PiS traci Podlasie, próba sił przed zmianą w Łodzi. Nowe rozdania w sejmikach wojewódzkich

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Łukasz Prokorym: polityka przynosi różne rozwiązania
Łukasz Prokorym: polityka przynosi różne rozwiązaniaTVN24
wideo 2/3
Łukasz Prokorym: polityka przynosi różne rozwiązaniaTVN24

Trzesięnie ziemi na Podlasiu, gdzie PiS traci nie tylko władzę, ale i radnych oraz próba sił i niemal pewna zmiana w Łódzkiem. Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego nie wybrał natomiast ani marszałka, ani przewodniczącego. Obrady przerwano. To najciekawsze wtorkowe rozgrywki w nowych sejmikach wojewódzkich.

Województwo podlaskie - kandydata Trzeciej Drogi poparła część radnych PiS

Marszałkiem województwa podlaskiego został Łukasz Prokorym z Koalicji Obywatelskiej. W tajnym głosowaniu otrzymał 16 z 30 głosów. Do zarządu, jako wicemarszałkowie, weszła dwójka radnych z PiS. Przewodniczącym sejmiku został natomiast Cezary Cieślukowski z Trzeciej Drogi. To prawdziwe trzęsienie ziemi w podlaskim samorządzie, w którym dotąd niepodzielnie rządziło Prawo i Sprawiedliwość.

Czytaj też: Trzęsienie ziemi w podlaskim samorządzie. PiS traci sejmik i radnych

W tajnym głosowaniu dostał 16 głosów. Głosowanie przegrał natomiast dotychczasowy marszałek województwa – Artur Kosicki z PiS. Dostał 13 głosów. Głosowało wszystkich 30 radnych. Był jeden głos nieważny. Jest to ogromne zaskoczenie. W nowym sejmiku województwa PiS ma bowiem 15 mandatów, Koalicja Obywatelska – osiem , Trzecia Droga – sześć oraz KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – jeden.

Sejmik Województwa PodlaskiegoUrząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Województwo zachodniopomorskie - Geblewicz ponownie marszałkiem

We wtorek po raz pierwszy zebrali się też radni województwa zachodniopomorskiego. Wybrali przewodniczącą sejmiku (Teresa Kalina), a następnie marszałka. Kandydaturę Olgierda Geblewicza zgłosił radny KO Andrzej Niedzielski. W tajnym głosowaniu Geblewicza poparło 19 radnych. Drugim z kandydatów był radny PiS Marek Subocz (były wicewojewoda), który uzyskał 10 głosów. Jeden z radnych nie zagłosował na żadnego z kandydatów. - Z wielkim wzruszeniem i odpowiedzialnością przyjmują od państwa kolejną misję, przede wszystkim tworzenia zarządu województwa (…). Przyjmuję to z wielką pokorą, jako wyraz zaufania wszystkich sił prosamorządowych, prodemokrotatycznych reprezentowanych na tej sali – powiedział Geblewicz, inaugurując kolejną kadencję. Zaapelował do radnych, "żeby w tej kadencji pracowali na rzecz Pomorza Zachodniego najciężej jak się da". Podziękował dotychczasowemu zarządowi województwa, a następnie poprosił o przerwę w obradach do czwartku do godz. 12, aby dokończyć wybór prezydium sejmiku, członków zarządu, przewodniczących sejmikowych komisji.

Inauguracyjna sesja Sejmiku Województwa ZachodniopomorskiegoUrząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Geblewicz jest marszałkiem województwa od listopada 2010 r. W sejmiku zasiada od 2006 r. (wcześniej był radnym miejskim w Goleniowie), w latach 2008-10 pełnił funkcję przewodniczącego sejmiku. Jako marszałek angażował się w działalność Związku Województw RP, od lat dział również na forum Europejskiego Komitetu Regionów (jest szefem frakcji Europejskiej Partii Ludowej w EKR).

Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego również wybrał swoją przewodniczącą – kandydaturę Teresy Kaliny (KO) poparło 20 z 30 radnych, jeden był przeciw, dziewięciu wstrzymało się od głosu. Teresa Kalina była jedyną kandydatką.

Województwo opolskie - wybór marszałka przesunięty na czwartek

Według planu obrad pierwszej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego nowej kadencji miano podczas niej wybrać przewodniczącego sejmiku oraz zarząd województwa. W pierwszej części na przewodniczącego sejmiku wybrano Rafała Bartka ze Śląskich Samorządowców (dawniej Mniejszość Niemiecka), który w 30-osobowym sejmiku otrzymał 21 głosów za i 3 głosy przeciw. Sześciu radnych wstrzymało się od głosu. Bartek, który jest przewodniczącym Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, był przewodniczącym sejmiku także w poprzedniej kadencji. Wiceprzewodniczącymi zostali proponowani przez KO Szymon Godyla i Jolanta Wilczyńska oraz reprezentujący PiS Artur Kamiński. Nie doszło do głosowania nad wyborem nowego marszałka województwa opolskiego i członków zarządu. Wniosek o przerwę w sesji i przełożenie głosowania w tej sprawie na czwartek złożył wicemarszałek Szymon Ogłaza, który uzasadnił wniosek koniecznością dodatkowych ustaleń proponowanego składu zarządu. W sejmiku województwa opolskiego nowej kadencji rządzi koalicja KO-ŚS-PSL, która posiada 20 głosów w 30-osobowym sejmiku. Koalicja Obywatelska ma 14 radnych, Śląscy Samorządowcy - pięciu, Trzecia Droga - jednego, a opozycyjny PiS - 10 radnych. Według wypowiedzi marszałka województwa Andrzeja Buły sprzed kilku dni, który jest jednocześnie szefem struktur regionalnych PO, w pięciosobowym zarządzie cztery miejsca miały przypaść KO, a jedno mieli utrzymać - jak w poprzedniej kadencji - Śląscy Samorządowcy. Oznaczałoby to utratę w zarządzie stanowiska przez PSL, który w wyborach wprowadził tylko jednego radnego do sejmiku.

Województwo łódzkie - inny układ sił

Pierwsza sesja łódzkiego sejmiku rozpoczęła się we wtorek o godzinie 13. Obradom - jako senior - przewodniczył początkowo dotychczasowy marszałek Grzegorz Schreiber (PiS), który przez ostatnie pięć lat przewodniczył pracom sejmiku. Po ślubowaniu radni radni powołali trzyosobową Komisję Uchwał i Wniosków oraz wyłonili członków Komisji Skrutacyjnej. 

Głosowanie na przewodniczącego w łódzkim sejmikuUrząd Marszałkowski w Łodzi

Potem została wybrana przewodnicząca sejmiku - Małgorzata Grabarczyk z PO - którą poparło 17 radnych. Jej kontrkandydatem, zgłoszonym przez PiS był Janusz Ciesielski, którego poparło 16 radnych.

- To samorządowiec z dwudziestoletnim stażem, przewodniczyła Rady Miejskiej w Aleksandrowie Łódzkim, jest też wiceprezesem stowarzyszenia Aleksandrowskie Forum Społeczne - tak, tuż przed głosowaniem, jej kandydaturę przybliżał radny Maciej Sulgan.

Ostatecznie w 33-osobowym Sejmiku 16 mandatów zdobył PiS, KO uzyskała 12, a Trzecia Droga - 4 mandaty, czyli łącznie również 16 mandatów; 1 mandat dostała Lewica - radnym tej formacji został powracający do sejmiku po 5 latach Piotr Bors. Po ogłoszeniu tej informacji otwarcie zapowiadał, że nie przyłączy się do PiS.

Województwo dolnośląskie - nowy-stary przewodniczący

Jerzy Pokój (KO) został we wtorek wybrany na przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Pokój pełnił tę funkcję również w minionej kadencji, kiedy po 15 października głosami będących wówczas w koalicji z PiS Bezpartyjnych Samorządowców odwołano przewodniczącego z PiS Andrzeja Jarocha.

Kandydaturę Jerzego Pokoja zgłosił klub KO. Klub PiS zgłosił kandydaturę Eweliny Szydłowskiej-Kędziery. Za wyborem Pokoja na przewodniczącego sejmiku głosowało 25 radnych, a na kandydatkę PiS oddano 11 głosów.

Wybory do dolnośląskiego sejmiku wygrała KO, zdobywając 15 mandatów; 13 radnych w 36-osobowym sejmiku ma PiS, Trzecia Droga zdobyła 4 mandaty, Bezpartyjni Samorządowcy - 3, a Lewica - 1.

Na Mazowszu marszałka poznamy za tydzień

Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska) został we wtorek kolejny raz wybrany na przewodniczącego sejmiku Mazowsza. Nie wybrano natomiast marszałka województwa mazowieckiego. Obrady odroczono do 14 maja.

Pierwszą sesję w nowej kadencji sejmiku mazowieckiego otworzył najstarszy radny sejmiku Andrzej Melak.

- Nasz decyzje będą ważyć nie tylko o losach Mazowsza, ale i całej Rzeczypospolitej - powiedział. Stwierdził, że na sali jest odpowiednia liczba radnych, by obrady uznać za prawomocne. Podpisy na liście obecności złożyło 51 radnych, czyli 100 procent składu osobowego sejmiku mazowieckiego.

Następnie radni złożyli ślubowanie. W kolejnym głosowaniu wybrano przewodniczącego sejmiku Mazowsza, którym został Ludwik Rakowski. Rakowski w poprzedniej kadencji również pełnił to stanowisko.

W kolejnym głosowaniu wybrano wiceprzewodniczącego woj. mazowieckiego, którym został Konrad Wojnarowski, zgłoszony przez Klub Trzeciej Drogi (PSL-Polska 2050).

Następnie zgłoszono wniosek formalny o odroczenie obrad do 14 maja do godz. 11. Nie było sprzeciwu, w związku z czym obrady odroczono.

Podczas posiedzenia nie wybrano marszałka województwa mazowieckiego oraz zarządu.

Po wyborach w bieżącym roku do sejmiku dostały się: PiS, który zdobył 21 mandatów, KO – 20, Trzecia Droga – 8, Lewica i Konfederacja – po 1.

Województwo pomorskie - przewodniczący ten sam

Podczas pierwszej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego wybrano przewodniczącego, którym został ponownie Jan Kleinszmidt. Lokalny polityk PO w latach 1998-2002 był radnym Bytowa. Później pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmiku. W kwietniowych wyborach do sejmiku Koalicja Obywatelska uzyskała 20 mandatów w pomorskim sejmiku wojewódzkim, PiS - 10, a Trzecia Droga - 3. W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskał 25,70 proc., Trzecia Droga - 10,32 proc., Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 6,63 proc.; Lewica - 6,25 proc. - wynika z danych PKW.

Województwo lubelskie - "kontynuacja ostatnich pięciu lat"

Jarosław Stawiarski (PiS) został we wtorek ponownie wybrany marszałkiem województwa lubelskiego. Za jego kandydaturą zagłosowało 23 spośród 33 radnych. Dziesięcioro radnych było przeciw. Przewodniczącym sejmiku wybrano historyka, profesora KUL Mieczysława Rybę. Stawiarski jest marszałkiem województwa od listopada 2018 r. W czasie inauguracyjnej sesji sejmiku siódmej kadencji był jedynym kandydatem na marszałka. Jego propozycję zgłosił radny PiS Krzysztof Gałaszkiewicz, argumentując, że "to kontynuacja tego, co udało nam się wspólnie zrealizować przez ostatnie pięć lat". W tajnym głosowaniu Stawiarski zdobył 23 głosy. Przeciw było 10 radnych. - Drugi raz zostałem marszałkiem, jest to jakaś satysfakcja za to, że państwo oceniliście pozytywnie te pięć i pół roku mojej służby na zaszczytnej funkcji marszałka województwa lubelskiego – mówił tuż po wyborze.

Województwo warmińsko-mazurskie. Ani marszałka, ani przewodniczącego

Sejmik województwa Warmińsko-Mazurskiego nie wybrał we wtorek marszałka ani przewodniczącego. Obrady przerwano; powodem jest brak porozumienia między koalicjantami. Sejmik ma się zebrać ponownie w przyszły wtorek. O braku porozumienia koalicyjnego poinformowali dotychczasowy marszałek Marcin Kuchciński (KO) i szef warmińsko-mazurskiego PSL, senator Gustaw Marek Brzezin (PSL). - Koalicja między naszymi ugrupowaniami jest pewna, natomiast trwają uzgodnienia co do składu zarządu - ilościowego i jakościowego - przekonywał Marcin Kuchciński. Według niego rozmowy koalicyjne "toczą się na wyższym szczeblu". W ocenie Kuchcińskiego "stanowisko marszałka wydaje się uzgodnione"; jak jednocześnie zastrzegł, "dopóki nie ma umowy, nie dzieli skóry na niedźwiedziu".

Województwo małopolskie - kandydat na marszałka był jeden, ale i tak nie wygrał

W poniedziałek sporo działo się w Sejmiku Województwa Małopolskiego. Poseł Łukasz Kmita (PiS) nie został wybrany w poniedziałek przez sejmik na nowego marszałka województwa małopolskiego. Za jego kandydaturą zagłosowało 13 spośród 38 obecnych radnych, 22 radnych było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Jeden głos był nieważny. Kmita nie został wybrany, mimo że był jedynym zgłoszonym kandydatem, rekomendowanym przez Prawo i Sprawiedliwość, które w 39-osobowym sejmiku małopolskim ma większość, dysponując 21 mandatami. Koalicja Obywatelska ma 12 mandatów, a Trzecia Droga – sześć.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita o sytuacji hydrologicznej w regionie (wideo archiwalne)
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita o sytuacji hydrologicznej w regionieTVN24

Wcześniej na przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego został ponownie wybrany Jan Tadeusz Duda (ur. 1949), profesor nauk technicznych, profesor zwyczajny Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prywatnie ojciec prezydenta Andrzeja Dudy. Był on jedynym kandydatem zgłoszonym na stanowisko przewodniczącego sejmiku. Funkcję tę pełnił już w latach 2019-2024. W poniedziałkowym głosowaniu opowiedziało się za nim 20 radnych, a 17 było przeciw. Jeden głos był nieważny.

Województwo podkarpackie. Władysław Ortyl znowu marszałkiem

Radni sejmiku VII kadencji na poniedziałkowej inauguracyjnej sesji wybrali Władysława Ortyla (PiS) na marszałka województwa podkarpackiego. Za jego kandydaturą zagłosowało 23 spośród 32 obecnych w poniedziałek radnych. Dziewięcioro radnych było przeciw. Ortyl jest marszałkiem województwa od maja 2013 r. W czasie poniedziałkowej sesji był jedynym kandydatem na marszałka. W kwietniowych wyborach do 33-osobowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego zwyciężył PiS z poparciem niemal 52 proc. Przełożyło się to na 21 mandatów. Koalicja Obywatelska w sejmiku ma 6 radnych, Trzecia Droga - 4, a Konfederacja - 2. W poniedziałkowej sesji nie brał udziału jeden nowo wybrany radny z TD.

Województwo świętokrzyskie. Eksmarszałek nowym przewodniczącym

Renata Janik (PiS) została w poniedziałek wybrana na stanowisko marszałka woj. świętokrzyskiego. Głosowało na nią 16 radnych, jej kontrkandydat Andrzej Swajda z PSL uzyskał 13 głosów. Przewodniczącym sejmiku został były marszałek Andrzej Bętkowski (PiS).

W 30-osobowym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Prawo i Sprawiedliwość zdobył 16 mandatów, Trzecia Droga - siedem, KO - sześć, a jeden Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy.

Województwo kujawsko-pomorskie. Wybór marszałka odroczony

Obrady sejmiku kujawsko-pomorskiego odroczono do czwartku. Pomimo wcześniejszego ustalenia porządku obrad w poniedziałek nie wybrano marszałka oraz zarządu. Piotr Całbecki z KO wnioskował o odroczenie obrad z powodu braku ustaleń politycznych na szczeblu krajowym. Koalicję rządzącą w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego VII kadencji stworzyło 14 radnych KO i pięciu radnych Trzeciej Drogi. Pozostałych 11 mandatów należy do przedstawicieli PiS, którzy znaleźli się w opozycji. W poniedziałek wybrano przewodniczącą sejmiku Elżbietę Piniewską (KO), a także jej zastępców.

Autorka/Autor:bż/gp

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Joe Biden, na dwa miesiące przed zakończeniem swojej prezydentury, dał Ukrainie zielone światło na użycie dostarczonej przez USA broni dalekiego zasięgu do uderzeń w głębi Rosji - poinformował "New York Times", powołując się na amerykańskich urzędników. Dziennik pisze, że taki krok stanowi "poważną zmianę" w polityce Białego Domu, jeśli chodzi o wojnę w Ukrainie. "Pociski przemówią same za siebie" - skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Poważna zmiana" w polityce USA. "Pociski przemówią same za siebie"

"Poważna zmiana" w polityce USA. "Pociski przemówią same za siebie"

Aktualizacja:
Źródło:
New York Times, Reuters, PAP

Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji, obiecał na spotkaniu z mieszkańcami Pruszkowa, że jeśli zostanie prezydentem, to zmniejszy liczbę swoich doradców. Zadeklarował także obcięcie budżetu Kancelarii Prezydenta o 20 procent. Wcześniej w niedzielę Sikorski miał spotkanie Przysieku w województwie kujawsko-pomorskim. - To ja pomagałem Donaldowi Tuskowi wrócić do polskiej polityki, a byli tacy, którzy starali się temu zapobiec - mówił szef MSZ.

Obietnica Sikorskiego. "Obetnę o 20 procent"

Obietnica Sikorskiego. "Obetnę o 20 procent"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Prezydent Biden zezwolił Ukrainie na użycie dostarczonych przez USA pocisków dalekiego zasięgu do ataków na terytorium Rosji. Przeciągają się procedury związane z wypłatami odszkodowań dla powodzian. Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca. Przedstawiamy pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 18 listopada.

Zielone światło dla Ukrainy, problemy z pieniędzmi dla powodzian, rozmowa na szczycie

Zielone światło dla Ukrainy, problemy z pieniędzmi dla powodzian, rozmowa na szczycie

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę w Obórkach (województwo kujawsko-pomorskie) zderzyły się dwa samochody osobowe. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu poinformowała, że w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Tragiczny wypadek. Nie żyją trzy osoby

Tragiczny wypadek. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvn24.pl

- Do tej pory sojusznicy Iranu zniechęcali Izrael do potencjalnego ataku. Teraz, gdy znaleźli się w defensywie, i to dość głębokiej, funkcji tego straszaka już pełnić nie mogą - mówi Marcin Krzyżanowski, orientalista z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czy zatem Teheran mocniej postawi teraz na rozwój swojego programu nuklearnego? Izraelscy politycy przyznają w kuluarach, że czas, w którym można było go zatrzymać, minął.

Strategia w regionie się nie sprawdziła. To może broń nuklearna? 

Strategia w regionie się nie sprawdziła. To może broń nuklearna? 

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa Forum Ukraińskiego w think tanku Chatham House Orysia Łucewicz oceniła, że zmasowane rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainę są wiadomością dla Waszyngtonu, że koszt wspierania Kijowa będzie za wysoki. Dodała, że są także jasnym sygnałem dla Ukraińców, że "Putin chce ich zamrozić w ciągu zimy".

"Wiadomość dla Waszyngtonu" i nie tylko

"Wiadomość dla Waszyngtonu" i nie tylko 

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Boris Epshteyn, urodzony w Moskwie prawnik prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, zaproponował, że zostanie specjalnym wysłannikiem Waszyngtonu ds. wojny w Ukrainie i mediatorem między Kijowem a Rosją - poinformował "The New York Times", powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą. Dziennik pisze, że Epshteyn szybko "stał się jedną z najbardziej wpływowych osób" w początkowym etapie przekazywania władzy w Białym Domu.

Zaskakująca propozycja od "strażnika Trumpa". "Kilka osób było zszokowanych"

Zaskakująca propozycja od "strażnika Trumpa". "Kilka osób było zszokowanych"

Źródło:
New York Times, PAP

Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Kałuże w województwie łódzkim w samochód osobowy uderzył przejeżdżający pociąg. 77-letni kierowca auta zmarł - przekazała aspirant sztabowa Katarzyna Grela, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu.

Wypadek na niestrzeżonym przejeździe. Kierowca nie żyje

Wypadek na niestrzeżonym przejeździe. Kierowca nie żyje

Źródło:
TVN24

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Chciałbym zaapelować do wszystkich zainteresowanych stron, żeby ponad podziałami włączyli się w swojego rodzaju lobbing na rzecz naszych poszkodowanych gmin - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 burmistrz Lądka-Zdroju Tomasz Nowicki, odnosząc się do walki ze skutkami wrześniowej powodzi. Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz, mówił, że "wąskim gardłem" w jego mieście jest niewystarczająca ilość pracowników socjalnych.

"Chcielibyśmy, żeby o nas nie zapominać". Apel burmistrza

"Chcielibyśmy, żeby o nas nie zapominać". Apel burmistrza

Źródło:
TVN24

- Musimy zrobić wszystko, aby Europa nie zapomniała o Ukrainie - podkreśliła w "Faktach po Faktach" europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Nowa Lewica). Razem z europosłem Michałem Kobosko (Polska 2050) komentowała także rozmowę telefoniczną kanclerza Niemiec z Władimirem Putinem i zgodę prezydenta USA Joe Bidena na użycie przez Ukraińców dostarczonej przez USA broni dalekiego zasięgu do uderzeń w głębi Rosji.

Scholz "próbuje zabłysnąć"

Scholz "próbuje zabłysnąć"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Nadchodzi załamanie pogody. W najbliższym tygodniu przez Polskę przetoczą się fronty atmosferyczne z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a także samego śniegu. W południowo-wschodnich regionach będzie sypać obficie. Spodziewamy się też bardzo porywistego wiatru, a nawet burz.

Śnieżyce, burze i wichury. "Sytuacja będzie poważna"

Śnieżyce, burze i wichury. "Sytuacja będzie poważna"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem w powiatach nadmorskich. W porywach może wiać nawet do 80 kilometrów na godzinę. Niebezpiecznie będzie przez cały poniedziałek.

Bardzo silne porywy wiatru. IMGW ostrzega

Bardzo silne porywy wiatru. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, pierwszego dnia urzędowania odbierze Antoniemu Macierewiczowi Order Orła Białego. Dodał też, że Pałac Prezydencki "nie będzie azylem dla przestępców".

Radosław Sikorski o tym, co zrobi pierwszego dnia urzędowania jako prezydent

Radosław Sikorski o tym, co zrobi pierwszego dnia urzędowania jako prezydent

Źródło:
PAP

- To są emocje, które mogą zrozumieć tylko rodzice wcześniaków - tak o doświadczeniach opieki nad takimi dziećmi mówiła Natalia Szewczak. Dziennikarka i mama wcześniaków podzieliła się swoją osobistą historią, która zainspirowała ją do napisania reportażu. Po nim rozpoczęły się prace nad ustawą o dodatkowym urlopie, którą lada dzień zajmie się Sejm. Pomogła w tym Fundacja Koalicja dla Wcześniaka. - Od momentu, kiedy napisałam petycję po naszym spotkaniu, zaczęła się wielka, piękna akcja współdziałania - wspominała wiceprezeska instytucji Elżbieta Brzozowska.

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

Źródło:
TVN24
"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Premier Donald Tusk przeprowadził w mediach społecznościowych prawyborcze ankiety dla internautów. Choć pytanie było to samo, to wyniki różnią się w zależności od platformy, na której zostało opublikowane. "Fascynujące! Na X i na Instagramie, przy rekordowej frekwencji, identyczne proporcje, ale różni zwycięzcy" - skomentował szef rządu. "Ale to dopiero rozgrzewka. A już jutro wielki sondaż wśród ogółu wyborców" - dodał. W przyszłym tygodniu w Koalicji Obywatelskiej zapadnie decyzja, kto będzie kandydatem klubu na prezydenta - Radosław Sikorski czy Rafał Trzaskowski.

"Fascynujące!". Donald Tusk o 24-godzinnych sondach

"Fascynujące!". Donald Tusk o 24-godzinnych sondach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Spór wokół ogrodzenia postawionego przez katolicką szkołę salezjanów w Toruniu a mieszkańcami. Zdaniem społeczników doszło do złamania prawa, ponieważ płot powstał na terenie zielonym, gdzie rosną rośliny będące pod ochroną. Potwierdziły to wyniki kontroli przeprowadzonej przez inspektorów ochrony środowiska. Prezydent Torunia powiadomił prokuraturę.

Rodzice i księża postawili płot, część mieszkańców protestuje. Sprawę bada prokuratura

Rodzice i księża postawili płot, część mieszkańców protestuje. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

Arktyczne zimno z północy dotrze do nas w dwóch falach. Jaka pogoda będzie w drugiej połowie listopada i na początku grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni, przygotowaną przez przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Te listy do Mikołaja chwytają za serce, bo mieszkańcy DPS-ów proszą albo o dużo - o skrócenie cierpienia czy zdrowie, albo o bardzo mało - brakuje im bluzki z długim rękawem, pary butów czy kredek. Listów z roku na rok jest coraz więcej. W mediach społecznościowych na profilu akcji jest instrukcja, jak przygotować paczkę dla wybranego seniora. Można też przesłać datek.

Mieszkańcy łódzkich DPS-ów napisali listy do świętego Mikołaja. Proszą w nich o książki, kawę czy słodycze

Mieszkańcy łódzkich DPS-ów napisali listy do świętego Mikołaja. Proszą w nich o książki, kawę czy słodycze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W sobotę ruszyła 24. edycja Szlachetnej Paczki, która co roku pomaga kilku tysiącom rodzin przed świętami. - 2,5 miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, w tym pół miliona dzieci - powiedziała na antenie TVN24 Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna. W tym roku "weekend cudów", kiedy dary powędrują do potrzebujących, zaplanowano na 14 i 15 grudnia.

Zbliża się "weekend cudów". Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Zbliża się "weekend cudów". Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Źródło:
TVN24