Rozpoczęły się w piątek i będą trwały przez cały weekend. Organizowane po raz ósmy Igrzyska Wolności odbywają się w tym roku pod hasłem "Nowa umowa społeczna". Wydarzenie jest, jak podkreślają organizatorzy, areną dyskusji o najważniejszych wyzwaniach, przed którymi stoją zachodnie społeczeństwa w XXI wieku.
W czasie Igrzysk Wolności poruszonych ma zostać około 80 tematów, które zostały podzielone na kilka głównych grup. - Wśród nich jest grupa poświęcona klimatowi i ochronie przyrody, digitalowa, gdzie będziemy rozmawiać o rozwoju i wyzwaniach dla demokracji czy kulturalna. Bardzo dużo czasu poświęcimy edukacji obywatelskiej i liberalnej - przekazuje redaktor naczelny "Liberte!" Leszek Jażdżewski.
Hasłem przewodnim imprezy ma być "Nowa umowa społeczna" - według organizatorów pojęcie to może dotyczyć wielu zagadnień, m.in. relacji między państwem a prywatnym kapitałem, suwerenności cyfrowej, zmian klimatycznych, usług społecznych, edukacji, praworządności, energetyki, pozycji Stanów Zjednoczonych po wyborach prezydenckich z 2020 r., strefy euro czy też inwestycji UE.
Leszek Jażdżewski zapowiada, że na zakończenie wydarzenia głos zostanie oddany 30-40 latkom, którzy "są głosami pokolenia, które jest za mało obecne w debacie publicznej".
Politycy, artyści, dziennikarze
W Łodzi pojawi się między innymi Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski. Oprócz polityków zaplanowano też przemówienia ludzi ze świata kultury: Manueli Gretkowskiej, Doroty Kotas, Andrzeja Stasiuka, Radka Raka czy Małgorzaty Halber.
- To zawsze jest ważny element Igrzysk Wolności, który odróżnia nas od innych tego typu imprez polityczno-biznesowych. Dzięki temu są one ciekawsze dla odbiorców i bardziej otwarte - podkreśla prezes fundacji Liberte! i dyrektor Igrzysk, Błażej Lenkowski.
Organizatorzy zapowiedzieli tez obecność "bohaterki ostatnich dni" - dziennikarki Jagody Grądeckiej, która niedawno wróciła z Afganistanu i z Ludwiką Włodek będzie rozmawiać o sytuacji kobiet w tym kraju.
Do zobaczenia nie tylko w Łodzi
Tegoroczne Igrzyska zorganizowane są w formule hybrydowej - wszystkie wydarzenia odbywające się w łódzkim EC1 transmitowane będą online na stronie internetowej i na Facebooku – tam również można znaleźć pełny program. Według organizatorów, wprowadzona w ubiegłym roku formuła online bardzo dobrze się sprawdziła, m.in. udostępnione filmy o bardzo trudnej tematyce w ciągu tygodnia obejrzało 800 tys. osób z całego kraju.
Źródło: TVN24 Łódź/PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź