Trzesięnie ziemi na Podlasiu, gdzie PiS traci nie tylko władzę, ale i radnych oraz próba sił i niemal pewna zmiana w Łódzkiem. Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego nie wybrał natomiast ani marszałka, ani przewodniczącego. Obrady przerwano. To najciekawsze wtorkowe rozgrywki w nowych sejmikach wojewódzkich.
Województwo podlaskie - kandydata Trzeciej Drogi poparła część radnych PiS
Marszałkiem województwa podlaskiego został Łukasz Prokorym z Koalicji Obywatelskiej. W tajnym głosowaniu otrzymał 16 z 30 głosów. Do zarządu, jako wicemarszałkowie, weszła dwójka radnych z PiS. Przewodniczącym sejmiku został natomiast Cezary Cieślukowski z Trzeciej Drogi. To prawdziwe trzęsienie ziemi w podlaskim samorządzie, w którym dotąd niepodzielnie rządziło Prawo i Sprawiedliwość.
W tajnym głosowaniu dostał 16 głosów. Głosowanie przegrał natomiast dotychczasowy marszałek województwa – Artur Kosicki z PiS. Dostał 13 głosów. Głosowało wszystkich 30 radnych. Był jeden głos nieważny. Jest to ogromne zaskoczenie. W nowym sejmiku województwa PiS ma bowiem 15 mandatów, Koalicja Obywatelska – osiem , Trzecia Droga – sześć oraz KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – jeden.
Województwo zachodniopomorskie - Geblewicz ponownie marszałkiem
We wtorek po raz pierwszy zebrali się też radni województwa zachodniopomorskiego. Wybrali przewodniczącą sejmiku (Teresa Kalina), a następnie marszałka. Kandydaturę Olgierda Geblewicza zgłosił radny KO Andrzej Niedzielski. W tajnym głosowaniu Geblewicza poparło 19 radnych. Drugim z kandydatów był radny PiS Marek Subocz (były wicewojewoda), który uzyskał 10 głosów. Jeden z radnych nie zagłosował na żadnego z kandydatów. - Z wielkim wzruszeniem i odpowiedzialnością przyjmują od państwa kolejną misję, przede wszystkim tworzenia zarządu województwa (…). Przyjmuję to z wielką pokorą, jako wyraz zaufania wszystkich sił prosamorządowych, prodemokrotatycznych reprezentowanych na tej sali – powiedział Geblewicz, inaugurując kolejną kadencję. Zaapelował do radnych, "żeby w tej kadencji pracowali na rzecz Pomorza Zachodniego najciężej jak się da". Podziękował dotychczasowemu zarządowi województwa, a następnie poprosił o przerwę w obradach do czwartku do godz. 12, aby dokończyć wybór prezydium sejmiku, członków zarządu, przewodniczących sejmikowych komisji.
Geblewicz jest marszałkiem województwa od listopada 2010 r. W sejmiku zasiada od 2006 r. (wcześniej był radnym miejskim w Goleniowie), w latach 2008-10 pełnił funkcję przewodniczącego sejmiku. Jako marszałek angażował się w działalność Związku Województw RP, od lat dział również na forum Europejskiego Komitetu Regionów (jest szefem frakcji Europejskiej Partii Ludowej w EKR).
Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego również wybrał swoją przewodniczącą – kandydaturę Teresy Kaliny (KO) poparło 20 z 30 radnych, jeden był przeciw, dziewięciu wstrzymało się od głosu. Teresa Kalina była jedyną kandydatką.
Województwo opolskie - wybór marszałka przesunięty na czwartek
Według planu obrad pierwszej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego nowej kadencji miano podczas niej wybrać przewodniczącego sejmiku oraz zarząd województwa. W pierwszej części na przewodniczącego sejmiku wybrano Rafała Bartka ze Śląskich Samorządowców (dawniej Mniejszość Niemiecka), który w 30-osobowym sejmiku otrzymał 21 głosów za i 3 głosy przeciw. Sześciu radnych wstrzymało się od głosu. Bartek, który jest przewodniczącym Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, był przewodniczącym sejmiku także w poprzedniej kadencji. Wiceprzewodniczącymi zostali proponowani przez KO Szymon Godyla i Jolanta Wilczyńska oraz reprezentujący PiS Artur Kamiński. Nie doszło do głosowania nad wyborem nowego marszałka województwa opolskiego i członków zarządu. Wniosek o przerwę w sesji i przełożenie głosowania w tej sprawie na czwartek złożył wicemarszałek Szymon Ogłaza, który uzasadnił wniosek koniecznością dodatkowych ustaleń proponowanego składu zarządu. W sejmiku województwa opolskiego nowej kadencji rządzi koalicja KO-ŚS-PSL, która posiada 20 głosów w 30-osobowym sejmiku. Koalicja Obywatelska ma 14 radnych, Śląscy Samorządowcy - pięciu, Trzecia Droga - jednego, a opozycyjny PiS - 10 radnych. Według wypowiedzi marszałka województwa Andrzeja Buły sprzed kilku dni, który jest jednocześnie szefem struktur regionalnych PO, w pięciosobowym zarządzie cztery miejsca miały przypaść KO, a jedno mieli utrzymać - jak w poprzedniej kadencji - Śląscy Samorządowcy. Oznaczałoby to utratę w zarządzie stanowiska przez PSL, który w wyborach wprowadził tylko jednego radnego do sejmiku.
Województwo łódzkie - inny układ sił
Pierwsza sesja łódzkiego sejmiku rozpoczęła się we wtorek o godzinie 13. Obradom - jako senior - przewodniczył początkowo dotychczasowy marszałek Grzegorz Schreiber (PiS), który przez ostatnie pięć lat przewodniczył pracom sejmiku. Po ślubowaniu radni radni powołali trzyosobową Komisję Uchwał i Wniosków oraz wyłonili członków Komisji Skrutacyjnej.
Potem została wybrana przewodnicząca sejmiku - Małgorzata Grabarczyk z PO - którą poparło 17 radnych. Jej kontrkandydatem, zgłoszonym przez PiS był Janusz Ciesielski, którego poparło 16 radnych.
- To samorządowiec z dwudziestoletnim stażem, przewodniczyła Rady Miejskiej w Aleksandrowie Łódzkim, jest też wiceprezesem stowarzyszenia Aleksandrowskie Forum Społeczne - tak, tuż przed głosowaniem, jej kandydaturę przybliżał radny Maciej Sulgan.
Ostatecznie w 33-osobowym Sejmiku 16 mandatów zdobył PiS, KO uzyskała 12, a Trzecia Droga - 4 mandaty, czyli łącznie również 16 mandatów; 1 mandat dostała Lewica - radnym tej formacji został powracający do sejmiku po 5 latach Piotr Bors. Po ogłoszeniu tej informacji otwarcie zapowiadał, że nie przyłączy się do PiS.
Województwo dolnośląskie - nowy-stary przewodniczący
Jerzy Pokój (KO) został we wtorek wybrany na przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Pokój pełnił tę funkcję również w minionej kadencji, kiedy po 15 października głosami będących wówczas w koalicji z PiS Bezpartyjnych Samorządowców odwołano przewodniczącego z PiS Andrzeja Jarocha.
Kandydaturę Jerzego Pokoja zgłosił klub KO. Klub PiS zgłosił kandydaturę Eweliny Szydłowskiej-Kędziery. Za wyborem Pokoja na przewodniczącego sejmiku głosowało 25 radnych, a na kandydatkę PiS oddano 11 głosów.
Wybory do dolnośląskiego sejmiku wygrała KO, zdobywając 15 mandatów; 13 radnych w 36-osobowym sejmiku ma PiS, Trzecia Droga zdobyła 4 mandaty, Bezpartyjni Samorządowcy - 3, a Lewica - 1.
Na Mazowszu marszałka poznamy za tydzień
Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska) został we wtorek kolejny raz wybrany na przewodniczącego sejmiku Mazowsza. Nie wybrano natomiast marszałka województwa mazowieckiego. Obrady odroczono do 14 maja.
Pierwszą sesję w nowej kadencji sejmiku mazowieckiego otworzył najstarszy radny sejmiku Andrzej Melak.
- Nasz decyzje będą ważyć nie tylko o losach Mazowsza, ale i całej Rzeczypospolitej - powiedział. Stwierdził, że na sali jest odpowiednia liczba radnych, by obrady uznać za prawomocne. Podpisy na liście obecności złożyło 51 radnych, czyli 100 procent składu osobowego sejmiku mazowieckiego.
Następnie radni złożyli ślubowanie. W kolejnym głosowaniu wybrano przewodniczącego sejmiku Mazowsza, którym został Ludwik Rakowski. Rakowski w poprzedniej kadencji również pełnił to stanowisko.
W kolejnym głosowaniu wybrano wiceprzewodniczącego woj. mazowieckiego, którym został Konrad Wojnarowski, zgłoszony przez Klub Trzeciej Drogi (PSL-Polska 2050).
Następnie zgłoszono wniosek formalny o odroczenie obrad do 14 maja do godz. 11. Nie było sprzeciwu, w związku z czym obrady odroczono.
Podczas posiedzenia nie wybrano marszałka województwa mazowieckiego oraz zarządu.
Po wyborach w bieżącym roku do sejmiku dostały się: PiS, który zdobył 21 mandatów, KO – 20, Trzecia Droga – 8, Lewica i Konfederacja – po 1.
Województwo pomorskie - przewodniczący ten sam
Podczas pierwszej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego wybrano przewodniczącego, którym został ponownie Jan Kleinszmidt. Lokalny polityk PO w latach 1998-2002 był radnym Bytowa. Później pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmiku. W kwietniowych wyborach do sejmiku Koalicja Obywatelska uzyskała 20 mandatów w pomorskim sejmiku wojewódzkim, PiS - 10, a Trzecia Droga - 3. W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskał 25,70 proc., Trzecia Droga - 10,32 proc., Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 6,63 proc.; Lewica - 6,25 proc. - wynika z danych PKW.
Województwo lubelskie - "kontynuacja ostatnich pięciu lat"
Jarosław Stawiarski (PiS) został we wtorek ponownie wybrany marszałkiem województwa lubelskiego. Za jego kandydaturą zagłosowało 23 spośród 33 radnych. Dziesięcioro radnych było przeciw. Przewodniczącym sejmiku wybrano historyka, profesora KUL Mieczysława Rybę. Stawiarski jest marszałkiem województwa od listopada 2018 r. W czasie inauguracyjnej sesji sejmiku siódmej kadencji był jedynym kandydatem na marszałka. Jego propozycję zgłosił radny PiS Krzysztof Gałaszkiewicz, argumentując, że "to kontynuacja tego, co udało nam się wspólnie zrealizować przez ostatnie pięć lat". W tajnym głosowaniu Stawiarski zdobył 23 głosy. Przeciw było 10 radnych. - Drugi raz zostałem marszałkiem, jest to jakaś satysfakcja za to, że państwo oceniliście pozytywnie te pięć i pół roku mojej służby na zaszczytnej funkcji marszałka województwa lubelskiego – mówił tuż po wyborze.
Województwo warmińsko-mazurskie. Ani marszałka, ani przewodniczącego
Sejmik województwa Warmińsko-Mazurskiego nie wybrał we wtorek marszałka ani przewodniczącego. Obrady przerwano; powodem jest brak porozumienia między koalicjantami. Sejmik ma się zebrać ponownie w przyszły wtorek. O braku porozumienia koalicyjnego poinformowali dotychczasowy marszałek Marcin Kuchciński (KO) i szef warmińsko-mazurskiego PSL, senator Gustaw Marek Brzezin (PSL). - Koalicja między naszymi ugrupowaniami jest pewna, natomiast trwają uzgodnienia co do składu zarządu - ilościowego i jakościowego - przekonywał Marcin Kuchciński. Według niego rozmowy koalicyjne "toczą się na wyższym szczeblu". W ocenie Kuchcińskiego "stanowisko marszałka wydaje się uzgodnione"; jak jednocześnie zastrzegł, "dopóki nie ma umowy, nie dzieli skóry na niedźwiedziu".
Województwo małopolskie - kandydat na marszałka był jeden, ale i tak nie wygrał
W poniedziałek sporo działo się w Sejmiku Województwa Małopolskiego. Poseł Łukasz Kmita (PiS) nie został wybrany w poniedziałek przez sejmik na nowego marszałka województwa małopolskiego. Za jego kandydaturą zagłosowało 13 spośród 38 obecnych radnych, 22 radnych było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Jeden głos był nieważny. Kmita nie został wybrany, mimo że był jedynym zgłoszonym kandydatem, rekomendowanym przez Prawo i Sprawiedliwość, które w 39-osobowym sejmiku małopolskim ma większość, dysponując 21 mandatami. Koalicja Obywatelska ma 12 mandatów, a Trzecia Droga – sześć.
Wcześniej na przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego został ponownie wybrany Jan Tadeusz Duda (ur. 1949), profesor nauk technicznych, profesor zwyczajny Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prywatnie ojciec prezydenta Andrzeja Dudy. Był on jedynym kandydatem zgłoszonym na stanowisko przewodniczącego sejmiku. Funkcję tę pełnił już w latach 2019-2024. W poniedziałkowym głosowaniu opowiedziało się za nim 20 radnych, a 17 było przeciw. Jeden głos był nieważny.
Województwo podkarpackie. Władysław Ortyl znowu marszałkiem
Radni sejmiku VII kadencji na poniedziałkowej inauguracyjnej sesji wybrali Władysława Ortyla (PiS) na marszałka województwa podkarpackiego. Za jego kandydaturą zagłosowało 23 spośród 32 obecnych w poniedziałek radnych. Dziewięcioro radnych było przeciw. Ortyl jest marszałkiem województwa od maja 2013 r. W czasie poniedziałkowej sesji był jedynym kandydatem na marszałka. W kwietniowych wyborach do 33-osobowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego zwyciężył PiS z poparciem niemal 52 proc. Przełożyło się to na 21 mandatów. Koalicja Obywatelska w sejmiku ma 6 radnych, Trzecia Droga - 4, a Konfederacja - 2. W poniedziałkowej sesji nie brał udziału jeden nowo wybrany radny z TD.
Województwo świętokrzyskie. Eksmarszałek nowym przewodniczącym
Renata Janik (PiS) została w poniedziałek wybrana na stanowisko marszałka woj. świętokrzyskiego. Głosowało na nią 16 radnych, jej kontrkandydat Andrzej Swajda z PSL uzyskał 13 głosów. Przewodniczącym sejmiku został były marszałek Andrzej Bętkowski (PiS).
W 30-osobowym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Prawo i Sprawiedliwość zdobył 16 mandatów, Trzecia Droga - siedem, KO - sześć, a jeden Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy.
Województwo kujawsko-pomorskie. Wybór marszałka odroczony
Obrady sejmiku kujawsko-pomorskiego odroczono do czwartku. Pomimo wcześniejszego ustalenia porządku obrad w poniedziałek nie wybrano marszałka oraz zarządu. Piotr Całbecki z KO wnioskował o odroczenie obrad z powodu braku ustaleń politycznych na szczeblu krajowym. Koalicję rządzącą w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego VII kadencji stworzyło 14 radnych KO i pięciu radnych Trzeciej Drogi. Pozostałych 11 mandatów należy do przedstawicieli PiS, którzy znaleźli się w opozycji. W poniedziałek wybrano przewodniczącą sejmiku Elżbietę Piniewską (KO), a także jej zastępców.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl