiewicz.
Nowa pracownia składa się m.in. z cyklotronu, czyli urządzenia, w którego wnętrzu znajduje się akcelerator przyspieszający cząsteczki wodoru.
- Jego instalacja odbyła się za pomocą dźwigu, który wpuścił urządzenie przez dach - opowiada Adrianna Sikora, rzecznik szpitala im. Kopernika w Łodzi.
Urządzenie zostało zainstalowane w specjalnie wybudowanym bunkrze, w którym ściany mają dwa metry grubości, stropy niewiele mniej.
- Same drzwi do pomieszczenia ważą dwie tony. Wszystko po to, żeby radioaktywne izotopy i farmaceutyki produkowane w pracowni nie wydostały się na zewnątrz - opowiada Sikora.
Jak to działa?
PET jest badaniem z dziedziny medycyny nuklearnej. Polega na podawaniu minimalnej ilości fizjologicznych cząsteczek, tzw. radioznaczników.
- Dzięki technologii możemy zobaczyć jak te ultramałe cząsteczki zachowują się w organizmie chorego. Urządzenie pozwala nam dokładne śledzić zachowanie cząsteczki w organizmie. Sprawdzamy dzięki temu, czy w poszczególnych organach nie dochodzi do żadnych patologii - wyjaśnia dr Piotr Misiewicz.
Nie tylko leczenie nowotworów
Pracownia PET pomaga w leczeniu również chorych na serce. Specjaliści informują, że w przypadku zawału serca badanie pozwala stwierdzić, które segmenty mięśnia sercowego nie zostały zniszczone podczas zawału. Dzięki temu można dokładnie ocenić rokowania co do powodzenia ewentualnej operacji.
- Nasz nowy nabytek pomoże też chorym neurologicznie. PET pozwala na m.in. na wskazanie w których rejonach mózgu dochodzi do nieprawidłowości. Dzięki temu będzie można bardzo wcześnie z dużą pewnością rozpoznać np. chorobę Alzheimera i rozpocząć leczenie - dodaje szef pracowni PET.
PET pomoże też w leczeniu m.in. demencji starczych i choroby Parkinsona.
Duża inwestycja
Szpital im. M. Kopernika w Łodzi podpisał umowę na wybudowanie nowoczesnej pracowni rok temu. Na wyremontowanie osobnego budynku i specjalne jego przystosowanie i wyposażenie wydano 31 mln złotych. Większość środków (75%) pochodziła z funduszy europejskich. Do inwestycji dołożył się też Zarząd Województwa Łódzkiego (25%).
Nowa pracownia zajmuje ok 1300 m2. Pierwsi pacjenci będą przyjmowani w grudniu.
Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: Szpital im. M. Kopernika w Łodzi