W łódzkiej Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej odsłonięto w poniedziałek tablicę upamiętniającą braci Warner, którzy sto lat temu w Stanach Zjednoczonych powołali do życia firmę Warner Brothers. Stała się ona światowym gigantem w świecie kina i mediów. - Twórcy firmy pochodzili z Polski, dlatego Łódź jako miasto filmowe zdecydowała się uhonorować ich wkład w rozwój światowej kultury - przekazała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Albert, Sam i Harry Warner przyszli na świat w Krasnosielcu w powiecie makowskim na Mazowszu. W 1923 roku w Stanach Zjednoczonych założyli wytwórnię filmową, która stała się światowym gigantem. - To piękna okazja, żeby uhonorować ich wpływ na światową kulturę. Stulecie wytwórni zbiegło się z inną rocznicą - 600-leciem urodzin miasta - zaznaczała przed odsłonięciem gwiazdy Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Gwiazdę uroczyście odsłoniła Kasia Kieli, President & Managing Director Warner Bros. Discovery Poland.
- To szczególny moment i szczególne miejsce. Łódź jest szczególnym miejscem na mapie kultury filmowej. Miasto, gdzie zaczynali, gdzie byli inspirowani najważniejsi polscy twórcy, jak Wajda, Kieślowski, Polański czy Zanussi. Teraz będzie również miastem-domem, gdzie będzie gwiazda Warner Brothers - powiedziała Kieli.
"Symboliczny powrót do Polski"
Zaznaczyła, że odsłonięcie gwiazdy na Piotrkowskiej to uhonorowanie dorobku i wizji braci Warner. Ale - jak zaznaczyła, tego sukcesu mogłoby nie być, gdyby nie odwaga ich matki. - To wszystko zaczęło się niedaleko stąd, około dwustu kilometrów, w Krasnosielcu, gdzie pewnego dnia bardzo dzielna kobieta, matka braci Warner, postanowiła spełnić swoje marzenia o lepszym świecie i lepszych szansach dla swoich dzieci. Wyruszyła w samotną podróż, żeby połączyć się z mężem w Stanach Zjednoczonych. Ją też powinniśmy uhonorować - wskazała President & Managing Director Warner Bros. Discovery Poland.
CZYTAJ TEŻ: Mark Brzezinski w Muzeum POLIN o "niesamowitej historii relacji polsko-amerykańsko-żydowskich"
Podkreśliła, że determinacja braci Warner pozwoliła pokonać wiele przeciwności. - Założyli jedną z największych wytwórni filmowych na świecie. Właśnie obchodzimy stulecie i jest to piękne zwieńczenie. Jest to też symboliczny powrót braci Warner do Polski - zaznaczyła Kasia Kieli.
Podkreśliła, że wytwórnia braci Warner stworzyła takie klasyki światowego kina jak "Casablanca" czy "Deszczowa Piosenka". Wspomniała też o nowszych hitach studia, takich jak "Harry Potter" czy "Matrix".
Stworzyli imperium filmowe
Trzech z braci Warner – Albert, Sam i Harry – przyszło na świat w drugiej połowie XIX wieku w Krasnosielcu, w miejscowości położonej w północno-wschodniej Polsce. Najmłodszy z nich, Jack, urodził się już w Kanadzie, gdy rodzina Wonsalów wyemigrowała w końcu lat 80. XIX wieku z Polski do Ameryki. To za oceanem zaczęli budować na początku XX wieku swoje imperium filmowe.
Najpierw zaczęli od prowadzenia kina objazdowego, następnie przerzucili się na dystrybucję filmów i wreszcie na ich produkcję na początku lat 20., zakładając studio Warner Bros.
To w tej wytwórni powstał "Don Juan" (1926), który uznawany jest za pierwszy film dźwiękowy w historii (zsynchronizowana ścieżka muzyczna i efekty dźwiękowe). Rewolucji dopełnił "Śpiewak jazzbandu" (1927), który jest pierwszym filmem w pełni udźwiękowionym (ścieżka muzyczna, efekty dźwiękowe, dialogi). Warner Bros. dostała za niego Oscara na pierwszej ceremonii wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej. Kinematografia nasycona jest arcydziełami Warner Bros. Dla wytwórni pracowały największe gwiazdy kina: Elisabeth Taylor, Doris Day, Humphrey Bogart, Joan Crawford, Errol Flynn, James Dean, Clint Eastwood, Mel Gibson, Stanley Kubrick. Kontrakt ze studiem na 40 filmów miał też późniejszy prezydent USA Ronald Reagan. Bracia Warner to także bohaterowie "Kina Polonia" - największej wystawy Narodowego Centrum Kultury Filmowej, która zostanie otwarta w połowie października. Opowiada ona historię polskiej kinematografii – od Kazimierza Prószyńskiego, wynalazcy jednej z pierwszych "kamer", przez braci Krzemińskich, założycieli pierwszego kina w Polsce, Aleksandra Hertza, twórcy podwalin przemysłu filmowego, po Andrzeja Wajdę, Krzysztofa Kieślowskiego i Pawła Pawlikowskiego, których filmy rozsławiły Polskę na świecie.
Aleja gwiazd
Łódzka Aleja Gwiazd wzorowana jest na hollywoodzkiej Walk of Fame. Inicjatorem jej powstania w 1996 r. był Jan Machulski, a projektantem gwiazdy Andrzej Pągowski. Pierwsza mosiężna gwiazda, Andrzeja Seweryna, została wmurowana dwa lata później. Dotychczas odsłonięto ponad 90 gwiazd, którymi uhonorowano m.in. zasłużonych dla polskiej kinematografii reżyserów, aktorów i aktorki, producentów filmowych, twórców muzyki filmowej
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24